GRIEKENLAND. overigens deze zaait zoogoed als geregeld was met de Belgische regeering. Jet bljjkt dat de internationale dokwer kers-associatie van alle patroons zal eisehen dat het salaris verhoogd, de arbeidsduur ver minderd en het stukwerk zooveel mogelijk beperkt zal worden. ndien zoo zeiden de aanvoerders de patroons aan deze eisehen niet toegeven, zal er een internationale werkstaking uitbreken, zonder wedergn in cL geschiedenis van den oorlog tusschen kapitaal en srbeid. Op voorstel van den Schotschcn bond van typografen heeft het werkliedemtongres te Edinburg besloten, voortaan de ver Jaggevers te weren van alle bladen, die nii t tot een vakvereeniging behoorende werklieden in dienst hadden. Dientengevolge kon geei. enkel verslaggever uit Edinburg t'e vergaderingen bijwonen. Het congres ie Edinburg heeft nog de wen- sche'ijkheid uitgesproken van nationalisatie van den bodem, van de mijnen en van de spoorwegen. Ia den Corkschen gemeenteraad zijn heftige woovden gevallen omdat de burgemeester bij het bezoek van den lord-iuitennnt van Ierland de Engelsche vlag had doen hijschen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Omtrent Nansens triomfantelijken intocht jp Chnstiania zijn nog de volgende bijzon derheden beker.d geworden. De geheele weg was versierd met vlaggen en slingers groen tusschen hooge masten. Merkwaardig was vooral een levende eere- boogde leden van een gymnastiekclub hadden zich aan den ingang van een straat in den vorm van een boog opgesteld, waar onder Nansen doorreed. Da studenten hadden een prachtigen eere- boog opgericht, waaromheen zij allen met hun professoren geschaard stonden. De weg, dien de stoet volgde, was afgezet door een eerewacht van 12,000 man, bestaande uit de leden der verschillende corporation en gilden met hun vaandels. De koning gaf ter eere van de helden van den dag een feestmaal, waarop ook de bouw meester van de Fram, de heer Colin Archer, was genoodigd. Al de leden der expeditie ontvingen een ridderorde, Nansen zelf het grootkruis der orde van St. Olaf. In het paleis zag Nansen voor het eerst zijn dochtertje Liv terug, dat nog slechts eenige maanden oud was, toen hij de reis aanvaardde. Het meisje had sinds veertien dagen opuit- noodiging van de koningin :n het paleis met haar grootmoeder gelogeerd. Vriendelijker oplettendheid voor den koenen zeevaarder was wel niet denkbaar. "Werd Nansen dus met groote hartelijkheid ontvangen, minder was dit het geval met koning Oscar, die expresselijk voor dit feest van Bowstreet, Sir; een man, die aan eene Miss Eleonora trouwbelofte gedaan heeft, maar die naar zijn zeggen wel drie eeden wilde zweren, dat dit niet waar was en die nu door Miss Eleonora aangeklaagd is." «Verder, verder!" «Dan was er een man met een hond, Sir, die een Alderman van Greenwich gebeten heeft, Ik weet niet moer hoe hij heet «Verder maar." 9Dan Mis. Humphrey, Sir, die haren zwager, Mr. Gasting. heeft beklaagd, omdat hij gezegd zou hebben, dot zij dronk." «Verder." «Dan kwam Mr. dokter Commins uit Halfsea- Castle om te klagen, dat er een uit zijn krank zinnigengesticht was weggeloopen, omdat hij niet genoeg te eten kreeg." Verder." sTe gelijk met hem kwam Mr. Simon Jeffer son, waarom weet ik niet, Sir, want hij beeft er mij niets van gezegd." «Jefferson? Misschien erfenis-aangelegenheden, voogdijzaken? was overgekomen. Op straat werd hij bijna genegperd, eq op het diner, dat hij ter eere van Nansen gat, verschenen de leden van het perscomilé, die tevens journalist zijn, niet. Slechts den toost werd er gehouden, door den koning zelf, waarin deze het niet alleen zijn heiligen plicht, maar ook zijn onbetwistbaar recht noemde tegenover Nan sen de tolk te zijn der gevoelens van zijn Noorweegsch volk. Toen de koning zijn toost geëindigd had, verlangde hij, dat het door Björnson gedichte Noorsche volkslied zou worden gespeeld, welke handigheid een zeer goeden indruk maakte, omdat Björnson persoonlijk een groote vijand van den koning is, en daarom ook niet op het feest aanwezig was, maar wel zijn zoon en Ibsen. Aan de verdere feesten ter eere van Nan sen neemt de koning geen deelhij is Don derdag naar Zweden teruggekeerd. Mo 'gen Zondag, is er een groot volksfeest te Cl j-istiania, waarbij Björnstjerne Björnson de feestrede zal uitspreken. Tegen een correspondent van een Berlijnsch blad liet de koning zich vrij scherp over de radicalen uit. Toch, zeide hij, komen Zweden en Noorwegen