A0. 1896. Zaterdag 29 Augustus. N°. 9120, "Vijftig-ste a a r of a n g\ 'erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdai U IT G K VE R: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. C OH II ill'. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B! St V HOT KRSTKAAï 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Couranta.iq Iedere gewone regel meerq.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ESHIAS 1). De in den laatsten tijd herhaaldelijk verno men klacht, dat andere landen de Britsche industrie beginnen te verdringen, zelfs daar, waar deze laatste meende een feitelijk mo nopolie te hebben, moge in vele opzich ten overdreven zijn geweest, toch heeft zij het goede resultaat gehad, dat men hier althans is gaan inzien, dat aan de Britsche handelsmethoden en gebruiken gebreken kle ven, die verholpen kunnen en moeten worden. De grootste fout, aan de Britsche industrie klevende, is wel dat zij, terende op haar verkregen reputatie, te weinig rekening houdt met den wisselenden smaak der overzeesche afnemers. Voor een groot deel is dit een uitvloeisel van den op zichzelven niet verkeer den karaktertrek van de Britsche natie, dat zjj eene diep gewortelde vereering voor en ver trouwen in eigen voortreffelijkheid heeft. Duitschland en voornamelijk Oostenrijk hebben reeds jaren ingezien, dat het niet voldoende is uitsluitend te letten op de deugdelijkheid van het te leveren fabrikaat, maar dat het in de eerste plaats noodig is nauwkeurig den smaak der afnemers te bestudeeren. De kwestie van inkleeding, verpakking enz., die steeds als van ondergeschikt belang beschouwd werd, is allengs in het internationaal handelsver keer zoozeer op den voorgrond getreden, dat men wel genoodzaakt is daarmede rekening te houden. Dank zij het initiatief van den minister Chamberlain, is thans door Britsche consulaire agenten in een aantal overzeesche gewesten eene collectie goederen bijeenge bracht, waaruit de Britsche fabrikant kan leeren welke artikelen, welke modellen, welke verpakking op de verschillende plaatsen het meest gewild zijn. Deze collectie, nog slechts van kleinen omvang maar voor groote uitbrei ding vatbaar, is aan de Loodensche Kamer van Koophandel voor eenigen tijd afgestaan, dlie haar in hare lokalen heeft tentoongesteld, terwijl de collectie daarna de tournee bij de overige Kamers van Koophandel van het land zal maken. Indien de Britsche fabrikant nu maar zijn al te groot vertrouwen in eigen voortreffelijkheid wil intoomen en zich wat meer aanpassen aan den smaak zijner afne mers, dan heeft de heer Chamberlain door zijn initiatief in deze een onschatbaren dienst aan den handel en de industrie van zijn land bewezen. DUITSCIILAND. Ook de besturen der steenkolenmijnen in Opper-Silezië hebben den minister van open bare werken verzocht de spoorwegtarieven voor liet vervoer van steenkolen uit hunne mijnen te verlagen, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de steeds toenemende concurrentie der Engelsche kolen. De conferentie van patroons in de Duitsche handwerksnyverheid, tegen 8 September te Berlijn byeengeroepen door het bestuur van den algemeenen bond voor handwerksnijver heid te Munchen eu het centrale comité van den bond van Duitsche beroepsvereenigingen te Berlijn, zal bezocht worden door 54 ge machtigden, van wie door elk der genoemde vereenigingen de helft is aangewezen. Deze conferentie zal zich uitsluitend bezighouden met het wetsontwerp tot wijziging der Gewerbeordnung (verplichte aansluiting bij beroepsvereenigingenregeling van de positie der leerlingenmeesters-titel). Drie regeerings-commissarissen zullen de vergaderingen der conferentie bjj wonen. OÜSTENKIJ K-U O N G A It IJ E. De Russische keizer en keizerin zijn gister morgen te halfelf te Weenen aangekomen. Zij werden aan bet station door den keizer en de keizerin en al de in Weenen aan wezige aartshertogen en aartshertoginnen ontvangen. Ook de gouverneur van Neder-Oostenrijk, de president van politie, de burgemeester van /eenen, prins Lichtenstein, graaf Kanitz, de leden van het Russisch gezantschap en andere hooggeplaatste personen waren bij de aan komst van den czaar en de czarilsa tegen- wooidig. Langs den geheelen weg stonden de troepen in rijen opgesteld. Het hooge gezelschap begaf zich onder geestdriftige toejuichingen der bevolking naar den Hofburg. Bij het verlaten van het station zijn de beide keizers in een open rijtuig gestapt, met zes paarden bespannen de keizerinnen volg den in een dergelijk rijtuig. De aartshertogen en het gevolg kwamen daarnade militaire muziekkorpsen speelden het Russische volks lied. De czaar groette herhaaldelijk op mili taire wijzede rit door de stad was eene ware zegetocht. Bij den Hofburg aangeko men geleidden de ceremoniemeesters de kei zerlijke paren naar de salons, waar het voor stellen plaats had. De beide keizers en keizerinnen namen deel aan het galadiner van 70 couvertsin den lofburg. Keizer Frans Jozef dankte in zijn dronk den czaar en de czaritsa voor hun be zoek en zeide dat hij daarin een nieuw pand zag van de vriendschap die hen verbindt. De czaar sprak zijn dank uit voor de harte lijke ontvangst en dronk op den keizer en de keizerin van Oostenrijk. Je czaar heeft de voornaamste Oosten- rij ksch-Hongaarsche ministers