Gemengde Berichten. K o I o n i n. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Yisscherij. Kerknieu ws. Marktberichten. Schiedam, 22 Augustus. Bógge: per 2100 kilo Helena f104 Ct. tierst: per 1950 kilo Pernau f120 6/w. Maïs s per 2000 kilo nieuwe Mixed f87 Ct. Paletot-sac voor jonge meisjes. No. 7. Jon- gens-costuums voor dén leeftijd van 48 jaar. No. 8. Achterzijde v. h, pakje op plaat 5. No. 9. Zomer costuum voor meisjes van 15—16 jaar. No. 10. Overzicht van het geopende pakje op plaat 5. Afdeeling Dameshleeding. 8 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Toilet net Firago-jakje. No. 2. Costuum met Bolero jakje. No. 3. Korte pofmouw. No. 4. Corsage met bouillonnées gegarneerd. No. 5. Costuum met overslag. No. 6. Corsage van grijze zijde. No. 7. Pantalon voor heeren. No. 8. Costuum met lichte zijde gègai.ieerd. Modekroniek, Feuilleton. Corresponden tie. Abonnementen. Bericht. Raad gevingen. Advertentiën. Knippatronen. Mantel voor meisjes van 89 jaar. Jurk met bretels voor meisjes van 910 jaar. Mantel en rok voor meisjes van 1011 jaar. Pakje voor knaapjes van 12 jaar. Paletot-sac voor jonge meisjes. Schoolpak voor jongens van 56 jaar. Pak met buisje voor jongens van 78 jaar. Zomer-costuum voor meisjes van 1516 jaar, Toilet met Figaro-jakje voor dames. Costuum met Bolero jakje. Costuum met oveislag. Corsage van grijze zijde. Pantalon voor heeren. Revers van het costnum met lichte zijde gegar neerd. Uit Parijs wordt het overlijden bericht van den millionnair Thome, die vijftig jaar geleden als metselaar zonder werk naar de Fransche hoofdstad kwam en daar onder baron Haussmann, wien hij een raadsman werd, fortuin maakte door grondspeculaties, zoodat hij nu een vermogen van f24,000,000 nalaat. Eene kleindochter van Thome, mej. Chiris, is gehuwd met Ernest Carnot, zoon van wijlen den president. De millionnair is altijd een eenvoudig man gebleven. Hij ieefde op een goeden voet, was gastvrij voor oude en nieuwe vrienden, maar hij gaf zich nooit moeite om xdeftig" te zijn. Buiten liep hij zelfs dikwijls op werkdagen ;n een werkmanskiel. In den laatsten tijd schijnt het gevaarlijke gebruik in Engeland te zijn ontstaan om op briefkaarten cheques te schrijven en aldus open te verzenden. Dat misbruik is nimmer voorzien, zoodat er geene bepalingen tegen zijn gemaakt; maar aangezien bet een zeer afkeurenswaardige is, zullen er maatregelen genomen worden, om dergelijke open geldzendingen tegen te gaan. De modekleur voor het haar der dames in Engeland is thans het donkerbruin, dat men in Titiaan's schilderijen meestal aantreft. De gouden lokken, die te voren in de mode waren, ver dwijnen snel en maken voor donkerbruine plaats. In verband daarmede neemt de vraag naar Henna, de kleurstof, bereid uit de bladeren van de Henna-plant (Lawosonia Alba) sterk toe. Een paar jaar geleden werd er weinig of niets van ingevoerd en tegenwoordig bedraagt de invoer duizenden ponden sterling. Te Weenen bestaat een dameszwemclub, die op vooraf bepaalde datums zwemtochtjes onder neemt. De dames kdmen op een aangewezen plaats aan den oever van den Donau bijeen, be geven zich te water en zwemmen gezamenlijk naar een plek aan den overkant, waar haar een colla tion wacht. Zoo ziet men dikwijls de seenden", zooals zij zich noemen, in rijen door hot water zwemmen. Onlangs was 't op den dag, voor een tochtje vastgesteld, 'afschuwelijk weer. Maar vijf der zwemsters waren toch opgekomen en zij zwom men te zamen de rivier af, een Uur ver, onder donder en bliksem, maar blijkbaar vroolijk en welgemoed. In tijden is