Rechtzaken. PER TEL EO it L AF. «Eergisteren eene colonne naar Moeroe en Gleieng, alwaar gebivak keerd werd. Andere colonne heeft Moekim Sibon ongestoord doorkruist. Verscheidene hoofden hebben zich aangemeld.'" «Moeroe, Gleieng en omstreken getuchtigd, vijf militairen beneden den rang van officier gewond. Troe pen heden terug naar Kota .Radja, behalve die in bivak te Samahani blijven totdat het bestuur der Moe- kims Baid zal geregeld zijn" O n d e r w ij s. terrein werd door 12 man met een sluice ongeveer 300 gram goud per dag verkregen. Dit zijn dan ook resultaten om menigeen het hoofd warm te maken; maar als men bedenkt dat de reis van Paramaribo naar de plaats in kwestie ongeveer drie weken duurt; dat daarbij talrijke vallen, niet anders dan met levensgevaar kunnen gepasseerd worden, en dat wel met behulp van boschnegers tegen buitensporige betaling, dan krijgen die hooge vondsten kleinere proporties. Hoe dan ook, voor de goudzoekers en den handel moet dit nieuws niettemin aangenaam zijn. Nadat van katholieke zijde de H. Isidorus als patroon van den Boerenbond was aanbe volen, komt nu het voorstel om die eer aan Ceres, de godin van den landbouw, toe te kennen, die aldus wordt er bijgevoegd als zoodanig door alle boeren kan wor den gehuldigd. De Tweede Katendrechtsche haven te Rot terdam is voor de scheepvaart in gebruik genomen. De politie te Rotterdam hield gisteren drie i jongens aan, 12 tot 14 jaar oud, waarvan er twee sedert 10 en een sedert 3 weken buiten de ouderlijke woning rondscharrelden. Des daags leefden zij van hetgeen zij aan de kaden j van het werkvolk kregen of wat hier en daar zoogenaamd gevonden werddes nachts logeerden zij in gaspijpen, onder dekkleeden of in portalen. Voor den pieiziertrein, die gisterochtend van Rotterdam (station D. P.) naar Amster- dam vertrok, werden 170 tweede- en 470 derde-klasse-biljetten uitgegeven. De overige plaatsen medegerekend, bestond de trein uit i 290 tweede- en 870 derde-klasse-plaatsen. De geheele trein bestond uit 27 rijtuigen. 1 Ook de staatsspoor liet gisteren van Rot- l terdam een goedkoopen trein loopen, en wel naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Daar van maakten gebruik aan hex station D. P. 311 en aan station Beurs 220 personen. De overige plaatsen medegerekend, bestond de trein uit 18 rijtuigen met 743 plaatskaarten. De onteigening van de benoodigde gronden voor de stoomtram Rotterdam—Numans- i dorp—Oud-Beierland schijnt op IJselmonde niet zoo vlug te gaan als in de Hoeksche 1 Waard. Eenige eigenaars zijn van rneening, dat bij de schatting geen rekening is gehou den met de meerdere waarde dier gronden als gevolg van den korten afstand van Rot terdam. Zij vrageti daarom meer dan het ge schatte bedrag, (iV. B. Ct.) j 1 Door de politie in Den Haag is aangehou- 1 den de 17-jarige dienstbode van een horloge maker in de Piet-Heinstraat aldaar, verdacht zich in dienstbaarheid te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende gou den en zilveren horloges en horlogekettingen. Zij is naar het huis van bewaring overge bracht. De ontvreemde voorwerpen, ter waarde van ruim f 60U, zijn door de politie opgespoord. Verschillende sieraden had het meisje be leend in huizen van verkoop met het recht van wederinkoop. Het verkregen geld, onge veer f 100, had zij omgezet in snoepgoed en snuisterijen. Door den heer A. J. Krieger te Gouda is aan de regeering concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Tiel over Buren naar Kuilenburg. Door commissarissen der «Machinale Garen- spinnerij" te Gouda is het volgende schryven aan de stakende werklieden verzonden «De vergadering van het bestuur, welke eerst 24 Aug, kon plaats hebben, heeft uw verzoek ten aanzien der werkloonen over wogen en, overeenkomstig de toezegging, u door den heer directeur gedaan, besloten 5/s van de verlangde verhooging toe te staan, ook wat betreft het stukwerk en het loon van het vrouwelijk personeel. «Op de erkende christelijke feestdagen wordt u de helft van 't gewone dagloon toe gekend, doch als op zulke dagen arbeid wordt gedaan, 50 pCt. boven het dagloon. «Bij stilstand, noodzakelijk door buiten gewone omstandigheden, wordt geen loon toegewezen, tenzij zoolang verwisseling van arbeid mogelijk is." De directie der Goudsche machinale garen- spinnerij te Gouda ontving op haar schrijven aan de stakende werklieden een afwijzend antwoord, en zelfs werden in dat antwoord nieuwe eischen gesteld. Zij heeft daarop gis teren aan de stakers een schrijven gericht van den volgenden inhoud »Wij ontvingen uw schrijven van 24 dezer en zien tot