A0. 1896. Donderdag 10 September. N°. 9128. KENNISGEVING. ijftigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. irTX odé. UIT GEVE Buitenlaiidsche Berichte». GRIEKENLAND. Binnenlawflsclie Berichten. COURJtIT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijk© nommers Kleinhandel In sterken drank. f 1.85. - 2.50. - 0.10. ER8TBA Af g©. B V K A. (I BOT Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van J. J. VAN KRUGTEN, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het huis aan de Lange haven, no. 62. Schiedam, den 9den September 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE DUITSCHLAJÏD. Aan het parade-diner, dat gisteren te Gbrlitz, na het vertrek van den czaar en de czaritsa volgde, zeide keizer Wilhelm, na met hooge ingenomenheid gesproken Ie hebben over de houding van het vijfde legerkorps «Bovenal verheugt het mij dat het aan dit legerkorps vergund geweest is, voor de oogen van onzen beminden nabuur en neef, den keizer van Rusland, in zoo uitnemenden toe stand te verschijnen. Wij zijn allen nog onder de bekoring van de jeugdige bloeiende ge stalte van den ridderlijken keizerzijn beeld zweeft voor onze oogen, zooals hij aan de spits van het regiment van wijlen zijn vader vootbijtrok, hij, de opperbevelhebber van het machtigste leger, die toch zijn troepen slechts in dienst van den vrede wil gebruiken, en ter verzekering van den vrede. In volkomen overeenstemming met mij streeft hij naar het eendrachtiglijk samenbrengen van alle volkeren van het Europeesche werelddeel, om hen op den grondslag der gemeenschappe lijke belangen te vereenigen tot bescherming van wat ons het heiligst is. Dat het vijfde legerkorps ook in de toekomst door opge- wekten krachtigen arbeid voor den vrede eenzelfde uitkomst moge bereiken als heden het geval was, daarop ledig ik mijn glas." Het Russische keizerlijke paar is gister morgen te 10 uur met een extra trein te Kiel aangekomen. Aan het station waren prins Heinrich, in Russische uniform, prinses Heinrich, de geheele admiraliteit en alle officieren die geen dienst deden op het eskader. De bevolking juichte de vorstelijke personen met geestdrift toe. Na het inspecteeren der eerewacht stegen de -czaritsa met prinses Heinrich in het eerste, de czaar met prins Heinrich in het tweede rij tuig zij reden naar de Jenserbrug, van daar werd de tocht te water voortgezet naar het slot. Het manoeuvre eskader prijkte in galadoshet groette met de Russische vlag in top. Prins en prinses Heinrich en prins Walde- mar namen gisteravond om kwart voor zeven aan boord van de Poolster afscheid van de czaar en de czaritsa, en begaven zich ver volgens aan boord van de Ilohcnzollern, van waar zij het vertrek aanschouwden. Op het oogenblik van de afvaart speelde de kapel en donderden de oorlogsschepen het saluut. Het muziekkorps aan boord van de Poolster speelde het 'ruisische volkslied en toen het schip de Bohenzollern voorbijvoer, vuurde het zijn ge schut af tot afscheid. De manschappen aan boord van al de schepen salueerden met luide hoera's. Om vijf minuten over zeven is de Poolster vertrokken. Keizer Wilhelm heeft te Breslau zijne zus ter, de erfprinses van Saksen-Memingen, tot chef van het grenadier-regiment Kronprinz riedrieh Wilhelm (2e Silezische) no. 14 be noemd. De voorstelling en plechtige overname hadden Maandag op het paleisplein plaats. De prinses droeg de wapenrok van haar regiment en den helm met paardenharen pluim. Na de voorstelling liet H. K. H. voor zich defileeren en reed aan het hoofd der vaandel-compagnie naar liet regiments-casino, waar zij met de officieren déjeuneerde. De particuliere correspondent der N". B. Ct. schrijft van gisteren: Van blijkbaar daartoe gemachtigde zijde (vermoedelijk van prins Radolin zeiven) wordt thans het volgende ter kennis van het publiek gebracht Gedurende den rit van Breslau naar Göriitz onderhielden de twee keizers zich levendig met hunne gezanten, den Russischen te Ber lijn graaf Von Osten-Sacken en den Duitschen te St.-Petersburg prins Radolin, over de hooge politiek. Daarbij verklaarde de czaar zich wat de Oostersche politiek aangaat, met Oosten-' rijk op dit punt eenstemmig, dat een »aan- stoken" van welken aard ook van de zijde eener derde mogendheid met kracht onder drukt moest worden. Verder moet de czaar op den ontmoetings dag der twee keizers in Silezië ook zijn bezoek aan Frankrijk op de voor het Drievoudig Verbond aangenaamste en welwillendste wijze hebben gemotiveerd. Als volkomen ongegrond moet voorts de beschouwing verklaard wor den, volgens welke de jonge Russische keizerin haar Duitsche nationaliteit reeds zou vergeten hebben. Niet alleen heeft zij voortdurend het gesprek in het Duitsch gevoerd, maar ook meermalen haar Duitsche afkomst ter sprake gebracht. Uit de wijze, waarop de czaar te Breslau aan Duitsche politieke personen ordeteekenen verleend heeft, alsook uit het feit dat de czaar, tot groote vreugde van keizer Wilhelm, geheel uit eigen beweging de Duitsche