bij het eerste appèl na het gevecht sver mist" gemeld, doch uit het daarna gehouden onderzoek kwam aan den dag, dat de fuseliers van het detachement-Veerman Hagemau met een doodelijk schot in het hoofd hebben »zien" vallen." Daarop werd de luitenant der genip Nico- laas Hagemnn als gesneuveld opgegeven en aan zjjn familie te Dordrecht gemeld, dat do zeer bekwame en beminde officier bij Kota Pohama het leven had gelaten. Eenigen tijd later moet de familie zelfs de kleeren van den gesneuvelde" hebben thuisgekregen, door schoten en ten deele aan flarden gescheurd. Thans zou dan, blijkens ons telegram, ver moeden bestaan, dat luitenant Hageman riog in leven is en door den vijand in gevangen schap wordt «gehouden. Te hopen is dat aan de pijnlijke onzeker heid, waarin de familie verkeert, spoedig een einde zal worden gemaakt. Luitenant Hageman genoot zijn opleiding aan tie Kon. Mil. Academie te Breda, In het telegram uit Batavia, dat in ons ochtendblad werd opgenomen, wordt melding gemaakt van het bericht, dat een officier in Gedir wordt gevangen gehouden. In plants van Gedir zal wel moeten gelezen worden Pedir. (IV. E. CL) De JU. B, Ct. ontving heden van haren corresponddent te Batavia het volgende tele gram sMen verzekert, dat de sultan gedurende onze excursie naar Selimoen gewond werd eu naar Pedir ontsnapte. Een excursie daarheen is waarschijnlijk." Wjj vernemen dat aan de Indische regee ring nadere inlichtingen zijn gevraagd be treffende het gebeurde met het lijk van Nja Makam. Vooral de vraag of de verminking van het lijk op hooger bevel is geschied, wenscht men opgehelderd te zien. Men deelt ons hieromtrent nog mede dat minder wegens den indruk, dien het feit in Atjeh zelf gemaakt heeft, dan wel wegens de impressie op Sumatra's Oostkust, eenige oud-hoofdambtenaren en hoofdofficieren in Den Haag, die jaren lang in het Delische hebben vertoefd, de regeering op het gewicht dezer zaak hebben gewezen. Hblad De berichten omtrent den toestand van het kamerlid mr. Haflmans, luiden bij voortduring gunstig. (Bijd.) Men leest het volgende in de Telegraaf: Uit goede bron vernemen wij, dat het weldra door de regeering in te dienen wetsontwerp be treffende de financiéele verhouding tusscheri het rijk en de gemeenten, en de herziening der alge- meene regelen ten aanzien der plaatselijke be lastingen, bestaat uit twee gedeelten. Het eerste gedeelte strekt tot vervanging van de bij de wet van 26 Juli f885 (Staatsblad 160) door het rijk aan de gemeenten toegekende uitkeering als vergoeding voor het gemis der vroeger genoten vier vijfde deelen van de perso neel» belasting (de zoogenaamde fixatie der uitkeering). Aan iedere gemeente zal worden toegekend volgens het nieuwe wetsontwerp een jaarlijksch bedrag, af te leiden uit twee sommen. De eerste daarvan wordt bepaald naar de be volking op 1 Januari 1896. Zij bedraagt, indien de bevolking bestond uit niet meer dan vijfduizend inwoners: 0.50 fl. voor iederen inwoner; uit meer dan 5000 en niet meer dan 20,000 inwo ners 2,500 fl., benevens 1 fl. voor iederen inwoner boven 5000uit meer dan 20,000 17,500 fl. benevens 1.50 fl. voor iederen inwo ner boven 20,000. Ter berekening van de tweede som worden bijeengeteida. de zuivere inkomsten der ge meente uit hoofdelijken omslag of andere plaat selijke directie belasting, bedoeld in art. 240 2(. derde lid, der wet van 29 Juni 1858 (Staats blad n°. 85), en uit belasting op voorwerpen van verbruik, voor zoover afwijking van art. 241 der ovengenoemde wet is toegelaten. b. hare ontvangsten aan opcenten op de perso- neele belasting, uitkeering volgens de wet van 26 Juli 1885 (Staatsblad No. 169), subsidie van het rijk in de kosten liarer huishouding, subsidie,in de ;;ewone kosten van haar lager onderwijs vol gens art. 49 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127) zooals dut is'gewijzigd bij die van 11 Juli 1864 (Staatsblad No. 123). c. hetgeen door haar is omgeslagen aan belas ting in natura als bedoeld in art. 239 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) tot