Bepollm ier utomslei en uitga» rïööZT Binnenlaiidsche Berichten. gemeente Schiedam, UITGA VEN. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O ii (1 e r w Ij s. Armenzorg. T ft s c li e r ij. K e ï'hni e 11 w s. afdoen defiervorming-zal-neerdraaien op het veranderen van kragen de zaptiehs hebben roode kragen," zeide eens een geestig pacha jigeef de eene helft gi'oene, en noem ze gen darmes, dan zijn de mogendheden tevreden." Men twijfelt er echter op het oogenblik niet meer aan, of de moordbenden zijn van boven af voor hun werk losgelaten en uit het paleis van den sultan is ook weder het bevel tot staken gekomen. Weet men daar dat voor ieder dcoden Europeaan twee hooge Turken moeten hangen, dan is «r zekerheid niet door den goeden wil van de Porte, maar door de zekerheid voor haar dat bij nieuwe moorden de wraak niet uitblijft. De tegen woordig gestationneerde schepen zijn echter niet sterk genoeg, zulk een heiizamen indruk te onderhouden. Het is opmerkelijk dat de softa's niet medegedaan hebbende lagere geestelijkheid, zeer slecht betaald, schijnt zeer ontstemd te zijn tegen de tegenwoordige regeering en den Scheik ul Islamzij schijnt >ook in verschei dene moskeeën tegen het moorden gepredikt te hebben, en zoo kan liet wel waar zijn dat het gros der moordenaars vreemde arbei ders waren, en de inwoners zich teruggetrok ken hielden. Het baart op Kreta groote verwondering, dat de hervormingsfirman nog altijd niet uit gevaardigd is. De Christenen schrijven dit talmen toe aan de intriges van-de Mohamme- daansche autoriteiten op het eiland. Verder bevestigt het zich, dat hetrevolu- tionnaire comité weliswaar de voorgestelde concessies heeft aangenomen, maar toch aan de mogendheden verzocht heeft om eenige punten in de nieuwe constitutie duidelijker te maken. AFRIKA, Terwijl officieel beweerd is dat de Mata belen nu geheel ten onder gebracht zqn en dat Cecil Rhodes opnieuw samenkomsten met hun hoofden gehouden heeft, wordt van andere zijde gemeld dat de Matabelen zich volstrekt niet onderworpen hebben en in de Matoppo- heuvels een -zeer sterke stelling innemen. Generaal Carrington zou nu van plan zijn, het gebeele heuvelland met een kring forten in te sluiten en zoodoende de Matabelen door uithongering tot de overgave te dwingen. Twee van deze forten zijn al klaar. Voorloopig hebben de Zwarten nog veel munitie, waarvan zij uit hunne holen een uit stekend gebruik maken. Uit Buluwayo wordt pan de Daily Telegraph geseind dat de opstandelingen tusschen Gwelo en Fort-Chartres een nederlaag geleden heb ben; zij verloren 50 man. Majoor "Watts, dia het Matabelenhoofd Makoni heeft laten doodschieten vóór het vonnis behoorlijk bekrachtigd was, is in arrest gesteld en zal voor den krijgsraad verschijnen. De Kaapstadsehe correspondent van de Times, die dit bericht aan zijn blad seint, voegt er bij, dat men allerwegen sympathie toont voor majoor Watts. Sen afdeeling vrijwilligers is te Buluvvajo '.itboden. Voortdurend komen Matabelen zich onderwerpen en hunne wapenen inleveren. Maandag is te Kaapstad eene conferentie gehouden van vertegenwoordigers der Kaap- kolonie, Natal en den Oranje Vrijstaat om over het vraagstuk van een Zuidafrikaansch tolverbond te beraadslagen. De afgevaardigden van Natal hebben zich teruggetrokken, omdat de conferentie weigert het Natalsche tarief aan te nemen. SCHIEDAM, 12 September 1806. Naar aanleiding van het geval van den kapitein Van Vulpen te 's^Gravanhage, voor wien zijne schoonmoeder gratie vroeg, daar zij erkent in een staat van verstandsverbijste ring hem ten onrechte beschuldigd te heb- hep, yan oneerlijke handeling met haar ver mogen, wijst het Handelsblad op de onvol ledigheid van onze wet en op de gebiedende noodzakelijkheid haar zoo spoedig mogelijk te verbeteren en aan te vullen. Er moest immers geen sprake zijn van gratie, maar van revisie van een buiten 's rechters schuld verkeerd gewezen vonnis. Maar de wet voorziet in het geval niet Zij geeft slechts drie gevallen aan, waarin