Donderdag 20 Augustus. A0. 1896. N°. 9113. Vi|ftigst© a a r g a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT ft R V P B C D TC. Buitenlaudsclie Berichten. Het ontslag van den minister van oorlog, generaal Bronsart von Schellendorf, is ver leend »om gezondheidsredenen''. In een schrij ven aan den aftredenden minister betuigt de keizer zijn spijt over diens vertrek en spreekt hij, nevens zijn dank voor de bewezen diensten, de hoop uit, dat de gezondheidstoestand van den generaal hem weldra zal toelaten zijn beproefde bekwaamheden ook verder aan te wenden tot heil van het leger. Generaal Bronsart is benoemd tot generaal-adjudant van den keizer en a la suite gesteld van het Mecklenburgsche regiment grenadiers. De pers toont zich over het algemeen zeer ontevreden over het aftreden van generaal Bronsart en spreekt onverholen de overtuiging uit dat, wanneer de ongrondwettige toestand nog langer voortduurt dat de keizer, het oor leenende aan de raadgevingen van den chef van zijn militair huis, generaal Van Hahnke, die van zijn verantwoordelijken minister n den wind slaat, de val van den rijkskanselier en van het gansche ministerie daarvan het onvermijdelijk gevolg moet zijn. De gouverneur van Kameroen, Von Putt- kamer, gaat aan het einde dezer maand naar Afrika terug. Aan het ministerie van buiten- landsche zaken is men overtuigd van zijn onschuld ten aanzien van de mishandelingen van inboorlingen. Er zal dan ook een klacht worden ingediend tegen het Berliner Tage- llatt, dat het eerst die praatjes verspreid heeft. De Deutsche Reichszeitung, een katholiek blad, heeft den kapitein van het in de Japan- sche zee vergane oorlogsschip litis aange vallen, omdat hij bij het ondergaan van het schip vaderlandlievende liederen zoude hebben laten zingen. Het blad meent dat dit in strijd is met de godsdienstige gebruiken. De oflicieuse Nordd. Allg. Zeitg. neemt de redactie van het katholiek blad deswege ernstig onder handen. De Fransche pers houdt zich natuurlijk onophoudelijk bezig met het bezoek van den keizer en de keizerin van Rusland, terwijl de Engelsche bladen pertinent blijven ont kennen dat de keizerin naar Frankrijk zal gaan. Het Parijsche gemeentebestuur heeft een krediet van 200,000 francs beschikbaar ge steld en stelt zich voor dit krediet eerst na het bezoek van den ezaar in de openbare zitting te brengen, daar men anders voor scènes vreest. Een tweede vraag is nu reeds, langs welke straten de gasten Parijs zullen binnenkomen. De kortste weg van het Noorder-station naar de Russische ambassade loopt door erg nauwe straten, zoodat men vermoedelijk den extra trein aan een ander station zal laten aankomen om dan aan de Place de la Con- coide een groote ontvangst-manifestatie in scène ie zetten. Maandag werden de zittingen deralgemeene raden geopend. Men verwacht dat zij een votum tegen het belasting-ontwerp op de Fransche staatspapieren van Cochery zullen aannemen, evenals zij zich vroeger verzet hebben tegen de inkomstenbelasting van Doumer. Te Billy-Montigny, bij Lens, zou een groote meeting van de arbeiders-partij gehouden worden de bevolking manifesteerde tegen de arbeiders, nog steeds naar aanleiding van de ontvangst der Duitschers te Rijssei. ENGELAND. Maandag hebben te Belfast ernstige be toogingen plaats gehad ten gunste der in vrijheidstelling van de staatkundige gevan genen. Vergeefs had de katholieke bisschop Zondag het houden dier betooging doen ont raden. De menigte nam eene zoo dreigende houding aan, dat de politie eene charge moest maken, waarbij verscheidene personen gewond werden. ZWEDEN en NOORWEGEN. In verschillende steden van Zweden heb ben de sigarenfabrikanten hunne werkplaat sen gesloten voor leden der vakvereer.iging, die met eene werkstaking dreigden wegens weigering van loonsverhooging. RUSLAND. Het moet thans vaststaan dat grootvorst Ser- gius Alexandrowitsch binnenkort zal aftreden als gouverneur-generaal van Moskou. In de wet op den militairen dienstplicht zijn door een officieele commissie eenige wijzigingen ontworpen. Voorgesteld wordt, dat de rekruten, die niet lezen en schrijven kunnen, vijf jaar bjj de troepen en dertien jaar bij de reserve zullen dienende voor rechten voor de ontwikkelde klassen zullen minder groot worden dan ze tot nu toe zijn. Vanwege den minister van financiën wordt tegen verdere beperking dezer voorrechten geprotesteerd, en de Heilige Synode komt op tegen den verplichten militairen dienst van onderwijzers. Voor de nieuwe 3 Russische goudlee- ning is te Parijs ingeschreven voor 7 milliard francs, te Berlijn voor 344 millioen mark en te Petersburg voor 177 millioen francs. De leeaing is dus 17'/s-maal volteekend. OÜSTENBIJ K-U O N G A R IJE. Het huwelijk van den hertog van Orleans met aartshertogin Maria Dorothea zal den 5n November te Weenen worden voltrokken. Men zegt dat de hertog den wensch heeft te kennen gegeven, geen gebruik te maken van de dispensatie waarop hij recht heeft, maar zijn huwelijk volgens de verleden jaar in Hongarije ingevoerde burgerlijke wet zal doen voltrekken. Een paar duizend