Binnenlandsche Berichten. Na 1 October zullen de uitgaven van Spanje voor de expeditionnnire macht op Cuba niet minder dan anderhalf miilioen pesetas per dag bedragen. Uit Madrid wordt gemeld dat te Key-West een anti-Spaansche demonstratie zou hebben plaats gehad, waarbij een Spaansche vlag zou zijn vertrapt. Antonio Maceo, de aanvoerder der Cubaan- sche opstandelingen, heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hij zijn partijgenooten uitnoodigt tegenover de dapperheid en de vol harding der Spaansche troepen dynamiet te gebruiken. Vernielen, tot eiken prijs vernielen, heet het daarin zóo kunnen wij de Euro- peesche soldaten slechts de baas blijven. De hei tog van Calabrié, oudste zoon van Alphonse van Bourbon, oud 27 jaar, officier in Spaanschen dienst, is verloofd met Marie van Beieren, oud 24 jaar, tweede dochter van den vermoedelijken Beierschen troon opvolger. ITALIË. Volgens den Romeinschen correspondent •der Daily Chronicle zal de regeering gene raal Heusch als vredesgezant met volmacht naar Menelik van Abessynië zenden. T U R K IJ E. De president van den Landdag van Kreta heeft aan den correspondent van de Daily Telegraph medegedeeld, dat de Landdag niet meer zal bijeenkomen, en de 16 afgevaar digden, die nog te Kanea zijn, deze week vertrekken. De kwestie is nu niet meer tus- schen de Porte en Kreta, maar tusschen Europa en de PorteDe Kretenzers zullen geen druppel bloed storten om de vervulling te verkrijgen van de eischen, die door den Landdag zijn geformuleerd. Zij zullen gedul dig het antwoord der Porte afwachten ert inmiddels een strikt defensieve houding aan nemen maar als hunne eischen worden verworpen, zal het program der Kretenzers gewijzigd worden. De vereeniging met Grie kenland zal geproclameerd worden en de Kre tenzers zullen tot den laatsten man daarvoor strijden. Volgens de Times is het nu eensklaps dringend noodig dat het eiland Kreta een constitutie krijgt. Dit bericht van het groote Engelsche officieuse blad schijnt te wyzen op een verandering in de politiek der Engel sche regeering, die dus de nieuwe voorstellen van den Oostenrijkschen minister Goluchowzky schijnt te willen aannemen. Volgens een bericht uit Weenen aan de Vossiscke Zig, wordt tusschen de Kabinetten van Weenen en Petersburg druk van ge dachten gewisseld over de oplossing van het Kretasche vraagstuk, 't Heet nu weer, dat de zaak gunstig staat. Alle mogendheden die bezig zijn haren invloed bij de Porte aan te wenden, zouden eenstemmig zjjn voor den eisch eener eigen grondwet voor Kreta, met de door de Kretenzers gevraagde financieele autonomie. De buitenlandsche oorlogschepen in de wate ren van Kreta hebben opdracht gekregen om hun waakzaamheid te verdubbelen, aangezien men vreest, dat er een Italiaansche expeditie zal landen. De Temps verneemt, dat den 8n Augustus tusschen de spoorwegstations Denun en Sera- klik 30 KM van Damascus, ongeveer 4500 Drusen zijn verschenen, die de toegangen tot den spoorweg hebben versperd, zoodat twee spoortreinen genoodzaakt waren terug te koe ren. De Drusen maakten zich meester van een karavaan van 200 kameelen, beladen met graan voor het leger, en trokken daarop terug. De drie aanvoerders van de karavaan werden gedood. Onder de Turksche soldaten in den Hauran moet typhus heerschen. Er zijn reeds twee honderd lijders te Damascus aangekomen. B U L O A E IJ E. Volgens de Frankf. Zeitg. heeft vorst Fer dinand het door het gansche ministerie inge diende verzoek om ontslag niet ingewilligd, maar zal de minister van oorlog Petrofï ver vangen worden door overste Paprikofï. Geheel onverwacht is de afgezant voorde onderhandelingen over het handelsverdrag met Oostenrijk uit Weenen te Sofia terug gekeerd. Dit wordt beschouwd als een bewijs, dat de onderhandelingen zijn afgebroken. A .It K It I K x. Fernandez Alonso heeft het presidentschap van Bolivia aanvaard. A E R I K A. De Eerste Volksraad der Zuidafrikaansche republiek heeft besloten aan de regeering op te dragen het opstellen van een wetsvoorstel, waarbij voor vrachtbrieven de Nederlandsche taal verplichtend wordt gesteld. In Calvina is tengevolge van de droogte vee! vee omgekomen. Een vijftal boeren heb ben niet minder dan 9700 schapen verloren. Vele boeren hebben niet meer zooveel scha pen overgehouden om behoorlijk hunne ge zinnen van vleesch te voorzien en bovendien is het vleesch oneetbaar mager. Als niet spoedig meer regen valt, is liet te vreezen, dat het weinige vee dat over