geld herleid naar de daarvoor bepaalde afkoopsommen of dagloonen een en ander over het jaar 1896. Van dit totaal wordt de som, bepaal I volgens het aantal inwoners, hierboven aangeduid, afge- trokkerj. Het vprschi! wordt gedeeld door hat totaal der huupvaarde van alle tot woning dienen de perceelen m lie gemeente, welke op 15 Ja nuari 1897 in gébruik zijn, en de uitkomst wordt vermenigvuldigd met bet totaal der huurwaarde alleen van die, welke buiten de personeels be lasting vallen. Het totaal van de beide sommen hierboven bedoeld (de eerste naar gelang van het aantal inwoners, de tweede voortkomende uit de aange duide becijfering) wordt gedeeld door het aantal der inwoners op 1 Januari 1896. De uitkomst is liet bedrag, door het rijk voor iederen inwoner aan da gemeenten uit te keeren. Bij de becijfering der tweede som wordt de huurwaarde van o|k der perceelen, welke buiten de belasting vallen, gesteld op tachtig ten honderd van het bedrag, vermeld in art. 12 der Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No, 72), en hun ge tal op één vierde der bevolking op f Januari 1897, verminderd met het getal der overige perceelen. Voor de huurwaarde der overige per ceelen wordt genomen de belastbare huurwaarde. Indien gemiddeld over da jaren 1891, 1895 en 1896 de gewone kosten der gemeente voor armenzorg meer bedragen dan vijftien ten hon derd van het verschil tusschen hare gewone inkomsten en die kosten, wordt het totaal der uitkeering met het bedrag van dat meerdere verhoogd. Onder kosten voor armenzorg worden door het wetsontwerp verstaan de uitgaven deswege na aftrek van terugontvangen onder stand en genoten subsidsièn te dier zake. On der de gewone inkomsten worden deze laatste niet begrepen. Het tweede gedeelte van het wetsontwerp behelst wijzigingen van de bepalingen der ge meentewet omtrent de plaatselijke belastingen. De voornaamste zijn de navolgende. De gemeentebesturen zullen mogen heffen hoofdelijken omslag naar het inkomen, hetzij volgens schatting, hetzij volgens classificatie in eens. Tot dusverre is het twijfelachtig, of het heffen van eigenlijke inkomstenbelasting wel veroorloofd is door de gemeentewet. Aan de gemeentebestuien wordt echter ver boden progressieve inkonstenbelasting te heffen. Wel wordt toegestaan een zeker vast bedrag, op gelijken voet voor ieder berekend, af te trekken van het belastbare inkomen, als dienen de dat bediag voor noodzakelijk levensonderhoud. Voorts wordt uitdrukkelijk veroorloofd heb# heffen van een belasting als straatgeld (thans ook twijfelachtig volgens de bestaande wet). Tot oplossing der foreozen-kwesüe bepaalt bet onderworp, dat in de gemeentebelastingen ook zal worden bijgedragen door hem, die zon der in de gemeente zijn hoofdverblijf te houden, gedurende meer dan negentig dagen van hetdienst- jaar voor zich of zijn gezin een gemeubelde woning of een kantoor of andere inrichting tot persoon lijke uitoefening van een betrekking, beioep of bedrijf beschikbaar houdt. Voorts door hem, dia er in het dienstjaar gedurende meer dan negentig dagen verblijf houdt, en eindelijk door bcm, die er in het dienstjaar op meer dan negentig dagen aanwezig is tot uitoefening van een beroep of bedrijf in een kantoor, winkel, werkplaats of andere vaste inrichting, of tot vervulling eener dienstbetrekking. Do bieiboven bedoelde personen diagen inde belasting bij voor vier twaalfde gedeelten van den aanslag over een vol jaar. Men leest in De Scheepvaart-. Onze correspondent te Lobith, zijn telegram van gisteren bevestigende, schrijft dat de ambtenaren reeds lang vermoeden hebben gehad, dat er te Rotterdam met de sAangif- ten", wat betreft de afteekening, valschheid werd gepleegd. Nu zekerheid is verkregen, wordt een vervolging ingesteld, vermoedelijk eerst tegen sommige schippers, wijl deze be schouwd worden als niet uitgeklaard, en dan tegen de betrokken firma's. De eventueel nu nog komende documenten, aan twijfel onderhevig, zullen door de geza menlijke expediteurs