8 i nu e ui ai» <1 sc h e B e r i c li t en. moeilijkheden zal Jokken, teneinde de der- wischen in de gelegenheid te stellen haar te vernietigen. Die brief is echter in strijd met de ware gevoelens van den Khalifa, die in een gesprek met den spion heeft bekend, dat de vlucht van Slatin bij hem even zwaar woog als het verlies van een gansch leger. Het doel van den brief zal vermoedelijk zijn, om Slatin verdacht en daardoor onschadelijk te maken. Een later telegram bericht, dat de stoom- booten te Akasheh zijn aangekomen. Zij zijn de watervallen gemakkelijker overgegaan dan men verwachtte, doordat de Nijl gedurende de taaiste twee dagen een meter is gerezen. Te Soealdm is de hitte verschrikkelijk de gouverneur, kolonel Lloyd-pacha, en vier andere Britsche officieren waren er zoo door aangegrepen, dat men hen terug heeft moe ten brengen naar Suez. Een enkel cholera geval heeft zich nog voorgedaan. A Jtt E R I K A. Mc Kiriley heeft aan het bestuur van de conventie te Chicago per brief meegedeeld dat hij de candidatuur voor het president schap aanneemt. Het gerucht loopt te Rio de Janeiro dat, na de weigering der Braziliaansche Kamer om het vraagstuk te regelen der aan de Italinansche onderdanen te verleenen schade vergoeding, wegens het fusileeren van Italia nen te San Paula, het verbannen van anderen, alsmede voor de berokkende materieele schade tjjdens den burgeroorlog in den staat Rio Grande, de Italiaansche legatie de stad zal verlaten. AFRIKA. Conyngham Greene, behoorende tot den diplomatieken dienst, is benoemd tot Britsch resident in de Zuidafrikaansche republiek, ter vervanging van sir J. de Wet, met den personeelen rang van zaakgelastigde. Hij zal den 7n November van Londen naar Pretoria vertrekken. Per telegraaf wordt van den 25n uit Pre toria gemeld dat de runderpest zich over het geheele land vertoont. De Zuidafrikaansche conferentie tot bespre king van de veepest zal den 31n dezer te "Vrijburg worden gehouden. Uit Lorenzo Marquez wordt van 25 dezer bericht, dat van het marinestation werd ge schoten op eene stoomboot, aan boord waar van een gezelschap Transvalers een plezier tocht maakte. De kogel trof mevrouw Lands berg en doorboorde hare longen. Er is geen hoop op herstel. De consul der Z.-A. repu bliek heeft een onderzoek gevraagd. Gedelegeerden van den Oranje-Vrijstaat zijn thans te Kaapstad, om met de regeering de bijzonderheden van het overnemen van den spoorweg loorden Vrijstaat te bespreken. Uit Zanzibar wordt van gisteren gemeld: De nacht is rustig voorbijgegaan. Het paleisplein is nog in de macht van Said Chalifa. Er staan vuurmonden gericht op de Britsche kanonneerbooten Thrush en Sparrow, die tegenover het paleis vastgemeerd liggen. De Britsche troepen wachten nog orders. De Engelsche kruiser Saint George, me tende 7700 ton, is aangekomen en heeft 250 man aan land gezet. Ook de kruiser "Racoon is gearriveerd. De strijdkrachten van Saïd Chalifa, die het sultanspaleis en het fort bezet houdt, bedra gen vijftienhonderd man. De Erigelschen zul len hem aanvallen zoodra het eskader dat zjj ter versterking verwachten is aangekomen. In het ultimatum aan Said Chalifa wordt medegedeeld dat, tenzij de vlag wordt ge streken en volledige onderwerping geschiedt voor negen hedenochtend, het paleis zal worden gebombardeerd. Den Engelscben onderdanen is verzocht, zich om acht uur aan boordvan de Engelsche schepen te bevinden. In goed ingelichte kringen te Londen wordt geloofd dat de overleden sultan van Zanzi bar vermoord, waarschijnlijk vergeven is. Volgens de avondbladen van gisteren heeft de Engelsche regeering aan haar consul te Zanzibar per draad verboden, den overweldi ger te erkennen. Deze zal onmiddellijk ont troond worden als hij zich vei zet. SCHIEDAM, 27 Augustus 18JIC. De verjaardag van H. M. de Koningin zal alhier gevierd worden door een groote taptoe aan den vooravond van het feest te 9 uur (Zondag a.s.). Maandag 31 Augustus, des ochtends te 8 uur, koraaimuziek door het muziekkorps der schutterij op de Groote Markt, des namiddags te 4 uur inspectie over de schutterij in het exercitieveld en des namiddags te 6 uur concert door het muziek korps der schutterij in de Plantage, Naar aanleiding van een bericht in het S. NIL, dat weldra de verlichting van ver scheidene straten aan den Singel zou worden' in orde gebracht, hebben wij informatiën in gewonnen, waaruit ons bleek dat het we! wat voorbarig is. