S P O R T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Ker knieu ws. lasting) werd in Juli j.l. f135,000 meer geïnd dan in dezelfde maand van 1895. De rechten op den invoer brachten f 160,000 en de accijn zen te zamen f255,000 meer op. Tot het gunstige resultaat dezer laatste rubriek brach ten het hunne bij de suiker, het zout en het geslacht; de accijns op wijn en gedistilleerd bleef daarentegen achter bij Juli 1895. Onder de indirecte belastingen is er slechts een onderdeel (het hypotheekrecht) dat de op brengst van verleden jaar overschrijdt en dan nog meer enkele honderden guldens, doch de drie andere zijn lager, en wel de zegelrechten f12,000, de registratierechten f7000 en het successierecht f 175,000. Het gewone avans by de posterijen en telegrafen bleeft ditmaal uit. De eerste waren f26,000, de laatste f3000 lager dan in Juli 1895. Everizoo de domeinen f 9000. Voor acten jacht en vis- scherij schijnt dit jaar meer liefhebber^ te bestaan dan een jaar geleden, blijkende uit eene meerdere opbrengst van f 3500. De sluit post in het overzicht, de loodsgelden, is mede gunstig, nl. f15,000 meer. Tegenover de raming van 7/12 zijn de wer kelijke ontvangsten, ondanks het gunstiger eindcijfer van deze tot einde Juli 1.1. tegen over denzelfden termijn in 1895, nog ruim f2 millioen ten achteren. Uit de >Haagsche Kroniek" der N. Or. Ct. ^Maanden geleden werd mij door iemand, die uit den aard van zijn ambt op de hoogte kon zijn, verteld, dat de regeering naar Indië had geschreven om de op Lombok buitge maakte sieraden en edelgesteenten naar Ne derland op te zenden en dat het plan bestond daarvan een schitterend voorwerp te doen vervaardigen, dat, ter gelegenheid van de troonsbeklimming van Koningin Wilhelmina, aan Haar of aan de Koningin-Regentes zou worden aangeboden, als een herinnering aan de schitterende heldenfeiten, in Indië onder Haar regeering voorgekomen. Oprecht ge sproken hechtte ik aan dit verhaal, hoe ver trouwbaar overigens de bron scheen, weinig waarde; maar nu ik uit de dezer dagen ontvangen dagbladen uit Indië bevestigd vond, dat de minister van koloniën werkelijk be rden heeft de kostbaarste kleinoodiën naar Nederland te zenden, meen ik het medege deelde niet onder mij te moeten laten. Mocht intusschen werkelijk zulk een plan bestaan, dan zou ik dat oprecht betreuren. Ik kan me voorstellen, dat men de precieuze steenen gebruikt om eeresabels te versieren voor de dapperen, die in verre gewesten voor 's lands eer en vlag strijden, maar voor een huldeblijk aan onze Vorstinnen acht ik ze minder geschiktbuitgemaakte schatten heb ben alleen uit een militair oogpunt waarde. Wie aan een vereerd Vorstin een blijk van verknochtheid en dankbaarheid wil geven, moet 'tdoen uit eigen beurs. Maar van zoo iets hoort men nog niet. Regeering noch vertegenwoordiging hebben er blijkbaar nog over nagedacht welk blij vend teeken van nationale vereering men Koningin Emma kan schenken, wanneer Zij het gezag overgeeft aan Haar Dochter. En toch wordt het tijd daaraan eens eenige aandacht te wijden, opdat men in 1898 niet behoeft te volstaan met het meedeelen van een besluit, waarvan de uitvoering later wel eens niet volgt. We hebben in dat opzicht een leelijk voor beeld in het rPaleis der natie", dat nog altijd, als herinnering aan 't zilveren regeeringsjubilé van wijlen Koning Willem III, op papier, in het Staatsblad prijkt." De Italiaansche Triluna heeft uit Massowah nadere bijzonderheden omtrent het enteren en opbrengen van de Doelwijk vernomen. Een Italiaansche luitenant, die zich aan boord be gaf, deelde den kapitein van de Doelwijk mede dat het schip in beslag genomen werd. Deze verklaarde wapens aan boord te hebben om ze naar Karachi