Opepi in werkelijten fenst A0. 1896. londerdag 3 September. N\ 9123. KENNISGEVING. V ijftigste Jaargang. Verschijnt iJagel ks, uitgezonderd Dinsdar UITGEVER J7 ODÉ. Buitenlandsche Berichten. SBiieA i Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBKAt': HOTERSTKUï JO. AnvERTENTiEPRUs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantl.jo Iedere gewone regel meero.lO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van dc Iwtellngen der lichting 1896, Ingelijfd by de bereden korpsen. De burgemeester van Schiedam, Gelet op de Circulaire van den lieer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, van den 7den Augustus 1.1., A. No. 2081, (2de Afd.) Frovin- ciaal-Dlad No. 41, brengt bij dezen ter kennis van de lotelingen der Nationale Militie die voor de lichting van 1896, bij de bereden korpsen zijn ingedeeld, en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn ge zonden dat zij onder de wapenen moeten komen op Donderdag, den Isten October e.k,. en verwittigt hen dat zij zich, voorzien van hunne verlofpassen, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden dat zij zich echter vooraf ter Ge meente-Secretarie moeten vervoegen zoowel tot het afteekenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van de passage-biljetten voor zoover zij daarop recht hebben en van het hun toekomend dag geld dat hij, die in gebreke blijft op den bepaalden 4.ig onder de wapenen te komen, bij zijne latere op komst zooveel langer in dienst wordt gehouden en, ■wanneer lnj, die aan de opioeping niet voldoet, als deserteur zal worden aangemcikt en behandeld dat hij, die wegens ziekte of gebreken aan de oproeping niet kan voldoen, daarvan moet doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen genees- Jcundigt verklaring, zullende hij voorts verplicht zijn, zich, na zijn herstel onverwijld bij zijn korps te -vervoegen. En dat, na deze openbare kennisgeving, de betrokken miliciens geacht worden van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehou den zijn, zonder verdere oproeping, aan de voorschre ven opkomst te voldoen en derhalve later geene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. Schiedam, den 2den September 189G. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F K A S K R IJ K. President Faure heeft onmiddellijk na het vernemen van den dood van prins Lobanoff aan den czaar een betuiging van deelneming gezonden en de minister van buitenlandsche zaken begaf zich naar den Russischen gezant -om dien persoonlijk te condoleeren. De dagbladen constateeren dat de dood van Lobanoff in gansch Frankrijk groot leedwezen heeft veroorzaakt, maar dat de politieke rich ting van Rusland er in niets door zal gewijzigd wordenook verzekert men dat er gean wijziging zal komen in het reisplan van den -czaar, en gelooft dat Nelidoff groote kans heeft om Lobanoff op te volgen. B E L G I E. De koning is Zondag van zijn buitenland sche reis te Brussel teruggekeerd. Het bericht dat Lothaire naar den Kongo terugkeert wordt door de regeering van den 'Kongostaat tegengesproken. In den stand der weikstaking van de timmerlieden te Brussel is nog steeds geen verandering gekomen. Maandag zijn de werk lieden naar de stations getrokken om te trachten te verhinderen, dat hun collega's uit de provinciën het werk weer hervatten. U I T S C H L A S D. olgens de TaglicJie Hundschau zal gene raal Von Loë aftreden, en door generaal Von ahnke, thans chef van het in den laatsten tijd zooveel besproken militaire kabinet van den keizer, opgevolgd worden als opperbevel hebber in de Marken en gouverneur van Berlijn. RUSiAX D. .et blijkt een aanval van hartkramp ge weest te zijn, waaraan de Russische minister van buitenlandsche zaken, prins Lobanoff, Zondagavond om halfnegen aan het station Sjepatofka in den trein is overleden. Reeds tijdens zyn verblijf te Weenen had hg, by een bezoek aan den Italiaanschen gezant, een hevigeu aanval dezer ziekte gehad, welke alle aanwezigen deed ontstellen, doch waar omtrent de lijder zelf de geruststellende ver klaring aflegde, »dat hij het wel meer had." LobanofFs dood is een groot verlies voor de zaak des vredes, waarvan hij een groot voorstander was. Maar er is alle reden om te gelooven dat tot zijn opvoiger iemand zal gekozen worden van gelijke beginselen en richting. Ook in de reisplannen van den czaar zal het droevig geval geen wijziging brengen. Als Lobanoff's opvolger wordt graaf Neli doff genoemd. Lobanoff's dood wordt door alle bladen be schouwd als een gebeurtenis van hoog politiek l belang, maar men spreekt tevens het ver- trouwen uit, dat zijn opvolger zijn vredes politiek zal voortzetten. Over de omstandigheden van prins Loba- I nofFs dood wordt nog het volgende gemeld j Eenige stations voor Kiew, niet ver van Sjepatofka, wenschte de czaar zich wat te vertreden de trein hield dus stil en allen verlieten de waggons om in een boschje te wandelen. Ook prins Lobanoff stapte uit, maar nauwelijks had hij eenige schreden ge daan, of hij voelde zich zoo onwel, dat hij naar den waggon wilde terugkeeren. Door eenige personen uit het gevolg ondersteund, nam hij weer plaatsonmiddellijk daarna echter zakte hy ineen, en toen een genees heer verscheen, was de prins reeds aan een slagaderbreuk overleden. Prins Lobanoff was verleden jaar, na den dood van Von Giers, als minister van buiten landsche zaken en kanselier van het Russi sche rijk opgetreden. Hy was bekend als een bekwaam staatsman en een