VERZOOPING Een Fietsrijder, GeveiMe en Yertóte onroerende pederen. G-lzimiii wenscSto ik wel eens te spreken SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Pp R L ,E G^R A AF. ADVERTENTIES. POLITIE. Stedelijk Nieuws. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING Openbare Vrijwillige der) de boerenwoning, bewoond door den landbouwer C. Blankman, door brand ver nield. De in de nabijheid staande landbouw- schuur, de geborgen oogst en eenige op het erf aanwezige hooiklampen werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Al het verbrande moet verzekerd zgn. B. en W. van Groningen hebben den raad voorgesteld te besluiten, dat, te beginnen met 1897, in woningen waarvoor een huur- som van niet meer dan f3.50 per week wordt betaald, tegen een prijs, éen cent per stère hooger dan aan andere particulieren in rekening wordt gebracht, gas zal worden geleverd over den muntgasmeter, met bijleve ring door de gemeente van een binnenleiding met eenvoudige lamp en komfoor, welke toe stellen het eigendom van de gemeente blijven. Mr. E, J. P. Jorissen, rechter in de Zuid afrik. republiek, vertoeft thans eenige dagen te Groningen. De kookscholen mogen zich in Twente (zoo wordt ons van daar gemeld) in steeds klimmende belangstelling verheugen. De cur sussen worden te Enschede vanwege het depart. Enschede der Maatschij. tot nut van 't Algemeen en te Hengelo vanwege de liee- ren Gebr. Stork Co. gehouden, en hoewel aanvankelijk de arbeidersbevolking eene zekere antipathie tegen deze nuttige instellingen scheen te koesteren, en de meisjes er slechts met moeite toe konden worden gebracht de les sen te volgen, neemt het aantal aanvragen gaandeweg toe en bljjkt uit het feit, dat eenige meisjes ten tweeden male een cursus volgen, dat de heilzame werking van kook lessen hoe langer hoe meer wordt gevoeld. (A7. It. Ct.) Omtrent de aanbieding van vijf der stakende glasslijpers om het werk te hervatten, wordt aan de Limb. Koerier nader gemeld Gistermorgen vervoegden zich de v(jf be doelde werklieden aan de fabriek, zeggende, dat zij, evenals de andere stakers, zonder het bestuur het werk wilden hervatten. Er werd hun toen gezegd, dat dit zoo niet ging, maar dat ieder, die werken wilde, zijn naam b(j den portier kon inschrijven en dat dan later over de aanneming zou worden beslist. Hierop 7.1jn de vijf bedoelde werklieden weggegaan, zonder hun naam te hebben doen inschrijven." De stakende glasslijpers verklaren geen deel te nemen aan ongeregeldheden op straat tegen de niet-stakende slijpers. De conclusie van den auditeur bij den schuttersraad te Middelburg is, dat aan Van der Veer slechts weigering van opvolging van een bevel, n.l. om de wapens te komen afhalen, kan worden ten laste gelegd en mitsdien vordert hij dieus veroordeeling tot f3 boete, te vervangen door provoost-arrest. 's-Gravenliage. De groothertog van Saksen-Weimar en de hertogin van Mecklen burg zijn hedenochtend uit Scheveningen naar hunne woonplaats teiuggekeerd. Tot afscheid kreeg de dochter van den groot hertog verschillende bloemruikers. Geruimen tijd voor het vertrekuur in de wachtkamer voor de vorstelijke familie aan- wezig hadden de groothertog én zijne decKtér gelegenheid van allen, die daar saamgekéinen t waren om hen uit te leiden met een Vrién delijk woord afscheid te nemen. De S. C. en F. C. ïHertnes" kan met vol doening op het afgeloopen seizoen neeizien van de 9 matches, die zij speelde, won zij er 6. Tevens is