Biïinenlandsche Berichten. een proclamatie gericht tot de christelijke bewoners, waarbij het o, a. verklaart niet te «uilen uiteengaan voordat de firman, de her vormingen behelzend, uitgevaardigd is. De stad Vamos moet geheel verwoest zijn. GRIEKENLAND. Uit Athene komt het bericht dat 1G van de officieren en onderofficieren die in het geheim naar Kreta waren overgestoken om de opstandelingen te helpen, door den krijgs raad ter dood veroordeeld ziijn. AMERIKA. In zqn brief, waarin hij de democratische candidatuur voor het presidentschap der Yer- eenigde Staten aanneemt, zegt Bryan nog, dat hij een overtuigde voorstander is van de Monroe-leer, en zich de sympathie van Amerika voor de Cubanen zeer goed kan verklaren. Li Hung Chang heeft, alvorens naar Niagara te vertrekken, een krans gezonden, om namens den Chineesehen keizer nedergelegd te wor den op het graf van Washington. De verkiezing tot gouverneur van Arkan sas van den democraat Jones met eene meer derheid van 50,000 a 60,000 stemmen was voor de democraten feitelijk niet zooveel gun stiger dan twee jaren geleden, toen de de mocraten eene meerderheid van slechts 29,000 stemmen hadden. Toen toch stonden zij tegen over de populisten en republikeinen, terwijl zij thans met eerstgenoemden vereenïgd zijn. Te Key-West moet groote opgewondenheid heerschen tengevolge van het bericht, dat eenige Spanjaarden een complot hadden be raamd om de stad te verbranden. Alle ver dachte personen worden genoodzaakt de stad te verlaten. Het Spaansche consulaat werd door een opgewonden menigte bedreigd. SCHIEDAM, II September 1806. De W. R. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram »Onze troepen zijn van Selimoen terugge keerd. Licht gewond werden de luitenants Happer (Happé en Ten Seldam en 4 min deren. Het blad teekent hierbij aan: Dit is dit jaar reeds de tweede maal, dat de le luitenant R. ten Seldam gewond werd. De eerste maal geschiedde dit in het begin van April, toen de buitenposten Biloel en Lam Koenjit door onze troepen ontzet werden. Uit een zeer goede bron zoo schrijft men aan de Asser Ct. vernemen wij, dat aan het ministerie van binnenl, zaken het ont werp gereedligt voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis te Groningen. De minister '"Van Houten zal na de opening der Staten- Generaai het ontwerp bij de Tweede Kamer indienen. Van de zijde van het provinciaal zoowel als van het stedelijk bestuur is ten opzichte van het bouwen van het nieuwe hospitaal alles in orde. Met smart verlangen zoowel professoren der medische faculteit als de talrijke studen ten eens verlost te worden van het tegen woordige Ziekenhuis, dat voor het onderwijs veel te kiein is geworden. -Van welingelichte zijde wordt ons om trent de ongesteldheid van mr. Haffmans geschreven a De toestand is niet zoo bedenkelijk als men meende. In gezelschap van zijn broeders, die hem te Eems bezochten, is mr. Haffmans naar Kessel, bij Venlo, zijn gewoon verblijf, gereisd. Het slechte weder der vorige weken had zijn gezondheid eer verzwakt-dan ver sterkt te Ems." Men schijnt alle gevaar, indien dit bestaan mocht hebben, als geweken te beschouwen. {Tijd.) De eerstvolgende oproeping van jongelieden tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 24 en 25 Sept. Blijkens de statistieke opgaven der Britsche regeering over Augustus 1896, is de invoer in de eerste acht maanden des jaars uit Neder land toegenoman ten opzichte van verseh schapenvleesch, gezouten en versch niet af zonderlijk genoemd vleesch en boter; daar entegen afgenomen ten aanzien van versch varkensvleesch, margarine en kaas. De ver meerdering bij de boter is zeer in het oog vallend, vooral omdat zij nu reeds jaren achtereen aanhoudt. In de gisteren onder voorzitterschap van mr. Goeman Borgesius te Rotterdam gehou den 23ste alg. vergadering van den Volks bond", vereeniging tegen drankmisbruik, werd o. a. het rapport behandeld over de ontzet ting uit de ouderljjke macht. Na uitvoerige discussie werd goedgekeurd een voorstel van het hoofdbestuur om aan het hoofdbestuur op te dragen bij gemotiveerd adres de aan dacht van den minister van justitie op het rapport der commissie te vestigen en om de wenschelijkheid uit te spreken dat de oprich ting van gestichten voor de opname der ver waarloosde kinderen zooveel mogelijk door den «Volksbond" worde bevorderd. Voorts werd bjj meerderheid van stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, dat de kapi talen der rijkspostspaarbank tot zekere hoogte beschikbaar worden gesteld voor den bouw van arbeiderswoningen. Uit Rotterdam meldt men aan het Ril.: De voorspelling van velen, dat