te Lobith ingetrokken en 'door nieuwe vervangen worden. Volgens het jaarverslag der sVereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders en Nederland" worden in de drie stichtingen »Dennenoord", »Bloe- mendaal" en «Veldwijk" verpleegd 800 per sonen eerlang zullen daar 10Q0 krankzin nigen verpleegd worden. Gisternamiddag van drie tot vier uren werden aan de Admiraliteitskade te Rotter dam eenige proefnemingen gedaan met Bern- heims sParafeu". Ongeveer een paar honderd belangstellenden, waaronder de adjunct-direc teur der gemeentewerken, de heer Neiszen, de hoofdcommissaris van politie, hoofdlieden en brandmeesters der brandweer, assuradeu ren enz., waren ter plaatse aanwezig, waar men, voordat de proefnemingen plaats vonden, in de gelegenheid was de samenstelling van dit brandbluschmiddel te zien. Het toestel heeft den vorm van een bus, inwendig ver tind. Aan de onderzijde van de bus is een opening, waarin een hermetisch gesloten fleschje geplaatst wordt, vermoedelijk gevuld met vloeibaar koolzuur. Deze opening wordt na plaatsing van het fleschje met een schroef- dop gesloten. Inwendig is in den bus een hamertje aangebracht, hetwelk in verbinding staat met een knop, bovenop de bus zicht baar. Drukt men nu op dezen knop, dan verbrijzelt het hamertje het fleschje met koolzuur en komt er tegelijkertijd eene ope ning bloot, waardoor het water, dat te voren, vermengd met eenige poeder van sterk zout gehalte, in de bus is gedaan, met kracht wordt uitgeperst. De bussen, bij deze proefnemingen gebe zigd, hadden een inhoud van 2 liter, zijn zeer gemakkelijk te hanteeren en kunnen door ieder in werking gesteld worden. Hoofd zakelijk beoogt dit handbluschtoestel bet on middellijk biusschen van beginnende branden. Een zevental proeven werden gistermiddag genomen; een schoorsteen, een houten ge timmerte, een raam van gordijnen voorzien, enz. werden achtereenvolgens in brand ge stoken, rijkelijk met petroleum gedrenkt. De werking van het toestel wekte ieders ver bazing. In minder dan een paar minuten waren de vlammen, die eenige meters hoog opstegen en vrij groole afmetingen hadden, geheel gebluscht. Zoo ook een vat met teer, over de straat uitgespreid en rijkelijk met petroleum begoten. Als brandbluschmiddel binnenshuis overtreft Bernheims Parafeu de bluschtoestellen, die men tot dusverre in werking zag; bovendien zijn de kosten er van aanzienlijk minder. De uitvinder, de ingenieur Gustave Bernheim, had gistermiddag veel succes. (AT. B. Ct De schuttersraad te Rotterdam heeft den schutter, die bij een der exercitiën meteen hoogen hoed op en klompen aan verscheen, veroordeeld tot 15 gulden boete. Te Rotterdam werd Donderdagmiddag op de "West,zeedijk een meisje van omstreeks i 2 jaar door een man aangesproken en mede gevoerd. Een burger, die daar voorbijkwam, kreeg achterdocht en besloot hen ongemerkt te volgen. Toen hij zag dat de man met het kind naar Katendrecht overvoer, ging hij ook mede en stelde onder Charlois een politie agent in kennis met het geval. Deze bracht het kind terug. De ontvoerder is bekend, en de politie stelt een nader onderzoek in. Men meldt uit Delft, dat dezer dagen voor het eerst een partij nieuwe geweren van 6.5 mM., welke door een keuringscommissie zijn onderzocht, aan de marine zal worden afge leverd tot versterking aan boord der oorlogs bodems. De afronding van den strandmuur voor Zeerust te Scheveningen, voor Delfland uit gevoerd door den aannemer Elshout, is thans voltooid. Een stevige basaltglooiing, van den muur tot bijna aan den voet van de Gedenk naald, beveiligt hem voor hooge zeeën. De reederjj zou nu zeker dankbaar zij n, indien de gemeente van Delfland de wederopenstel- ling van het zoogenaamde Zuiderslag kon verkrijgen voor het verkeer van voertuigen met het strand. Het fokken van patrijzen in .het jachtveld der heerlijkheid sRhoon en Pendrecht" is met succes bekroond. Bij het jagen gedurende slechts eenige uren heeft men niet minder dan 30 patrijzen geschoten. Zondag J3 Sept. zal