onze bevreemding dat ge nu met nog vermeerderde eischen aankomt, in ant woord waarop wij u mededeelen, dat wij geen verdere concessiën doen dan in ons schrijven van 24 Augustus 1.1. vermeid, «Wij stellen dus u in de gelegenheid om op de daarin genoemde voorwaarden den arbeid te hervatten, mits wij den 27sten Augustus e.k., voor zes uur 's avonds, uw bericht dienaangaande zullen hebben ontvan gen. «Zonder dit bericht zijt ge na dien tijd allen ontslagen." (N. B. Oi.) Er zyn te Haarlem valsche guldens in omloop, zóo bedrieglijk nagebootst, dat zij slechts bij aandachtige beschouwing van de echte te onderkennen zijn. De beeldenaar der Koningin is treffend ge lijkend, De valsche stukken dragen het jaartal 1892. Zij missen het randschrift. Men weet, dat het Amsterdamsche ge meentebestuur uitgaat van de meening, dat de bepalingen van de teiegraafwet ook toe passelijk zijn op telephoon-aangelegenheden. In overeenstemming met deze meening is dezer dagen, naar hetiV. v. d. D. meldt, door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een oud-gemeenteraadslid, oud-hd van de Tweede Kamer, die van het dak zijner woning, Hee rengracht bij de Heerenstraat, had doen ver wijderen een lijn van de gemeentelijke tele- phoon, daaraan tegen zijn zin bevestigd. Men weet, dat de teiegraafwet het «bescha digen van teiegraafwerken" strafbaar stelt. In sPlancius" te Amsterdam zou Dinsdag avond eene vergadering gehouden worden, uitgeschreven door het bestuur der sociaal democratische arbeidersparty in Nederland en waarin verslag zou worden uitgebiacht over het te Londen gehouden internationaal congres. Als sprekers zouden optreden mr. Troelstra, H. Polak en Vliegen. Van dezen is alleen de laatste aan 't woord geweest. Nadat hij ongeveer een half uur had ge sproken, ontstond er een tumult, veroorzaakt door den wensch van een deel der vergade ring, dat aan Domela Nieuwenhuis onmid dellijk na Vliegen het woord zou worden verleend, wat de leiders der vergadering niet wilden toestaan. Bijna een uur lang was er een gesis en gefluit en rumoer zonder einde. En toen Domela Nieuwenhuis eindelijk in het midden der zaal op zijn stoel ging staan, ontstond een woest getier. Onder dit bedrijf klommen eenige personen uit de zaal op de verhooging, wat de heeren aan da bestuurs tafel gezeten niet vriendelijk opnamen. For- tuyn, die het presidium had, gaf eindeljjk aan Domela het woord, die op zijn beurt uitgefloten werd, zoodat hem het spreken onmogelijk werd gemaakt. Dit rumoer hield weder ruim een half uur aan. Fortuyn deed tevergeefs zijn best, de gemoederen tot be daren te brengen. Aan het onverkwikkelijk tooneel werd een einde gemaakt door een afdeeling politie onder aanvoering van den commissaris Versteeg, die ontruiming der zaai gelastte. Aan dit bevel werd spoedig gevolg gegeven, zonder dat de politie van stok of sabel gebruik be hoefde te maken. (Ml.) Gistermiddag is A. M. Reens, die verblijf hield in het huis aan de Weteringschans te Amsterdam, naar de strafgevangenis te Alkmaar getransporteerd. Nadat de broodjager C. van Zijl, van Wil ms, en zijn zoon Jan, Maandag op de eenden- jacht waren geweest, werd de geschoten bout door hen verkocht bij een opkooper te Naar- den en gingen vader en zoon, van de op brengst drinken. Toen dit eindigen moest, omdat de gelegenheid waar de sterke drank werd gebruikt wegens het sluitingsuur moest worden verlaten, toog men huiswaarts. Bij het overvaren van de rivier de Amstel stapte de zoon het eerst in liet roeischuitje, doch kantelde er aan den anderen kant weder uit en verdween in de diepte. De vader, hierna in het schuitje stappende, viel eveneens te water, doch wist zich drijvende te houden. Tot zijn geluk passeerde eenigen tijd later een aldaar wonend veehouder, die, beweging hoorende, een andere roeiboot losmaakte en na veel moeite den man ïedde. De verdronken zoon laat eene vrouw en drie kleine kinderen achter. De excursietreiri, die hedenochtend van Utreeht vertrok, van de maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen, in verbinding met dien van Rotterdam, Gouda, Amsterdam en Den Haag, naar Arnhem, Zutfen en Nij megen, vervoerde ruim 1000 reizigers. Uit Hilversum schrijft men aan het Jlblad: Alhier is, vanwege de vakafdeeling wevers j van «Patrimonium", het weversgilde »St. Maria" (afd. van de R.