het na het einde van de jongste werkstaking hier ter stede ook wel spoedig met de zoo geprezen organisatie van den bootwerkersbond zou ge daan zijn, schijnt bewaarheid te zullen wor den. Men heeft reeds gezien dat het zelfs in den boezem van liet bestuur niet alles coleur de rose was, doordien de tweede voorzitter, N. de Heer, den bond kortelings den rug heeft toegekeerd. Thans blijkt ook definan- cieele toestand zoo slecht, voornamelijk ten gevolge van het slechte contribueeren dér leden, dat zelfs het salaris van sommige be stuursleden niet meer kan worden betaald en deze het besluit hebben moeten nemen om wederom aan den arbeid te gaan. Daar mede beoogen zij in de eerste plaats hun salaris in de kas van den bond te storten, teneinde zoo spoedig mogelijk het bondsge- bouw, dat nog altijd ten name van boven- genoemden De Heer staat, op naam van den bond te doen overschrijven. De in den nacht van !.I. Vrijdag op Zater dag in de rivier de Maas voor Rotterdam gezonken schuit van de wed. W. IJdo is, na -gelicht te zijn, reeds verleden Zondagavond ten 6 ure teVlaardingen in de haven gekomen. De schuit is dicht gebleven en heeft be- halve het wegdrijven van een paar luiken en andere scheepsbenoodigdhaden geen noemens- i.waardige schade bekomenook is van de ge- heele lading haring (ruim 180 tonnen) slechts 2 ton verloren gegaan, zoodat een en ander boven verwachting nogal 'goed is ofgeloopcn. {VI. Ct.) Door het stoomschip Spaamdam van -de •Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatsehappij gisteren te Rotterdam van New- York aangekomen, wordt gerapporteerd «Namen den 2en -dezer, des nachts, ten<3 ■uur, op >44° >42' -N.Br. en >51° -51' W.L., ■tijdens .een korte >moeie!ijke zee, uit twee sloepen, den kapitein, stuurman en negen man aan boord,-volgens hun rapport de geheele equipage uitmakende, van de Engelsche bar- quentine Perfection van - Parsboro, Nova Scotia, welk schip zij den -30sten Augustus, op de reis van- Quebec naar-Rio de Janeiro op 43° 37' N. Br. en-509- 22, VV. L. in brand staande, hadden veriaten. -Alles wel." Een werkliedenvereeniging te 's-Gravenhage zal eene samenkomst uitschreven van de te dier stede opgerichte vakvereenigingen, met het doel een vereenigde werklieden-kiesver- eeniging in het leven te roepen, teneinde de samenwerking der werklieden-kiezers bij de verkiezingen naar bet nieuwe kiesrecht te verzekeren. Tijdens het hevig onweder zijn Woens dagochtend onder de gemeente De Lier 4 koeien van den bouwman C. Keizer door den bliksemg etroffen en gedood. Een droevig ongeluk had Woensdagavond op een der scheepstimmerwerven te Kapelle a/d. IJsel plaats. Door het breken der katrol van de reep, kreeg de werkman Evert Schip pers een grooten mast op het lichaam, met het treurig gevolg, dat hem beide beenen gebroken werden en de ongelukkige boven dien nog overboord in den IJsel viel, waaruit bij echter spoedig op het droge werd gehaald. De toestand van den man is zeer ernstig. De luchtballon te Schoonhoven is flink op gestegen en in de nabijheid van Polsbroek neergedaald. Een ouderpaar te Dalem, bjj Gorinchem, dat in Maart drie kinderen door den dood verloor, werd j.l. Maandag een drieling ge boren. Een der kinderen echter is kort na de geboorte overleden. Een vreemdeling, die te Amsterdam in de Planciusstraat kamers bewoont, deed gister ochtend bij de politie aangifte, dat hem in den voorafgaanden nacht voor ruim f 100,000 aan effecten en preeïosa is ontstolen. De politie, die weinig geloof aan de bewering van den vreemdeling hechtte, stelde niette min den ganschen dag een onderzoek in. In de 2e Witteburgerdwarsstraat te Am sterdam is een kind van 4 jaren onder zon derlinge verschijnselen, vermoedelijk vergifti ging, gestorven. De kist, waarin het lijkje gelegd is, is verzegeld en tot onderzoek over gebracht naar het Wilhelmina-Gasthuis. Aan den zeedijk bij bet Oude-Schild op het eiland Texel geraakte Woensdag een spelend tweejarig knaapje te water, zonder door iemand te worden opgemerkt. De moeder, die eenigszins ongerust was geworden, toen het kind niet terugkwam, ging eens zien en kwam juist op den dijk, toen het knaapje wegzonk. Zonder zich te bedenken snelde zij de steenglooiing af en sprong in zee. Zij wist het kind nog te grqpen en er mee naar den dijk terug te worstelen, doch daar begaven haar de krachten en zonk zjj bezwijmd met het kind neder. Gelukkig dat er terstond hulpvaardige menschen in de nabijheid waren, want anders zouden ongetwijfeld moeder en kind toch nog verdronken zijn. Snel werden nu beiden gegrepen en op het droge gebracht. Het duurde nog vrij lang alvorens het kind geheel buiten gevaar was. Uit Leeuwarden- wordt aan de Ar. R. Ct. gemeldGisternamiddag,te ruim 2 uur barstte -een .zwaar,-onweder. boven, onze stad los, ver- -gezeld van-veel regen. ,Te ,2.40, kwam er een felle bliksemstraal, die onmiddellijk door een zoo hevigen donderslag..werd. gevolgd,-dat de schrik den .menschen om het, hart sloeg. In verscheidene buizen sloegen.debellenvan.de telefoon-aan..De bliksem sloeg in een pak- .huis op .het Vliet, .doch kwam. doorbet dak weer uit, .zonder .noemenswaardige, schade te veroorzaken. Na een korte rustpoos herhaalde het onweder zich te 3Va uur, doch.iminder -hevig. Eerst -om 5?