A°. 1896 Woensdag 26 Augustus. N°. 9117. KENNISGEVING. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER I ODÉ. Builenlandsche Berichten. couiim. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKKA 6' -• BOIKBiTUl AT ?o. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten nos. 1 en 2 dezer gemeente, over het diensljaar 1896/97, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 24sten Augustus 1896 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welken da reclames tegen dezen aanslag behouren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25sten Augustus 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 1) 1 I S O 11 t l 5f D. De Beichsanzeiger is tot de verklaring ge machtigd, dat het 's keizers verlangen is, dat nog in dezen herfst hg den bondsraad een wetsontwerp op de militaire strafvorde ring worde ingediend, beantwoordend aan de verklaring, door den rijkskanselier den 18n Mei afgelegd in den Rijksdag. Het ontslag van den minister van oorlog Bronsart von Schellendorf levert aan de pers nog voortdurend stof tot beschouwingen. Vooral de katholieke pers toont zich ont stemd en dringt aan op eene interpellatie in den Rijksdag. De Qermania verneemt, dat toestemming tot de indiening van het hervormingsontwerp op de militaire strafrechtspleging eerst zal worden verleend als de Rijksdag de nieuwe kredieten voor de marine heeft aangenomen. Het blad zegt, dat de meerderheid van den Rijksdag te veel gevoelt voor de belangen der belastingschuldigen, om op zulk een ruil handel in te gaan. De omgeving van vorst Hoheulohe, hoewel geenszins de moeilijkheid van den toestand ontkennende, verzekert, dat de kanselier zijn ontslag nog niet heeft aangevraagd, en dat hij na het bezoek van den czaar de grootste moeite zal doen om een oplossing te vinden, waardoor de crisis wordt voorkomen. Men meent, dat hij zal trachten waarborgen te verkrijgen om aan het ongrondwettig optreden van 's keizers onverantwoordelijke raadgevers een einde te maken. ENGELAND. De Chineesche gezant Li Hung Chang heeft zich Zaterdag te Southampton inge scheept naar New-York. Bij zijn vertrek verklaarde hij zich hoogst voldaan over zijne reis door Europa, maar hij weigerde beslist iets aangaande het doel of den uitslag dier reis mede te deelen; men zou dat binnen kort wel vernemen. Zelfs de behandeling als gevangenen le- klasse in de Holloway-gevangenis schijnt voor dr. Jamesons kornuiten nog te zwaar te zijn. Een hunner, majoor Coventry, is Zaterdag op bevel van den minister van binnenl. zaken om redenen van gezondheid op vrije voeten gesteld. Zou het Belgische blad, dat dezer dagen beweerde dat de Eng'elsche regeering voornemens was alle veroordeelden gaande weg in vrijheid te stellen, dus werkelijk gelijk hebben De laatste der gevangen Iersche dynamiet- mannen, John Daly, is Donderdag ook in vrijheid gesteld. Hij zal eenigen tijd in eene Engelsche badplaats doorbrengen en dan naar Ierland terugkeeren. Aan de Daily Chronicle wordt gemeld dat de bekende volksmenner Ben Tillett, die de vorige week naar Antwerpen is vertrokken om Je dokwerkers aldaar over te halen tot deelneming aan eene algerneene werkstaking, door de Belgische justitie is aangehouden en hem liet verblijf daar te lande is ontzegd. ITALIË. De zending van mgr. Macaire door den paus naar Menelik is niet geslaagd. De paus heeft bericht ontvangen, dat Menelik, hoewel grooten eerbied koesterend voor het hoofd der R.