A". 1896. V/oensdag 2 September IV. 9122, Eersfe Blad. V ij f t g- s t e J aargan g*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VER Pr ODÉ. BuHeiilandsche Berichten. coiim Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door bet geheele Eijb Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B ÏJ ii fi A U «OtEBIIRAAT Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F li A A K K IJ K. Door het nieuwe handelsverdrag tusschen Frankrijk en Japan, waarin beide staten tegen over elkaar komen in de positie van de meest begunstigde natie, wordt bepaald dat de Fran- sche consulaire rechtspraak binnen 3 jaar zal worden opgeheven. Er begint in de Fransche pers meer en meer een reactie tegen de al te dwaze Russen- vergoding te komen. De Débats waarschuwt tegen al te zenuwachtige manifestaties en enkele minder-conservatieve bladen vinden, -dat men wel wat ruw te werk gaat met de maatregelen die men neemt tegen de Russen, die te Parijs gevestigd zijn. De mail uit Madagascar is vol van de be richten over den onveiligen toestand op het eiland. De oud-minister Razamakobal is gear resteerd onder verdenking van medeplichtig heid met de oproerige Fahavolo's. De handel staat bijna geheel stil. Volgens de Quarterly Review heeft de Fransche expeditie naar Madagascar niet minder dan 5592 menschenlevens gekost. De lijken van vier duizend zeshonderd Europee- sche en inlandsche manschappen werden op het eiland achtergelaten; 554 man stierven op zee. Van de 24,000 mannen, die werden uitgezonden, is dus meer dan een vierde be zweken. Doch bovendien zijn een menigte ver minkten gebrekkig in het vaderland terug gekeerd. DniSCHllSD. Keizer Wilhelm wil ter gelegenheid van den GOen jaardag van koningin Victoria eene .zilveren schaal van groote waarde schenken voor een jachtwedstryd van Dover naar Helgoland. Volgens een bericht dat de Köln. Ztg. uit Zanzibar hee ft ontvangen, zou de Duitsche •consul geweigerd hebben, Said Chalid en zijn gevolg aan de Engelschen uit te leveren. De weduw e van prins Hendrik LXI1I van Reusz-jongeve linie, het oudste lid der vor stelijke fe.niliën van Europa, is in 90-jarigen ouderdom op haar kasteel Stonsdorf in Süezië overleden. ENGELAND. De Army and Wavy Gazette kondigt thans 'het ontslag aan der officieren van het Brit- sche leger, die dr. Jameson vergezelden op zijn inval in de Zuidafrikaansche republiek. Het blad zet uiteen, dat de officieren door hun daad van insubordinatie zichzelven die straf op den hals hebben gehaald en eindigt met de volgende woorden»Het spijt ous, dat aldus de loopbaan van een aantal flinke .jonge soldaten wordt vernietigd, maar bij eenig nadenken zal zelfs de grootste voor stander van lankmoedigheid moeten erkennen het bijzonder moeilijke van de positie der militaire overheidzelfs al had zij het willen doen, dau nog zou het een zeer gevaarlijk ding zijn geweest een precedent te scheppen en dat zou zij hebben gedaan, wanneer zij had toegelaten, dat de aanleggers van deze ongelukkige gebeurtenis ontsnapten aan de gevolgen van hun dwaasheid." RUSLAND. Officieel wordt uit Petersburg van gisteren gemeld Prins LobanofT is gestorven gisteren om halfnegen in den trein bij het station Sjepe- tofka (gouvernement Wolynië). De adjunct van den overleden minister, Sjisjkin, is door een keizerlijk bevel onmiddellijk naar Kiew ontboden en vertrekt heden. Met de loopende zaken van het ministerie alhier is belast graaf Lambsdorf. OOSTENRIJ K-II ONGABIJE, Keizer Frans Jozef heeft den czaar het eere-commsndo verleend over het Gle infaii- terie-regiment. Men verzekert dat de beide keizers een particulier onderhoud met elkander hadden gedurende twee uren op het kasteel Lainz. Ook had er eene conferentie van een uur plaats aan het Russisch gezantschap tusschen LobanofT, Liechtenstein, Goluchowski en Kap- nist. Men gelooft dat de czaar in een onderhoud met onderscheidene gezanten de meening uitdrukte, dat thans meer dan ooit eensge zindheid tusschen de mogendheden onmis baar is. In diplomatieke kringen te Weenen wordt gewicht gehecht aan het onmiddellijk ver trek van LobanofT. Men ziet er een bewijs in dat Rusland en Oostenrijk liet over Kreta eens zijn geworden. Zaterdagochtend heeft de czaar te Weenen eene wapenschouwing gehouden over 42 bataljons infanterie, 38 eskadrons cavalerie en 76 stukken geschut. De czaar droeg de uniform van Oostenrijksch kolonel. Te 11 uur vertrokken de czaar en zijne gemalin naar Kiew, na hartelijk afscheid te hebben genomen van den keizer en de keizerin. Volgens het Premdenhlatt heeft de czaar aan den minister van buitenl. zaken, graaf Goluchowski, de orde van Alexander Newsky in brillanten, aan den Oostenriykschen minis ter-president graaf Badeni, den Hocgaarschea minister-president baron Banffy en den rijks minister van oorlog Von ICrieghammer de orde van den Witten Adelaar, den minister van financiën baron von Kallay de orde van Alexander Newsky en den minister a latere baron Josika de orde van St. Anna geschonken. Keizer Frans Jozef heeft aan verscheidene leden van het