is, ook nog zal sterven. De bitter koude nachten doen het veld en vee ook veel kwaad. Het aanbod door sir Gordon Sprigg aan de Chartered Company gedaan, om deze in den strijd tegen de Matabelen bij te staan met een bedrag van 400.000 p. st. uit 's lands kas, heeft blijkens de jongste mailberichten uit Afrika, bij een groot deel der bevolking van de Kaapkolonie verontwaardiging gewekt. Daaraan is uiting gegeven door een vergade ring te Philipstown in de volgende motie, die met algemeene stemmen werd aange nomennDeze vergadering spreekt hare ver ontwaardiging uit over het aanbod door sir Gordon Sprigg gedaan aan de Chartered Company om dezelve geldelijk te ondersteu nen uit 's lands kas in het voeren van een oorlog in Matabeleland, daar de company zonder twijfel de grootste vyand is van de beste belangen van de kolonie en de naburige zusterstaten. sDeze vergadering spreekt verder ook haar wantrouwen uit in sir Gordon Sprigg als eerste minister en in alle Afrikaner ieden, die hem hierin hebben gesteund, daar het surplus in onze schatkist beter kan besteed worden ter ondersteuning van noodlijdende blanken in dit land en ook voor onderwijs." Na een met warmte uitgesproken rede van dr. Darley Hartley, president der South African League, in een groote vergadering te Johannesburg, is daar een afdeeling der League opgericht. Na de rede klonken toe juichingen voor den president en voor Rhodes. Ten gunste van het herstel van Cecil Rho des in zijn ambt is door een vergadering te Kimberley een resolutie aangenomen. SCHIEDAM, 22 Augustus 1896. Gisternamiddag is ten nadeele van D. Noordhoek, meesterknecht in een der bran deryen van den heer M. Kranen, aan de 's-Gravelandsche straat alhier, uit diens jas, die in een kast der branderij hing, een por- temonnaie inhoudende ongeveer f 5.25 ont vreemd; de dader is tot heden onbekend. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht Meermalen komt het voor, dat eene ge meente in de kosten van verpleging van be hoeftige krankzinnigen, waarin door het rijk en de provincie wordt bijgedragen, uit anderen hoofde eene bijdrage in die kosten ontvangt. Is dit het geval, dan behoort deze laatste bijdrage ten goede te komen aan de gemeente, het rijk en de provincie, in reden van de som, die elk hunner in de kosten van ver pleging heeft gedragen. De som, waarop het rijk in zoodanig geval aanspraak heeft, moet dan in 's rijks kas worden gestort en de kwitantie deswege aan mijn departement worden gezonden. De minister beveelt voorts Gedep. Staten aan hierop bij het onderzoek der gemeente rekeningen te letten. Atjeh. De i¥". .E. Ci. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram sMorgen gaan vier bataljons naar de XXII Moekiras, naar het gebied van Toekoe Baïd." Het blad teekent hierby aan Uit dit telegram blijkt, naar het schijnt, dat van de onderwerping van Toekoe Baid, waarvan in een vorig telegram sprake was, niets gekomen is. "Weder heeft de munt van het Koninkrijk der Nederlanden een geldstuk geslagen en in omloop gebracht, dat getuigenis aflegt met welk eene onverantwoordelijke slordigheid de stempels onzer munten worden vervaardigd. Thans geldt het niet den beeldenaar der Koningin, ook niet het kantschrift, maar wel het eenvoudigste gedeelte van den stempel, nl. de letters en cijfers der tegenzijde. Bij een gedeelte der nieuwe kwartjes ont breekt de »N" in het woord sCents", de voet der eerste verticale lijn terwijl het jaartal 1896 bij alle kwartjes uitermate gebrekkig is. De 1 eu de 8 staan goed, de 9 is dikker, hooger of zwaarder, zooals men het noemen wil, staat te ver van de andere cijfers en helt n.b. naar rechts over terwijl de 6, van een zelfde type als de 9, verticaal staat en vlak bij de 9. Achter het jaartal staat een mini maal puntje". Vergelijkt men het tegenwoordige geld met dat wat vroeger o. a. op de munt van Hol land te Dordrecht werd geslagen (its pracht exemplaren te zien in de collectie Beelaerts, museum Oud-Dordt te Dordrecht) dan maakt het liedendaagsche muntmeesterwerk een zeer pover figuur om de eenvoudige reden dat het, daarmede vergeleken, zeer onartistiek en bui tengewoon slordig is. Het weekblad De Huisvrouw richt een oproeping tot de vrouwen van Nederland om aan II. M. de Koningin bij hare inhuldiging in 1898 een blijk van gehechtheid, van trouw en liefde aan te bieden van hare vrouwelijke onderdanen afzonderlijk. Staan er vrouwen op, die het iniatief nemen, zij zullen zegt het blad mede