-k. kerk, volhardt bij zijn besluit om de Italiaansche gevangenen niet los te laten voor er vrede gesloten zal zijn. De regeering beeft nu de keuze van gene raal Valles als afgezant naar den negus be krachtigd. Reeds een tijd geleden moet Valles voor deze zending zijn aanbevolen door gene raal Baldissera. De bladen melden dat generaal Vigano tot onder-gouverneur van de kolonie Erythrea benoemd is, in plaats van generaal LamLerti, diö om redenen van gezondheid repatrieert. Door den ministerraad wordt beraadslaagd over de opdracht aan generaal Valles te geven voor zijn vredesonderhandelingen met den negus. Volgens de Corriere della Sera te Milaan komt de czaar waarschijnlijk te Monza een bezoek brengen aan de koninklijke familie. Het agentschap Stefani meldt dat majoor Nerattini, na ontvangst van brieven van Ras Makonen, uit Rome bevel gekregen heeft, met zijn karavaan vooruit te trekken en zelf naar Harrar te gaan. SPANJE. De Kamer heeft het wetsontwerp tegen de anarchisten aangenomen. De burgemeester van Gracia, bij Barce lona, en een advocaat, Corominas, zijn in hechtenis genomen onder verdenking van medeplichtigheid aan anarchistische aanslagen. Canovas heeft, in een interview, verklaard dat de regeering kennis droeg van het kuipen der vrijbuiters op de Filippijnen, en den gouverneur-generaal telegrafisch last had ge geven om met meer kracht op te treden en te handelen. Verder gewagende van de parlementaire kwestie zeide Canovas, dat de regeering de beslissing over de subsidies aan de spoorweg maatschappijen niet urgent acht. Volgens hem beweren de liberalen, dat van de maatschap pijen de waarborg voor een leening van 1500 millioen kan erlangd worden, maar dit schijnt hem toe niet te verwezenlijken te zgn: rik zou wel een leening van 1500 millioen wil len sluiten, maar ik acht het onmogelijk; mijn verlangen gaat niet hooger dan 600 millioen, voor welke som mogelijk een waar borg verkregen kan worden." Canovas twijfelde er aan dat de minder heden in de Kamer zich zullen kunnen ver staan over de wijze om tot overeenstemming te geraken. Aan de regeering wordt het plan toege schreven, dat zij het gouvernement eener naburige natie zal in kennes stellen van de beweging op de Filippijnen en haar aandacht zal vestigen op de kuiperijen der separatisten, die haar grondgebied zouden kunnen verlaten. De regeering blijft door het geheele land maatregelen van voorzorg nemen, naar 't heet tegen de anarchisten. Twee personen zijn te Barcelona ;n een door de politie ont- I dekte anarchistische drukkerij gearresteerd. Bij een opstootje te Valencia, door het zenden van troepen naar Cuba ontstaan, nam de be- reden politie eenige vrouwen in hechtenis, die de agenten met steenen wierpen. Te Bunol zg':: 14 republikeinen in hechtenis genomen. e Madrid legde de politie nog de band op eenige personen die zij verdenkt, betrok ken te zijn bij de Filippijnsche samenzwering. Een van hen is een geneesheer van Fransche nationaliteit, secretaris van de Spaansch- Filippijnsche veieeniging. Hij houdt echter i- vol dat die vereeniging nooit iets aan politiek. heeft gedaan. 1 Gisteren is van Barcelona het eerste schip met versterkingen naar Cuba uitgezeild. Er viel niets bijzonders voor. Volgens een particulier telegram, gisteren I te Madrid uit Cuba ontvangen, zal generaal Weyler bij decreet den koffieoogst verbieden, omdat verscheiden grondeigenaars het met ie opstandelingen eens zijn en hun belasting 1 betalen om te mogen oogsten. TH E K IJ E, De minister van buitenlandsche zaken, Tewfik pacha, heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan de gezanten van eenige mogend heden te Konstantinopel en hun verzekerd dat ook zijne regeering de Kretasche kwestie ten spoedigste wenscht opgelost te zien en dat zij daarom zou wenschen dat de mogendheden hare persoonlijke tusschenkomst verleenden. Men gelooft dat die ommekeer bij de Turksche regeering voornamelijk een gevolg is van de financieele crisis, welke met geen mogelijkheid i te regelen valt, zoolang de staatkundige toe stand niet is verbeterd. Zondag zouden de gezanten bijeenkomen om over de te nemen maatregelen te beraadslagen. De gezanten hebben gisteren den minister van buitenlandsche zaken Tewfik pacha de schikking overhandigd die zij voorstellen ter oplossing van het Kretasche vraagstuk. De