MONTENEGRO. B im e ii 1 au d sc li e B e r i c li t en. <ie Hongaarsche regeering vermoedelijk den Rijksdag ontbinden en zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uitschrijven. Het uitvoerend comité van de liberale partij in Moravië heeft besloten met de Duitsch-nationalen bij de verkiezingen voor den landdag samen te gaan. Dinsdag is te Salzburg de Oostenrijjksche katholiekendag geopend. Achthonderd perso nen woonden de eerste vergadering bij. De stadhouder graaf Thun hield een bijzonder vrome welkomstrede, waarin hij spruk van sterking van den godsdienstzin en van be vrijding uit de boeien van het materialisme, en het streven van den katholiekendag wel slagen toewenschte, omdat dat streven strookte met de behoeften des volks. De vertegenwoordiger van het Centrum in den Duitschen Rijksdag, Orterer, zeide dat het bestrijden van het liberalisme en zijn misbakken zoon het socialisme een buiten gemeen vaderlandlievende en bij uitstek christelijke taak was. De leus moest zijn: aHet practisch christendom leve 1" Het doel moest wezen het verchristelijken van het gansche openbare leven. De minister van landbouw Ledebur had een telegram gezonden. De nuntius Taliani liet zich verontschuldigen. Uit Praag meldt men, dat de mijnwerkers besloten hebben einde September in geheel Bohemen het werk te staken. ITALIË. Te Spezia wordt door de regeering een >vliegend eskader" van vijf groote schepen uitgerust, om in Brazilië aan de gestelde eischen kracht bij te zetten. Uit Zeila wordt gemeld dat Nerazzini inderdaad Zondag met een kleine karavaan naar Starras op weg gegaan ishet gros der karavaan met de geschenken voor de Italiaan- sche krijgsgevangenen kan echter eerst tegen het midden der maand vertiekken. SPANJE. De Kamer zal heden de beraadslaging aan vangen over het wetsontwerp betreffende de spoorwegen, waarbij de minderheid geen oppositie zal voeren. Volgens de Impartial heeft de gouverneur van Portorico uit voorzorg om versterkingen geseind. De separatisten op Cuba hebben weer een spoorwegbrug, die over de Bayate in het westen van het eiland, door dynamiet laten springen en gaan voort met het vernielen der suikerplantages. Men rekent dat er sedert het uitbreken van den laatsten opstand op Cuba niet min der dan 150,000 man naar dat eiland gezon den zijn. En hoezeer die macht nog onvol doende is blijkt daaruit dat, wanneer de garnizoenen aangevuld en alle posten betrok ken zijn, er niet meer dan 25,000 man be schikbaar zijn voor operatiën op het geheele Simon Jefferson hernam met een gemaakten glimlach»Nu, het zij zoo, Jessie. Maak u daar niet warm over. Ge hebt gelijk! Ik zou wel dwaas moeten zijn mij in dergelijke zaken te mengen. Als gij niet van Hugh kunt houden, wel, laat hem dan links liggen, 't Kan mij niets schelen. Jk wilde maar zeggen, dat gij het dan ook niet zoo ver hadt moeten laten komen. Ik verklaarHugh heeft het aan u verdiend, mijn waarde Mi's Tapperday, hij heeft slecht gehan deld en ik ben bereid u schadeloosstelling te geven. Zeg slechts wat gij viaagt. Maar wat u betreft, Jessie, eerlijk gezegd, gij gedraagt u weinig beter dan Hugh.' ilk wist Yan zijne verbintenis met Miss Tap perday niet af. Nu ik die ken, kan ik onmoge lijk mijne hand geven aan een man, die zoo iets doet." sDan vrees ik, dat gij eene oude vrijster zult worden, want ik weet niet beter of alle jonge mannen doen wel eens in hun leven evenzoo. Neen, Jessie, laat u dit niet verwonderen. De wereld is zoo en gij zult dit telkens onder- eiland, behalve de provincie Pinar del Rio, waar ongeveer 10,000 man Spaansche troe- zijn. Algemeen dan ook is men in militaire kringen van oordeel, dat de uitzending van 40,000 man versche troepen nog niet afdoende zal zijn. Volgens een telegram uit Manilla hebben de opstandelingen de verdedigingslinie der stad aangevallen, maar zijn zij teruggeslagen. Een groot aantal Spanjaarden trekt over de Pyreneeën om niet naar Cuba gezonden te worden. De meesten begeven zich naar Fransch Cerdagne, waar zij by den arbeid te velde worden gebruikt. En goedkoope werkkrachten zijn het, want zij vragen geen loon en stellen zich tevreden met kost en in woning. