fTiniieiilaiiflsche TScrichten. ■wil zeggen veiligheid van hun leven, eigendom en eer, en hervorming van de regeering, waren toegestaan. Te Konstantinopel is de rust hersteld, de winkels weder geopend en het vertrouwen, dank zij doortastende maatregelen, terugge keerd. Een particulier telegram aan de Brankf. Ztg. meldt dat de sultan voornemens is om de wijk waarin nu nog onlusten mochten uitbreken dadelijk te laten bombardeeren Aan de Daily Chronicle wordt nu uit Rome gemeld, dat zoowel de Muzelmannen als de Christenen op Kreta weigeren het voorgestelde reglement aan te nemen, zoodat m°n weer voor talrijke nieuwe onlusten vreest. E O I E. Uit Kaïro wordt gemeld dat de derwiscben van Dongola hun kamp aan den Nijl tot drie kilometers ten westen dier stad hebben verlegd naar een goed verdedigbaren heuvel, zoodat men gelooft dat zij aan de Egyptische espeditie geduehten weerstand zullen bieden. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld dat de kruiser Cincinnati order heeft gekregen om naar Turkije te vertrekken; nog andere Amerikaansche kruisers zullen volgen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat Ceiquiera benoemd is tot minister van buiten- landsche zaken, en Torres tot minister van binnenl. zaken en justitie. Nog andere wijzi gingen in het ministerie worden verwacht. De Braziliaansche legatie te Londen heeft van den minister van buitenlandsche zaken te Rio de Janeiro bericht ontvangen dat de orde hersteld is en dat er geen reden is om te onderstellen, dat Italië een vloot-deruon- stratie zal houden op de kust van Brazilië- AFRIKA. De Volksraad der Zuidaftikaansche repu bliek heeft met groote meerderheid een nieuw plan van onbeperkten wateraanvoer voor den Rand goedgekeurd en den staat daarbij voor 20,000 p. st. 'sjaars borg gesteld. SCHIEDAM, 2 September 1806. De kaarspnmakers-vereeniging »Apollo" alhier hield gisteravond eene huishoudelijke vergadering, welke ook door De Jonge, voorzit ter van den N. N, B. B. te Rotterdam, werd bij gewoond. Nadat de huishoudelijke zaken waren behandeld, gaven eenige ieden in scherpe bewoordingen hunnp afkeuring te kennen over het bezoek van 5 bestuursleden aan de garenspinners te Gouda, tijdens dezen het werkt staakten, waartegen andere leden opkwamen, die als hun gevoelen uit spraken dat alle leden, dus ook de bestuurs leden, hunne vrijheid moesten behoud en om te gaan waarheen zij willen, vooral wanneer dit, zooals in het besproken geval, niets te ma ken heeft met de zakeri der kaarsenmakers- vereeniging. Het gevolg hiervan was dat de 5 bestuursleden hunne betrekking mederleg- den en de overige bestuursleden hun voor beeld volgden. In de volgende week zal een nieuw be stuur gekozen worden. Gistermiddag is de aardwerker Van Driel, werkzaam bij het leggen van riolen aan de Groenelaan alhier, door onhandigheid van een werkman met een pikhouweel, waarmede hij den grond loswerkte, op de hand geslagen, .ingevolge waarvan Van Driel een ernstige bloedende wonde bekwam. Door dr. B. de Bruijn werd de hand verbonden. De markttreinen der Rotterdamsche tram- wcmaattchappij van Schiedam naar Rotter dam vertrekken voortaan op Maandag en Dinsdag, des morgens te 6.15. Maandag ten halftien ure bracht het Zeister muziekkorps aan HH. MM. een aubade voor het paleis te Soestdijk. Des namiddags werd een gecostumeerde optocht gehouden. Naden optocht deelden Hare Majesteiten in de groote Oranjerie aan het personeel van het lustslot Soestdijk en hun kinderen geschenken uit, bestaande in sigaren, tabak, tulbanden, kransenbrooden en pakjes chocolade. Het gala-diner telde 50 couverts. Behalve nagenoeg de geheele Hofhouding, namen daar aan deel de president en eenige leden van den Voogdijraad. De muziek der infanterie (5e regiment) uit Amersfoort speelde gedu rende den maaltijd. E. M. de Koningin-Regentes stelde de