vrijzinnige burgers van Weenen zijn naar Buda-Pest gereisd en daar met grooten jubel ontvangen. Zij manifes teerden bij het monument van Deak en legden er een krans neer. ITALIË. De prins van Napels is Zondag te Cettinje aangekomen en met veel geestdrift door de bevolking ontvangen. De prins begaf zich eerst naar het paleis van den kroonprins Danilo en bezocht later vorst Nikita, die hem aan den ingang van zijn paleis opwachtte. Er was een speciale eerewacht opgesteld, en de mili taire kapel speelde het Italiaansche volkslied. Zooals men weet, is er sprake van een hu welijk met een der dochters van vorst Nikita. Uit Cettinje wordt geseind, dat de verloving van Victor Emanuel, prins van Napels, met prinses Helena officieel is afgekondigd, In heel Montenegro is groote vreugde. SPANJE. Men zegt dat de Cortes nog in September zullen vergaderen. De onderhandelingen met de oppositie over de spoorwegcontracten moe ten nog niet afgeloopen zijn. Te Madrid heeft de loting plaats gehad voor de troepen die voor Cuba bestemd zijn. Het aantal vrijwilligers voor de artillerie is zoo groot, dat men verscheidene van hen heeft moeten afwijzen. Ook in de andere steden was de geestdrift groot. Er worden weer eenige overwinninkjes gemeld op de Cubanen. De regeering laat een uitvoerig rapport gereedmaken, waarin alle schaden worden opgeteekend, die zij door de vrijbuiters expedities uit Amerika op Cuba heeft geleden. B V L G A R IJ E. Vorst Ferdinand is er tot nog toe niet in geslaagd een opvolger te vinden voor den minister van oorlog Petroff, daar alle hoofd officieren, wien dat ambt werd aangeboden, bedankt hebben. Vermoedelijk zal nu het gansche Kabinet aftreden en de minister president Stoïloff met de vorming van een nieuw ministerie worden belast. T U R K IJ E. Met het oog op den nood der schatkist heeft de regeering besloten de sterkte van het staande leger in te krimpen. Reeds ver scheidene provinciale gouverneurs hebben een deel hunner troepen naar huis gezonden. Uit Konstantinopel komt bericht vau eene betere stemming tusschen de Porte en de Armeniërs. De sultan heeft het grootkruis van de Medjidié geschonken aan mgr. Bartho- lomeos. Verscheiden andere aanzienlijke Ar meniërs zijn gedecoreerd. Zihny-pacha heeft aan de Christenen doen weten, dat het antwoord der Porte op de eischen der Ivretensische afgevaardigden a. s. Maandag kan worden verwacht. Uit Athene wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat in het district lleraklion weer verschillende gevechten hebben plaatsgehad, waarvan men den uitslag niet kent. De Fransche en Russische consuls hebben ver klaard dat, ingeval van nieuwe moorden op Kreta, de christenen, die wenschen de hoofd- te verlaten, aan boord van de schepen hunner natiën kunnen gaan de andere consuls heb ben verklaard dat zij troepen aan wal zullen zetten. De post tusschen Janina en Monastix is geplunderd. GRIEKENLAND. De koning gaat de volgende week op reis; eerst naar Aix-les-Bains, vervolgens naar Parijs en dan voor geruitnen tijd, naar Denemarken. Gedurende zijne afwezigheid fungeert de de kroonprins als regent. Uit Athene wordt gemeld Prins Berovitsch, vaii van Kreta, heeft aan de troepen gelast zich in het eiland terug te trekken, hetgeen als een voorbode van eene vreedzame op lossing beschouwd wordt. Volgens de bladen heeit men groot gewicht te hechten aan een onderhoud tusschen den koning en den Oostenrijkschen gezant. De autoriteiten te Kazaklar hebben dertig personen doen in hechtenis nemen, die zich gereedmaakten om de grens over naar Mace donië te gaan. Men zegt te Athene dat de Turken bezig zijn met spoed aan de grenzen versterkingen te maken. De Standard stelt thans voor, dat het eiland Kreta tijdelijk onder beschermheerschap van Eugeland zal worden gesteld, dat het dan later aan Griekenland zal afstaan. Te Athene is men met dit denkbeeld ingenomen, omdat men hoopt dat Engeland dan tevens het eiland Cyprus zal afstaan. CHINA. De zendelingsposten van Pekin, op 50 mijlen van Bangkok, zijn door roovers aangevallen. Twee Fransche en een Italiaansche zendeling zijn zwaar gewond. Biimenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 19 Augustus 18DG. De 9-jarige P. Bezemer, die hedenmorgen spelende in een roeiboot in de Nieuwe Haven te water is geraakt, werd gered door den 9-jarigen R. van Noort. Bij kon. besluit is de bij kon. besluit van 4 December 1877 no. 1 ingestelde staatscom missie in zake de verbetering van den water weg langs Rotterdam, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid, ont bonden. Stct H. K. H. de hertogin van Albany vertrekt Vrijdagavond met hare kinderen van Soestdjjk. Maandagavond wordt te Sclieveningen ver wacht H. K. H. de Prinses von "Wied, met COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door'het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BS) «KAF: «OTKBSTS4A AT 70. Advertentieprijsvan 110 gewone regels me inbegrip van eeue Couram1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D II I T S C H I A N K A N K R IJ K.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1