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou er in de commissie voor de strafverorde ningen (welke eerlang eene vergadering zal hebben) besproken worden de vraag van bur gemeester en wethouders om in te trekken art. 9ïis der bouwverordening, luidende »De eigenaars van openbare straten zijn verplicht die tussehen zonsonder- en opgang voldoende te verlichten, tenzij deze straten en de daarbij behoorende werken in allen deele ten genoegen van burgemeester en wet houders voldoen aan de bepalingen van artikel 9 dezer verordening en door den eige naar aan liet gemeentebestuur schriftelijk een onherroepelijke bevoegdheid is gegeven, tot het ten allen tijde doen verrichten van alle werkzaamheden, die gewoonlijk in of op openbare straten worden verricht."j "Wanneer nu de gemeenteraad op advies dsr commissie besluit tot intrekking van dit artikel en eene nieuwe bouwverordening, (waarvan sprake is) wordt aangenomen, dan kan daarin worden te gemoet gekomen aan de wenschen der bewoners van de straten aan den Singel. Bij de hedennamiddag ten twee ure door burgemeester en wethouders gehouden aan besteding voor het maken van een steen glooiing langs een gedeelte van den "West- frankelandschen dijk, nabij den Diefhoek, waren ingekomen 46 inschrijvingsbiljetten, en wel van C. Zanen IIz. Sr., te Ammerstol, voor f 2944 G. van Oord, te Werkendam, - 2989 P. Kraaijeveld Az., ie Sliedrecht, - 3088 A. Lodder, te Oud-Beierland, -3131 C. Boeihouwer. te Giesendam, - 3137 3. Visser Az., te Werkendam, -3146 C. Zaanen Hz., te Ammerstol, - 3267 M. Ooms, te Ammerstol, d - 3358 P. C. Langeveld, te Hardinxveld, - 3383 P. Kloots, te De Werken. - 3434 H. Boxman, te Hardinxveld, - 3495 A. Koorevaar, te Hardinxveld, - 3738 J. in 't Veld, te Dordrecht, - 3740 J. L. Kalis, te Rozenburg, r -3940 H. Stuurman, te Ammerstol, - 3980 W. Visser Az., te Berg-Ambacht, j - 4QÜ0 De toewijzing zal later geschieden. De Koninginnen zullen zich den 19n Sep tember naar het Loo begeven. De priuses van Wied en hare dochters vertrokken gisteren van Soestdjjk naar Dom burg. De minister van buitenlandsche zaken heeft hedenvoormiddag met den heer Westenberg, gezant van 14. M. in Italië, eene langdurige conferentie gehouden over de zaak van de Doelwijk. (N. Ti. Ot.) De N. R. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram «Onze troepen keeren terug. Indrapoeri is genomen. Twee minderen zijn gewond. Sama- hani en Sibreh zijn door ons bezet." Het blad teekent hierbij aan Dit is een mooie tocht geweest, waardoor bewezen werd, dat de XXII Moekims weinig geneigd zijn tol verzet. Een colonne trok door het terrein langs den rechteroever der rivier van Indrapoeri oostelijk naar Glieng, de zetel van Panglima Polini, het hoofd der Sagie, De andere volgde den linker rivieroever en doorkruiste het terrein ten zuidwesten van Indrapoeri. Behalve met hun marsch naar Selimoen, drongen de troepen van generaal Van der Heyden nooit verder in de XXII Moekims door en daarbij hadden zij blik liet grootste onheil kan overkomen. Elk gedruisch doet mij schrikken, elke windvlaag jaagt mij angst en ontsteltenis aan Mr. Jefferson keek op zijn horloge. Het is vijf minuten voor negen. Ik moet weg. Mijn lievp, ik heb u altijd al gezegd, ge hebt behoefte aan verandering van lucht. Ge hebt een haitkwaal en kunt hier in Londen nooit genezen. Vandanr uwe schrikachtigheid. Ga dezen winter naar Nizza. Dat zal O beter maken. En nu adieu Ik moet weg, adieu Met de hem eigen deftigheid knoopte hij zijn jas dicht, liep de stoep af en nam, op straat gekomen, een cab, waarmee hij naar het station reed. Toen hij op het perron kwam, stormde op eens zijn «beste vriend", dokter Commins op hem los. Deze scheen er hem al eenige minuten opgewacht te hebben en hield hem een van de Londansche morgenbladen voor den neus. «Weet ge 't al, Mr. Jefferson T' riep hij, geheel van streek. »'tls afschuwelijk 1 Hebt ge al gelezen 1" Simon stond stil. Hij scheen het op eens warm te vinden en knoopte zijn rok weer lori «Neen," antwoordde hij, sik heb nog de morgenedities niet gelezen, waarde dokter. Ik kom zoo pas van huis. Wat is er «Men heeft advocaat Finding vermoord in zijn bureau gevonden." «Wat zegt ge daar?" riep Jefferson onder teekenen van hevige, ontsteltenis. »Lees zelf. Gisteravond even voor halfelf heeft zijn neef hem in dien toestand gevonden, 't Is ontzettend Geheel Londen lijkt een roovers- hol." Jefferson scheen plotseling erg kortzichtig te zijn geworden. Hij hield het blad dicht voor de oogen, terwijl hij las. Na lezing gaf hij het den dokter