A0. 1896 Donderdag 2' Augustus N°. 9118, ijftigst© Jaargang. Verschijnt dadelijks, uitgezonderd Dinsdag, IRJ. ODft. IJ IT GEVE Buitenlandsclie Berichten. G00BA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. ËitSTltlAT ff«0 B 1' fc. A »i BOT Advertentieprijsvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D I T S H L A D. De kennisgeving van de Reichsanzeiger dat het de wil des keizers is, dat nog dezen herfst aan den Bondsraad wordt voorgelegd een ontwerp tot hervorming van het mili taire strafrecht overeenkomstig de verkla ring daaromtrent den 18n Mei afgelegd door den rijkskanselier, is de eerste officieele ver zekering waaruit blijkt, dat de rijkskanselier destijds zijne verklaring met goedvinden van den keizer heeft afgelegd, en dat Z. M. dus de noodzakelijkheid van eene uniforme, op moderne rechtsbegrippen geschoeide hervor ming erkent. Deze blijkbaar van den keizer zelf uit gaande verklaring versterkt het vertrouwen op het tot stand komen van eene hervorming van het militair strafrecht, en geeft grond tot de hoop, dat verdere veranderingen in het ministerie en speciaal eene verwisseling van rijkskanselier, achterwege zullen blijven. Het Burgerlijk Wetboek en de wet tot invoering daarvan zijn Maandag afgekondigd. Ten aanzien van de groote manoeuvres is nu bepaald dat de keizer den 2n September uit Potsdam naar Dresden vertrekt. Den volgenden dag parade van het 12e (Saksische) legerkorps aldaar. Vrijdag komen de keizer en de keizerin te Breslau aan, waar zij onmid dellijk de onthulling van een gedenkteeken voor Wilhelm I zullen bijwonen. Zaterdag groot feestmaal, door een militaire taptoe gevolgd. Zondag godsdienstoefening in de open lucht. Maandag 7 September begin der manoeuvres te Gürlitz. Woensdag terugkeer van de keizerin naar Potsdam; de keizer blijft tot Zaterdag bij de wapenoefeningen, die bestaan zullen in een spiegelgevecht van het 5e en 6e tegen het 12e en 8e legerkorps. De Russische keizer en keizerin zullen van 5 tot 7 September te Breslau en Görlitz vertoeven. De gouverneur van Kameroen, "Von Putt- kamer, is naar zijn post teruggekeerd. De Nordd. AUg. Zeitg. meldt, dat de regee ring een proces is begonnen tegen het Ber liner Tageblatt, wegens beleediging van baron Jesko von Puttkamer, gouverneur van Kameroen. Uit Posen wordt gemeld dat het sambts- gericht" te Berlijn de inbeslagneming heeft gelast van het Poolsche lied «Noch ist Polen nicht verloren". F R A N K R IJ K. Volgens de Temps zou de czaar zeker vier dagen, maar misschien wel 6 of 7 dagen in Parijs blijven. Gisteren zou de Russische gezant met den minister van buitenlandsclie zaken het defini tieve programma der feestelijkheden bij de komst van den czaar vaststellen. Léon Bourgeois, de vorige minister-presi dent, heeft Zaterdag een triomftocht gemaakt naar Figeac in het departement Charente, waar hij aan een banket een phiiippica tegen de regeering gehouden heeft. De verloving van den prins van Napels met een Montenegrijnsehe prinses heeft den stoot gegeven tot een ommekeer in het oor deel der Fransche pers over den toekom- stigen koning van Italië. Sedert de deelneming van den prins aan de groote Duitsche leger- oefeningen in den Elzas spraken de Fransche bladen over hem steeds met den grootsten afkeer, maar dezer dagen zijn, hoewel nog beschroomd, toch reeds pogingen aangewend om dit zwarte punt weg te redeneeren. Men wijdt breed uit over het feit dat 's prinsen optreden veel heeft bijgedragen tot den val Crispi en spreekt de hoop uit dat de kroon prins, na zijn huwelijk met de dochter van de Zwarte Bergen, de vijanden van Frankrijk uit zijn omgeving zal bannen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Bij dertig verkiezingen voor de Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag wonnen de voorstanders der beschermende staatkunde vier zetels en verloren zij er éen. Over het algemeen zijn de verkiezingen uitgevallen in het voordeel der conservatievende nieuwe radicale volkspartij heeft nog maar éen zetel behaald. RUSLAND. De keizer en de keizerin zijn gistervoor middag te 11 uur van Peterhof over War schau naar Weenen vertrokken. Alvorens de reis naar Weenen te aan vaarden heeft de czaar een groote wapen schouwing gehouden in het kamp van Kras- noje Selo. Er namen 63 bataljons infanterie, 41 eskadrons cavalerie, kozakken en ruitery aan deel. ITALIË. Op het Vaticaan is, naar de Italia meldt, een telegram uit Dsjiboeti ontvangen, inhou dende dat Menelik uit eerbied voor den paus een aantal Italiaansche gevangenen in vrijheid zal stellen. De 2300 Italiaansche krijgsgevangenen in Abessynië zullen tegen het eind van Septem ber verdeeld worden onder de soldaten en gebruikt worden voor den veldarbeid. 