te vervoeren. Hij wist niet, aan wien de zending geadresseerd was hij moest zich thans naar Dzjiboeti begeven om een Franschman, Pierre Carette genaamd, aldaar af te zetten. De Italiaansche officier constateerde daarop dat de naam van dezen passagier niet in de scheepspapieren te vin den was. Aan boord van de Doehoijh werden, vol gens de Triluna, gevonden 2400 kisten, elk met 13 geweren; de kisten waren gemerkt met ïRapaz, Cantelman of Castelbran, te Saint-Etienne." Volgens de Temps bestaat een fabriek van dien naam te Saint-Etienne niet. Daarbij bevatte het schip 2200 kisten met ammunitie en een paar honderd met sabels. De lading zou van Riga dus toch uit Rus land! naar Rotterdam gezonden zijn. De kapitein van de Doelwijk moet zeer tevreden zijn over de beleefde behandeling, welke hij genoten heelt. De passagier Carette is reeds aan boord van een Engelsch schip naar Aden vertrokken. Hij zegt een neef van den Franschen admiraal Beauvais te zijn en op weg naar Dzjiboeti te zijn gegaan om daar te jagen. Men hield hem voor een marine officier. Naar uit Rome aan de Temps geseind wordt, zijn de leden van de prijscommissie reeds door de Italiaansche regeering aange wezen waarschijnlijk zijn zij nog niet officieel benoemd. De regeering houdt vol dat de opbrenging van de Doelwijk volkomen ge wettigd was, al geeft zij toe, dat het schip niet in Italiaansche wateren werd aange troffen. Sedert Juli was zij gewaarschuwd dat het schip zou passeeren door wien blijkt niet. Daarentegen seint de correspondent der N. It. Ct. te Berlijn: Naar het Berliner Tageblatt uit Rome verneemt, wordt de vertraging in het ver schijnen van het besluit tot benoeming der prijscommissie daaraan toegeschreven, dat niet alle ministers, in het bijzonder de minister van marine Brin, het eens zijn over de recht matigheid van het gelegde beslag. Er zouden moeilijkheden ontstaan zijn, daar de wapens niet bestemd waren om gebruikt te worden tegen de Italianen maar tegen de derwischen, tengevolge van een overeenkomst tusschen den negus en Engeland en dit land reeds een* vriendschappelijk vertoog tot de Italiaan sche regeeriog zou gericht hebben. Het Dagblad van Oouda meldt: Deelde de N. Bott. Ct. deze week mede, dat het aanplakken van een biljet in de werk plaatsen der Stearine-kaarsenfabriek »Gouda" aanleiding gegeven tot het ontslaan van een drietal werklieden, wij vernamen nader, dat niet alleen de handeling van dat aanplakken aanleiding gaf tot het ontslag, maar wel de inhoud van het biljet, welke ten doel had ontevredenheid onder de werklieden te zaaien. Het was van den volgenden inhoud: Medewerklieden I »Zooals gy weet gaat het met de bestaande vereeniging meer achter- dan vooruit. Om onze positie te verbeteren zijn er dan ook eenige werklieden die een nieuwe vereeniging willen oprichten, om meer spoed aan onze belangen bij te zetten. sDaarom verzoeken zij dan ook hun, die daartoe willen medewerken, hun naam aan de achterzijde van dit biljet te plaatsen en dit in te leveren aan hem die het afgeeft. Dan kunnen wij eene vergadering beleggen, zoo er genoeg deelnemers zyn. »Let wel: >Vóor Woensdagavond in te leveren". De directie nu, niet gekant tegen ver eeniging der werklieden in het algemeen, maar wel tegen het stichten van nieuwe vereenigingen, welke ten doel hebben de bestaande afbreuk te doen en verdeeldheid te zaaien, hebben gemeend op dezen grond het ontslag te moeten geven. De Maastrichtsche werkstaking. Op verzoek spreekt ook de antirevolution- naire Nederlander zijn oordeel uit over deze werkstaking, al ziet hij er niet veel heil in. De werkstaking zelf vindt het blad verkeerd, omdat zij niet door behoorlyke, wederzijdsche bespreking is voorafgegaan: z. i. werkt