werking, aansluiting vinden bij de duizenden en tienduizenden vrouwen en meisjes, wier hart warm klopt voor Nederlanos geliefde en gevierde Koningin. Van de persoonlijke ongevallen, die verleden jaar op de verschillende spoorwegen hier te lande plaats hadden, eindigden 24 met den dood. Donderdagmiddag om 2 uur had te Rot terdam op de Maas, tegenover het Park, een noodlottig ongeluk plaats. De Noorsche bark Cominior werd met ballast geladen, waartoe twee werklieden, 3. Buys, wonende te Rot terdam, en Koremans, wonende te Ouder kerk a/d IJsel, op de stelling stonden, die buiten boord aan touwen hing. Zy hadden zelf deze stelling gemaakt, met touwen van het schip. Door het breken van een der touwen vielen beiden te water en verdwenen in de diepte. Om halfvier werden hun lijken opgehaald. Buijs was weduwnaar en laat 4 kinderen na. Koremans was in ondertrouw opgenomen. Aan het station-Beurs te Rotterdam is Donderdag gearresteerd een gewezen kellner, die zich een halfjaar geleden had schuldig gemaakt aan een diefstal van ruim f 300 in een logement aan de Hoogstraat aldaar, waar hij destijds verblijf hield. Hy nam toen de vlucht naar Antwerpen, doch men had hem hier blykbaar nog niet vergeten. Toen gisterochtend de stoomboot Vooruit gang de Leuvehaven te Rotterdam passeerde, kwam daarjuist de stoomboot Marie uitvaren. Een botsing was niet te voorkomen. De Marie werd aan stuurboordzijde bij de machine kamer aangevaren, kreeg een groot gat en werd, om zinken te voorkomen, bij de Konings haven aan den grond gezet. Van de Vooruitgang werd de geheele voor steven verbrijzeld. Onder de landtoopers, die een dezer dagen te Utrecht door de politie wegens landlooperij werden aangehouden, bevond zich ook een man die, hoewel nog geen 50 jaren oud zijnde, toch reeds een veel bewogen leven achter zich heeft. Als onderwyzer op jeugdigen leef tijd naar Amerika vertrokken, had hij al spoedig met allerlei tegenspoeden te kampen, totdat een jaar of tien geleden een erfenis hem naar het vaderland terugriep. In plaats van door de ondervinding geleerd, nu kalm en bedaard te gaan leven, waartoe het ver kregen kapitaal hem ruimschoots in staat stelde, werd maar steeds volop van den hoo- gen boom geteerd, tot alles op was. Daarna verdiende hij eenigen tijd als pianist, boek houder en kok zijn brood, totdat ten slotte niemand hem meer wilde hebben en hy zich als landlooper deed opnemen. In het Maandblad tegen de KwaJcsalverij vertelt G. Salentijn uit Sloterdyk zijn ervaring, opgedaan by den bekenden Hamecher, Wester- dokstraat te Amsterdam. sNaar aanleiding eener advertentie, zegt de heer Salentijn, besloot een lid mijner fami lie, die sedert een paar jaar lijdende is aan rheumatische pijnen, ook bij den wonderman (alias-kwakzalver) hulp te zoeken. Zelve niet kunnende gaan, stuurde zij haar schoondoch ter naar genoemden heer. Deze begaf zich Maandag 23 Juni naar de Westerdokstraat." Hamecher wist deze vrouw zooveel van zijn wonderen te vertellen, dat zij ten volle meende dat hij ook haar schoonmoeder zou herstellen, Zy kwamen overeen dat, wanneer de patiënte het goedvond, hij haar den volgenden dag tegen betaling van vijftig gulden, zegge f 50, een visite zou brengen. Mocht patiënte hiertoe genegen zijn, dan moesten da f50 hem nog dienzelfden avond eerst worden ter hand gesteld. Het goedgeloovige mensch voldeed hieraan en des avonds omstreeks tien uur werden nog de f50 bezorgd. Den volgenden dag kwam de wonderdokter in gezelschap van nog een ander persoon, die zich noemt dokter Breemer (thans overleden en vervangen door dr. Ernste, volgens den N.A.) Hij prikte de zieke aan de knieën op onder scheidene plaatsen, wat tengevolge had, dat zich op hare knieën een groot aantal zweren vormden, die haar een verschrikkelijke pyn veroorzaakten. De behandeling heeft plaats om de negen dagen en Hamecher zeide, dat wanneer de negen dagen verloopen waren, de lyderes wel bij ham aan huis zou kunnen komen, alwaar een visite slechts f 15 kost. Maar jawelhij is reeds driemaal bij haar geweest tegen be taling van f50 f150, doch nog is zij in denzelfden toestand. Uit Twente komen van alle zyden berich ten, dat het wild, voornamelijk de hazen, er dit jaar in grooteo getale voorkomen, zeker een gevolg van den drogen zomer. Het is bekend, dat slecht weder de grootste vijand van het jonge wild is. Overschie. Nadat een viertal leden van het voorioopig comité tot het houden van

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2