A0. 1896. Zondag 23 en Maandag 24 Augustus. N°. 9116. Eer sie Blad ijftig-st© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Builenlaudsche Berichten. couum, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B 1' fl A A S - T K li 8 T B .1 A r SO. Abvertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Het geruststellende artikel in de Reiclts- aneeiger van Donderdag over het aftreden van den minister van oorlog, heeft nog meer olie in het vuur geworpen in plaats van het te blusschen. De National Ztg. vraagt of het militaire kabinet misschien achter dat artikel steekt en spreekt van een saan anar chie rakenden toestand". De Germania deelt niet alleen mede dat ook de rijkskanselier en ministers zullen aftreden, maar dat er een »nieuwe aera" zal beginnen het is onbe kend wat voor een, voegt het centrumblad er sarcastisch bij. De orthodox-conservatieve Reichsbote hoopt dat van de tegenwoordige crisis het verwijderen van den invloed van het liberalisme en het ultramontanisme op het staatsbestuur het gevolg zal zijn en de terugkeer van de regeering tot de evange lische en conservatieve grondbeginselen België biedt in dat opzicht een waarschuwend voorbeeld. Naar beweeid wordt zou keizer Wilhelm een eigenhandig schrijven hebben ontvangen van den koning van Saksen, waarin deze hem wijst op de gevaren der regeeringscrisis. Een ofücieuse nota in de Miinchener Allg. Ztg. bejammert het aftreden van den Pruisisehen minister van oorlog, dat de constitutioneele regeering in gevaar brengt. De Hamburger Corresp. is van oordeel dat sedert Von Bis marck's aftreden de toestand nooit kritieker is geweest. Een Leipzig^ch blad voorspelt een tiigemeene verjonging van 's keizers mede werkers de chef van het civiel kabinet, Von Lucanus, zou groote kans hebben minister te worden. Het blijkt nader, dat ritmeester Von Stelten, commandant van de troepen in Kameroen, niet naar Berlijn was geroepen door den minister van buitenlandsche zaken. Misschien zal hiertoe aanleiding bestaan in den loop van de behandeling der rechtzaak, die tegen het JBerl. Tagéblatt, wegens het bekende artikel over v. Puttkamer en v. Stetten, is aanhangig gemaakt. F R A N K R IJ K. Toen Donderdag te Trouville saluutschoten werden gelost by de aankomst van den presi dent der republiek, zijn er door een schot, dat verkeerd afging, twee personen ernstig gekwetst. Algemeen is de opinie van de pers, dat de speech van den minister-president Méline, bij de Vogezen, er op wijst, dat het ministerie bij haar finar.cieele voorstellen niet de kabi netskwestie zal stellen. Vier algemeene raden hebben een votum ten gunste van de inkomstenbelasting aange nomen, drie een votum tegen die belasting. De anarchist Guilhard, redacteur van de libérateur, is te Parijs in hechtenis genomen. Men verwacht nog meer arrestaties van be kende anarchisten die propaganda hadden ge maakt tegen het bezoek van den czaar. De vermindering der bevolking van Frank rijk heeft een rijk inwoner van Clamecy op het denkbeeld gebracht, om ter beschikking van de ïAcadémie franpaise" te stellen een prijs van tienduizend francs; die elk jaar zal toegekend worden aan de moeder, die het grootste aantal kinderen heeft De Académie heeft geweigerd zich te be lasten met het beheer over dit fonds, op grond dat de zorg voor de uitbreiding der bevolking niet tot baar taak behoort. It E J. G I EJ Op gezag van een correspondent in Afrika meldt de Brusselsche Soir, dat meri zich in den Kongostaat gereedmaakt tot een groote expeditie tegen de Mahdisten, onder leiding van baron Dhanis. De vrijstaat heeit troepen, ammunitie en allerlei oorlogsmateriaal naai den Boven-Kongo gezonden. Men maakt zich daar over deze beweging ongerust, niet alleen om de veiligheid van den staat, maar ook om de politieke gevolgen die de aanval heb ben kan. In de werkstaking der timmerlieden te Brussel komt geen verandering. De werklie denpartij heeft hulp voor de stakers gevraagd in Engeland, Amerika, Frankrijk en Duitsch- land. Donderdag hielden 1200 werklieden een optocht door de stad. De Belgische bladen ontkennen pertinent dat er te Antwerpen kwestie is van een werk staking van de dokwerkers. ENGELAND. Het geschil tusschen Engeland en Colum bia, naar aanleiding van den aanleg van een spoorweg in Columbia door een Engelsche maatschappij, zal onderworpen worden aan het oordeel van drie Zwitsersche rechtsge leerden. De jaarvergadering der vakvereenigingen zal ditmaal te Edinburg gehouden worden en den 7n September worden geopend. Er staan een groot aantal punten van bespre king op de agenda. Tot het belangrijkste be hoort het voorstel van de gasfitters om voor alle beroepen een achturigen werkdag in te voeren. De spoorwegwerkers wenschen de verplichte verzekering tegen ongelukken bij den arbeid in te voeren. De voorstellen be treffende de regeling van het fabriekswezen zijn slechts vernieuwingen van voorstellen, die bij de beraadslagingen van de Asquith-bill in het Lagerhuis van radicale zijde werden te berde gebracht, doch door de toenmalige regeering werden verworpen, omdat men vreesde, dat anders de wet niet tot stand zou komen. Zij betreffen een verlenging van de lijst der ^gevaarlijke en ongezonde beroe per en de toepassing van de wet ook op alle