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Ter voorkoming van nieuwe ongeregeld heden is Maandag, den 21n verjaardag der troonsbestijging van den sultan, het houden van optochten door de straten en het afste ken van vuurwerk verboden. De gezanten lieten door hunne eerste tolken den sultan hunne gelukwenschen aanbieden, maardaarby tevens hun leedwezen uitspreken, dat deze verjaardag onder zoo droeve omstandigheden plaats heeft. De sultan heeft op den verjaardag zijner troonsbestijging aan een groot aantal gevan genen gratie verleend. Op dringend verzoek van den Yildiz-Kiosk hebben de gezanten besloten hunne woningen te doen illumineeren, omdat een nalaten van dat gebruik op den verjaar dag van des sul tans troonsbestijging als eeue demonstratie tegen den sultan zou kunnen worden opgevat. Aangezien de Porte verklaard heeft dat de regeering niet kan instaan voor de veiligheid van haudeishuizen die Arrnenisch personeel in dienst hebben, is de Ottomaansche bank van binnen gebarrikadeerd. De Porte heeft aan de spoorwegmaatschap pijen bevel gegeven, vreemde employés te ont slaan en alleen Turksche onderdanen in dienst> te nemen, maar de Oosterspoorweg verklaart' eerder den dienst te zullen staken. Zondag hebben te Galata, de benedenstad van Konstantinopel nieuwe moordtooneelen plaats gehad. Ook ditmaal moeten die zijn uitgelokt door Armeniërs, die weer met bommen begonnen te werpen, waarop het Mohummedaarische gepeupel gretig naar de moordtuigen greep en eene geweldige slach ting aanrichtte. Opmerkelijk is hierbij de be wering der Voss. Zeitg., dat de Armeniërs, die den eersten stoot tot de ongeiegeldheden gaven, eigenlijk vermomde Mohammedanen waren, en dat zelfs de vorige week de Turk sche politie zelve aan het gepeupel te verstaan heeft gegeven dat men zich op eene vervol ging der Armeniërs moest voorbereiden. Dinsdag zijn de gezanten weer bijeen ge- vinden. Zij is geheel anders dan zich eene acht tienjarige jongedame haar voorstelt. Uwe idealen zuilen in dit opzicht een voor een in rook en nevel opgaan en dan zult gi? ervaren, dat ik gelijk heb. Doch laten tv ij er nu niet meer over praten. Er zijn wel ernstiger zaken aan de hand, bijvoorbeeld uwe gezondheid »Ja, oom." bGij moet weten, dat die mij de grootste zorg baart. Zooals gezegd, ik wilde u slechts aan het verstand brengen, hoe weinig consequent gij in uwe handelingen zijt, doch ik zal de laatste zijn om u dit al te euvel te duiden, want ik weet dat uw gestel zoo iets meebrengt." »üat zal, hoop ik, mettertijd wel beter wor den." »Te drommel, dat hoop ik ook en dat hoopt iedereen. Om dit echter met eenigen grond te kunnen hopen, moet er ernstig en zonder uitstel aan uwe genezing worden gewerkt. Gij ziet dat wij daarmede in den laatsten tijd niet vooruit gaan ik meen zelfs achteruitgang te bespeu- ren. weest om te beraadslagen over eene klacht der Porte dat uit de woningen van vreem delingen te Konstantinopel bommen gewor pen en schoten gelost zijn. De gezanten heb ben aan de consuls opgedragen de hun als zoodanig door de Turksche regeering aange wezen huizen door ambtenaren van hun con sulaat te laten doorzoeken en de eventueel daar gevonden wapenen en ontplofbare stoffen aan de Turksche overheid af te geven. Be doelde ambtenaren zullen dan tevens hebben uit te maken of er reden bestaat om de be trokken personen aan de Turksche justitie uit te leveren. Bij de onlusten te Konstantinopel moeten drie- a vierhonderd Turksche soldaten ge dood zijn. Een bericht uit Konstantinopel aan de Times meldt, dat de vreemde gezanten aldaar eene nieuwe nota opstellen, waarin zij alle verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen van verleden week op de Turksche regeering werpen. De correspondent van de Daily News te Berlijn meldt dat daar ernstige berichten zijn ontvangen over den toestand in Klein- Azië, blijkens welke in verschillende plaatsen moordtooneelen zijn begonnen. Uit Rome wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat een Arrnenisch priester den paus inlich tingen is komen geven over de moorden in Armenië en de vernieliug der kloosters. Op de dringende vertoogen der gezanten heeft de Turksche minister van buitealand- sche zaken, Tewfik-pacha, Dinsdag beloofd dat hij terstond aan den militairen bevel hebber op Kreta streDge bevelen zou doen zenden om elke rustverstoring van de zijde der Mohammedanen tegen te gaan. Uit Kanea wordt gemeld dat de nieuwe organieke wet, waarbij de hervormingen voor Kreta worden ingevoerd, is afgekondigd. Uit Konstantinopel heeft de Vossiscle Zeitung bericht ontvangen dat bij de Porte verlof is gevraagd voor een Duitsch, een Oostenrijksch, een Italiaansch en een Rus sisch oorlogsschip en voor twee Engelsche van groot kaliber om den Bosporus binnen te varen. Ter eere van den prins van Napels en zijn verloofde, prinses Helena, heeft Zondag in het vorstelijk paleis te Cettinje een feestmaal plaats gehad. Vorst Nikita bracht een toost uit op den koning en de koningin van Italië en op het Italiaansche volkde prins van Napels toostte op den vorst en de vorstin van Montenegro en op zijn