een werkstaking alleen heilzaam als i uiterst dwangmiddel tegen onredelijke eisehen." De weigering der heeren Regout, om het bestuur van de werkliedenvereeniging weer in dienst te nemen, is zeer onrechtvaardig. De daad van het bestuur was op zichzelf niet ongeoorloofd, en szoolang de patroon niet ge waarschuwd had, dat hij zijn werklieden ont slaan zou indien zij bestuurders werden van eene geoorloofde vereeniging, was ontslag o p dien grond eene daad van zuivere wille keur." Dat de heeren Regout stellig hadden verklaard, in geen geval en onder geen voor wendsel het bestuur weer in dienst te zullen nemeu, maakte het hun moeilijk op dat punt terug te komenmaar er steekt nooit schande in zijn ongelijk te erkennen. Hebben patroons het recht werklui te ont slaan omdat zij lid van een vereeniging zijn Over 't algemeen acht de Nederlander dit recht onbetwistbaar, maar in een bijzonder geval kan het gebruik make ervan schrome lijk onrechtvaardig zijn. Uit de stukken maakt het blad op, dat de heeren Regout het afkeu ren als werklui door middel van een vereeni ging als gelijkgerechtige optreden tegenover den patroon. Zy staan dus nog op het stand punt van het gezag. Maar het gezag berust uitsluitend op het contract, en geen patroon kan de werklui het recht betwisten om zich te verbinden, teneinde van hun kant te zor gen dat het contract billijk wordt geregeld. Als dus de Maastrichtsche glasslijpers met hun vereeniging alleen d:t beoogen, dan is het te betreuren dat de heeren Regout de rechtmatigheid daarvan niet inzien. De afdeeling Zuid-Holland van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond ver gadert Woensdag 19 dezer in het Zuid-Hol- landsch koffiehuis in Den Haag. Te Alkmaar zal 20, 21 en 22 September a. s. de lie nationale kolfwedstrijd geho -,en worden in de kolfbaan van café »de Nachtegaal," aldaar. De wedstrijd is verdeeld in een korpswedstrijd en een personeelen wedstrijd. Fraaie medailles zijn voor deze wedstrijden uitgeloofd. Een biljart-concours wordt tegelijkertijd ge houden. Verschillende feestelijkheden staan mede op het pogrammaeen rijtoer, gemeenschappelijke maaltijden, café-chantant, muziekuitvoering en bal, en tot slot feestelijke prijsuitdeeling. Den 21n September wordt de algemeene ver gadering gehouden door het hoofdbestuur met de afgevaardigden der kolfvereenigingen. President Kruger beeft per telegraaf het be schermheerschap van het taal- en letterkundig congres te Antwerpen aanvaard. Het congres staat nu onder bescherming van koning Leopold, de Koningin-Regentes der Neder landen en den Transvaalschen staatspresident Kruger. Jhr. Beelaerts van Blokland, gezant der Zuid-Afrikaansche republiek en eerehd van bet congres, zal de republiek te Antwerpen vertegen woordigen. Mej. Anna Corver hoopt, naar zij aan het Vad. schrijft, in den volgenden zomer als Sieg- linde in Der Ring des Nibelungen te Bayreuth te debuteeren. Lady Tennyson, de weduwe van den beroemden Engelschen dichter, is overleden. Zij huwde in 1850 met den dichter, wiens werken zij zeer bewonderde en van wiens verzen zij verscheidene op muziek gezet heeft. Door A. Rzewuski te Davos is nagegaan de werking der X-stralen op een mengsel van op lossingen van kwikchloride en zuringzure ammo nia. Dit mengsel is in hooge mate gevoelig voor ultraviolette stralen. Een bak werd met het genoemde mengsel gevuld en met een looden plaat bedekt, waarin een kruis uitgesneden was. Na 20 minuten aan de X-stralen blootgesteld te zijn geweest, vertoonde bet mengsel op den bodem van den bak een witten neerslag in den vorm van bet kruis. Rzewuski concludeert hieruit de waarschijnlijkheid, dat de X-stralen tot het ultraviolette deel van het spectrum behooren. De