zij kampioen van den Zuidbollandschen cricketbond, waarvoor 'zij een zilveren -medaille ontvangt. De heeren A. Dirkzwager, als hebbende de hoogste batting-average (28) en de heer I. F. van Bmjsen, als hebbende de laagste bowling- average (3) winnen de medailles, daarvoor uit geloofd. De S. O. en .F. C. nHermes" zal 8 October a.s. haar 12l/rjarig bestaan vieren. Door de koninklijke vereeniging sliet Neder- landscb Tooneel" is een prijsvraag uitgeschreven, voor een taoneelspel, waarvan de stof is ontleend aan de geschiedenis van ons land of ons vorsten huis. Het stuk zal geschikt moeten zijn tei op voering voor H. M. de Koningin tijdens de inhuldigingsfeesten in 1898. De prijs voor het bekroonde stuk zal f 1000 bedragen. Tut directeur van de Utrechtsche Mannen- zangvereemgmg is in de plaats van Hiclmtd Hol, die om gezondheidsredenen bedankt heelt, Johan Wagenaar benoemd. In Prof. Von Leyden's universiteits-ziekenhuis te Beilijn, heeft men m het vocht dat twee lij ders aan maagkanker was afgetapt (een vrouw van 22 en een man van 63 jaar), een soort van bacil ontdekt, welke misschien de geneeskundi gen op het spoor van de oorzaken van kanker kan brengen. Prof. Von Levdan en dr. Schaudinn zijn thans bezig met ondei zoekingen, en zij wachten de uitkomst daarvan af, om te beslissen of de ge vonden bacil in verband staat met den kanker of met. De hh. Joh. Messchaert en Juhus Röntgen hebben het voornemen opgevat in den loop der volgende maand eenige hederavonden te geven in de voornaamste plaatsen van ons land. Hunne tournée vangt aan met een concert te Rotterdam. Het blijkt dat er te Parijs in oIJ6tol Dien" alleen 20 personen zijn opgenomen, die bij de cycloon van Donderdag gewond weiden. De afstand door dit naiuurveischijnsel afge legd was niet groot; ook de straat, waarover hij gewoed heeft, was niet breeder dan 50 a 150 meter. In Zuid-Frankrijk hebben Woensdag gewel dige stormen gewoed. Een aanklacht wegens beleediging door de pers, die voor de rechtbank te Berlijn wotdt behandeld, schijnt aanleiding te zullen geven tot een ge ruchtmakende zaak. De aanklacht was gegrond op een artikel in de Chartottenburger Nachr., waarin ernstige beschuldigingen weiden inge bracht tegen den krankzmnigenaits dr. Mitten- zweig. De redacteur van dit blad heeft niet al leen voor Jen rechter zijn aantijgingen volgehou den, hij heeft nog zwaai dere beschuldmgen tegen den klager ingebracht en aangeboden daarvoor bewijzen te leveren. De redacteur beweert, dat dr. Mittenzweig personen voor krankzinnig ver klaarde, zonder dat hij ze ooit had gezien, ja zelfs dat hij ziqh liet omkoopen om in bepaalden zin veiklaringen af te leggen. Ten overvloede beschuldigt beklaagde den dokter nog van mein eed. De rechtbank heeft besloten den redacteur in de gelegenheid te stellen de waarheid van zijn 'woorden te bewijzen. Eene vroedvrouw te Lehe, bij Bremerhaven, mej. Schmidt, is gevangengenomen onder ver denking van moord op de drie mannen, die zij heeft gehad. Toen in 1891 haar eerste man stierf, werd zij reeds, als verdacht van hem vermoord te hebben, in hechtenis genomen maar zij werd vrijgelaten wegens gebrek aan bewijzen. Zij herttouwde kort daarna, en ook haar tweede man overleed op een geheimzin nige manier. En thans is haar derde man ge storven aan wonden, welke men vermoedt, dat zij hem heeft toegebracht. Nabij Muros, eenige mijlen van Kaap Fmistère verwijderd, heeft men, na een hevige ontploffing in den nacht van Zondag te hebben waarge nomen, veel wrakhout gevonden, deels voorzien van den naam Fusiyama en Rochester. Men vèr- rooedt, dat twee schepen in aanvaring geweest en beide gezonken zijn. De Glen Line-steamer G'ienartney, naar Yoko hama bevracht, is in het Suez-kanaal in brand geraakt en gezonken. De opvarenden zijn gered de schade is enorm, maar nog niet opgemaakt. 