l°« 1896. Zondag 23 en Maandag 24 Augustus. N°. 9116. Tweede Blad Feuilleton. Jessie's Voogd. V ij f t i g- s t Jaargan Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 01) ft. Kimienlandsche Berichten. G0URAN1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f "1.85. - 2.50. - 0.10. BI H I AT 70. Advertentieprijs i van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 22 Augustus X8'J6. Ook 'zonder schoolplicht, zegt de heer Haff- ixians in het Venl. Wildkan een staat een goed figuur maken onder de Europeesche staten. Zoo doet tenminste ons land n eene statistiek der Analphabeten (menschen, die lezen noch schrijven kunnen), welke uit de verschillende landen naar Amerika verhuisden. Portugal spant de kroon der onkunde. Niet minder dan 67.35 procent van hen, die uit dit land zich in Amerika vestigden, konden lezen noch schrijven. Dan komt Italië met 52.93 procent, Galicië met 45.68, Russisch Polen met 39.82, Hongarije met 37.69, Rus land met 36.42, Oostenrijk met 32.70, Grie kenland met 25.18, Rutnenië met 17.75, België met 15.22, Europeesch Turkije met 44.79, Wales met 10.43, Bohemen en Moravië met 8.98, Spanje met 8.71, letland met 7.27, Finland met 3.58, Frankrijk met 3.50. Enge land met 3.49, Nederland (zonder schoolplicht) met 3.38, Schotland met 2.38, Duitschland met 2.49, Noorwegen met 1.02, Zweden met •0.74, Zwitserland met 0.60 en eindelijk Denemarken met slechts 0.49. Dus Dene marken spant in waarheid de kroon. Deze statistiek is ontleend aan de Zwitser- sche courant Das Vaterland, en opgemaakt dopr het pEinwandeiungsamt der Vereinigten Staten". Of echter de twee woorden, die bij Nederland staan, namelijk (zonder school plicht), ook van het aEinwanderungsamt" afkomstig zijn, dan wel door de redactie van Das Vaterland er bijgevoegd werden, weet de heer H. niet. In allen gevalle geven die beide woorden, welke bij geen ander land staan, duidelijk de bewondering te kennen, dat Nederland het zonder schoolplicht zoover gebracht heeft, dat het zelfs aan Frankrijk en Engeland de loef afsteekt. Wanneer een bond of vereeniging mannen uitzendt om propaganda voor de beginselen er van te maken, dan is zeker een eerste ver- eischte dat de afgevaardigden éen lijn volgen en de een niet juist het omgekeerde zegt van wat zijn collega gelieft te vertellen. Wij rneenen dat de christelijke Boerenbond dezen eersten eisch voor een flinke organisatie maar al te zeer vergeten heeft. Te Beverwijk, waar de heer Boonekamp het nut van den Boeren bond bepleitte, achtte men het noodig joden, socialisten, en ongedoopteu van het lidmaat schap uit te sluiten, te Gciinchem daaren tegen, waar de heer Pauwen als apostel optrad, meende men dat zij die God, eigendom en huisgezin als grondzuilen van den s'uat niet wilden erkennen, moesten worden buitenge sloten, terwijl in Noord-Brabant alleen katho lieken genade' kunnen vinden. Is het wonder dat de heer Ridder de van der Schueren te Zevenaar zich bij zooveel verschil genoodzaakt ziet in een nader bijeen te roepen vergade ring aan belanghebbenden nog eens te vertel len, wie de Boerenbond nu eigenlijk wel in zijne gelederen kan opnemen Ons dunkt dat dit nu na de te Utiecht op 4 Juli gehouden vergadering duidelijk moest zijn. Het is te voorzien dat de heer De van der Sciiueren met het geven van ophelderingen veel werk aan den winkel zal krijgen. Wy beschouwen het als geen slecht teeken dat de landbouwers niet zoo gretig toehappen naar een gerecht waarvan zij de bereiding niet kennen. ArnhCt.) Bij de gedachtemvisseling over bet behoud der driejaarlijksehe tentoonstelling is weder het aan Thorbecke toegeschreven gezegde Kunst is geen Regeeringszaak" te berde gebracht. Bij herhaling is er reeds op ge wezen, dat die woorden verkeerd werden op gevat maar men blijft ze aanhalen. Misschien is het daarom niet onnoodig nog eens in her innering te brengen in welken zin zij ge bezigd werden. Bij de behandeling van het adres van ant woord op de troonrede van 1863 maakte de heer Braud de opmerking dat deze zweeg over den bijval door de Nederlandsche schil ders te Londen verworven. De minister van binnenlandsche zaken zeide naar aanleiding daarvan 5>Is dit eene leemte in de troon rede Ben ik andermaal in de gelegenheid den Koning een troonrede voor te leggen, in de volgende zal evenmin daarvan gewaagd worden als in de tegenwoordige. Ik zal niet zeggen, dat ik er geen belang in stel maar het is geene zaak van Regeering. De Regeering is geen oordeelaar van wetenschap en kunst." Thorbecke's vijanden hebben daaruit afge leid, dat hij de kunst als eene voor het staats belang onverschillige zaak beschouwde. Zeer wijselijk, maar zeer oneerlijk lieten zij het woord wetenschap weg, omdat, zoo die naast en met de kunst ware genoemd, de laster van de aantijging terstond ware gebleken. {Arnh. Ct.) Evenals de directeur der rijks-postspaar bank verzocht ook de directeur van het »Bu- reau voor den induStrieelen eigendom", te 's-Gravenhage, de voor dat bureau bestemde brieven en andere stukken te richten aan het adres van dien directeur, zonder