gevolg van den czaar' hooge ridderorden geschonken. De Russische ge zant, vorst LobanofT, die reeds de hoogste Oosten rij ksche orden bezit, kreeg een kost bare vaas ten geschenke. ITALIË. Een officieuse nota meldt, dat een bijzondere commissaris naar Brazilië is gezonden, met de formcele opdracht om de satisfactie te vragen, welke, de waardigheid des lands en de veilig heid der Italiaansche onderdanen vereischt. Hij zal tevens een regeling van de schade vergoeding, waarop de jongste incidenten aanspraak geven, moeten bewerken. De buitengewone gezant naar Brazilië zal op het oorlogsschip Pimonte zijn bestemming vervolgen. Be Braziiiaansche regeering heeft te Rome laten weten, dat zij vervuld is van de beste bedoelingen omtrent de arrestatie van hen, die zich aan de mishandeling der Italianen hebben schuldig gemaakt. Volgens de Agenzia Stefani, heeft de Itali aansche regeering de landverhuizing naar Brazilië geheel verboden. Zelfs heeft de regee ring de landverhuizers, die zich ingescheept hadden aan boord van de America, aangeboden, om hen terug te brengen naar hun vroegere woonplaatsen. Een adviesjacht te Venetië heeft bevel gekregen naar Konstantinopel te stevenen. De gouverneur van Louisiana heeft het gevraagde rapport over het lynchen van Italiaansche gevangenen nog niet uitgebracht. De Italiaansche gezant te Washington is daarover gebelgd en beschouwt het onnoodige uitstel als een beleediging. SPANJE. De Senaat heeft de anarehistenwet aan genomen. De liberale minderheid heeft besloten aan de regeering de verlenging van de concessies der spoorwegmaatschappijen toe te staan zon der verder op de hervorming van de be staande tarieven aan te dringen. Uit Manilla wordt van gisteren gemeld dat een opstand is uitgebroken en de staat van beleg is afgekondigd. Drieduizend opstandelingen op de Filip- pijnsche eilanden hebben een aanval gedaan op de Spaansche voorhoede. Zij zijn terug geslagen. Er vielen zestig dooden. Vele per sonen zijn gewond. Er* werden eenige gevan genen gemaakt. Bij den aanval, op de voorhoede gedaan, hadden de Spanjaarden veertig dooden en eenige gewonden. De staat van beleg is afge kondigd in Manilla en zeven aangrenzende provinciën. In de Senaatszitting van gisteren heeft een der leden de regeering over de gebeurtenis sen op de Fillippijnsche eilanden ondervraagd. Canovas heeft geantwoord dat de gepubli ceerde berichten juist zijn, maar dat Spanje zich krachtig toonen zal tegenover eiken aan val. Manilla zelf wordt niet bedreigd, alleen de provincie. Daarop wordt de beraadslaging over de spoorwegen voortgezet. Montero Rios ver klaarde namens de liberalen dat de toestanden ?n de laatste vierentwintig uren veranderd zijn. Hij biedt dus den steun zijner partij aan voor de verdediging van het giondgebied. Voorts stelde hij een amendement voor op het ontwerp betreffende de spoot wegen, waar bij de verlenging enkel wordt toegestaan op het tijdstip der concessies, maar waarbij de verhooging \an het tarief voor vervoer niet wordt aangenomen. Voorts zouden de maat schappijen de leening van een milliard moeten vergemakkelijken zonder dat dit schade deed aan de bestaande schulden. Canovas heeft aan journalisten als zijn overtuiging meegedeeld dat de opstandelingen op de Filippijnen reeds verstrooid zijn. Nooit sedert den vrijheidsoorlog heeft Spanje in ernstiger omstandigheden verkeerd. Die om standigheden vercischen verbazende offers. In plaats van 1000 zullen 2000 man naar de Filippijnen gaan. Eindelijk moet de dader van den dynainiet- aanslag te Barcelona gearresteerd zijn. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van 28 dezer gemeld De orde keert langzamerhand terug. De veiligheid is nu weder volkomen, behalve voor Armeniërs. Het Selamlik is zonder inci denten afgeloopen. Het getal vermoorden wordt op twee duizend geschat. De gezanten hebben weer krachtdadige betoogen tot de regeering gericht. Een tweede Fransch wacht schip wordt verwacht. Een nader bericht meldt dat sedert Vrij dagavond de rust is hersteld. De regeering heeft haar politie- en militaire maatregelen verdubbeld, om de orde in de hoofdstad en de provinciën te verzekeren. De Europeanen, die te Konstantinopel zijn aangekomen, mogen de stad niet binnengaan. Turksche troepen bezetten de bruggen en de openbare pleinen. Verscheiden Armeniërs, die hun lijf tracht ten te bergen aan boord van Europeesche schepen, zijn door softa's vermoord. De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Konstantinopel seint thans aan zijn blad dat de Europeesche wachtschepen nu voor de stad zijn aangekomen. Het Engelsche departement van buitenland- sche zaken ontving uit Konstantinopel ambte lijke depêches, volgens welke het noodig geacht is tot bescherming van het gezant- schapshotel, van het consulaat en van het postkantoor matrozen van Engelsche oorlogs schepen te doen landen. Volgens Daily News is een der voornaamste bepalingen van het besluit des sultans in zake Kreta, dat de consuls der mogendheden te

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1