6 Daarna sloot de president, met dankbetui ging voor de goede opkomst, de vergadering. Een 20-tal nieuwe leden zijn toegetreden. De 13-jarige Holswilder, werkzaam in de smederij van H, Vredebregt, in de Boter- straat alhier, had gisternamiddag door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk met zijn lin kerhand tusschen de boormachine bekneld te geraken, tengevolge waarvan een vinger en de pink werden gekwetst. Door dr. D. N. Janssen werd de hand verbondende jongen zal den pink vermoedelijk moeten missen. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is een hand wagen, waarin de 10-jarige B. van den Berg gezeten was, in de Schie nabij 't stationskof- liehuis te water geraakt. De knaap werd door R. Huisman gered. liet ingang van November wordt benoemd tot grootmeesteres van H. M. de Koningin mevr. de barones Van Hardenbroek tot 's Heeraartsberg en Bergambacht, thans grootmeesteres van H. M. de Koningin- Regentes. De barones A. J. Juckema van Burmania Rengers, hofdame van Hare Maje steit de Koningin-Regentes, zal van genoemd tijdstip af dienst doen als hofdame van H. M. de Koning, terwijl tot hofdame van H. M. de Koningin-Regentes zal worden benoemd de 'gravin A. W, A. van Limburg Stirum. Naar het Vaderland verneemt, zal in de aanstaande Troonrede de indiening van een wetsontwerp tot invoering van verplichte ver zekering tegen ongelukken worden aange kondigd. Het bedoelde wetsontwerp, aan het departement van waterstaat bewerkt, heeft de strekking aan de patroons de verplichting op te leggen hun werklieden te verzekeren. Een verzekeringsbank zal van staatswege opgericht en aan de postspaarbank verbonden worden. Naar de N. B. Cl. verneemt is heden het handelstractaat tusschen ons land en Japan geteekend. Vermoedelijk nog deze week zal de kieswet in het Staatsblad afgekondigd worden. De Amsterdamsche Courant verbaast zich er over, dat de anti-revclutionnairen in de Eerste Kamer tegen de kieswet hebben ge stemd, terwijl zij toch gerekend kunnen wor sen eer tot de fractie-Lohman dan tot de fractie-Kuyper te behooren. Zij sloten zich aan bij de voornaamste argumentaties van den heer Lohrnan, maar zij stemden als dr. Kuyper. Zou de bedoeling van den heer Schimmel- penninck nu niet deze hebben kunnen zijn vra3gt het blad dat hij aan beide fracties de verzekering wilde gaven, dat zij zich aan het gemeenschappelijk programma hadden gehouden en dus op den bodem van dat programma zich weder kunnen vereenigen Terecht zag de heer De Savornin Lohman geen strijd tusschen deze wet en het programma, maar evenzeer terecht zag dr. Kuyper dat er in het programma iets voorkwam, dat door deze kieswet niet werd ver wezenlijkt. Men kan dus dr. Kuyper volgen in zijn tegenstemmen en toch den heer De Savornin Lohman niet verloochenen in zijn verdediging van het wetsontwerp. Nu de wet er eenmaal is, zijn beiden als zuiveie anti-revolutionnairen intact ge bleven. Bij de stembus yan Juni a.s. kunnen de beide fracties dus ook weder als één pat tij optreden. Het komt ons dan ook niet onwaarschijnlijk voor vervolgt de A. Cl. dat nu de kies- wetkwestie is opgelost, de strijd tusschen de fractie-Lobman en de fractie-Kuyper van liever lede tot bedaren zal komen. Het wachtwoord zal weder worden tégen de liberaiisten en mèt iedereen dis de liberaiisten bestrijden wil. Wij twijfelen er dan ook niet aan of bij de stembus van Juni 1897 zal een machtige en eensgezinde clericale partij optreden. Ook bij de katholieken doen zich verschijnselen voor die laten verwachten dat het oude verbond weder zal worden vernieuwd. Dr. Schaepmait en de beer A. van Dedeno, die in de kieswetkwestie verre van homogeen waren, zitten thans vriendschap pelijk naast elkander in het bestuur van den Boerenbond op christelijken grondslag, die toch ook zeker niet alleen voor landbouwbelangen is op het touw gezet. Met den practischen blik, hun eigen, zien do anti-revolutionnaire leiders in, dat de omstandig heden den clpricalen bijzonder gunstig -:jn. De liberale partij is thans in drie fracties uiteenge gaan. De radicalen gaan hun eigen weg. Tegen over een zoo jammerlijk verdeelden vijand staan do kansen op een overwinning gunstig. Laat ons hopen dat allen, die een dergelijke overwinning noodlottig zouden achten voor liet land. thans ook zullen weten wat hun te doen staat. Prof. mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill is thans definitief door de regeering aange wezen om Nederland te vertegenwoordigen op het internationaal landbouwcongres te Budn-Pest. Zooals reeds bericht werd, gaat de heer D. Bauduin, voorzitter van de sHol- landsehe Maatschappij van