verloofde. Vele Italianen zijn ten paleize ontvangen. Aan prinses Helena werden prachtige bou- quetten aangeboden. AMERIKA. Li-IIung-Chang, de Chineesche gezant, die thans de Vereenigde Staten bezoekt, heeft »Het gaat nogal, oom!" iHat gaat wel, maar het moet en kan beter gaan. Ik voor mij geloof niet dat dokter Sfrehlen achter uwe kwaal is. Daarom heb ik een anderen arts meegebracht, dokter Nathaniel Commins van Halfsea Castle, een specialiteit in zenuwziekten. Hij is beneden en ik verzoek u, Jessie, hem te ontvangen en eens met hem te praten. Wat dan verder gebeuren moet, zal wel blijken. Jessie was werkelijk krank en gevoelde dat ook zeer goed. Welke kranke tracht niet naar genezing en grijpt niet alle middelen aan, die daartoe kunnen leiden? Zij liet dokter Nathaniel Commins van Half- sea-Castle tot de dunch uitnoodigen en beloofde haren oom met bern te spreken. Zoover gevorderd, kon Simon voorloopig zijne taak als afgedaan beschouwen hij stond op en ging zich verwijderen om, zooals hij zeide, eenige werkzaamheden te verrichten, die geen uitstel duldden. Dokter Strehlen was niet de man, die zich Zondag een krans nedergelegd op het gra van president Grant. Daarna bracht iirj een bezoek van een uur aan des generaals weduwe en familie. In den staat Maine doet zich bij den ver kiezingsstrijd dit merkwaardig feit voor, dat de candidaat van de democratische partij voor het vice-presidentschap Sewall er bestreden wordt door zijn eigen zoon Harold M. Sewall, die tot de republikeinsche partij behoort. Men zegt dat vader en zoon op goeden voet met elkaar leven, doch het in de politiek niet eens zijn. A P R I K A. De regeering der Zuidafrikaansche repu bliek heeft een half millioen toegestaan om de langzaam over het geheele land zich ver breidende veepest te bestrijden. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld, dat de toestand van mevr. Kruger zeer on rustwekkend is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de president, meenende dat de zieke op 't uiterste lag, zijn geheele familie bijeen laten komen. In den toestand is in- tusschen een lichte verbetering gekomen. De staatssecretaris dr. Leijds gaat voor herstel van gezondheid met een maand ver lof naar Natal. De Cape Times verzekert, dat Duitschland voor belangrijke bedragen aan aandeeien in den Delagoa-baai-spoorweg heeft opgekocht en nog steeds koopt. sMen verwacht, dat Portugal, als de scheidsrechterlijke uitspraak in zijn nadeel uitvalt, den spoorweg zal moe ten verkoopen en Duitschland hoopt door zijn koopen vasten voet te zullen krijgen," gaat het blad voort, iWel heeft Engeland recht van voorkoop met betrekking tot de Delagoa- baai, maar de staatkunde van Duitschland en van Transvaal is, zich een bijzonder commer cieel voorrecht te verzekeren, dat kan worden uitgespeeld tegen het politiek voorrecht van Engeland." Uit fort Salisbury rukken nu kolonne's op met het doel de nog steeds oproerige Masho- na's bij Umtlgesa, niet ver van fort Charter, tot onderwerping te brengen. Een nota van het Foreign office te Londen j geeft kennis dat heel het onder Britsch pro- I tectoraat staande gebied in Oost-Afrika, met uitzondering van de eilanden Zanzibar en Pemba en van Oeganda, in het vervolg in administratief opzicht vereenigd wordt tot éen protectoraat, onder den naam van Oost- l Afrikaansch protectoraat. EERSTE KAME v OERSTATEN-GENERAAL, Avondzitting van 2 September. Nadat de ontvangst van eenige ingekomen stukken, adressen enz. was medegedeeld, wer den de afdeelingen hernieuwd, waarna de I behandeling van de aanhangige ontwerpeD, onder welke de kieswet, bepaald werd tegen morgenochtend ten elf ure. door schijnschoon® vormen en voorkomende manieren zond in de oogen liet strooien. Hij was te goed voor de wereldburger om niet achter dit masker de ware bedoelingen te onderkennen en zoo oDgeveer te vermoeden, wat voor spel hier gespeeld werd. Zijne positie was echter zeer moeilijk, llij had innig medelijden met zijne patiënt, doch als arts had hij geen recht zich in hare aangelegenheden te mengen. Zoo dikwijls hij zich al eens tengevolge van een inwendigen aandrang buiten de hem als zoodanig gestelde perken had begeven, had hij dit later als eene onvoorzichtigheid leeren beschouwen. Zijne tegen standers bleven nooit in gebreke hem des wege in een ongunstig licht te stellen en hem ongeoorloofde bedoelingen toe te schrijven. Ook nu wist hij zeer goed, dat hem werd na gegeven minder het welzijn van Miss Jefferson dan zijn eigenbelang op het oog te hebben en bezitter van Westharapton-Court te willen wor den. Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2