A0. 1896 Zondag 13 en Maandag 14 September N°. 9131. Tweede Blad. Feuilleton. Jessie's Voogd. "V ij f t i g* s t Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, rTX odé. uitgeve: Builen 1 audsche Berichten. CUBE C0URAN1'. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommcrs f 1.85. - 2.50. - 0.10. KR8THit.1T STO. B D R R .1 l' BOT Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eenc Courant1,10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS© II LAUD. De keizer richtte uit Gbrlitz het volgende telegram aan den groothertog van Baden: Op uwen 70n geboortedag, op welken u door uw volk en uit alle deelen van Duitschland be wijzen van oprechte vereering en liefde ge bracht worden, voel ook ik mij gedrongen u mijne uit het volle hart komende gelukwenschen te zenden. Terwijl ik met vreugde erken hoe .schitterend uwe verdiensten met betrekking tot de grondvesting en het machtsbehoud van ons gemeenschappelijk vaderland zijn, en hoe gij het verstaan hebt de banden der vriendschap tusschen ons, onze huizen en regeeringen immer hechter en inniger vast xe knoopen, dank ik den Almachtige, dat Hij u tot nu toe zoo genadig beschermd heeft, en smeek ik Hem, u, vergezeld door de liefde van het Duitsche volk en de erkentenis der Bondsvorsten, ten zegen van uw land en van het geheele rijk nog lang in frissche krachten te behouden. De keizerin sluit zich aan bij mijn geluk- en zegenwenschen met geheel haar hart en zal mij bij u vertegenwoordigen, daar mij de plicht hier vasthoudt. Door den kommandant van het 15e armee korps, generaal Von Bülow, heeft hij echter ook nog een eigenhandig schrijven doen aan bieden, dat in den daarvoor gebruikelijken stijl aanvangt met: skoninklijke hoogheid, doorluchtige vorst, vriendelijk geliefde neef, broeder en oom", en waarin van mijn hoog zaligen heer grootvader, en mijn in God rustenden heer vader gesproken wordtmet de aanbieding var het model voor het te Berlijn opgericht wordende gedenkteeken voor keizer Wilhelm I, »blijf ik, met de verzeke ring van ware hoogachting en vriendschap, van uwe koninklijke hoogheid de sfreundwil- lige Vetter, Bruder, und Neffe" Wilhelm R. De lO'drt. Zeitg. schrijft, dat de Duitsche verzekering der werklieden tegen ziekte en ongelukken een belangrijken teruggang van den omzet der openbare banken van leening ten gevolge heeft, zoo belangrijk zelfs, dat te Mannheim de stedelijke leenbank hare eigen kosten niet meer kan dekken, zoodat tot eene verhooging der rente moet worden over gegaan. BELGIS. De minister van openbaar verkeer Van den Peerenboom heeft bepaald, dat de boete voor werklieden en beambten in staatsdienst nooit meer dan gedeelte van hun dagloon mag bedragen. Er is herhaaldelijk sprake van een mon sterverbond tusschen conservatief-liberalen en conservatief-katholieken. De bekende leider der katholieken, Woeste, heeft zich in zijn geruchtmakend artikel in de Revue Generale een bewonderaar van dit plan getoond, dat sieh tegen de socialisten zou richten. Maar het grootste gedeelte van de pers, katholiek zoowel als oud-liberaal, kan dit voor België zoo ongehoorde verbond niet goedkeuren. Zoo o. a. de Gentsche Sien Pullic die de liberalen als Manchestermannen veroordeelt en de Independance. Dat de wind echter in België in deze richting waait, dat de oud-liberalen perslot banger voor de »roode" dan voor de zwarte internationale zullen zijn, kan niet op goede gronden ontkend worden. Over den Zondagsarbeid in de fabrieken is een enquête gehouden. De resultaten zijn, dat slechts 35 pCt. van de hoogovens altijd Zondags gesloten zijn, terwijl G5 pCt. van de werklui Zondags nooit werken. 41 pCt. werken altijd Zondags door, 12 pCt. om den anderen Zondag en 12 pCt. slechts nu en dan Zondags. De timmerlieden-patroons te Brussel hebben besloten, met het oog op de vele aanvragen van gezellen om weer aan bet werk te gaan, om de werkplaatsen Dinsdag 15 September weer te openen om zeven uur 's morgens. De beslissing werd met op drie na algemeene stemmen aangenomen. Dit besluit zai door aanplakking bekend gemaakt worden. Alle werklieden, welke dien dag niet aan het werk gaan, worden be schouwd ontslag genomen te hebben. F R A N K R IJ K. In de gisteren gehouden zitting van den ministerraad heeft de minister van buiten- landsche zaken medegedeeld dat door de Porte aan de gezanten der mogendheden een schreven is gezonden, waarin wordt kennis gegeven, dat de regeling betreffende Kreta is verlengd. Er wordt tusschen den minister van finan ciën en de Banque de France druk onder handeld over de vernieuwing van het bank- monopolie. Men hoopt de nieuwe overeen komst nog in dit jaar aan het oordeel van het parlement te onderwerpen. Eindelijk is de keizerlijke trein te Parijs waarmede de czaar van Cherbourg naar Parijs zal reizen. De trein bestaat uit elf gelijke wa gens, alle beschilderd met het keizerlijk wapen; aan de einden van elk rijtuig is een trap, met een verguld ijzeren leuning. Het treinpersoneel bestaat uit een