's-GRA VEXIIAGE, 12 September. De minister "Van Houten heeft hedenmiddag de Staten-Generaal gesloten, met eené rede waarin hij wees op de overeenstemming, ver kregen tusschen Me personeele belasting en het kiesrecht, twee dér gewichtigste onder werpen, welker nieuwe regeling de regeering zich meer in het bijzonder tot taak stelde, voorts ook op de krachtige bevordering van den aanieg van openbare werken hier en in Indië, de invoering der faillissementswet, de afschaffing der gerechtskosten in strafzaken, de uitbreiding van het grondgebied van Am sterdam en Leiden, de conversie op gunstige voorwaarden, de militaire inundatien, den militairen pensioenraad, de wijziging van de burgerlijke rechtsvordering de eedsaflegging der leden van de Provinciale Staten en ge meenteraden. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedsig- teekend telegram van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië: ïBezetting van Samahani afgelost. Alles rustig. Uit Selimoen naar Reungreun en Lepong Bajoehier benden van Panglima Poliro en Habib Samalanga bevochtengisteren naar Kotta Radja terug met de hoofden der be zochte streek. Gewond twee officieren en drie militairen beneden dien rang. Gezien twaalf gesneu velde vijanden." Veikochf 12 September. Notaris- H. B. E. Blaisse. Een winkelhuis met erf en pakhuis aan de Hoogstraat no. 32, groot 149 vierk. ellen, in veiling f3920, veikocht voor f4170. Een huis, ingericht tot koffiehuis, waarin ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, met afzonderlijke bovenwoning, aan de Oude Sluis no. 17, gioot 47 vierk. ellen, in veiling f3420, daarvoor verkocht. Twee woningen niet open plaatsje aan de Prinsensteeg nos 30 en 38, groot 56 vierk. ellen, in veiling 1 1300, 2 f330, niet verkocht. Een pakhuis en kantoor, met daarnaast ge legen gang, aan de St.-Anna-Zusterstraat no. 19, groot 144 vierk ellen, in veiling f1500 ver kocht voor f 1540. Een perceel bouwterrein, groot ongeveer 105 vieik. ellen, aan de Maiiastraat, in veiling f310, niet verkocht. Een perceel bouwterrein, groot ongeveer 105 vierk. ellen, gelegen als voren, in veiling f209, niet verkocht. - ci_ Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat een geel kindcrschoentjc, een witte kous, een scheermes in étui, een trap, opge- vischt uit de Buitenhaven, en een pet. I l. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een gouden oorbcllclje met rood steentje, bij wed. Warner, Broersveld 96, een zwarte damesparaplute, bij Valken burg, "Broersvest 89, een boezeroen, bij v. d. Berg, werkzaam in de branderij van den heer Zoetmulder, Bakkerstraat, een zil veren pen- en potloodhouder, b(j Krab- I bendam, Baan 93, een jonge bruine trek hond met witte borst, op de werf van de firma Van der Eist, in de Lange Nieuwstraat. Mijnheer de Redacteur. Het kan met ander», of iedereen die het wel meent met de stad zijner inwoning, ziet het met leede oogen aan, dat vele stoombooten onze stad voorbijvaren en met meer de vroeger zoo druk bezochte aanlegplaats aandoen. H Het schijnt dat aan onze stad door die voor bijvarende stoombooten zoo weinig te verdienen valt, dat het havengeld, zooals het thans ge- steld is, er niet meer op kan overschieten. Dat zulks voor vele ingezetenen, vooral de handel - drijvenden, een groot ongerief veroorzaakt, zal voor iedereen zeer begrijpelijk zijn. Zoo moest steiler dezes onlangs eenige mudden aardappelen uit Bnelle ontvangen en was hij verplicht deze te Viaardingen te doen afhalen. 