groot geschied kundige. Reeds jong had hij de diplomatieke loop baan betreden; na korten tijd werkzaam ge weest te zijn by het Russische ministerie van buitenlandsche zaken, werd hy in '1850 gezantschapssecretaris te Berlijn en in 1856 gezantschapsraaa te Konstantinopel; van 1859 tot 1863 was hy als gezant bij den sultan werkzaam. In Konstantinopel had' hy een avontuur, dat hem noodzaakte den staatsdienst te ver laten. Hy schaakte de vrouw van den Fran- schen gezant en vestigde zich met haar te izza. Na haar dood keerde hg naar Rusland terug, waar hij eerst bij het binnenlandsch bestuur weid aangesteld, doch reeds in 1878 was hij weder gezant te Konstantinopel. In 1879 werd hij overgeplaatst naar Londen, in 188 naar Weenen. Door zijn veiblyf te Berl'ijn en te Weenen was hij bekend met de leidende staatslieden van het Duitsche rijk en van Oostenryk zyn verblijf te Londen had hem op goeden voet gebracht met de Engelsche hof- en regeeringskringen te Konstantinopel had hij gelegenheid gevonden diep door te dringen in de Oostersehe kwestie. En bovendien was hy een groot voorstander van het Russisch- 'ansche verbond en een persoonlijke vriend van den Fransclien minister en geschied schrijver Hanotaux. ITALIË, De regeering heeft uiL Rio de Janeiro be richt ontvangen, dat de Braziliaansche regee ring de personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan beleediging der Italiaansche vlag, streng zal vervolgen. Er zal weder een Italiaansch smaldeel in de Zuidamerikaansche wateren gestation- neerd worden. SPANJE. De Senaat heeft gisteren met algemeene stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de spoorwegconcessies tot 1980 wor den verlengd, onder voorwaarde, dat de spoor wegen deelnemen aan de leening, die een milliard zal bedragen. De interest zal niet hooger zijn dan van andere leeningen. De Kamer komt heden byeen. ilgens een officieel telegram uit Manilla zijn Maandagnacht eenige steden in de pro vincie Cavato opgestaan. De opstandelingen hebben de gendarmerie aangevallen. Een kapitein werd gedood en verscheidenen wer den gewond. Er zijn 4000 man van Mindanas aangevraagd. Het aantal Spaansche deserteurs, die de Fransche grenzen overtrekken, groeit steed3 aan. T U it K IJ E. Ofschoon de door den sultan onderteekende firman n zake Kreta nog niet is afgekon digd, weet men toch reeds dat de voornaamste eischen der Kretenzers zijn ingewilligd. De sultan heeft de volgende concession gedaan Aanstelling van een Christen-gouverneur voor vijf jaar onder goedkeuring der mogend heden de gouverneur heeft het recht van veto over de besluiten van den Landdag, die niet de souvereine rechten van den sultan rakeneconomische onafhankelijkheid van het eiland, met betaling van een jaarlijksche schatting aan Turkijereorganisatie der gen darmerie; onafhankelijkheid der rechtbanken in strijdpunten lusschen inboorlingen van het eilandhet hof van appèl te Kanea beslist in hoogste ressortvereeniging van de civiele en de militaire macht in handen van den gouverneur-generaal. Over liet geheel mogen de verkregen resul taten zeer bevredigend genoemd worden, en de Kretenzers zullen begrijpen dat zij daar mede genoegen moeten nemen; doen zij het niet, dan zouden zij de sympathie van Europa verbeuren. (en twijfelt dan ook niet of de opstande lingen zullen zich tevreden verklaren met deze regeling, maar het is zeer de vraag of de tohammedanen het goedschiks zullen aanzien dat zulke belangrijke concessiën worden gedaan aan de Christenen. In Kandia is men lang niet gerust over de dreigende houding van deMohammedaansche bevolkii de gisting waarin deze verkeert, is het werk van de agitatoren, die het er op toeleggen om onlusten uit te lokken, teneinde den sultan af te schrikken van het doen vau concessien aan de Christenen. De orte heeft nog als voorwaarde gesteld, dat de hervormingen eerst in werking zullen treden als de opstandelingen de vyandelijk- heden hebben gestaakt. Tijdens de onlusten te Konstantinopel heeft ook een kloppartij tusschen Engelsche matro zen en het Turksche gepeupel plaats gehad. Een afdeeling Engelsche matrozen trok Zater dag van het wachtschip naar de ambassade en ontmoette een troep Turken die Arme niërs mishandelden. De varensgezellen be dachten zich niet, maar gingen de Turken te lijf en verlosten de Armeniërs. De Porte was ontzet over die eigenmachtige ■daad en diende een vertoog in bij den Engel- schen vertegenwoordiger, maar deze ant woordde dat, als de urksche troepen de Armeniërs niet beschermden, de Engelsche matrozen dat moesten doen, en dat zij even eens zouden handelen als het geval zich weer voordeed. Een dergelijke gebeurtenis viel Zondag voor. Drie dragomans reden naar Jildiz-Kiosk om de nota te overhandigen. Voor het paleis Dolma-Bagdzje zagen ze vier Turken een Armeniër doodslaan. De Russische dragoman sprong uit zijn rijtuig, ontnam (waarschijnlyk met behulp van anderen) aan de daders hun knuppels en bracht ze naar den naasten politiepost. De commissaris van politie wei gerde echter ze in hechtenis te nemen, waarop Maximof hem en de vier andere Turken dwong hem naar Jildiz-Kiosk te vol gen. Daar bleek dat een van de vier tot het hofpersoneel behoorde. De Armeniërs die de Ottomansche Bank hadden bestormd, verklaarden by hun vertrek aan de dragomans van de ambassadeurs dat zy zoo lang zouden voortgaan met oproer- maken totdat de rechten van hun natie, dat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1