/3 uur-,kon -het -worden .geacht te hebben uitgewerkt. Tijdens het kort doch' hevig onweder, dat gistermiddag boven Heerenveen woedde, ont stond er een paniek in de openbare lagere school. Terwijl een verschrikkelijke slag on middellijk op den bliksem volgde, stortten een paar landkaarten naar beneden, de kalk viel van den muur en plotseling rees de tem peratuur zeer merkbaar. De doodelijk ont stelde kinderen vlogen van hunne plaatsen en naar den uitgang. Alleen aan het kalm optreden van het hoofd der school en de onder wijzers is het te danken, dat ernstige onge lukken zijn voorkomen. Het ,is twijfelachtig of - de bliksem het gebouw zeiven of wellicht .een der bliksemafleiders getroffen heeft, of •wel in de nabijheid is ingeslagen. Een voor- ioopig ingesteld onderzoek gaf in dezen geen licht. Door den bliksem is de timmerman C. Geers uit Nieuw-Vosmeer, terwijl hij aan de schuur der weduwe J. de Witt te Oud-Vos meer werkzaam was, doodelijk getroffen. De landbouwschuur met den daarin geborgen •oogst ging tevens iu vlammen op. Dezer dagen wordt van de machinefabriek van Gebroeders Stork .en Co., te Hengelo (O.), de 1000ste machine verzonden. Deze machine de grootste, welke tot heden aan die machinefabriek werd gemaakt is besteld door de heeren Blijdenstein, te Enschedé, voor hunne katoenspinnerij ïBamshoeve". De Hengelosche Pakricksbode, weekblad voor het personeel der machinefabriek, ver bindt hieraan eenige beschouwingen, waaraan we het volgende ontleenen Drie-en-twintig jaren geleden vierde het per soneel der fabriek het eerste groote fabrieksfeest. Dat was ter gelegenheid van de aflevering van de ïonderste machine. Bij die gelegenheid hield wijlen de heer C. T. Stork eene toespraak tot zijn personeel, waarin hij de hoop uitsprak, dat binnen weinige jaren de fabriek haar duizendste mocht afzenden, en dat in die jaren het personeel aanmerkelijk uitgebreid mocht zijn. De 300 man van toen zijn in die jaren aangegroeid tot 500. - oen behoorde het personeel van de firma Dik— =--•= en Co. echter ook tot dat der machine fabriek.) De fabriek vervaardigt telken jare meer en grooter machines en ketelsop het gebied der suikermachinerie heeft zij een goeden naam verworvenhet personeel van 500 man van heden verdient 2'/2 maai zoovee! als de 300 man van toen de beste werklieden verdienen nu bijna evenveel ais de bazen in 1873. Daarnaast kan de fabriek met trots wijzen op een aantal in stellingen van voorzorg en anderen aard, waaraan in 1873 nog niet gedacht kon worden. Bij het terugzien op de laatste 25 jaren is er dus reden tot dankbaarheid. Reden tot hoop voor de toekomst is er eveneens, want in geen ander tijdperk van het bestaan dor fabriek was er zooveel werk en liet de toekomst zich zoo veel belovend aanzien. Nabij Aalten is Woensdag de bliksem inge slagen in de boerderij »de Krieger". Het buis met landbouwproducten en inboedel js geheel verbrand. Het vee bon gered worden. Het verbrande was bqna geheel verzekerd. "Tijdens een hevig onweder Woensdagmor gen is onder Oefelt de bliksem geslagen in eene hofstede die is afgebrand. Aan het Volksdagblad wordt gemeld, dat de heer Louis Regout den arbeider, die een der onderkruipers «verrader" genoemd had, heeft ontslagen. De ontslagene heeft een gezin, van 8 kinderen. •De volgende zonderlinge dankbetuiging komt voor -in het Weekblad van de Hoekscha '■Waard Wijlen A. de Neeff Az. -dankt door deze- hartelijk voor de vele bewijzen ven belang stelling btj zijn overlijden ondervonden, i Rotterdam, Sept. '96. ,A, de NeeifiAzn. 's-Gravenhage. De Koninginnen zullen den 15n dezer per extra trein te 10.29 locaal- tijd aan het station van de Holl, spoorweg maatschappij alhier aankomen en te 5.15 per extra trein naar Soestdijk terugkeeren. Met het oog op den weinig beschikbaren tijd heeft de Koningin-Regentes Haar ver langen te kennen .gegeven bij aankomst en vertrek op Dinsdag aan het station door geen autoriteiten te worden gecomplimen teerd.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2