ge zondheid in van Koningin Wilhelmina. Het diner werd gehouden in de Witte Zaal. Er was rnuziek in de tent op het voorplein. Tegen den avond vielen stortregens, waar door de voorgenomen illuminatie van den vijver achter het paleis tot gisteravond moest worden uitgesteld. Jhr. H. A. van Karnebeek, rector, en F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg, ab- actis van den Senatus veteranorum van het Utrechtsche studentencorps, hadden Maandag de eer, ten paleize te Soestdijk ontvangen te worden en aan H. M. Koningin Wilhelmina te mogen aanbieden een uitstekende verzame ling van de photografioën, die vervaardigd zijn van het schitterend Ridderhofspel, waari aan de tegenwoordigheid van HH. MM. zoo bijzonderen luister heeft geschonken. De verzameling is in twee banden, van kosiKnar wit moiré satijn, met vergulden titel en goud op snee, gebonden en was vergezeld van een calligraphische opdracht. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 5 dezer zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 29 Aug. bij de betaalmeesters in kas was2,20-4,511.38, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art.USis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van - 117,136.48. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegraphisch bericht is de korpo raal der infanterie P. H. Trommel aan zijne bij de jongste onlusten bij Praja op Lombok bekomen wonden overleden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, zal hare zittingen aanvangen op 22 Sept. a.s. te 9'/s uur voormiddags, in het Logegebouw te Rot terdam. Voor toelating moet men zich vóór 15 Sept. a.s. schriftelijk en portvrij aanmelden bij den voorzitter der commissie, de gep. kapt> luit. t./z. J. J. Stooker te Hilversum. In verschillende plaatsen van ons land Amsterdam vooraan is de verjaardag van onze Koningin met groote opgewektheid ge vierd. Naar wij met leedwezen vernemen, is de toestand van het Kamerlid den heer Farn- combe Sanders, dte reeds geruimen tijd onge steld is, in de laatste dagen zeer zorgelijk, zóo zelfs, dat men zich op tiet ergste voorbereid houdt. {D.) Naar men aan de Zw, Ct. uit Den Haag meldt, moet de gezondheidstoestand van den oud-minister Tak van Poortvliet ernstige reden tot bezorgdheid geven. De Tsmps heeft het volgend telegram uit Rome ontvangen sGeneraal Valles zal 9 September naar Choa vertrekken met een door den koning geteekenden brief, ais vertegenwoordiger der Italiaa^sche regeering, met volmacht om over den vrede te onderhandelen. ïln verband met deze onderhandelingen houdt men 't er voor dat de zaak der Doelwyk misschien moeilijkheden zal kunnen opleveren, indien de negus namelijk reeds de waarde van de lading van het schip betaald heeft. Heeft Menelik aan een tusschenpersoon opge dragen om op eigen verantwoording den koop in orde te brengen, zonder dat hij zelf daarin zich rechtstreeks heeft te mengen, dan zal de kwestie hem wellicht geen belangstelling inboezemen maar wanneer hij reeds de volle som of een gedeelte van de vier millioen, die de 50,000 geweren en de krijgsvoorraad der Doeïtaijk vertegenwoordigen, heeft moeten storten, dan zal de negus zich stellig minder inschikkelijk toonen in zijn eischen van ver goeding, tegen de uitlevering der Italiaansche gevangenen." De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Aug. j.l. 838,855 reizigers met een opbrengst van f65,170,27, tegen 753,415 reizigers meteen opbrengst van f58,763,10 iu Aug. 