beroemde Engeische schilder sir John Millais, sinds korten tijd als opvolger van lord Leigbton, president der Koninklijke Academie te Londen, is aldaar Donderdagmiddag om half zes overleden, na een langdurige ziekte. Hij was 67 jaren oud. Van zijne vele wei ken, waarmee hij zich een grooten naam en in 1885 ook den Baronetstitei verwierf, worden vooral ook de portretten ge prezen. Zijn portret van Gladstone wordt als een van zijn beste werken beschouwd. Het oudste boek ter wereld schijnt de Prisse- Papyrus te zijn, een der kostbaarste schatten der Bibliothèque Nationale te Parijs. Het boek werd door Prisse ontdekt m een graf, dat ook een lid der eerste Egyptische vorstendynastie bevatte. Daaruit zou blijken dat het boek in elk geval ouder was dan de 25ste eeuw vóór Christus, misschien wel dateerde uit den tijd van Koning Assa, die 3350 jaren vóór Christus leefde. Het boek is verdeeld in 44 hoofdstukken en bevat allerlei voorschriften en wetsbepalingen. Te Tunis heeft men in drie verschillende woningen een groote inrichting ontdekt ter ver-' vaardiging van valsche Fransche bankbiljetten.' Men heeft beslag gelegd op honderdduizend biljetten van 100 francs, dus samen 10 millioen. Bovendien heeft men nog een hoeveelheid andere nagemaakte geldswaardige papieren gevonden tot een bedrag van 1 millioen francs. De namaak is zoo goed geslaagd, dat zelfs verscheiden peisonen, werkzaam aan verschil lende banken en die dus gewoon zijn met bank papier om te gaan, niet in staat waren het val sche van bet echte papier te onderscheiden. De besmettelijke ziekte onder de varkens (vlek ziekte) blijft zich ook op de Zuidbollandsche eilanden uitbreiden. Nu weer kwamen ziekte- of sterfgevallen voor te Hekelingen, Goudswaard, Nieuw-Beierland, Klaaswaal en Mijnsheerenland.' Omtrent het slachten van varkens, door deze ziekte aangetast, is de volgende bepaling door de regeering gemaakt Na aangifte mogen de varkens direct geslacht en dan ook vervoerd worden. De ingewanden evenwel moeten bewaard blijven tot onderzoek van den veearts. Te Speelberg, bij Emmerik, is onder het rundvee mond- en klauwzeer uitgebroken. In de provincie Groningen heeft bij ettelijke schapen zich de madonziekte weder vertoond. In de IJselstrcken worden de appelen en peren tegen fabelachtig hooge prijzen voor het buiten land opgekocht. Ned.-IIerv. Kerk, Beroepen: te Melissant ds. J. H. Schreu- der, te Bleiswijk te Groningen ds. A. B. ter Haar Romeny, te Middelburg Bedankt: voor Neerlangbroek (Utrecht's door ds. C J. Leenmans, te Hoogeveen voor Middel burgh (N.-Am.) door ds. 11. Schollen te Zuidhorn. De 26ste zitting van de algemeene synode der Ned.-berv, kerk, heeft met groote meerder heid aangenomen eene motie van den heer Brons veld, luidende »De Synode besluite een schrijven te richten aan de kerkeraden, waarin gewezen wordt op de gruwelen in vele landen gepleegd, en op den in zoovele plaatsen zich vertnonenden snvloed van den Islam, met de uitnoodiging dat de gemeente in een openbare godsdienstoefening daarop word© gewezen en opgewekt Gods aan gezicht met het oog daarop te zoeken en den strijd egen den Isiem met geestelijke wapenen met alle kracht voort te zetten." De heer Bronsveld werd uitgenoodigd een ontwerp-schrijven aan de kerkeraden ter tafel te brengen. Het jaarverslag der Utrechtsche afdeeling van den Ned. Protestantenbond maakt met dankbaar heid melding van drie schenkingen in dit jaar ontvangen, nl. van f25, f1000 en f500, allen vrij van rechten. De godsdienstoefeningen voor jongelieden on dervinden voortdurend toenemende belangstel ling; de gewone zaal is veelal te klein voor het aantal toehoorders. Ook het zangkoor heeft

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7