Hü is reeds te Venlo teruggekeerd. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. op de goede verstandhouding, die in deze inrichting heerscht tusschen patroons en werk lieden, en het vele goede, dat door de heeren Van Kempen werd tot stand gebracht, om den toestand hunner werklieden te verbeteren. De iVereer.iging voor Lijkverbranding" zal haar 21ste jaarlijksche algemeene ver gadering houden op Zaterdag 19 Sept. a.s. te Nijmegen, in den foyer van den schouwburg. M u ntgas m eters. Zq was slecht van betalen, de juffrouw te Rotterdam en toch had zij op alleilei juist het meest van allen aan te merken, iets, wat zij met vele wanbe talers gemeen heeft. Zij brandt ook gas, doch de gnscommissie kon tot nu toe niet dan met groote moeite haar geld krijgen, en wan neer zij betaalde, had zij weer allerlei recla mes nu eens was hei licht te fel, dan te flauw, straks flikkerde het. Eindelijk de juffrouw zou twee nieuwe meters krijgen, dan verzekerde meri haar, zou er geen reden tot klagen meer zijn. De fitter zet de nieuwe meters, de juffrouw wil de kraantjes beproeven, maar o wee nog groo- ter ramp dan vroeger Nu brandt er in 't geheel geen licht. «Maar fitter't wil niet brandenDe meters deugen niet 1" «Jawel juflrouw! de meters zijn puik, heel puik zelfs, maar weet u, bij deze is het eerst betalen, dan gas De leuke fitter liet de juffrouw verbluft staan. En sinds heeft de commissie geen hin der meer van den slechten toestand van 's juffers financiën want de jufrouw had twee muntgasmeters gekregen. Het geval is historisch. We geven het ook anderen gascommissies ernstig in overweging ter navolging. Het middel werkt probaat, (Ned.) Nu de politie aan het rechercheeren gaat naar de horloges, die zooals de aangiften luidden tijdens de kermis gerold zouden zijn, is reeds meer dan eens aan het licht gekomen, dat de eigenaar zijn horloge verpandde om aan zijn lust tot uitgaan bot te vieren. (2V, B. Ct.) Donderdagavond te 8 uren had er te Gouda eene openbare vergadering plaats in het kof fiehuis van Rietveld, uitgeschreven door de Goudsche Machinale Garenspinnerij-Vereeni- ging. De voorzitter Jongeneel deelde mede, dat de directie der spinnerij geweigerd had met de commissie, die de looolijst kwam aanbieden, in overleg te treden, wat ten ge volge had dat zoowel de mannelijke als de vrouwelijke werklieden het werk staakten. Hierna trad De Jonge als spreker op, die den strijd tusschen kapitaal en arbeid schetste, hangse! van voor een rij vertrekje en voerde de bezoekers naar een der divans, dia gedeeltelijk reeds bezet waren, 't Waren opiumrookers in verschillend stadium van dronkenschap. Hier lag er een, om wiens mond de glimlach speelde van den oneindig gelukkigen droomer, daar sprak uit de flauwe oogen van een anderen patient volslagen stompzinnigheid en zenuwoverspanning, terwijl elk van hen zijne pijp, die op een klein tafeltje rustte, brandende hield. Bob had er spoedig genoeg van. Het gezicht alleen van deze slaven der zinnelijkheid boezem de hem zooveel afschuw in, dat hij haastig af scheid nam van Mr. Riggs en zijne vrienden. «Doe wat ge wilt," zei deze koeltjes. «Zeg dan tegen mijn oom, dat ik met een uur bij hem ben. Versta mij wel, Dryful, met een uur. Anders hebt gij niets te zeggen niets hoor Bob haastte zich dezen bedwelmenden damp kring te ontvluchten en richtte zijne schreden naar Lincoln's in. Hij vond er tegen verwach ting den heer Finding nog op zijn bureau en trad moedig, ofschoon met weinig hoop op goe den uitslag, binnen teneinde zijne zaak nog eens te bepleiten. Hij meende aan zijne moeder en het afkeurde dat de directie niet met hare werklieden in overleg heeft willen treden; was dat anders geweest, dan had wellicht eene werkstaking kunnen voorkomen worden. Besloten werd niet aan het werk te gaan vóórdat de directie met de commissie in onderhandeling is getreden. De Jonge blijft voorloopig te Gouda. (N. B. Ct.) Gisterochtend te negen uren hadden te Gouda al de stakers weder eene huishoude lijke vergadering, waarin meer bijzonder ge sproken is over het oprichten eener veree- niging onder de vrouwen en meisjes. Om halfelf werd deze samenkomst gesloten en ondernam men weder eene wandeling door de stad. Tegen drie en vier uur zouden de vrouwen andermaal samenkomen om hare loonlijst vast te stellen, die daarna aan de directie der fabriek zou worden voorgelegd. (D. v G.) Te Dordrecht ontdekte Donderdagmiddag aan het station eene dame, die