vaartuigen in de haven, de rivier, het dok en het kanaal. Andere voorslagen leggen aan de gemeente besturen de taak op te zorgen voor het onder houd van bejaarde en zwakke arbeiders. Van algemeen belang is een voorstel om bet col lectivistisch besluit op het congres te Nor wich door Keir Hardie voorgesteld, te niet te doen en te vervangen door het volgende olgens de meening van dit congres is het behoud der Britsdie nijverheid van belang, dat land, mijnen en spoorwegen genationali seerd, en tramwegen, zoowel als alle onder nemingen, tot bet bezorgen van water en kunstlicht, gemeente-eigendommen worden." Bij de beraadslaging over dit besluit zal net blijken, of en in welke mate het socia lisme in vakvereenigingen vorderingen heeft gemaakt. RUSLAND. Het plan der regeering om een nieuwe stad te vestigen aan de Noordkust bij Jekaterinen- port, zal thans worden ten uitvoer gelegd. De Russische overheid heeft aan den Noor- schen haveningenieur Blom Olsen, te Vardo, opgedragen, de noodige havenwerken aan te leggen en deze is reeds met 20 werklieden op de plaats waar de stad zal verrijzen aan gekomen. Te Archangel worden vijftig houten gebouwen vervaardigd, die de eerste huizen der stad zullen zijn. De regeering zal be proeven de bewoners van Kola over te halen te verhuizen naar de nieuwe stad, die den naam Jekaterinograd zal ontvangen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de mi nister van marine, op bevel van den czaar. besloten heeft in het vervolg de vloot in de Oostzee te doen voorzien van Russische steen kolen, welke tegen verlaagde vrachtprijzen per spoor uit het Donetz-bekken zullen wor den vervoerd. Door het wegnemen van rails hebben mis dadigers op de Transkaukasische spoorlijn een trein doen ontsporende locomotief derail leerde en verscheidene waggons zijn verbrij zeld, terwijl eenige passagiers gekwetst wer den. De boosdoeners zijn echter teleurgesteld, want ze hebben een gewonen sneltrein laten derailleeren, terwijl ze het gemunt hadden op den posttrein, waarmede een bedrag, dat ver scheidene millioencn beliep, werd vervoerd. O O S T E N R IJ K-li O N G A R IJE. Keizer Frans Jozef heeft dezer dagen eene meening uitgesproken, welke ook buiten zjjn rijk behartiging verdient. In zijn antwoord op de uitnoodiging om het beschermheerschap over de feestelijke viering van 's keizers regee- rings-jubileum op zich te nemen, heeft prins Friedrich Schwarzenberg er n.l. aan herinnerd dat de keizer den wensch heeft uitgesproken, dat men met dergelijke feestelijkheden, ten toonstellingen enz. behoedzaam zal zijn, daar er altijd lieden te vinden zijn, die meer uit zucht naai- persoonlijke onderscheiding dan geleid door een oprecht gevoelen den eersten stoot daartoe willen geien en vaak aan ver schillende corporation lasten opdringen, welke deze niet in staat zijn te dragen. Naar de Frankf. Ztg. verneemt, bad de Oostenrijkscli-HongaarscbeBank aan de inwil- I'niuff van den door de regeering gestelden eisch om 15!/s millioen flor. op de schuld van den slaat van 80 millioen flor. af te schrijven, o. a. de/.e voorwaarde vastgeknoopt, dat de regeering de aandeelen der bank na afloop van het nieuwe privilege met 800 flor. per stuk zou inlossen. De regeering ging daarop niet in, doch stelde den eisch dat de Bank haar de optie ten opzichte van de aandeelen tot 700 flor. zou laten, hetgeen de bank weigei de*Eindelijk werd een andere schikking beproefd, waai bij de Bank den staat echter slechts een afschrijving van 10Va millioen wilde toestaan. De regeering bleef evenwel op een afschrijving van 15V2 millioen aan dringen en zoo werden de onderhandelingen om het verschil van 5 millioen (voorloopig) zonder resultaat afgebroken. De Czechen en de Polen van Silezië heb ben een gemeenschappelijk verkiezingsmani fest uitgevaardigd, waarin zij de volgende wenschen hebben opgenomen vermeerdering van bet aantal Slavische scholen, oprichting van kweekscholen voor Slavische onderwijzers, overneming van liet Czechisch gymnasium te Troppau en van het Poolsch gymnasium te Teschen door den staat. Voor liet geval dat deze wenschen ,niet mochten worden vervuld, kondigen beide partijen een niets ontziende oppositie aan. Te Werschatz, n Hongarije, is eene van overheidswege opgerichte en metHongaarscbe vlaggen versierde eerepoort ter gelegenheid van de ontvangst van den nieuwen Servischen bisschop, kort vóór diens intocht in brand gestoken en geheel vernield. SPANJE. Een regeeringstclegram uit Manilla behelst de ontdekking van een wijdvertakte separa tistische samenzwering op de Filippijnen. Er zijn 21 personen gearresteerd, onder welke vrijmetselaars. Er is huiszoeking gedaan te Madrid in de Spaansch-Filippijnsche club. Tal van papieren zijn in beslag genomen. De tijding brengt emotie teweeg. In den Senaat las de minister van koloniën gisteren bet telegram vari den gouverneur- generaal der Filippijnen voor, waarin de ont dekking van een samenzwering met het doel om de onafhankelijkheid te verkrijgen, wordt aangekondigd. Uit naam van de liberalen bood Montere Rios medewerking aan teneinde de integriteit van het land te verdedigen. In de Kamer verklaarde de oppositie zich daartoe eveneens bereid.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1