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 5,078,105 reizigers met een ontvangst van f398,071,24Vf, tegen 4,479,450 reizigers met een ontvangst van f354,171.03 over datzelfde tijdvak in 1895; gevende dit jaar een vooruitgang van 598,655 reizigers en een vooruitgang van f43,900.21 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 173,880,41, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1895 f172,868,70 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1896 beliep f 571,951,65'/?, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1895 f 527,039,73'Af beliep. Zondag hebben 10000 personen de Rotter damsche diergaarde bezocht. Naar de N. B. Ct. verneemt, zullen de Engeisehe volksleiders Wilson en Secton de bootwerkers te Antwerpen en te Rotterdam komen opwekken om zich met de Engeisehe dokwerkers tot een internationaal verbond te vereenigen. Maandag zijn te Rotterdam op de Meent bij het omslaan van een hoek twee personen, die haast hadden, met zooveel geweld tegen elkander aangeloopen, dat een hunner be wusteloos neerviel en per brancard naar het gasthuis gebracht moest worden. Een scheepsslooper uit Bolnes, die gister middag te Rotterdam met eenige kennissen in het Café Fritschy aan de Gelderscbekade zat, bemerkte eensklaps dat zijn portefeuille, me1 ongeveer f 2000 aan bankpapier, weg was. Dadelijk daarop zag men een man zich snel verwijderen, het café verlaten en op de tram springen. Doch even vlug renden hem de kennissen van den bestolene na en grepen hem toen hij op de tram stond. Het bleek een Belg te zijn. die, toen bij zich ontdekt zag, de portefeuille op straat wierp. De eige naar vond het bankpapier er nog in. Politie werd te hulp geroepen, de zakkenroller ge arresteerd en naar het bureau aan de Pau- wensteeg overgebracht, waar hij thans ia bewaring zit. De man had eene medeplichtige, die evenwel ontkwam. Deze medeplichtige was tegen deu scheepsslooper aangeloopen, terwijl hij met zijn vrienden stond te praten hierdoor ging zijn jas open, waarvan de zakkenroller fluks gebruik maakte om de portefeuille er uil te kapen. Nu er in den laatsten tijd in den omtrek van bet station Beurs meermalen dergelijke diefstallen zijn voorgekomen, mag deze aanhouding een be langrijke vangst genoemd worden. (A. B. Ct.) Ten nadeele van de firma Zw., in den Open Rijstuin te Rotterdam, zijn ruim 600 horloges gestolen, welke zij in bezit had om te laten dienen als premies bij den verkoop van door haar geleverde waren. De waarde wordt geschat op f 1800. Reeds een 200-tal der gestolen uurwerken zijn door de politie opgespoord, doch de dader is nog niet in hare handen. Aan het Hoilandsche-Spoorstation in Den Haag heersebte Maandagavond bij het vertrek der duizenden bewoners van omliggende plaatsen, die den feestdag in de residentie hadden medegemaakt, een ongekende drukte. Behalve de reeds aangekondigde extra treinen was men verplicht daarenboven nog bijzon dere treinen te doen loopen, vooral naar Rotterdam, waarheen eerst te ruim halfeen de treinenloop gestaakt werd. Alles liep in de beste orde af. Door de politie in Den Haag is aan een patrouille overgegeven een huzaar, aldaar in garnizoen, die in den afgeloopen nacht in de Zeestraat twee personen, te Scheveriingen wonende, met zijn sabel moedwillig wonden had toegebracht, den een aan den arm en den tweeden in het aangezicht. Te Scheveningen zijn in de afgeloopen maand genomen 20,370 buitenbaden en 1981 binnenbaden. De werkstaking der sigarenmakers bij den heer Van Vliet, te Alphen, houdt nig steeds aan. De werkstakers houden zich rustig. Sinds aan de voorzijde van het huis alle ruiten ge heel zijn verbrijzeld, zoodat alle ramen, zoo wel van boven als beneden, met plankeu zijn dichtgespijkerd, worden het huis en de fabriek door de rijksveldwacht dagelijks bewaakt. Toen Zondagavond halfzes de van Haarlem komende stoomtram de Beekbrug te Hille- gom passeerde, zag de heer A. van Stockum, die zich op de tram bevond, dat aldaar bij de brug een kind in het water lag te spartelen. Dadelijk sprong genoemde heer van de in vollen gang zijnde stoomtram en na zich van zijn jas ontdaan te hebben, sprong hij te water, en had hjj het genoegen den drenke ling op het droge te