1 'Zoo moeten veehandelaars dia uit Middel- 1 harnis en Bnelle en omstieken per stoomboot t hun gekocht vee willen vervoeren, dit te Viaar dingen of te Rotterdam in ontvangst nemen. Nog tal van andere voorbeelden zouden genoemd kunnen worden. I Onlangs werden in uwe courant aardappelen I uit Bnelle geannonceerd franco Viaardingen of Rotterdam. i Die thans vrienden of kennissen in Brielle of Middeiharnis willen bezoeken, moeten eerst naar Rotterdam of Viaardingen, of zij die van die plaatsen naar bief willen komen moeten Via Viaardingen of Rotterdam de reis maken. Zooais steller vernam, heeft die toestand reeds van af Nieuwjaar geduurd, en schijnt heleinde nog niet nabij, weshalve hij de vrijheid neemt het geachte Bestuur dezer stad aan bet spreek woord te berinneren: Verzet de bakens vóór dat het getijde verloopt" immers Rotterdam en 'Viaardingen profiteeren ten koste van onze stad. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Achtend Een handeldrijvend ingezetene. B U RÜ ER I. IJ K E STAN D. Geboren i 10 Sept. Johanna, dochter van C. lijnhout én 3. G. den Held, Bakkersstract. Simon, zoon van J. van der Kraan en E. Bijl, Oosterstraat. Gerrit, zoon van G. Stolk en A. de Vlaming, Damlaan. 12. Cornelia Antonetta, dochter van P. Jonas en G. van den Heuvel, Bakkersstraat. Overleden: 10 Sept. Hendrik van Gaa ien, oud 14 maanden, Bakkersstraaf. li. Aaltje Tijssen, oud 3 jaar en 5 maanden, Berendinastraat. Den l«n September hopen onze geliefde Oom en Tante, KLAAS VERMEULEN en CHRISTINA GEURS, hunne te herdenken. Hunne dankbare Heven en Nicht. voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van a. den Heer ANTONIUS THEODORUS VAN DIJK, in leven Commissionnairge woond hebbende te Schiedam en aldaar overleden den 11 n Augustus 1895; en l. den Heer THOMAS VAN GINK Sr., in leven winkelier, gewoond hebbende te Schiedam, en aldaar overleden den 9n Februari 1890 •worden opgeroepen om te verschijnen op Naandag den 21n September 1896, des namiddags ten éen ure, fnhet gebouw Mr sis Sacrum" te Schiedam, teneinde aan te hooren de rekening en verant woording van het beheer dier nalaten schappen, door de i pspectieve erfgenamen af te leggen, en welke rekening en verantwoor ding inmiddels ter inzage ligt ten kantore van den ondergeteekende, Notaris te S c h i e- d a m. W. J. A. ROLDANUS. VAN Een PABil», waarin Koffiehuis, hebbende vergunning, met boven- en achterwo ningen, én ERVE, aan den Korten Achter weg te Schiedam, no. 21, kadaster sectie B, no. 1070, groot cent. Bij velling op Vrijdag 20 September 1896, dés voorm. ten elf ure, en afslag den volgenden dag, des avonds ten aclit ure, beidé in sMusis Sacrum" te S c"h i'e- Üam; bezichtiging "Woensdag en Hon derdag vóór de veiling des voorm. van 10 tot 12 en des nam van 2 tot 4 ure, met een bewijs van toegang, door Notaris ROELANTS afgegeven, bij wien inlichting te bekomen is. die op den Idden 3fcl in Rotterdam op den Coolsingel bij het aanrijden van een jongen was, Miju adres is: 1HES1 MAAG West einde 3 4».

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3