van Rotter dam kwam, dat hare beurs haar ontrold was, waarin zij ook haar plaatskaartje had geborgen. Behalve haar verlies had zij nu tevens nog den last van een proces-verbaal, omdat zy geen biljet kon toonen. Gistermorgen was te Amsterdam eenpen- seelschrijver voor een huis in de Spuistraat bezig letters op een aldaar aangebracht re clamebord te schilderen. De ladder gleed uit en de schilder stortte naar beneden. De ongelukkige werd dood opgenomen. Alexander Cohen, de anarchist, die, zooals onze lezers zich zullen herinnereu, in de "Watergraafsmeer is gepakt, daar hij nog ge vangenisstraf te goed had, verkeert in minder goede gezondheidstoestand. Pogingen worden dan ook aangewend om hem de vrijheid terug te geven. UaarlCt.) Bjj de verkiezing voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Winschoten had een kiezer uit Meeden zijn stembiljet ver sierd met eene penteekening. De N. Winsch. Ct. geelt daarvan de vol gende beschrijving De teekening stelt voor een heer met een cylin .erhoed op, houdende in zijn rechterband een met de tanden naar boven gekeerde hooi vork, waaraan een wimpel is bevestigd met het opschriftProtectie". Om zijn midden dr&rrt de heer een koppel, waaraan een lange sabel, een strijdbijl en een zaag en zoo toegerust treedt hij een troep verwonderd opziende menschen, gewapend met hark, vork en vlegel, tegen. Aan de rechterzijde verplicht te zijn geene poging onbeproefd te laten. De klerken waien natuurlijk reeds vertrokken. Alleen de kleine Jones, de nieuwe schrijver, zat nog op zijn krukje, maar leunde met het hoofd op den lessenaar en was misschien reeds inge slapen. Door het groene gordijn, dat voor de half geopende deur hing, die het kantoor van het schrijfvertrek des advocaats scheidde, viel een dunne lichtstraal, die vermoeden deed dat deze nog aan den arbeid was. Geen enkel geluid deed zich hooren. De lamp in het kantoor was neergeschroefd en vergunde te. oauwernood den slapenden schrijver te onderscheiden. Ook van da straat drong door de goed gesloten venster luiken slechts een flauw en verward gedruisch. Bob trad op den slapende toe om hem te wekken en te vragen of hij hem wilde aan dienen. Jones hief het hoofd op, keek den welbeken der bezoeker slaapdronken aan en haalde, toen Bob hem aan zijn verzoek voordroeg, verachte lijk de schouders op. «Zijt gij er alweer BespottelijkNu, mijnentwege! Ga maar binnen. Hij is er nog". van de teekening leest men de volgende ont boezeming Zeker burgemeester tot de Oldambster boerenOlie in de lampen en de lendenen omgord." Men schrijft uit Rhenen aan het D..- Tusschen deze stad en de plantage «Willem III" nabij den Remmerdschen tol, is op de tram geschoten. Een kogeltje veroorzaakte een rond gat en een paar zijbarsten in eene ruit van de le klasse, gelukkig zonder iemand te treffen. De politie doet onderzoek. De avond-sneltrein uit Holland komt tegen woordig bij herhaling te laat in Friesland aan, soms 20 minuten. De oorzaak dezer ver traging is gelegen in het groot aantal passa giers, vooral met vacantie-kaarten. Een plaatselijke commissie te Utrecht, be staande uit de hh. Jb. Duyvis, J. Boer Hz., D. G. W. Kernkamp, mr. W. L. P. A. Molengraaf!" en C. A. Zelvelder, vraagt giften voor de stakende glasslijpers te Maastricht. Een bewijs dat de aardappelen in de om streken van Zalt-Bommel bijna geen waarde hebben, of de visch er zeer duur is, is, dat toen voor zeven levende botjes een mud aard appelen in ruil geboden werd, de koop niet werd gegund Gistermiddag viel aan de spoorbrug te Nijmegen een verversknecht van een ontzet tende hoogte. In zijn vaart stuitte hij op de telefoondraden, die dientengevolge braken, terwjjl de man in een der langs de brug hangende ijzeren bakken terechtkwam. Met betrekkelijk lichte kwetsuren kwam hij er af. Het intercommunaal verkeer der telefoon met Arnhem was tijdelijk gestoord. Woensdagavond heeft ook boven de ge meente Heteren en het aangrenzende Homoet een hevige hagelbui gewoed. De teveld staande tabak, zomergerst, boonen, wikken en griend- hout hebben enorm veel geleden, evenals verschillende tuinvruchten en fruit op het hout, vooral appelen. De winkelier M. B. uit Venlo, die wegens smokkelen van vee in Pruisen veroordeeld was, waagde zich de vorige week over de grenzen en werd ingerekend. Op transport gesteld naar Kleef, tot het ondergaan zijner straf, wist hij te Kevelaar te ontsnappen. Dezer dagen werd door de Limb. Koerier gemeld, dat