150 Italianen moeten van plan zijn als vrijwilligers naar Kreta te vertrekken. De regeering moet maatregelen genomen hebben om het vertrek van deze expeditie te verhinderen. SPANJE. Eenige soldaten, die te Barcelona zouden worden geëmbarkeerd voor Cuba, zijn gedeser teerd. Na hun arrestatie hebben zij verklaard dat zij geld en kleederen hadden ontvangen om hen tot desertie in staat te stellen. De politie te Barcelona heeft opnieuw huis zoeking gedaan bij verschillende personen, en twee Amerïkaansche studenten, Rezny en Ninesola genaamd, in hechtenis genomen, daar een drukpers en revolutionnaire ge schriften in hun wening gevonden werden. Er zijn ontzettende knoeierijen bij de poste rijen ontdekt. Duizenden zijn ontvreemd door dat postambtenaren brieven aan banken ont vreemdden en er andere voor in de plaats stelden. Het schijnt dat er hooggeplaatste medeplichtigen zijn, althans de rechter van instructie, met deze zaak belast, wordt hard nekkig tegengewerkt, zelfs door de politie. Zoo heeft hij, om een belangrijke arrestatie te doen, zelf den verdachte gearresteerd, om dat hij zeker was dat de politie den misda diger zou laten ontvluchten. Het hoofdcomité van don Cubaanschen opstand heeft, volgens de Ne wyorksche World, bevolen alles op baren en snaren te zetten. Alle eigendommen op Cuba moeten zooveel mogelijk vernield worden. Boeren die graan zaaien of maaien zullen als verraders be schouwd .en ter dood gebracht worden. Tot dusver worden particuliere overeenkomsten tusschen de rebellen-aanvoerders en de plan ters toegelaten, maar de nieuwe order luidt dat zelfs opstandelingen, die ongehoorzaam zijn en het bebouwen van den grond toe laten, ter dood zullen gebracht worden, zon der eenige uitzondering. Tevens hebben de opstandelingen opnieuw het uitdrukkelijk be vel gekregen, alles te verbranden. B U L G A R IJ E. De Agence Balcanique meldt, dat de diplo matieke agent van Rusland met een twee- maandsch verlof uit Sofia is vertrokken, waarin men een overtuigend bewijs mag zien dat de binnenlandsche crisis niet met eene politieke kwestie in verband staat. Hetzelfde agentschap spreekt het gerucht, als zou Zankoiï bij vorst Ferdinand ontboden zijn, beslist tegen. T U R K IJ E. Te Londen is uit Athene bericht ontvan gen dat de voorstellen der mogendheden aan de Porte, ter zake der pacificatie van Kreta, de volgende bepalingen bevatten 1. Benoeming van een christelijk gouver neur onder bekrachtiging der mogendheden. 2. Economische onafhankelijkheid van het eiland, dat een jaarlyksehe schatting betaalt aan den sultan. 3. Hervorming der politie door Europee- sche officieren. 4. Rechterlijke onafhankelijkheid van Kreta door het vestigen van een hof van cassatie te Kanea. De groote vraag blijft echter of de sultan nu bereid zal zijn daaraan gevolg te geven en of het revolutionnair bestuur op Kreta met die hervormingen genoegen zal nemen, wan neer de mogendheden niet tevens de invoe ring daarvan waarborgen. De aanvoerders van den opstand storen zich nu niet meer aan de vertegenwoordiging te Kanea, maar zelfs deze is niet bereid iets te laten afdingen op de vroeger door haar gestelde eischen. De Ohania te Kanea hebben orders ontvan gen om met nadruk aan de Kretenzers te doen weten, dat als zij niet aannemen de voorwaarden, die door de mogendheden ver kregen zijn, zij alle sympathieën van Europa zullen verliezen, dat dan Turkije in zijn han delingen met Kreta zal vrijlaten. Men denkt dat de Kretenzers ton laatste zullen toegeven. De regeering heeft besloten tot de vorming van een nieuw korps bereden gendarmes ter sterkte van 800 man, tot handhaving der openbare orde in Macedonië. 'e Malevisia, nabij Ileiakieion, moet een gevecht van 15 uren hebben plaats gehad tusschen de opstandelingen en eene afdeeling urksche troepen, bijgestaan door Moliain- medaarische vrijwilligers. De Turken verloren 40 muilezels, beiaden inet munitie. aterdag hebben de opstandelingen weer een aantal MnharnnWmns-che dorpen aange vallen, verscheidene inwoners gedood, een duizendtal stuks vee vveggevoerd en op ver schillende plaatsen brand gesticht. De gezanten hebben aan de Porte den raad gegeven, den voormaligen Armenischen pa triarch Izmirlian niet te verbannen, waarop de Porte hun geantwoord heeft dat zij dit nooit voornemens is geweest. Izmirlian kan zelf de plaats kiezen waar hij zich voortaan wenselu op te houden, al ware het Jeruzalem ook zal hem een pensioen worden toegekend. De Int. Korr. verneemt, dat aan de grens van Turksch Armenië een Russisch leger van 50,000 man gereedstaat, om bij het voorkomen van ongeiegeldheden onmiddellijk Armenië te kunnen binnenrukken. Te Konstantinopel zyn drie Arnautsche geweermakers gevangengenomen, onder ver denking eene samenzwering tegen Yldiz Kiosk op touw gezet te hebben. Weder zijn 25 uit Griekenland gedeser teerde officieren op Kreta aangekomen. Het schip dat hen overbracht, voerde tevens drie duizend geweren en munitie mede. Er worden nog twee Grieksche schepen verwacht. Uit Athene wordt gemeld, dat het Mace donische bendehoofd Brussas gedood en zyne bende op de vlucht gedreven is. Op het oogenblik bevinden zich, volgens dat bericht, nog 5 of 6 kleine benden in Macedonië. AMERIKA. Men heeft van democratische zijde getracht den candidaat der populisten voor het vice- presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te bewegen zich terug te trekken, onder belofte van hem later een plaats in het kabinet-Bryan te zullen geven. Deze heelt echter het verzoek van de hand gewezen. Men heeft nu hetzelfde verzoek tot Sewall, den democratischen candidaat, gericht.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1