ontvangen. Alle bladen bevatten zeer hartelijke arti kelen over Rusland en zijn vorstenhuis. Een hevige storm heeft te Weenen veel schade berokkend aan de straatversieringen ter eere van de komst van de Russische keizer en keizerin een persoon is tengevolge van den storm op straat gedood en verschei dene zijn gekwetst. ITALIË. za een Itaüaansch oorlogsschip naar Brazilië gezonden worden; deze beslissing is genomen na een lang onderhoud van Di ïudini met de ambassadeurs der groote mo gendheden. De verhouding tusschen de twee 'anden moet zeer gespannen zijn. De invoer van handelsgoederen gedurende de eerste maanden van dit jaar vertegen- woordigde eene waarde van 670 millioen lire, of .i/3 millioen meer dan in hetzelfde tyd- ak van het vorige jaar; de uitvoer een waarde van 612 millioen lire of 47Va mil lioen meer. SI'ANJE. De oppositie in de Cortes zal haar ob structionisms laten varen, nu de beraadsla ging over de spoorwegwetten verdaagd zal worden. Volgens de Epoca beschikt de regeering nu, na de aanneming van het tabaksmono- poiie en van de contracten met het huis Rothschild over de mijnen te Al maden, over voldoende fondsen oin den oorlog op Cuba te kunnen voortzetten. In November zal de Cortes weer de spoorweg-overeenkomsten in beraadslaging nemen. 'e Gerona moet weer een revolutionnair komplot ontdekt zijn. Het decreet van generaal Weyler waarbij alle werkzaamheden op de suiker- en koffie plantages verboden wordt, wordt veroorzaakt door het feit dat de plantagehouders aan de insurgenten groote sommen betaalden om den oogst te mogen binnenhalen. Ook ver trouwt de generaal dat de toevoer van kanon nen en goederen vanzelf zal ophouden als de insurgenten geen schatting meer van de plantagehouders ontvangen en dus geen geld meer hebben om ze te koopen. Men verzekert dat op Cuba de gedwongen koers zal gedecreteerd worden voor de bil jetten der Bank van Havanna, S E R V I E. Da regeering heeft bij de Porte geprotes teerd tegen de vermoording en mishandeling van verscheidene aanzienlijke Serviërs, waar onder zich ook Servische staatsambtenaren bevinden n het vilajet Kossovo. De gezant te Konstantinopel en diens militaire attaché zullen, wegens een erger lijken twist, die tusscheu hen is uitgebroken, teruggeroepen worden. T U R K IJ E. De minister van buitenlandsche zaken heeft v 'oensdagavond een bedoek gebracht aan den Oostenrijkschen gezant te Konstanti nopel en hem medegedeeld dat de Porte het door de mogendheden ontworpen programma van hervormingen voor Kreta aanneemt, be halve enkele wijzigingen, waarvan een van belang. De gezanten hebben evenwel besloten den oorspronkelijken tekst van het artikel, dat de Porte wilde gewijzigd zien, te hand haven tegen de minder belangrijke wyzi- gingen bestond bij hen geen bezwaar. 3e door de gezanten der mogendheden ontworpen hervoimingen voor Kreta met de daarin door den sultan op verschillende pun ten aangebrachte wijzigingen zullen ten spoe digste aan liet oordeel der Kretenzische af gevaardigden onderworpen worden. Officieel wordt nu bekendgemaakt, dat de Torte het hervormingsplan der mogendheden voor Kreta heeft goedgekeurd en toestaat dat de commissie uit de consuls op liet tot stand komen der hervormingen toeziet. Te Konstantinopel zijn Woensdag ernstige Armenische onlusten uitgebarsten. Veertif O mannen, met revolvers en bommen gewapend, maakten zich meester van de Ottomannisclie Bank, en vuurden daarna uit de ramen en van liet dak op de politie. Zij zijn nog niet uit het gebouw verdreven. Bij de kazerne is een bom geworpen, welke verscheiden sol daten doodde. Ook in andere gedeelten van de stad zijn wanordelijkheden. De Bnrique Ottomane maakt een telegram van Havas uit Konstantinopel openhaar, mel dende dat, dank zij de doortastende en doel treffende tussclienkomst van den sultan, de ongeregeldheden van Woensdag gelukkig zijn geëindigd. Van het personeel der Bank is niemand gekwetst, en er is niet geroofd. De oproerige beweging was niet tegen de Bank gericht, maar had een politiek karakter; zij schijnt het werk van Armenische anarchis ten te zyn geweest. De Fransche regeering heeft besloten het tweede stationsschip, dat zich op het oog en- blik in de wuteren van Kreta bevindt riaar Konstantinopel terug te doen gaan. De Fransche zaakgelastigde heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel 12 Fransche marine soldaten aan wal doen zetten om het gezantschapshotel te beschermen. In het gevecht dat Dinsdag nabij Malevisia op Kreta plaats had, werden de Turken op de vlucht gedreven, met veilies van 14 doo- den en 20 gewonden. GRIEKENLAND. Volgens de Tolit, Corresp. heeft de Oosten- rijksche gezant te Athene, baron Kosjek, terstond na zijne terugkomst aldaar aan de regeering de sympathie van liet Weener kabinet betuigd, maar tevens met nadruk er op gewezen dat liet de plicht der regeering is, den toevoer van krijgsbehoeften en het vertrek van vry wiiligers naar Kreta met alle middelen te verhinderen. De regeering heeft hem ten stelligste beloofd dat zij hai en gan- schen invloed zal aanwenden om de in Griekenland heerschende beweging ten gunste der Kretenzers te beteugelen. AMERIKA. De gewezen gouverneur van Missouri, Francis, is benoemd tot minister van binnen-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1