terug. «En wie kan de dader van dit gruwelstuk zijn vroeg Simon. «Ja, als men dat tnaar wist 1" «Die neef is een lichtzinnige knaap. Ik ken hem zeer goed. En hij is een der erfgenamen, misschien de eenige. Maar «Wat wildet gij zeggen «De politie zal den dader wel gauw op het spoor zijn. Hij heeft hem gevonden, zooals hij zegt. Nu ja, maar dat zal moeilijk te be wijzen zijn. De in het kantoor aanwezige schrijve' heeft geslapen, zooals hier staat. Natuurlijk dat Riggs zegt, hem gevonden te hebben, maar of men dat zoo voetstoots zal gelooven «Neen, zeker niet. Intusschen is er geen sprake van diefstal, want hier staat toch dat alle zaken van waarde onaangeroerd gelaten zijn." «Diefstal T Bahzei Jefferson schouderop halend. «Waarom zon men stelen, als men toch alles erft Doch laten wij maken dat wij in den trein komen, 't Is tijd." De heeren klommen in den waggon. Dadelijk daarop zette de trein zich in beweging. Commins kon het gebeurde niet vergeten. vAls men de zaak goed beziet," begon hij nog weer, «ligt hier voor het gerechtelijk onder zoek een ruim veld open. Denk eens na, mijn waarde Mr. Jefferson, -.vat uitgebreide betrekking zulk een advocaat en bij name' Mr. Finding onderhoudt. Ik meen hem genoeg gekend te veel heviger tegenstand te overwinnen, vooral in Moeroe. De Staatscourant van 27 Augustus bevat de statistiek der drankwet over het tijdvak van 4 Januari tot 34 December 4895. Vol gens die statistiek bedroeg het totaal der voor alle vergunningen in 4895 betaalde prijzen en het totaal van de inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in het klein werd verkocht, op 31 December 1895, respectievelgk in de provinciën Noord-Brabant. f 116,489.9272 en 4065 Gelderland. 127,852.81 2839 Zuid-Holland 220,325.2972 4465 Noord-Holland. 206,966.49 i3713 Zeelandi 33,398.8772 4171 Utrecht46.834.217s 4119 Friesland54,388.25 1831 Overijsel52,368.377s 1534 Groningen y> 57,950.20 2065 Drente21,138.783 Limburg41,426.25 1478 Sedert de czaar van Rusland Nederlands rechten op het betwist gebied aan de Lawa erkende zoo schrijft de West-Indiër en duizenden Fransche stroopers dientenge volge het grondgebied verlieten, bleven ook de wonderbaarlijkste verhalen van fabel achtige vondsten, die voor dien tijd aan de orde waren, uit. Immers verkreeg krachtens diezelfde uit spraak de heer Le Blond, ingezeten van Cayenne, een terrein groot ongeveer 70,000 H.A. n concessie, waarin zoowat al het land begrepen was, dat door de stroopers voorheen werd geëxploiteerd. Niettegenstaande de heer Le Blond dus, voor zooverre bekend, het beste en grootste, deel van het bewoond terrein van de Lawa in concessie erlangde, hoorde men van een productie overeenkomstig den rijkdom van het land sedert niet meer. Zelfs daalden de voordeelen der exploitatie dermate, dat de heer Le Blond het bestuur verzocht een uit zonderingswet te zijnen behoeve te maken, teneinde het betalen der verschuldigde re tributie in termijnen te mogen doen. Plotseling echter heeft de Lawa de aan dacht tot zich getrokken door nieuwe goud vondsten, welke buiten het terrein van Le Blond dezer dagen gedaan zijn. Die verhalen grenzen waallijk aan het ongelooflijke. Van een ooggetuige, die deelnam aan de grensscheiding van twee dezer concession, vernemen wij dat hetgeen hij er zag een voudig niet is terug te geven. In een kreek, die nogal wijde vertakkingen heeft en grootendeels het terrein van zekeren Almoor c.s. doorsnijdt, werden door vier arbeiders per dag ongeveer 900 gram goud gewasschende battés toonen 5, 6 en meer grammen aan. Op een ander naast deze concessie gelegen hebben om te weten dat hij zijne cliënten niet malseh behandelde. Ik zeg u, zij werden geplun derd, mijn waarde «Dat kan ik nu juist niet zeggen," sprak Simon Jefferson vergoelijkend. «Zoolang hij voor mij zaken gedaan heefi, ben ik billijk behandeld. Alleen in den laatsten tijd heefï mijne nicht zich beklaagd over zekere onregelmatigheden, die zij ik schrijf dit voor een goed deel op rekening van hare zenuwen mij mede wijt." «O, die zenuwen. Daar weet ik van mee te praten. Laat ik haar maar eens zien." «Ik heb, zooals gij weet, waarde dokter, mijn eigen huishouden en heb ook overigens de handen vol genoeg. Kan ik om alles denken Kan ik elk contract, elke akte, elke rekening zelf door lezen «Dat is onmogelijk, totaal onmogelijk «Ik moest dus veel aan Finding overlaten. Als hij mijn vertrouwen misbruikt heeft, is dat mijne schuld (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2