A". 18SG. Wdëinsdag 19 Augustus. N°. 9112. Eerste Blad. KENNISGEVING. Vijft igst© Jaargang. Verschijftt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVE R: J. ODÉ. Builenlandsclie Berichten. GOilHANl Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door^het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. B V R K I MOT ËKITB4AT ffO. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier voor de belasting op het personeel no. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1896j7, door den heer diiecteur der directe belastingen te Rotterdam op den 14-den Augustus 1896 executoir verklaaid, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is ovei gemaakt. Voort wordt bi dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den b'j Cs wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat lieden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooien te worden ingediend. En is lneryan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 17den Augustus 1896. De burgemeester voornoemd, W. A. BEOKERS, L.-B. ENGELAND. Viijdag is in eene veieenigde vergadering van Hooger- en Lagerhuis met eene konink lijke boodschap de zitting van het parlement gesloten veiklaard. Deze boodschap, door den lord kanselier, lord Halsbuiy, voorgelezen, hield o. a. liet volgende in »De vijandige bewegingen van de derwi- scheri in Egypte langs de N ijl val lei en tegen de stellingen in hét Italiaansche gebied be oosten die rivier, overtuigden mij, dat het voor de Egyptische regeering noodig gewor den was, stappen te doen om hun vooruit dringen tegen te gaan. Op mijn raad dus en onder mijne goedkeuring is eene expeditie ondernomen om het gezag van den khedive te herstellen tot Dongola, het land dat Egypte tien jaren geleden verloor »De toestand van sommige deelen van het Turksche rijk blijft reden tot bezorgdheid geven. Tegenwoordig is het eiland Kreta het voornaamste middelpunt van troebelen. Ik heb strikte onzijdigheid in acht genomen tusschen de regeering en de opstandelingen, maar in vereeniging met de andere Euro- peesche mogendheden, heb ik getracht eene verzoening tot stand te brengen door een regeeringsstelsel voor te stellen, billijk en 'aannemelijk zoowel voor de Christelijke als ie Mohammedaanse! bevolking van het eiland." Verder gewaagt de boodschap van den op stand in Matabëlenland en Mashonaland én van de vreedzame vaststelling van de noorde lijke grenzen van Indië. Van den aanslag, door den eersten minister van een harer koloniën op een bevrienden staat gepleegd, hetgeen gedurende de afge- loopen zitting v&n het parlement bekend is geworden, zegt H. M. in haar boodschap niets. De parlementaire commissie van onderzoek naar de handelingen der Chartered Company heeft den oud-miriister Jackson tot voorzitter gekozen. Volgens Daily News zal Chamberlain presi dent Kruger uitnoodigen voor de enquête naar de Chartered Company alle stukken beschik baar te stellen, die naar zijn oordeel daarvoor in de termen vallen. Cecil Rhodes zal uitgenoodigd worden om bij het begin der nieuwe zitting van het Parlement voor de enquète-coinmissie te ver schijnen. Aan een feestmaal te Dover heeft de minister-president, lord Salisbury, Zaterdag een redevoering gehouden, waarin hij zeide dat het aanzien der wereld vredelievend was, maar aan een der extremiteiten vanEuiopa vertoonde zich koudvuur, en dit kon wellicht de gezondheid van het geheele lichaam be dreigen. De menschen vergissen zich, zeide spr., die beweren, dat hij, omdat hij Tutkjje ge waarschuwd had voor een eventueele straf, Groot-Brittannië had vei bonden tot een oorlog, teneinde de straf ten uitvoer te leggen. Hij geloofde dat de Britsche regeering niets zou doen om de eenheid van handeling der mo gendheden te verbreken. Er was een rotte plek vanwaar ziekte en verval zich zouden kunnen uitstrekken naar de gezonde deelen van het lichaam. Hij hoopte ernstig dat de mogendheden in staat zouden zijn het gevaar af te wenden terwijl het nog tijd was. De Weekly Sun meldt, dat president Kru ger een tractaat heeft gesloten met een Europeesche mogendheid. Dit is een inbreuk op de conventie van 1884 en Engeland zou daarover opheldering gevraagd hebben. Naar aanleiding hiervan heeft Reuter in lichtingen ingewonnen en ten antwoord ont vangen, dat men aan het departement van koloniën geen gewicht hecht aan het bericht. Men gelooft dat alle traotaten aan de goed keuring van de Britsche regeering zullen worden onderworpen. De Chronicle zegt, dat het bericht van de Weekly Sun betrekking heeft op een tusschen de Transvaal en Nederland gesloten uitleve- rings-verdrag. De gezant te Weenen, sir E. Monson, is benoemd tot gezant te Parijs; de gevolmach tigde minister te 's-Gravenhage, sir Horace Rumbold, is benoemd tot gezant te Weenen. f 11 U K It U R. Ook te Rouaan is Félfx Faure hartelijk begroet. Hij heeft er een bezoek aan de ten toonstelling gebracht en heeft een banket bijgewoond in het paleis van justitie, waar Faure aangedrongen heeft op eendrachtig sameswèrkèn van alle Franscheri tot heil van bet vaderland. Vervolgens is hij aan boord van hét adviesjacht Sainte-Barle weer naar Havre vertrokken. Over hét bezoek van den czaar geeft de JFigaro eenige bijzonderheden. President Faure zal de keizerlijke gasten gaan