Oostenrijk-Hongarije niet zoo zwaar bezocht door onweers- en' hagelbuien, wolkbreu ken, orkanen en overstroomingen. De berichten uit Tirol, Salzburg, de beide Oostenrijken en Hon garije luiden droevig. In Hongarije zijn de Waag, de Donau en de Leitha op verscheiden plaatsen buiten hun oevers getreden; in Tirol en Salzburg zijn door over- stroomingen groote verwoestingen aangericht. Van de stoornis in het verkeer op den Gisela- spoorweg hebben we reeds gewag gemaakt. De najaarsoogst is op vele plaatsen vernield, geheele wouden zijn ondermijnd en weggespoeld. Bij Weenen staan de velden blank; Zaterdagavond heeft het er weer zwaar geonweerd, zoodat kelders en lage huizen onder water gezet zijn; het tram- en spoorwegverkeer is hier en daar gestremd. In Ischl zijn aan oogst en boomen geweldige verwoestingen toegebracht; te Meidiing is in de Wien een jonge landschapschilder, Bombóck ge naamd, verdronken, doordat een vonder onder hem werd meegesleurd. Een modern alchimist, dr. Stephens Emmens, een bekend metallurgist en uitvinder te New-York, heeft, volgens een berichtgever van de Daily Mail, een middel gevonden om goud te maken van zilver. Hij verklaart dat het door hem ge maakte goud niet alleen elke proef aan de rijks munten kan doorstaan, maar dat het ook aan alle eischen voor handelsgoud voldoet. 'tls wel eigenaardig, dat die uitvinding als het er een is juist thans komt, nu in de Vereenigde Staten de voorstanders van goud en zilver zoo fel tegenover elkander staan. Misschien brengt ze verandering in de kwestie. Het is zeker niet van algemeene bekendheid, dat de tegenwoordige sultan van Turkije afstamt van een Fransche dame. Zijn overgrootmoeder, Nasbasadil sultana, gemalin van Abdul Hamid I, was op Martinique gekomen in het laatst van de vorige eeuw. Haar meisjesnaam was Airnée Dubuc de Rivery, zij was een nicht en speelgenoot van Joséphine Tascher de la Pagé- rie, die later keizerin der Franschen werd, nadat haar eerste man onder de guillotine was gestorven. Mile, de Riveiy voltooide hare op voeding in een klooster te Nantes. Zij zou naar Martinique terugkeeren en scheepte zich te Marseille in, zij leed echter schipbreuk en werd gered door een schip, dat op weg was naar Algiers. Dit schip werd door Algerijnsche zee- roovers buitgemaakt, en de dame als slavin verkocht aan de Bey, die baar ten geschenke zond aan Abdul Hamid I. Uit haar huwelijk met dezen ontsproot Mahmoud II, de hervormer, en grootvader van den tegenwoordigen sultan. Toen keizerin Eugenie in 1869 op weg naar Kairo te Kunstantinope) vertoefde, vertelde sul tan Abdul Aziz haar, dat hij door zijn afstam ming van da nicht van keizerin Joséphine nog aan haar verwant was. Rozenolie is een der duurste artikelen ter wereld, en het werd steeds duurder. In 1891 kostte een kilogram nog f360 nu moet men er f480 voor betalen. Intusschen is nu de rozenoogst van Kasanlik zoo overvloedig geweest, dat er kans is op een vermindering van prijs tot f390. Die rozenoogst bedraagt 40 percent meer dan verleden jaar. Het koele weer was er zeer gunstig voor. Nu konden de Bulgaarsche boeren de rozen geleidelijk plukken, terwijl bij warm weder de bloemen snel verwelken. Dientengevolge kon nu ook het distilleeren langzamer en beter geschieden. Zoo wordt de rozenolie-oogst van thans ge schat op 750.000 metikals (1 metikal 4.818 gram) tegen 470,000 metikals in 1895, 390,000 in 1894, 380,000 in 285,000 in 1892, 455,000 in 1891 en 500,000 in 1890. Batavia) 24 Juli. Aan de jongste rapporten omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement AtjehenOnderhoorigbeden, loopende v. tn. 5 t. oi. 11 dezer, wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Volgens ingekomen berich ten zou bij de overrompeling van Anagaloeng op 29 Juni jl. gebleven zijn het beruchte bendehoofd van Atjeb's Oostkust T. Nja Sjam Simpang Anas met pl. in. 30 volgelingen en Oeleebalang Tjoet van kampong Aré (federatie Pedir). Den 7en Juli maakte eene troepenmacht eene militaire excursie in de VI en IV Moekims en werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om den Glé Loeda-pas te verkennen. Zij ondervond betrekke lijk weinig tegenstand. Eene patrouille mare chaussees, die op denzelfden dag de streek bij Kampong Maneh bezocht, werd van het grens gebergte der IX Moekims uit vrij hevig beschoten. T. Nja Mohammad der IX Moekims heeft thans, op 7 trompladers na, al de hem vroeger door het bestuur verstrekte geweren uitgeleverd. Als opvolger van den te Anagaloeng gesneu velden Tengkoe Mat Awin heeft de vijandelijke partij in de XXII Moekims zijn broeder Tengkoe Ma ld verkozen. Den 9en Juli werden de Moekims Lamtengah en Lampagar der IV Moekims door eene troepen macht bezocht naar aanleiding Yan het bericht, dat aldaar eene vijandelijke bende londzwierf; inderdaad werd zij beschoten door eene bende van 20 of 30 man, dia echter spoedig in da hellingen ten oosten van de Blangkala-pas ver dween. Uitgezonderd Lambaroe waren alle kam pongs verlaten. Den lOen Juli werden de IX Moekims, inzon derheid Biloel en Lamkoenjit door eene colonne doorkruist, die slechts een vijftal schoten uit het gebergte kreeg en overigens de bevolking inde kampongs en aan den veldarbeid aantrof. T. Oemar gaat voort door vreesaanjaging en door invallen van kleine bendehoofden de bevolking in de YI en IV Moekims te dwingen tot uitwijken naar Lepong. De bendehoofden T. Rajoet Daroe, T. Klieng, T. Oedong en Ma Hoesin hebben den 4en Juli op den Ernpée Takoeng, een der heuvels van he'. grensgebergte der IX en IV Moekims, een kan- doerifeest aangericht tot het aanstellen van twee nieuwe panglima's, Pang Oemar en Pang Main, thuis behoorende te Kota Karang. De beide eersten bezetten een benting achter Empeh Bling met p. m. 40 man, waarvan de helft met achter- laadgeweren bewapend de derde heeft zich met p. m. 30 man, allen met achterlaadgeweien, op den Empéo Takoeng genesteld en de vierde houdt zich met p. m. 15 man op bij Alar Kroeng. Van Biloel uit was op den heuvel Aloer Mou een groote versteiking zichtbaar met de Atjehsche vlag, die volgens berichten bezet is door volk van T. Rajoet Daroe. Noordkust. De verhouding tusschen T. Radja Pakoh van Pedir en Toeanko Mohammad te Kwala Batée is zeer gespannen, omdat de laatste zich aan allerlei vexatiën jegens de onder- hoorigen van den eerste schuldig maakt, een benting gebouwd heeft aan de Kwala Bengalang en aldaar het in- en uitloopen van vaartuigen belet. De pogingen, door het bestuur aangewend, om eene vijandelijke uitbarsting tusschen Pasangan en Samalaiiga te voorkomen, zijn mislukt, en hoewel beide partijen op hunne grenzen verster kingen hebbben opgericht, schijnt het nog niet tot dadelijkheden te zijn gekomen. Evenmin is het tut een treifen gekomen tusschen de lieden van Pasangan en Kloempang Doeaalleen is gebleken, dat de eersten versterkingen in het gebied van Kloempang Doea, even over de gren zen, hebben aangelegd. Ter voorkoming van botsing is Pasangan van bestuurswege aangeschreven die versterkingen op te ruimen en is het verzoek van Kloempang Doea, om Padada en Samalanga met gewapende lieden te hulp te komen, afgewezen. Oostkust. Naar