op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de tentoonstelling van schoeisel uit verschillende landen'en trïdf- i n 4 perken geopend wordjen. De voornaamste l^ijdrage fot deze tentoonstelling werd gele verd door de merkwaardige collectie-Zilcken, onlangs ook in Den Haag tentoongesteld. Vanwege de commissie-Kouveld is het vol gende bekend gemaakt: Het is onze commissie gebleken, dat het lastig vallen op straat te Maastricht van de zeven niet- stakende glasslijpers geheel op rekening gesteld wordt van de stakers. Nu deze voorstelling sommigen aanleiding gegeven heeft om den stakers hun financieelen steun te onthouden, is het van gewicht de oorzaak der ongeregeldheden in het licht te stellen. De stakende giasshjpers ontkennen ten stelligste dat zij ongeregeldheden pleegden hun bestuur waarschuwde daartegen, doch de arbeiders te Maastricht, beseffend, dat. als de glasslijpers hun strijd tegen de firma P. Regout Co. verliezen, hun organisatie eveneens in duigen liggen zal, zijn verwoed op de niet-stakende glasslijpers. En te meer nu zij weten, dat deze bezig zijn anderen het vak te leeran en dusdoende medewerken ora hun kameraden, die staakten om hun bestuur- niet in den sieek te laten, de kans te ontnemen weder aan het werk te komen. De stakende glasslijpers hebben de volgende verklaring afgelegd: sDe stakende glassfijpers, leden van de vak- vereeniging «Vergelding" te Maastricht, verklaren geen deel te nemen aan ongeregeldheden op straat tegen de niet-stakende glasslijpers, hoewel deze hen alleen laten staan in den strijd voor hun goed recht en, door aan het werk te blijven, dazen strijd zwaarder maken, dien zij tevens voeren voor hun medewerklieden." Dit blijkt ten duidelijkste uit de verklaring der firma P. Regout Co. aan de afd. Amster dam van «Patrimonium," dat zij de ontslagen bestuursleden niet terugneemt omdat «daardoor de geest van wispelturig verzet in niet geringe mate zou worden versterkt." De stakende glassiijpers, die zich solidair ver klaarden met hun bestuur, hun woordvoerders die opkwamen tegen eene loonsbeknibbeling, welke later op de niet-stakenden niet werd toe gepast, laten het gaarne aan de publieke opinie over of dit «wispelturig verzet" kan worden genoemd." Er is van de zijde der glasslijpers niets ge schied, wat hen de sympathie, die zij zoo ruim schoots mochten ontvangen, kan doen verliezen. Het eenige wat geschiedde is, dat de bedoeling der firma Regout, volgens haar antwoord aan de afd. Amsterdam van «Patrimonium", nog duidelijker blijkt dan ooit te voren. Dat de glassiijpers er geen genoegen mede nemen, dat hun bestuurders weggezonden wer den, die niets anders deden dan een loon te vragen, dat de firma onmiddellijk daarop toe stond, wordt neen geest van wispelturig verzet" genoemd Wanneer deze firma haar doel tegenover haar werklieden bereikt, dan zijn deze niets dan slaven, en hebben zich aan elke willekeurige handeling der firma te onderwerpen, zonder in staat te zijn, langs volkomen wettigen weg, daartegen niets in te brengen. De commissie blijft dan ook met vertrouwen een beroep doen op het Nederlandsche volk, téineinde dusdoende te protesteeren togen het schromelijk machtsmisbruik der firma P. Regout Co. Het is reeds gebleken dat het verhaal var» den zonderlingen diefstal in de Planciusstraat te Amsterdam, gasteren door ons vermeld, verzonnen is. De justitie zal nu te beoordeelen hebber, in hoeverre de man, die de politie trachtte te misleiden, zelf strafbaar is. Uit LJmuiden is door de politie naar Amsterdam overgebracht een persoon, die zich aan boord van het naar Amerika uit gaand stoomschip Galand trachtte te verber gen en geen plaatsbiljet had. Te Hilversum is overleden de zoogenaamde j»rijke bedelaar" J. Vos. Zijne kinderen, die nog steeds verwaarloosd werden, zullen nu vanwege het armbestuur in een gesticht kun nen opgevoed worden, en later het bezit krij gen van de nalatenschap van hunnen vader. Gisternacht is te Koegras (gem. Den Hel-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2