begroeten by hun aankomst in de Fransehe wateren, en met den keizer het Fransehe en het Russische eskader inspecteeren te Cherbourg. De keizer lijke trein wordt in den middag van 6 of 8 October te Parijs veiwacht^ In het gevolg des keizers bevinden zich o. a. prins Lobanof en prins Worontzof-Daschkof. Het wordt bevestigd, dat hunne Majesteiten hun intrek zullen nemen in de Russische ambassade. Het verblijf te Parijs zal een ge heele week duren. Het program der feeste lijkheden is nog niet definitief vastgesteld, maar er zal een groot diner zijn inhetElysée en een gala-voorstelliug in de Opera, waar aan de artisten van de vier gesubsidieerde schouwburgen zullen deelnemen. Men spreekt verder van een groote militaire revue. De minister-piesïdent Mêlme presideerde Zondag in zijn geboorteplaats Remitemont de prijsuitdeehng van de genootschappen tot bevordering van den landbouw, en hield daarbij een rede, waarin hij wees op het belang van den vooi spoed van den landbouw, en betoogde dat daarvan alleen nijverheid en handel afhangen. ]7e wetten die in de laatste 15 jaar zijn gemaakt in liet belang van den landbouw, hebben het vjrmogeri van Frankrijk met handelden millioenen vermeeideid. Verder deelde de minister-president mede, dat hg spoedig aanhangig zal maken ontwerpen tot landbouw-veizekering en tot instelling van kamers van landbouw. Méline heeft gisteren in den algemeenen raad van het departement der Vogeezen eene redevoering gehouden, waarin hij de staat kunde van zijn kabinet eene staatkunde van stagen vooiuitgang noemde, welke\ergunnen zal alle mogelijke vei beteringen door te voe ren, zonder dat daarvoor iets behoeft te wor den omvergeworpen. In dezen geest zijn de financieele hervormingen ontworpen die een hoofdbestanddeel van liet progiam van het kabinet vormen. Met die hervoimingen hoopt men meer billykheid en meer gelijkheid in het fiscale stelsel te brengen, daar men alleen veikregen rijkdom treffen wil in gelijke mate en de inkomsten door arbeid verkregen zoo veel mogelijk sparen. De ontlasting van den landbouw is overigens bet overheerschende beginsel, waarvan de regeering niet meer zou kunnen afwijken, maar waarvoor zij trou wens verzekerd is bij de meerderheid van het parlement steun te zullen vinden. Te Chalons sur Marne is Zondag het stand beeld onthuld van wijlen president Carnot. DUITSCIILAND. De Eeichsanseiger meldt, dat de minister van oorlog Bronsart von Schellendorfl op zijn verzoek uit zijn ambt is ontslagen. De bevel hebber der Hessische divisie, luitenant-gene raal Gossler, is tot minister van oorlog benoemd. Niet wegens het ontwerp tot hervorming van het militaire strafrecht, waarvan het lot eërst in den herfst beslist wordt, heeft de minister van oorlog ontslag gevraagd, maar omdat bij in persoonlijke kwesties herhaalde lijk geschil heeft gehad met den chef van 's keizers militair kabinet, generaal Hahnke, die herhaaldelijk benoemingen en overplaat singen van militairen heeft doorgedi even, terwijl de minister van ooi log er tegen was. De gouverneur van Kameroen, Von Putt- kamer, is te Berlijn teruggekeerd en ont kent de tegen hem ngebiachle beschuldi gingen. Vermoedelijk zal hij eene aanklacht wegens laster indienen tegen den comman dant Von Stetten, die op het oogenblikHn Hongarije reist. Het-Keizer-Wilhelmkanaal blijkt thans geheel aan zijne bestemming te beantwoorden. De gartsche oorlogsvloot is door het fanaal gevaren zonder de minste belemmering te ondervinden. BELGIE. Bij de verkiezingen voor arbeidersleden van den Brusselsehen arbeidsraad zijn bijna alleen socialisten gekozen. Reeds geruimen tijd is het onrustig in de Antvverpsche dokken. Op het oogenbhk zijn er ongeveer 10,000 wei klui zonder werk; 3000 van dezen hebben een optocht gehouden. De werklieden vragen vaststelling van een minimum-loon en dreigen met een algemeene werkstaking. RUSLAND. De czaar heeft aan liet Hongaarsch natio naal museum de sabel van prins George Rakoczy ten geschenke gegeven, welke thans op de milennium-tentoonstelling prijkt. Bij de aanbieding van dit geschenk heeft de gezant te Weenen vei klaard dat de czaar hiermede openlijk wilde bewijzen hoeveel ben aan het voortduren der vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de Russisclieen deOostenrijksch- Hongaarsche monarchie gelegen is keizer Frans Jozef heeft door zijn minister van buitenl. zaken aan den czaar zyn ha>'telijken dank doen betuigen. Het eskader, bestemd voor de Middeiland- sche Zee en bestaande uit twee pantserschepen, een kruiser en twee torpedobooten, heeft Zaterdag de reede van Kroonstad verlaten. ITALIË. De Zwitsersche ingenieur lig, die als Italiaansche gevolmachtigde naar Abessynié op leis is, meldt aan eenZwitsersch blad dat hij heelhuids aangekomen is in Meneliks residentie aan het eind van de vorige maand. Van generaal Albertone, die krijgsgevangene is in Choa, is te Rome een brief ontvangen, gedateerd 25 Juni. De generaal schrijft dat hy goed behandeld wordt en dat koningin Taitu hem honderd thalers had geschonken, die hjj met zyn medegevangenen had gedeeld. De gezondheid van hem en zijn makkers is goed, maar zij hebben behoefte aan kleederen en vooral aan geld. Generaal Baratieri, de vroegere Italiaan-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1