bijeen, zoo door aardrijkskun dige ligging als door eenheid van volk en stam. Het plat Noorsch heeft met het Zweedsch veel meer verwantschap dan b.v. met het Deensch. Fram b.v, is Zweedsch en Noorsch beide. Z. M. erkende verder dat de radicalen in de groote steden aanhangers hebben ge vonden, maar het platteland is nog konings gezind en conservatief. Dat Noorwegen nog eens een republiek zou worden, kon hij niet gelooven. K U S L A N Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld, dat de czaar, tengevolge van zjjn personeele bemoeiing met de Khodynska- eatastrophe, tal van administratieve misbrui ken heeft ontdekt, waartegen hjj verklaart met onverbiddelijke gestrengheid te zullen optreden. De invloed der bemoeiingen van den czaar moet reeds zeer merkbaar zijn. Volgens de nadere berichten over de oorzaak der degradatie van verscheidene officieren van het Frans-Jozef-regiment te Petersburg, had het schandaal volstrekt geen staatkundig karakter. In een vlaag van baldadigheid heb ben de jonge officieren eenige joden aange vallen, en een paar van hen vrij ernstig ge kwetst, hoewel deze joden geen aanleiding tot een twist gegeven hadden. OOSTESKIJ K-H O N G A It IJE. Vermoedelijk zal de Hongaarsche deputatie voor de bijdragen in de rijksuitgaven besluiten om een verhooging van de quota te verwerpen. Daarna zullen waarschijnlijk de beide depu taties samen te Buda-Pest onderhandelen. De «Mogelijk wel, Sir," Verder." «Dat waren de laatste, Sir. Later is er nie mand meer geweest, behalve Mc. Dryful, die mij wekte." «Dat wil zeggen, gij hebt er niemand meer gezien." «Juist Sir," «Kent gij eene Mr. Tapperüay, Jones «Jaweldat was wijn voorganger." «Ja, en hij had vroeger een papiermolen te Tewkesbury, die nu in handen van Finding's erven komt. Daarna werd hij schrijver bij Fin ding." «Ja Sir, en nu is hij souffleur in het Asthfey- tlieater en verdient een shilling en zes pence per avond." Snuggs liet Jones weer wegbrengen, kuchte, hemde en keek peinzend voor zich, maar zag nog geen licht in deze duisternis De handefin- gen en drijfveeren der menschen zijn zoo moei lijk te doorgronden. Zou Riggs nog niet de dader zijn? De beambte ging weer zitten en bladerde regeering dringt op den grootst mogelijken spoed aan. De Budapesti Naplo deelt mede, dat de oud-minister Weckerle zich uit het politieke leven zal terugtrekken en zich bij de verkie zingen niet meer candidaat zal stellen. De oud-katholieke synode besloot den zetel van den bisschop van Weenen naar Warns- dorf (noordl. Bohemen) over te brengen, waar meer dan twee derden der oud-katholieken van Oostenrijk wonen. Te abor (Bohemen) is Woensdag de Czechi- sche katholieke dag geopend, die meest door den Czechischen feudalen adel en de geeste lijkheid wordt beredderd de hoofdpunten van behandeling zijn het sociale en het sehool- vraagstuk. SPANJE. Uit Madrid wordt weer melding gemaakt van eenige overwinningen, door de regeerings- troepen behaald op de Cubaansche opstan delingen. By deze gelegenheid moet de «kolo nel van den generalen staf" Varona gevangen genomen zijn, en men hoopt interessante bijzonderheden van hem te weten te komen. Daarenboven zijn ook belangrijke papieren gevonden. Ook op Luzon hebben de Spaansche troe pen overwinningen behaald. Daarbij zouden de rebellen 58 dooden verloren hebben. De bevolking, zoo zegt het bericht, ontvangt de troepen met geestdrift, en de rust keert terug. Generaal Blanco, de gouverneur derPhilip- pïjnen, heeft aan de regeering gerapporteerd, dat hij vier personen, onder welke de heer Yalentuela, een rijk koopman uit Manillla, heeft doen fusileeren. Een gewezen hooggeplaatst ambtenaar uit Manilla heeft in een onderhoud met een Spaansch journalist verzekerd, dat de op de Philippijnen gevestigde Duitschers reeds sedert vijftien jaar tegen Spanje hebben samenge spannen. Ondanks het mislukken van het plan betreffende de Carolinen, heeft men, volgens ham, nooit opgehouden samen te spannen. De Duitschers hebben, vervolgt hij, zich. meester gemaakt van den handel op de Phi lippijnen, en maken hiervan gebruik om in vloed op de inboorlingen te oefenen. De Madridsche bladen verzekeren in ver band hiermede, dat de Spaansche troepen- afdeelingen bij vroegere expeditiën Duitsche handelsreizigers ontmoetten, zelfs in nog niet afgereisde streken. Zij voegen er bij, dat de Duitschers eene onafhankelijke mafonnieke loge hebben opgericht, wat de andere vreemde ingezetenen