Landbouw," op uitnoodiging der Hongaarsche regeering, als vertegenwoordiger van den landbouw daar heen. Het oudste katholiek lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. Haffmans, bevond 1 zich te Ems om daar eene badkuur te doen. Die kuur schijnt niet goed op zijn geste! te hebben gewerktZaterdag was zijn toestand zóo zorgelijk, dat familieleden telegraphisch werden ontboden. t Gisteren was er eene aanmerkelijke ver betering waar te nemen, zoodat het mogelijk was hem naar Keulen te transporteeren. t Blijft de toestand van den lijder gunstig, dan zal hij heden naar zijn woonplaats teKessel worden overgebracht. De Triluna heeft uit Massowah een tele- I gram ontvangen roet de juiste opgave van het aantal wapenen enz., aan boord van de Daelwijk in beslag genomen. Er waren 30.000 Russische en 45.316 Fransche geweren, 6200 kozakken-sabels en 5.525.832 patronen, be- nevens 40 kisten met anderen krijgsvoorraad. Het Maandblad tegen Vervalschingen bevat de mededeeliog van dr. Van Hamel Roos en Harmens, dat aan de Tweede Kamer een door ben opgesteld adres, voorzien van de handteekeningen van de cacaofabrikanten van Nederland, zal worden opgezonden, teneinde wettelijke bepalingen te verkrijgen, tegen den verkoop van cacao met meel vermengd, die schier overal in den kleinhandel ge schiedt. Naar aan sPatrimonium" uit Maastricht uit vertrouwbare bron wordt bericht, hebben nog twee der stakers het voorbeeld van den voorzitter der vereeniging ^Vergelding" ge volgd en het land verlaten. Gisternamiddag te 3 uur is mr. S. Gratama, benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam, in een plechtige openbare zitting geïnstalleerd. Naar gemeld wordt, heeft de kiesvereeni- ging sVooruitgang" te Rotterdam besloten, zich met het oog op den toestand, die van de nieuwe kiesrechtregeling het gevolg zal zijn, krachtiger te organiseeren. Te dien einde zal zjj, in navolging van de kiesvereeniging sRotterdam," de gemeente verdeslen in dis trieten ten getale van 9 en daar comités vestigen, wier leden, door het bestuur be noemd uit de leden der vereenigingen, ge houden zijn, dat bestuur bij politieke ver kiezingen bij te staan. Te Rotterdam is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in een pakhuis van aardewerk op de Nieuwe Haven, en uit een gesloten lessenaar, staande op een kantoor in dat pakhuis, ontvreemd een bediag van f 175. Heel gelukkig was het voor den eige naar dat, terwijl de inbreker bezig was zijn slag te slaan, een agent van politie zich wilde overtuigen of de deur wel was gesloten, omdat het zijn aandacht trok dat de grendel er af was. De deur was echter door den inbreker, nadat hij den grendel er afgedaan had, aau de binnenzijde gesloten, zoodat de politieman, geen onraad vermoedende, doorliep. Maar de stoornis schijnt den dief zoo verschrikt te heb ben, dat hij een bundeltje bankpapier, onge veer f 3000 a 4000, niet opmerkte, hoewel het vlak naast het bakje lag waarin de ge stolen f175 waren. In het pakhuis heeft de dief achtergelaten een koevoet, aan de eene zijde plat en aan den anderen kant van een scherpe punt voorzien. Te Rotterdam is Zondagnacht, nabij de Leuvehaven, de schuit van de wed. W. Ydo, gesleept de stoomboot Bagatel, door een golfslag voigeloopen en gezonken. De schip per en zijn knecht werden door de beman ning der stoomboot gered. De lading, bestaande uit 188 ton haring, alsmede de schuit waren niet verzekerd. Door het Heilsleger werd Zondagnamiddag op een terrein aan de grens der gemeenten Rotterdam en Hillegersberg een groote mee ting in de open lucht gehouden. Enkele tamboerijnkorpsen waren mede aan wezig. Het »Leger des Heils" is voornemens te Vlaardingen een slum- ot barmhartigheidspost te openen. Een sm»j-post is eene afdeeling van het leger, welke ten doel heeft armen en zieken ten allen tijde bij te staan. Mevr. Maidment zal aldaar Zondrg 13 Sep tember eene openbare samenkomst leiden. Door de recherche is aangehouden een vrouwspersoon, wonende K. Molenstraat te 's-Gravenhage, die sinds geruimen tijd het zedeloos leven bevorderde van minderjarige meisjes, onder welke haar eigen, nauwelijks 15-jarige dochter. Zij is overgebracht naar het huis van bewaring. Nabij Hoek-van-HolIand werd Zaterdag morgen een proeftocht gehouden met eene nieuwe strandreddingboot van de Zuid-Holi. Mij, tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, in tegenwoordigheid van den burgemeester van 's-Gravenzande en den opzichter der Mij. De zeer goed afgewerkte boot is vervaar digd te Bremerhaven voor rekening der Mij. en gemaakt van gegolfd staal, voorzien van eene smal uitloopende kielzool, voor en