twintigtal Russische beambten. ENGELAND. De St. James Gazette deelt mede dat het bezoek van den czaar en zijn echtgenoote op Balmoral het eenvoudige karakter zal dragen van een familiebezoek en niet gepaard zal gaan met groote feestmaaltijden en dergelijke. De koningin ontvangt haar kleindochter met liaar gemaal als zoodanig. Zaterdag is het blauwboek van de commissie, belast met het onderzoek naar de financieele betrekkingen tusschen Ierland en Groot-Brit- tannië, verschenen. Daarin trekt vooial de aandacht dat Ierland aan belasting ongeveer een elfde gedeelte op brengt van hetgeen Groot-Britlannië levert, terwijl de draagkracht van Ierland naar schatting niet het twintigste deel der draag kracht van Engeland en Schotland is. De Standard ontkent, dat het waav is, dat er groote hoeveelheden goud van uit Engeland naar Japan verscheept zouden worden. De werkstaking aan de Clyde isafgeloopen. Alle werklieden aan de werven van Dunsmuir en Jackson hebben den arbeid herval. In de vergadering van het centraal-comité der internationale dokwerkers-vereeniging te Westminster heeft Tom Mann medegedeeld dat de beweging te Botterdam, Antwerpen, Hamburg en elders krachtig gesteund wordt. De afdeeling Rotterdam scheen hem het best georganiseerd. Vervolgens las Tom Mann een schrijven voor van het ministerie van buitenl. zaken, meldende dat lord Salisbury de deputatie niet kon ontvangen, welke hem over de arrestatiën te Antwerpen wenschte te spreken, en dat 32. iVeel zwaarder?" vroeg inspecteur Snuggs verder. »Droeg hij een baard »Wel mogelijk. Ik weet het niet zeker, want eerstens was het er donker en ten anderen scheen bet mij toe, dat de man den kraag van zijn jas had opgeslagen." Snuggs keek stijf in zijn hoed, alsof daaruit de gedaante van den sgrooten onbekende" te voorschijn moest komen. Daarna sprak hij: Gij kunt gaan, Mr. Dryful. Winner, breng den man naar zijn verblijf terug." sMoet ik ook den derden man meebrengen?" sNeen Winner, dat is niet noodig." Winner verwijderde zich met Bob en de twee beambten bleven alleen. iWat dunkt u, Mr. Snuggs," vroeg de officier van justitie, .zouden wij er zoo komen »Ik twijfel er aan." »Wat zoudt gij niet denken, dat »Da twee, die wij hier gehad hebben, zijn naar mijne meening even onschuldig aan de misdaad als wij beiden. Wat den derde betreft, is mijne overtuiging niet zoo vast. Hij is een der erfge namen. Dat zegt iels. Als in Engeland een man van geld sterft op de wijze als deze Mr. Fin- ding, dan bestaat er naar mijne meening aan leiding om alle erfgenamen te doen arres- teeren." »En zoudt gij denken, dat wij de anderen op vrije voeten kunnen stellen üDat vooral niet! Vergeet niet, hoeveel moeite een detective vaak heeft een vermoedelïjken boosdoener in banden te krijgen. Het zou eene onvergeeflijke fout zijn, deze beiden te ont slaan, al was hunne onschuld zoo klaar als de dag. Ik ben overtuigd, mijnheer de officier, dat wij hier met een doortrapten schelm te doen hebben. Ik heb nog dezen nacht een locaal onderzoek ingesteld. In het vertrek geen de minste wanordelijkheid, geen druppel bloed op het tapijt behalve op de plek waar het lijk lag. 'tls kerelswerk geweest, Sir. En Finding is zoo goed getroffen, dat hij waarschijnlijk zonder een enkel geluid te geven neergestort is. Zoo iets doet alleen een geoefend men- schenmoordenaar, een koelbloedige schurk, die voor niets terugdeinst. Ik verzeker u Sir, wij staan hier voor eene taak, moeilijker dan mij nog ooit tijdens mijn langen diensttijd als poli- tie-beambte voorgekomen is. Doch laten wij onzen kostelijken tijd niet verpraten. Hebt gij de lijst van Finding's cliënten bij uwe stuk ken »Ja, Mr. Snuggs." »Mag ik die even inzien »Hier is zij." Er stonden een groot honderdtal namen op de lijst, die de officier van justitie aan Snuggs overreikte. «Wat wilt ge er mee doen?" vroeg deze. nik wil weten met welke lieden Finding al- zoo te doen had. Ik kom weer op mijn eerste idee terug. Eerste indrukken wegen bij mij zwaar. Finding was een man, die er slag van had geld te verdienen. Zulke lieden treden allicht in de rechten of vermeende rechten van anderen. Het zou mij volstrekt niet verwonderen, dat Finding het offer geworden is van een zijner slachtoffers." Zoo sprekende, begon Snuggs langzaam en nauwgezet de lijst van personen te bestu- deeren en die te vergelijken met een er bij ge voegd aanhangsel, waarop aangeteekend was welke processen Finding voor de betrokkenen gevoerd had. Eindelijk beval hij dat de schrijver Jones nog eens zou voorgebracht worden, »Zeg mij nu eens kort en bondig, Jones, welke der cliënten op den laatsten dag of op een der laatste dagen zich het meest bij Finding vertoond heeft, dus wie het meest bij hem is in- en uitgegaan." sDaar is bijvoorbeeld de handelaar in zijde Hertington uit de Newgate-street, Sir, een net gekleed heer, die een proces met zijn makelaar had." «Verder." «Dan kwam er ook eene Mr. Frederik Dowiing

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5