niet hebben kunnen doen. Een telegram van Donderdag 3 September uit Athene, dat door de censuur is tegen gehouden en daarna per brief verzonden is, meldt, dat dien dag een groote betooging te langzaam Joch met alle aandacht in de papie ren, die men op Findings bureau in beslag ge nomen had. Hij bekeek de soms kleine briefjes en aanteekeningen, alsof ze hem geheele geschie denissen hadden mee te deelen maar scheen niets te vinden, waaraan hij den draad van zijn onderzoek kon vastknoopen. Eindelijk stond hij op en begaf zich recht streeks naar Lincoin's-inn, naar het kantoor van wijlen den advocaat. Ook hier onderzocht hij nog eens alles, wat met den moord in ver band kon staan. Niets ontsnapte aan zijn scherpen blik, maar een aanknoepingspunt vond bij ook bier niet. Hoe was 't mogelijk, meende hij, zoo iets te bedrijven en geen spoor van aanwezigheid ach ter te laten! «Een geraffineerde spitsboef, een vervloekt leepe vent," bromde hij en bleef in gedachten staan. Doch hoe later het op den dag werd, hoe onrustiger, hoe haastiger, hoe anstiger Snuggs werd. Wie stond hem borg, dat, terwijl 1 hij hier den tijd verknoeide, de man, dien hij zocht, dit uitstel niet benuttigde om zich in Athene gehouden is uit dankbaarheid voor de goede oplossing der Kretenzische kwestie. 300 Kretenzers hebben een tegenmanifestatie ge houden met een in rouwfloers gehulde vlag; zij zijn door de politie uiteengejaagd. De minister-president heeft een redevoering in de open lucht gehouden, waarin hij zeide met groot genoegen het vreugdebetoon der bevol king te zien; hij zou er aan de groote mo gendheden rapport van maken. De zestien vonnissen, waarbij personen te Athene ter dood veroordeeld zijn, komen ten laste van misdadigers tegen het gemeene recht; geen van de naar Kreta overgestoken Grieksche officieren is ter dood veroordeeld, zooals het eerste bericht deed denken. Het- zou ook wel vreemd geweest zijn. T It K IJ E. De ministerraad heeft bet volgende besluit genomen, hetwelk door den sultan is be— Jkrachtigd «Alle civiele en militaire ambtenaren zijn er voor verantwoordelijk, dat elk begin van onlusten in de kiem worde gesmoord. Parti culieren mogen niet deelnemen aan officieele handelingen. Plunderingen en moordpartijen moeten verhinderd worden personen die zich daaraan schuldig maken, zoowel Mohamme danen als Christenen, zonder onderscheid van rang, moeten gestraft worden. De desbe treffende kennisgevingen moeten in de dorpen afgekondigd worden, in de verschillende talen des lands gedrukt." De Porie heeft maatregelen genomen alle personen zonder middelen van bestaan, die te Konstantinopel komen, weer naar hun ge boorteland terug te brengen en om zoo in de provincie die emigratie naar de hoofdstad tegen te gaan. Er zijn verscheiden commissies tot dit doel benoemd. Overigens zal ook bij alle goe derenvervoer toegezien moeten worden, dat er geen bommen vervoerd worden, daar de Porte nu anarchistische woelingen in de provincie vreest. Eindelijk zal de Zieke Man ook maatregelen nemen, opdat geen buitenlandsche (speciaal Bulgaarsche) revolutionnairen in Turkije komen. Zooals men ziet, maatregelen in overvloed op papier. In Kanstantinopel gaat men er ernstig over denken wat de Europeanen zullen moeten* doen om zich bij mogelijke nieuwe onlusten te kunnen verdedigen. Een voorstel is, om in Pera en Galata, waar de meesten wonen, zekere gebouwen of huizen voor verdediging geschikt, als verzamelpunten voor de buurt te bestemmen en zich daar te verdedigen tot van de st&lionschepen hulp verleend wordt. Een ander is, voor die voorsteden eene politie onder Europeesche officieren te verlangen; dit zal echter volgens Turken-kenners weinig veiligheid te stellen Ontevreden, in bittere stem ming ging hij heen. «Inspecteur van de geheime politie," bromde hij in zich zeiven, onder 't gaan, «een fraaie inspecteur! Dat staat te kijken als de ezel bij den hooiberg!" Nog nooit had Mr, Jeremiah Snuggs het ge wicht, maar ook de moeilijkheden van zijn ambt zoozeer gevoeld als op dezen dag. Dat vruchteloos zoeken en peinzen, zelfkwelling was onuitstaanbaar. Hij liep naar het Asthley-tbeater. Ook die moeite had hij zich kunnen sparen. Hij werd niets gewaar dan dat William Tapperday, ten tijde dat de moord bedreven werd, gesouffleerd had in vijf bedrijven van het groote treurspel «Richard Leeuwenhort of de gevaren der dap perheid". Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6