-kath. werklieden- i vereeniging) en de afdeeling Hilversum van den «Algem. Wevers- en Spinnersbond", aan, den directeur der Hilversumsche stoom- weverij aan de Gooische "Vaart een schrijven j gericht met verzoek om: j lo. verbetering van de verhouding tusschen directeuren, bazen en wevers 2o. verbetering van de qualiteit der grond- j stoffenen j 3o. tegemoetkoming aan de wevers zoolang de grondstoffen van slechte qualiteit zijn. j Dientengevolge zijn de onderteekenaars van dat schrijven door den directeur, den heer Bottenheim, uitgenoodigd op zijn kantoor te komen, waar deze hen mededeelde: 1o. dat hij niet van plan was geweest te antwoor den, hoofdzakelijk omdat het adres onder teekend was door twee bestuursleden van de R.-kath. werkl.-vereen., die niet aan de fabriek werken en dus met de zaak niets temaken hebben 2o. dat het garen niet best was, doch met den nieuwen oogst wel beter zou zijn 3o. dat er twee scheermachines en twee dauwmachines zouden worden aangeschaft en 4o. dat de gespannen toestand, welke er aan de fabriek heerscht, niet te wijten is aan de directie maar aan de vereenigingen, doch de directie zou geen werkman ontslaan, omdat hij lid of bestuurslid van zulk eene vereeniging is. Het gemeentebestuur van Breda heeft een zilveren remontoir-horloge met inscriptie uit gereikt aan den 16-jarigen Martens, als beloo ning voor het twee malen met levensgevaar redden van een kind uit de haven aldaar. Ruim twee jaren geleden werd de onbe zoldigde rijksveldwachter Hommen, uit Her kenbosch (Limburg), in een bosch gedood. Als vermoedelijke daders werden toen eenige personen aangehouden, waaronder ook. een bekend strooper A. G., uit die gemeente. Allen werden echter, hij gebrek aan bewijzen, ontslagen. Maandag evenwel zijn A. G. en zijne stief dochter G. J., op last van de justitie te Roer mond, in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht. Men wil, dat er thans meer licht in deze zaak gekomen is. Tijdens een hevig onweder met hagelslag, dat Woensdagochtend te Roermond woedde, sloeg de bliksem in het dak der Munsterkerk. Brand ontstond er niet, maar verscheiden menschen die de godsdienstoefening bijwoon den, vluchtten overijld de kerk uit, gelukkig zonder ongelukken. 's-GRAVEXUAGE, 27 Aug. Bij het departement van koloniën werden ontvangen de volgende van heden gedagteekende tele grammen van den gouverneur-generaal van Neder). Indië Het eerste telegram luidt En het tweede luidt In de gistermiddag gehouden vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Hoiland is be sloten het besluit van den Amsterdamschen ge meenteraad, in zake den onderwijzer Den Hartog, te handhaven. De jaarlijksche vergadering der Veieoniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs heeft dit jaar plaats in een der zaien van Artis te Amsterdam. De huishoudelijke ver gadering wordt gehouden op Vrijdag 28 dezer, 's namiddags 7ify uur, de algemeene vergadering op Zaterdag 29 dezer, 's vooi middags 10 uur. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Is de uitslag van de toelatingsexamens in 1895 tot de Militaire Akademie door leerlingen van de H. B. S. afgelegd, werkelijk ongunstig te noemen 1 In te leiden door dr. v. d. Stadt te Arnhem. 2. In hoeverre kan en moet een docent in natuurkunde aan eene H. B. S. met 5-jarigen cursus, met het oog op de voortdurende uit breiding der leeistof, met de nieuwere zaken rekening houden en andere onderwerpen minder uitvoerig behandelen In te leiden door dr. F. G. Groneman te Groningen. 3. In hoeverre is het mogelijk onze Vereeniging nog beter dan tot dusverre aan haar doel te doen beantwoorden Tn te leiden door den heer F. Wessefing te Amersfoott. 4. Eenige kennis van de Fransche taal is voor toelating tot de II. B. S. een gebiedende eisch en dient op een school voor uitgebreid lager onderwijs te worden aangebracht. In te leiden door dr. J. Th. Cattie te Arnhem. Na afloop der vergadering heeft een diner plaats in een der zalen van Artis. Zondag 30 dezer wordt een stoomboettocbt gehouden langs bet IJ en de Zaan en een lunch te Wormerveer, aangeboden door het departe ment Noord-Holland der Vereeniging. Een man uit Rotterdam, die te Hoek-van- Holland eene woning over bet dak was binnen gekomen, waartoe hem door de dienstbode de gelegenheid was gegeven, werd wegens weder rechtelijke binnendringing vervolgd, doch dooi de Rotterdamsche rechtbank daarvan vrijgespro ken. De vraag of hier van wederrechtelijke bin nendringing sprake is, beantwoordde het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage gisteren bevestigend, op grond dat, hoewel de man bij het binnenkomen geen tegenstand ontmoette, hij toch tegen den wil van den eigenaar of gebrui ker der woning daarin was gekomen. Het O. M. vorderde daarna baki.'s veroor deeling tot 5 dagen gevangenisstraf.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3