vaandel compagnieën van het paradeveld terugleidde, worden dan verdere gevolgtrekkingen aan gaande de vriendschappelijke gezindheid van de beide keizerlijke paren jegens elkander gemaakt. De keizerin van Japan heeft 2000 yen ge schonken voor de nagelaten betrekkingen der bij het vergaan der Duitsche kanonneerboot Itlis omgekomenen. F It A N K R IJ K. - u is het toch zeker dat er begonnen is met het bouwen van een nieuw station voor den czaar, aan de Ceintuurbaan, vlak bij de Avenue du Bois. Grootvorst Alexis van Rusland is, van Wee- nen komende, te Parijs gearriveerd. Hij gaat naar Vichy en Biarritz, maar komt bij de czaarsfeesten terug. Er is een smaldeel gevormd dat in de wateren van de Levant gestationneerd zal zijn onder commando van den schout bij nacht Potier. De regeering heeft besloten in de kolonie aan den Kongo een telegraafnet aan te leggen. B E L G I E. Het socialistische Kamerlid Hector Denis heeft een schrijven gericht tot het comité vg i de werkstakende timmerlieden, waarin hij mededeelt dat de patroons weigeren zijn bemiddelingsvoorstel aan te nemen. De grevisten houden vol. Aan een besluit van den socialistischen ge meenteraad van Seraing, om een belasting te heffen van stoommachines, bij de nijverheid in gebruik, naar den maatstaf van 6 francs per paardekracht, is door de regeering van België goedkeuring onthouden. In de Belgische provincie Brabant zijn in dit jaar reeds 19,500 rijwielplateo uitgegeven, die elk fr.10 opbrengen aan de provinciale kas. ZWIT8E ELAND. Het voorstel van den grooten raad van het kanton Bazel, tot oprichting van een staatscrematorium, is bij volksstemming met 3376 tegen 3197 stemmen aangenomen. ITALIË. Bij het huwelijk van den prins van Napels met prinses Helena van Montenegro, zullen feestelijkheden op groote schaal worden ge geven, zooals men n Italië nog zelden gezien heeft. De koning zal daarvoor, naar men be weert, een miilioen lire uit eigen middelen besteden. Het gemeentebestuur van Rome heeft, in afwachting van een enormen toe vloed van vreemdelingen, besloten maat regelen te nemen om voor een behoorlijke huisvesting te zorgen. De huwelijksvoltrekking zal plaats hebben in de kerk Sancta Maria degli Angeli, vroeger het tepidaritm van de Baden van Diocletianus. De prins van Napels is te Rome gearri veerd en heeft een langdurig onderhoud met Di Rudini gehad om zich met dezen te ver staan over de toebereidselen voor zijn huwelijk. Men zou de plechtigheid willen laten samen vallen met het bezoek van den czaar. Gene raal Lanzp is opgedragen den czaar te polsen. Men denkt, dat grootvorst Wladimir den czaar zal vertegenwoordigen. De keizer van Duitschland heeft aan prins Victor van Italië, giaaf van Turin, de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Aan het Journal wordt uit Rome geseind dat de gezant te Berlijn koning Humbert heeft medegedeeld, dat keizer Wilhelm tegen woordig wenscht te zijn bij liet huwelijk van den prins van Napels. De keizerin zal hem vergezellen. De ingenieur lig, die in de residentie van koning Menelik van Abessynie is aangekomen, is zeer getroffen door den ellendigen toestand, waarin hij de Italiaansche gevangenen gevon den heeft. Hij meent dat wanneer de Italianen ernstige pogingen doen om vrede te sluiten, zij Menelik eveneens daartoe bereid zullen vinden. T U It K IJ E. Het aantal Armeniërs, die bij de onlusten te Konstantinopel om het leven gebracht zijn, wordt nu reeds op 7000 geschat. Maandag zijn te Konstantinopel 35 Arme niërs gearresteerd die daar, van buitenlaod- scbe paspoorten voorzien, per spoor varen aangekomen. Het buitengewoon gerechtshof, v aarvoor de van moord beschuldigde Turken en Arme niërs te Konstantinopel zullen terechtstaan, is samengesteld uit vier Tui ken, twee Arme niërs eri twee Grieken, benevens den voor zitter Nabib Effendi, ook een Mohammedaan. De voormalige Armenische pa-.larch te Konstantinopel Izmirlian is naar Jeruzalem vertrokken. De Russische regeering heeft strenge maat regelen genomen om te verhinderen dat Ar menische vluchtelingen uit Turkije in Rus land komen. De stoombooten, die vluchtelingen in havens van de Zwarte Zee aanbrengen, mogen hen niet aan land zetten. Ook te Kairo komen groote scharen vluch telingen uit Konstantinopel, en men weet niet waar men inot hen heen moet. Gdurende de afwezigheid van den koning, die naar Kopenhagen is vertrokken, neemt de kroonprins het regentschap waar. Koning George zal, heet liet, te Kopenhagen met den czaar over den politieken toestand in Griekenland beraadslagen. AMERIKA. De verkiezing van een president der Ver- eenigde Staten is thans bepaald op 3 Novem ber a.s. In de Braziliaansche provincie Bahia zijn weer onlusten uitgebroken. SCHIEDAM, 9 September 189C. oor de politie zijn heden 4 jongens aan gehouden, omstreeks 10 jaar oud, die in een openstaande polderwerkerskeet aan het Oos terhavenhoofd alhier een kist opengebroken en daamit eenige voorwerpen ontvreemd 4,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1