aanleiding van een op 7 Juli van dén resident der Oostkust van Sumatra ontvangen telegrafisch bericht, dat een bende van pl. m. 30 man, bestaande uit Tamiangsche ontevredenen 'en lieden van Langsar, onder aan voering van zekere Nja Ma Berman, van uit Kamoening (Langsar) een strooptocht had onder nomen naar Simpang Kanan, werd den controleur Verbeke te Edi gelast zich per gouvernements- stoomer Albatros naar Medan te begeven, cm ter zake nadere inlichtingen in te winnen, ten einde op grond daarvan de noodige maatregelen te kunnen treffen. Westkust. Den len Juli werdén 3 schoten op den pasar te Melaboeh gelost zonder iets te treffen. T. Radja Tjoet, zoon van den Radja Tenom. heeft twee lieden te Panga doen om brengen. Poeloe Weh. Den 30en Juni liep de Oos- tenrijksche torpedojager Panther, komende van Ceylon, de Sabangbaai binnen en vertrok vandaar in den namiddag met bestemming naar Singapore. De weersgesteldheid was gedurende den ver- slagtijd droog en warm, maar op de laatste beide dagen viel veel en zware regen. De gezondheids toestand was minder bevredigend, vele koorts en beriberigevallen kwamen voor. In de provincie Limburg is in ernst het plan gevormd tot het oprichten van een iLimburgcchen Provincialen Christelijke!! Boerenbond". Vooral door de bemoeiingen der pastoors in de verschil lende gemeenten zullen de landbouwers omtrent doel en wezen dezer belangrijke zaak worden ingelicht. In alle gemeenten zijn thans hiertoe circulaires verspield, ten doel hebbende eene algemeene vergadering van landbouwers voor te bereiden, welke te Roermond zal worden gehouden en waartoe uit elke gemeente een of twee be langhebbenden zullen worden uitgenoodigd. Deze provinciale bond zal rekening houden met de eigenaardige Limbiirgsche toestanden. Tevens is men voornemens, na definitief geconstitueerd te wezen, zich bij den centralen bond aan te sluiten. {Tijd.) De Japansche wijnbes is ook sedert drie jaren met succes geteeld en de vrucht verhandeld door den heer W C. Smuling, bloem- en vruchten- kweeker op rGeijnwijck", te Baamhrugge. {N. v. d. D.) Voor het weeshuis »Lindenlaan" te Maarsen van de vVereeniging van Weesvaders" is onder letters V L. een gift van f 4000 ontvangen, KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 50 zalmen, die tot 1.95 per Vj kilo opbrachten. -Og werden aangevoerd 47 St.-Jacobszalmen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hedel ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderakte Didam de heer N. Lofvers, cand. to Groningente Heliouw ds. J. G. Harthoorn, te Opijnen en Heeselt te Oosterwierum ds. W. van Eiden, te Heems kerkte Grootegast c. a. (toez.) ds. W. J. Pijzei, te Erichem te Wilsum ds. Th. G. C. Rappard H.H.Mz., te Zuilichem c. a.te Waarde ds. P. Snoep, te Aagtekerke. Aangenomen: naar Westkapelle door ds. K. Loggers, te Velzf.i. Bedankt: voor Nieuw-Beierland door ds. H, J. Westrik, te Sommelsdijkvoor Urmond door ds. W. van Eiden, te Heemskerk. Nabij Emmeo werd Woensdag in een dennen bosch een zendingsfeest gevierd. Dit was het eerste in Z.-O. Drente. Als sprekers traden op ds. Tonsbeek te Roswinckel, ds. De Hoogh te Uithuizermeeden, ds. Van der Veen te RuinerwoJd, de oud-zendeling Beukhof te Doetiehem. B. Ro- bers te Sleen, W, Braak-Hekke te EuimerCora- pascuum, ds. Van Wijngaarden te Nieuw-Amster dam, J. de Vries te Erica, H. J. Beek te Nieuw- Dordrecht, ds. Noordhof te Lippenhuizen en ds. Schrieke te Enschede. Het feest slaagde naar wensch. Het werd door bijna 2000 personen bezocht.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7