lijvoeging van zijn naamopdat gedurende zijne afwe zigheid buitenslands geene vertraging in de behandeling van die stukken behoeft te ont staan. Het Weekblad voor Notarisambt en Regi stratie bevat als bijvoegsel het uitgebracht verslag der enquête, die, volgens besluit der alg. verg. van 1895, gehouden werd, teneinde na te gaan of de bezoldiging der candidaat- notarissen in Nederland voldoende is en, zoo neen, welke middelen kunnen worden aange wend om de belangen dereandidaat-notarissen te dier zake te bevorderen. Er kwamen 210 antwoorden in, terwjjl 121 circulaires oningevuld, sommige met opgaaf van redenen, teruggezonden werden. Er bleek o. a. uit, dat elke candidaat-notaris gemiddeld f814.50 verdiende, 59 candidaat- notarissen maakten aanspraak op meer be zoldiging, 84 maakten die aanspraak niet en 47 lieten zich hieromtrent niet uit. In een bekend Engelsch blad The Christian Million, van 13 Augustus j,l., komt eene beschrijving voor der Kon. Nederlandsche fabriek van J. M. van Kempen Zonen, te "Voorschoten. In dit bericht wordt inzonderheid gewezen 26. Bob had graag gevraagd hoe het met i:ijn oude moeder ging en nog veel meer, maar hij deed het niet. Hij kon niet denken, dat dit zon derling heerschap eenige belangstelling zou too- nen in eene oude vrouw. »Ik was op weg naar uw oom, Mr. Riggs, «naar 't is nu te laat geworden voor een be zoek." »Te laat? Nog te vroeg! Hij heeft mij tegen halftien op zijn bureau ontboden en het is nu nog geen negen uur. Wij gaan er samen heen. Intusschen kunnen wij wat piaten. Wat wilt gij bij mijn oom doen iHm Natuurlijk over de pacht spreken." sWat? Wilt ge nog altijd terug naar Tew kesbury »Ja, ik wilde nog eenmaal een beroep doen op het beter inzicht van uw oom." »Ha, ha! Beterschap verwachten van mijn oom Nu, die zet is goed, die is fijn »lk wilde zijn medelijden inroepen voor mijne onde moeder, en nu het u toch niet op Tewkes bury bevalt, Mr. Riggs Den goeden Bob werden de oogen vochtig reeds bij de gedachte aan zijne oude moeder, die nog altijd op gunstige tijding zat te wach ten. Hij wist, dat het haar dood zou zijn onver biddelijk uit hare hofstede te worden verdreven, en dit spoorde bem aan telkens en telkens weer nieuwe stappen te doen tot herkrijging zijner rechten. Die gedachte ook was het die hem thans noopte zich door Riggs, voor wien hij al bitter weinig sympathie gevoelde, te laten mede- sleepen en naar hem te luisteren toen hij zeide »Dat is immers altemaal onzin, mijn goede vriend. Als het u werkelijk te doen is om te Tewkesbury achter mestkarren en hooiwagens uw leven te slijten, dan mag dit mijnenthalve gebeuren. Ik doe het niet, En nu weg met den rommel. Kom mee, Dryful. Ik ben in Londen beter thuis dan gij. Kom maar mee. In mijn gezelschap zult ge u niet vervelen." oMr. Riggs," zeide Bob, sgij zult toch wel begrijpen, dat ik weinig gestemd ben om «Och, zeur nu niet over die malle histories. Het leven geeft met anders, man Dat weten wij beter dan de lni te Tewkesbury. Kom maar mee. Het kost een paar shillings maar en weg zijn alle nare gedachten!" Men zou moeilijk een grooter tegenstelling kunnen uitdenken dan tusschen deze twee jonge lieden Riggs, geheel wereldburger, geboren en getogen in eene groote stad, met zijne op het zinlijke gerichte neigingen, hartstochtelijk maar te gelijk sluw, berekenend en geroutineerd, ver trouwd met alle kronkelwegen der moderne civi lisatie, Dryful roet zijn innig gemoedsleven, zijne eenvoudige landelijke opvoeding, zienswijze en zeden. Riggs trok Bob steeds voort, de brug over, de Upper-Tbames-Street langs naar den Tower. sHe, leven, Mr. Dryful," philosopheerde Riggs al voortgaande, «weet ge wat dat is Een zeep bel, een rookwolk, een niets, waarvan men geen oogenblik zeker is. Hoe menigeen heeft gewurmd en gezwoegd als een ezel, en toen hij de vruch ten van zijn zweet meende te plukken, ging de slokker dood. Dat gewroet en gewurm, Diyful, is klinkklare onzin. Speculseren op de toekomst 7 De toekomst, zeg ik u, is nog minder waard dan een rotte meloen. Wat de toekomst belooft, wordt door liet heden voldaan. Het heden genieten daar komt het maar op aan. Wat er morgen gebeu ren zal, weet niemand." Zij schoven eene smalle, donkere onaanzien lijke zijstraat in, die op de rivier uitliep. Voor een klein bouwvallig huis, voor welks nauwen ingang een ganglamp met een rood glas was opgehangen, stonden zij stil. Binnentredende kwamen zij een vrij lange gang langs, die naar een achterhuis voerde. Plotseling gevoelde Bob, dat hij over een zacht, dik tapijt liep; ook de wanden waren met zware stoffen behangen en door een deur, die onhoorbaar openging en sloot, kwamen zij in een naar Oosterscben trant weelderig inge richt vertrek, welks ruimte vervuld was van een eigenaardigen, verkwikkelijken geur. Bob had wel eens van deze inrichtingen ge hoord. Het zijn opium-kitten, en Riggs scheen er een der stamgasten te zijn, want een jong, ook al op zijn Oostersch gekleed meisje schoof, toen ze hem zag, zonder iets te vragen, het be-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5