minister zal het stuk aan den sultan ter hand stellen, GRIEKENLAND. De Turksche gezant te Athene heeft in een onderhoud met den minister van buiten landsche zaken gedreigd met afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland, wanneer niet de regeering verdere transporten van wapenen, ammunitie en vrijwilligers naar Kreta belet. Er werd onmiddellijk ministerraad gehouden, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn, maar het is zeer de vraag of de regeering op de be dreiging der Porte zal ingaan, daar men vreest dat de verhindering van de verzendingen in Griekenland een algemeen oproer ten gevolge zou hebben. De Grieksche officieren,, die onlangs uit hun land naar Kreta zgn vertrokken, hebben van hunnen consul te Kanea bevel ontvangen, onmiddellijk terug te keeren, wanneer zij niet gearresteerd wilden worden. De regeering heeft alle Kretasche afge vaardigden, die zich nu te Athene ophouden, aangeraden onverwijld naar Kreta terug te keeren teneinde aan den arbeid der nationale vergadering, wier zitting veertien dagen ver lengd is, deel te nemen. wee batal jons artillerie hebben bevel ge kregen naar Larissa en Aria te trekken om de garnizoenen aan de grenzen te versterken. A 11 E It I K A. De secretaris voor binnenlandsche zaken in de Vereenigde Staten, Hoke Smith, heeft zijn ontslag ingediend en Cleveland heeft dit aangenomen. De reden hiervan zou zijn dat Smith een aanhanger is van de politiek van de demo cratische zilvercandidaten Biyan en Sewall, terwij Cleveland een scherpe tegenstander van die politiek is. Beslist wordt zelfs ver- zekere dat Cleveland en de overige leden van zijn kabinet de candidaluur zullen steu nen van kolonel Watterson, wanneer die in de nationale conventie der goud-democraten gesteld wordt. Het nieuwe Parlement van Canada is Don derdag geopend. In de troonrede kondigde lord Abei deen het onderzoek van de tarief kwestie an een spoedige regeling van de onderwijskwestie aan. De Biaziliaansche Kamer heeft de over eenkomst betreflende de eischen van Italië verworpen. In het nieuwe Boliviaaiische ministerie zitten voor binnenlandsche zaken Sangines, buitenlandsche zaken Gomez, oorlog Oblitas, justitie Panilla en financiën Gutierrez. AFRIKA. Een telegram uit Buluwayo meldt, dat Cecil Rhodes het, na een langdurige confe rentie, over de voorwaarden van overgave is eens geworden met acht hoofden der rebellen van de Matoppoheuvels en met Nyan- da en Bidi, twee broeders van wijlen Loben- gu De voorwaarden, waarop de opstandelingen zich tebben onderworpen, zijn echter nog niet bekend. Aan de Times wordt over de onderhande lingen nog geseind: Zaterdag begaf Cecil Rhodes zich onge- wapend, met drie andere personen waaronder Colenbrander, tie als tolk dienst deed, naar de Matoppo's. Verscheidene aanzienlijke Mata belen, eveneens ongewapend, met uitzonde ring van enkelen die strijdbijlen droegen, kwamen hem tegemoet. De inboorlingen be gonnen met zich te beklagen over hetgeen zy 'an de nlandsche politie te verduren hadden gehad, en Sikombo beschuldigde nog in het bijzonder een voornaam ambtenaar, waarop Rhodes erkende dat de oprichting van het korps inlandsche politie een fout geweest was, die goedgemaakt zou worden. De bedoelde ambtenaar was reeds naar het zuiden gezonden. Maar Rhodes beklaagde zich var; zgn kant over de moorden, op vrouwen en kinderen gepleegd. Wilden Sikombo en de andere hoofden vrede of oorlog? Sikombo egde nu een geweer en een asse gaai voor Rhodes' voeten neer ten teeken dat hij den vrede wilde; en beloofde dat hij binnen enkele dagen met zijn volk de heuvels zou verlaten. Lord Grey zegt in een officieel bericht dat de overgave der opstandelingen vermoedelijk onvoorwaardelijk is geweest. JAPAN. Tusschen Japan en Rusland zou een verdrag zijn gesloten, waai bij eerstgenoemde mogend-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1