achter opgaande, en zijluchtkisten (afzonderlijke compartimenten) leguanen en waterloosklep- penbovendien bevindt zich in de boot een watertank, inhoudende 300 liter tot verhoo ging der stabiliteit. Ze wordt geroeid door 10 tot 12 man, terwijl voldoende ruimte over blijft voor schipbreukelingen. Het vervoer geschiedt met de reeds bestaande wagen met 68 paarden. De boot, die alleszins aan de verwachting beantwoordde, munt uit door lichtheid en stabiliteit. Na afloop werd de reddingboot geplaatst op het station Vlugtenburg der Mij. in een daar voor kort bij de zeewering nieuw gebouwde, nette en ruime remise. De boot draagt den naam van den vorigen president der Mij., den heer "Veder, eerst kortelings overleden, die als directeur de belangen van het red dingswezen, in het bijzonder van de Mij., geruimen tijd behartigde en welke naam aan de oprichting der Mij. in 1824 ook nauw was verbonden. Zondagavondhad te Gouda eene openbare vergadering plaats, uitgeschreven door de vereeniging der werklieden van de machinale Goudsche garenspinnerij. Doel was de werk lieden van de pijpen- en pottebakkerijen aldaar op te wekken om zich te organiseeren. Als sprekers traden op De Jonge en Johs. de de Bruin, bestuursleden van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond. De 3 werklieden, die tijdens de beweging onder de Goudsche kaarsenmakers aldaar door de directie der fabriek ontslagen werden, zijn nog werkloos, hoewel er pogingen worden aangewend om hen aan werk te helpen. Dat ontslag heeft voor hen nog ten gevolge gehad, dat de premiegeiden, op hun boekje bijge schreven, niet worden uitbetaald, naar aan leiding van een artikel in hun reglement voor komende, dat de directie te allen tijde het recht zich voorbehoudt die gelden al dan niet uit te betalen. Ook langs gerechtelijken weg is op grond van dat artikel, aan deze kwes tie niets te doen. Schoonerwoude had vol gens zijn boekje tegoed ruim f 867 en Catel ruim f1200; beide werklieden zijn 15 a 16 jaar in de Goudsche kaarsenfabriek werk zaam geweest. (B. Bil.) Men meldt uit Leiden aan de 2V, B. Ct. Voor de uitdeeling van bier en tabak op 3 October hebben zich bij de commissie, die daartoe Zaterdagavond in de Stads-Gehoorzaal zitting hield, aangemeld 2712 mannen. Het aantal vrouwen, 't welk in aanmerking wensehl te komen voor eene begiftiging met brood en haring, bedraagt ongeveer 3100. Omtrent den stand van zaken met de werkstaking bij den lieer Van Vliet, te Alphen a/d Rijn, is nog geen verandering te melden. Alles schijnt ru=tig te zijn; evenwel worden het huis en de fabriek dag en nacht bewaakt door de Rijkveldwacht. Deze bewaking wordt echter op den duur zoo afmattend en de veidwacht wordt zoo danig aan haren overigen dienst onttrokken, dat van hoogerhand maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. De vorige week is de inspecteur der Rijksveldwacht te Alphen geweest en heeft aldaar verschillende samensprekingen gehad. Een aantal personen zijn voor den rechter commissaris gedagvaardom gehoord te worden. De Echo verhaalt hoe een Amsterdamsche dokter er is ingeloopen. In een der volks wijken geassisteerd hebbende bij de geboorte van een drieling, op dringend verzoek van den man, naar hij meende en dit wel geheel belangeloos, zelfs gaf hij geld voor versterkende middelen werd de dokter later door het kantongerecht veroordeeld tot drie boeten van f25, wegens het niet aan geven van drie geboorten, waartoe hij wegens het niet gehuwd zijn der ouders verplicht was volgens de wet. De Gooische stoomtram, te 9.40 te Amster dam aankomende, ontmoette Zondag bij de Vinkenkrug aan de Muidervaart een rijtuig met 3 dames en 1 heer, dat dwars te water geraakte. De machinist stopte onmiddellijk en met den conducteur sprong hij te water. Het mocht hun gelukken allen met moeite te redden en de strengen van het paard onder water door te snijden, zoodat ook de rossinant op het droge kon worden gebracht. Een dok ter was spoedig aanwezig, dank zij de tus- schenkomst van een wielrijder. Uit Zaandam schrijft men aan het N. v. d. D. Naast het sbed der toekomst" en het slicht der toekomst", spreekt men tegenwoordig ook over den sschoen der toekomst". Het is eene uitvinding van den Heer C. Glas, te Zaandam. Het doel is: het gaan gemakke lijker te maken, door op veeren te deen loopen daartoe is in den hak een toestel verborgen van sterke constructie. De hak is niet veel anders dan de gewone en ontsiert het schoeisel niet; daarbij wordt verwacht, dat ook de slijtage minder zal zijn. Technici en medici gewagen met lof van deze nieuwigheid.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3