brengen. Zondagavond om 6 uur reden twee wagens van de Gooische stoomtram bij deKruislaan- in volle vaart op elkaar. De botsing was ont zettend 4 passagiers werden ernstig gekwetst, de beide machines nagenoeg verbrijzeld. Te Amsterdam is Zaterdag door een inspëfe- teur en een surnumerair bij de politie een-" persoon in bewaring gebracht, die aan de Nederlandsche Bank een valsch bankbiljet van f60 ter inwisseling had aangeboden. In het district Winschoten zal een adres circuleeren, waarin het Kameilid Tijdens wordt verzocht zijn mandaat in handen dei- kiezers te stellen. Te Bellingwolde is hiertoe het initiatief genomen, omdat men meent dat de heer Tijdens herhaaldelijk getoond heeft niet meer te behooren tot de partij, die hem afvaardigde. Twee meisjes, dochters van een weduwe te Arnemuiden, zouden met een bootje haar moeder van den overkant afhalentoen zij bijna daar waren, sloeg het bootje om, waar door een der meisjes, de oudste, die 17 jaar oud was, te water geraakte en trots alle pogingen, die aangewend werden om haar te redden, voor de oogen der moeder ver dronk. Te Domburg werden de kinderen van alle scholen op Koninginnedag door de prinses Von Wied onthaald. Zij ontvingen uit handen- der jonge prinsessen cadeautjes. De prinses met haar gevolg bezocht de scholen. Des avonds werd een concert gegeven en een vuur werk afgestoken aan het Badpaviljoen. Het dorp was met vlaggen versierd. Rotterdam. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting werden de aftredende wethouders, de heeren A. de Monchy en mr. E. E. van Raalte, herkozen. Ook de vaste raadscommissiën werden herbenoemd. Ylaurdingen, In de raadsvergadering- van gistei avond is herbenoemd als wethou der de heer C. Moerman Jr. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f8922.68, waarin begrepen is een subsidie uit de gemeentekas van f8000. Vastgesteld werden de verordeningen be treffende bet slachten van vee en het ver- koopen van vleesch, de regeling tot het hef fen van een recht tot het keuren van vleesch en de invordering van dat recht, benevens de instructie voor den gemeente-veearts en het heffen van een recht tot verkoop van sterken drank in het klein. Tot gemeente-veearts werd benoemd met algemeene stemmen de heer H. Remmelts te Nijkerk. De gemeentebegrooting 1897, in ontvang en uitgaaf tot f 181,236.29 werd aangeboden. Een verzoek van het bestuur der bad- en zweminrichting om de subsidie zoo lang te verleenen tot de geheele schuldenlast is afge daan zal behandeld worden bij de begrooting- Door de plaatselijke schoolcommissie werd medegedeeld dat de scholen overbevolkt zijn. en reeds verscheidene leerlingen zijn afgewe zen. Zij verzoekt daarin te willen voorzien. Maassluis. De heer A. Luijendijk is als wethouder herkozen. Delft. In de gisteren gehouden verga dering van den gemeenteraad werden de aftredende wethouders, de heeren Roes en Vermaes, met algemeene stemmen herbe noemd, en tevens tot ambtenaren van den burgerlijken stand. Vijf studenten uit Philadelphia, de hee ren Henry N. Woolman, Arthur Haines, Howard N. Lowry, G. R. Henchman en A. B. Mifflin, bezochten Zaterdagmiddag Delft om onze historische schatten uit te vorsehen. Zij kochten alien een paar klompen om door de stad te wandelen en b-achten een bezoek aan den Delftsch-aardewerKwinkei en aan den heer Warden, een Amerikaanseh schrijver, die hier tijdelijk verblijf houdt. Onder geleide van laatstgenoemde bezochten zij het Prinsen hof en het monument van Willem den Zwij ger. Hiermede nog niet tevreden beklommen zij met hun groote klompen den Nieuwen Kerk's toren tot in het uiterst bereikbare punt, volstrekt niet van hun stuk gebracht door het gelach en gejuich der menigte die hen op dat oogenblik klaarblijkelijk als de voornaamste attractie der kermis beschouwde-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2