de stakende glasslijpers te Maas tricht hunne aan het werk getogen makkers zouden zijn gaan lastig vallen. In verband daarmee is thans een afge vaardigde van het Nationaal Arbeids-Seere- Na dit gezegd te hebben legde Jones hel hoofd weer neer, terwijl Bob doorstapte. Finding zat bij den haard en las de Times. Toen hij den pachter gewaarwerd, zei hij be daard «Ah, zijt gij het en ging voort met lezen, 't Scheen of hij iemand anders verwacht had. «Mr. Finding »Wat drommel komt gij hier nu weerdoen? Na al wat er besproken is, kunt ge toch weten, dat uwe zaak beslist is." «Mijnheer de advocaat, ik heb uw neef Riggs gesproken «Zoo, kent ge hem Nu, dan zult ge toch begrijpen, dat ik blij ben dien deugniet onder dak gebracht te hebben. Ik weet wel dat de jongen nergens goed voor is dan op Tewkesbury voor boer te spelen. Daar kan hij tenminste geen kwaad doen." «Hij heeft mij gezegd, dat het er hem niet bevalt." «Dat weet ik al lang. Toch ben ik blij dat hij er is." «Maar wanneer hij nu de pacht wil opzeggen en naar Londen terugkeeren «Hij mag niet naar Londen terugkeeren, maar tariaafc naar Maastricht vertrokken, om er op aan te dringen dat de werklieden zorgen geen reden te geven aan de R.-kath. geeste lijkheid en de Maastrichtsche burgerij tot bestrijding der arbeidersbelangen. Het valt Rudyard Kipling niet moeilijk «van zijn pen" te leven. Een groot letterkundig tijd schrift, te Boston uitgegeven, heeft hem om een roman van 50.000 woorden gevraagd en hem vooruit daarvoor f27,500 betaald. Die roman zal in October verschijnen in het tijdschrift, en daarna heeft een Amerikaansch uitgever het recht, den roman in boekvorm uit te geven, voor welk recht hij f35,000 heeft betaald. Dat is du» voor dien eenen roman f 62,500. De schrijfster Camilla Selden, Heinrich Heine's vriendin Mouche, is te Parijs overleden. Zij was Heine's verpleegster in zijn faatste levensjaren en deed veel om zijn lijden te verzachten. Zij las hem voor, en hij dicteerde haar brieven en verzen. Heine noemde haar zijn goede genius en gaf haar schertsend den naam van Mouche (Vlieg), welke langen tijd de eenige naam was, waaronder zijne vrienden haar kenden. De Fransche geneesheer Despeignes, ie Lyon, moet een aanvankelijk welgeslaagde proef ge nomen hebben met het toepassen van Röntgen stralen ter bestrijding van kanker. Een 50-jarige man, die aan vergevorderden- maagkanker leed, wordt tweemaal per dag aan Röntgenstralen blootgesteld. Na verloop van acht dagen werd de pijn aanmerkelijk minder, en, wat meer zegt, het gezwel in de maag werd aanmerkelijk kleiner. Men gaat nu voort den lijder op die manier te behandelen. Intusschen beweert dr. Denissenko, te St.— Petersburg, directeur-geneeskundige van het stede lijk Brjansker-ziekenhuis aldaar, een geneesmiddel tegen kanker gevonden te hebben in het sap van den Chelidonium Majus L. (schelkruid of stinkende gouwe). Binnen 15 a 25 dagen moet men reeds de gunstige werking van dat middel kunnen bespeuren. Die plant was sinds lang een bekend volksmiddel tegen wratten. Practlsche handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie yan ALIDA VERHOOP. UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam. INHOUD van So. 16 (4e jaarg.)z Afdeeling Kinderkleeding. 10 Gravures met beschrijving voorstellende: No. 1. Mantel voor meisjes van 89 jaar. No. 2. Rand in kruis- steek-borduurseh No. 3. Jurk met bretels voor meisjes van 910 jaar. No. 4. Mantel en rok voor meisjes van 1011 jaar.No 5. Pakje voor knaapjes van 12 jaar. No. 6, moet te Tewkesbury blijven, Mr. Dryful," ant woordde de advocaat met verheffing van stem, «Hij moet morgen weer afreizen en naar zijne boerderij terugkeeren. Daar is zijne bestemming, en dat zal zoo blijven zoolang ik leef, verstaat gij, Sir? Ik zal den jongen wel mores leeren: hij blijft te Tewkesbury." «Mr. Finding, heb toch medelijden met mijne arme, oude moeder «Laat mij met rust en schei uit met die kin derachtige praatjes. Met zulke dingetjes kan ik mii niet afgeven. En nu moet het uit zijn, Mr, Dryful. Daar is de deur. Stoor mij nu niet verder. Adieu!" Daarmee keerde Finding den pachter den rug toe, nam eene gemakkelijke houding aan en zette zijne lectuur over de zitting van het Lagerhuis voort alsof hij alleen ware geweest. Bob trachtte zijn wrevel te verkroppen. Hij drukte de gebalde vuist tegen de slapen, beet op de tanden en bedwong zijne tranen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6