een vonnis of arrest,waarbij iemand tot straf is veroordeeld, kan worden geschorst en zelfs vernietigd, maar het onderhavig geval kan onder geen der drie gebracht worden. Het vonnis houdt dus stand èn de gratie is bovendien misbruikt. Het vonnisVan Vulpen brengt het blad ook nog op een verwante kwestie In Duitschland deed zich ten vorigenjare het geval voor, dat iemand, in de gevangenis tijdens het ondergaan van zijne straf over leden, na z^jn dood bij revisie van zijn vonnis werd vrijgesproken, daar het hof de over tuiging bad verkregen, dat de beklaagde tijdens het begaan der geïncrimineerde hande lingen reeds aan ziekelijke stoornis zijner geestvermogens geleden had. Ook dit zou ten onzent de wet niet toelaten. En tochop "het oogenblik van de misdaad kan soms niets doen vermoeden, dat de ongelukkige lijdende was aan eene zielsziekte. Maar wordt later bewezen, dat de daad bedreven is onder den invloed dezer ziekte, dan moet het vonnis kunnen worden herzien, dan moet aan den ongelukkigen krankzinnige en aan zijne familie worden teruggegeven minstens de eer. die, ten onrechte helaas •aan 'hem is ontnomen. De Scheveningsche politie, onderricht dat sedert eenige avonden een man des nachts in de duinen in een gegraven kuil verdween, stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat een 38-jarige gehuwde arbeider, te Scheve- ningen wonende in de Badhuisstraat, inder daad dn een kuil zijn bivak opsloeg en het gat overdekte om beveiligd te zijn tegen den invloed van de weersgesteldheid. De man zou lijdende zijn aan godsdienst waanzin. Een dronken bedelaar, die in de omstreken van Gorinchem gewoonlijk de rol van blinde man vervult .om medelijden op te wekken, werd j.l. Maandagmorgen aangetroffen in een staat, die bij t«vee veldwachters het mede lijden zoodanig .opwekte, dat zij hem over brachten naar het bureel. De burgerij kon alweder een blik werpen op een man, die door een gewaand gebrek het medelijden weet op te wekken, om aan Bacchus te offeren. Langs de oostgrens der prov. Groningen is thans veel bereden politie saamgetrokken, en te Ter-Apel is eene brigade marechaussee gedetacheerd om te waken tegen eene vrij aanzienlijke Zigeunerbende (of benden), welke in het Oost-Friesche gelegerd is, en nu hier, dan daar onze grenzen tracht over te trekken. Dit schijnt nog steeds dezelfde troep te zijn, die zich voor eenigen tijd ten oosten van onze grenzen ophield. (2V. .B. Cl.) VAN DE voor den dienst van 1897. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur, Afdeeling II, Andere kosten van dagelijksch bestuur, niet behoorende tot de voorgaande afdeeling. Art, 1. Kosten van licht en brandstoffen f 400. Deze post is verdeeld als volgt: Kosten van licht f 100.— j> brandstoffen- 300, Art. 2. Schrijf- en bureaubehoeften f 500. Art. 3. Druk- en bindwerk f 2500. Met bet oog op de uitgaven in 1805 en de te verwachten meerdere kosten aan drukwerk, die het verkiezingswerk voortaan zal eischen, wordt de post f 500.hooger voorgedragen. Art. 4. Briefporten, vrachttoonen en andere kleine uitgaven f 250. Art. 5. Kosten van het onderhouden en schoon houden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergaderingen van den raad en van burgemees ter en wethouders, mitsgaders voor de secretarie der gemeente f 1200. Dit bedrag is bestemd tot bekostiging van het onderhouden en schoonhouden van het raadhuis. Met het oog op noodzakelijke reparatien, waar-J onder het aanbrengen van nieuwe buitenblinden, wordt de post tot gelijk bedrag uitgetrokken als het vorige jaar, toen hij in verband met hoog noodige herstellingen f 200hooger werd voorgedragen dan in voorafgaande jaren. Art. 6. Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken f 450. Met het hoog noodig vernieuwen van meubilair in verschillende vertrekken, zal ook in 1897 worden voortgegaan, waarom de post tot gelijk bedrag als in 189G wordt uitgetrokken. Art. 7. Kosten voor verteringen ten behoeve van het huishoudelijk bestuur, bureau van stemopneming en van commissién f 200. Met het oog op het tot wet verheffen van de door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen nieuwe kieswet, waardoor een derde stembureau voor deze gemeente noodzakelijk zal worden, wordt de post f 50.hooger voorgedragen. Art. 8. Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand f 000. Art. 9. Kosten van de bevolkingregisters f 100. Art. 10. Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen f 1000. De meerdere uitgaven die de te verwachten nieuwe kieswet, althans bij hare invoering, zuilen na zich sleepen, maken het gewenscht dezen post reeds nu tot het uitgetrokken bedrag te verhoogen. Art. 11. Kosten van het aanplakken en omroepen f100.-. De betrekkingen van stads-aanplakker en omroeper worden door denzelfden persoon vervuld, die daar voor een vaste bezoldiging tot het uitgetrokken be drag geniet. Art. 12. Kosten van abonnement op het staatsblad, provinciaalblad en dag- of weekbladen f 82,18. Art. 13. Kosten wegens aankoop van periodieke boekwerken f 100. Art. 14. Kosten van zegels van registers, reke ningen enz. f 300.—. Art. 15. Kosten wegens het plaatsen van adver- ter.tiën in dagbladen f 500. Naar de uitkomst over 1895, f 100.hooger uit getrokken. Kosten van rechtskundige adviezen f De vermelding van dezen post, die vervallen en vervangen is door den hieronder volgende, geschiedt alleen om aan te duiden hetgeen daarop in 1895 werd uitgegeven (f73 Art. 16. Kosten van rechtskundige en andere adviezen, exploten enz. f 250. Art. 17. Kosten van geneeskundig onderzoek be doeld bij art 5 der pensioenverordening voor ge meente-ambtenaren f 50. Art. 18. Kosten voor het plaatsen van kennisge vingen in de Schiedamsche Courant f 200. Bij besluit van den gemeenteraad is aan den uit gever van de Schiedamsche Courant eene toelage ver leend tot het hier uitgetrokken bedrag, onder ge- houdenheid van zijne zijde om alie aankondigingen, kennisgevingen en berichten van het gemeentebe stuur uitgaande, in zijn blad op te nemen, zonder daarvoor afzonderlijke kosten in rekening ie brengen. Art. 19. Toeiage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der handelingen van den gemeenteraad f 1000. Uit hoofde van de aanzienlijke kosten aan het uit geven van dat verslag verbonden en van het inder tijd gering aantal geabonneerden daarop, heeft de gemeenteraad een jaarlijksche tegemoetkoming uit de gemeentekas toegestaan, en die overgedragen op den tegenwoordigen uitgever. In verband met een wijziging in de samenstelling van dat verslag, is deze toelage op f750.vastgesteld; terwijl de ge meenteraad met betrekking tot de uitgave van dit verslag, aanleiding heeft gevonden den post voors hands met f250.te verhoogen. Bij het nog onzekere of, en zoo ja op welke wijze, de uitgifte van dat verslag in 1897 zal worden voortgezet, heeft men gemeend den post onveran derd te moeten behouden. Totaal der Ilde afdeeling f 9782.18 s Iste - 37156. Totaal van het Iste hoofdstuk f 46938,18 Wordt vervolgd.) De nieuwe Neder,'andsche postzegels van vijf gulden zijn in vorm geheel gelijk aan die- van f2,50. De beeldenaar is roodachtig bruin op een groenen grond. Volgens het Septemberverslag van het Land bouwbureau te Washington is de stand van roais 91 dat is vijf punten lager dan de vorige maand. De oogst belooft nog overvloedig te wezen, ofschoon er veel klachten komen, vooral over vroege vorst in het Noorden. De gemiddelde slaat van de tarwe bij het oogsten was 74.6. Er wordt zeer geklaagd otoc verminderde opbrengst van het winterzaaisel, ver oorzaakt door droogte in bet voorjaar en zware regens na den oogst. De gemiddelde staat van de katoen is slechts 04.2 bijna 13 punten minder dan een maand geleden. Dit is te wijten aan da buitengewoue warmte en droogte. De jongste regens kwamen te iaat en de tupoogst zal zeer onbeduidend zijn. De gemiddelde staat van rogge is 82, tegen 83.7 verleden jaar; gerst 83.1 tegen 87.6; haver 74 tegen 86 verleden jaar. Dr. L. Bleekrode, Jeeraar aan de hoogere bur gerschool met driejarigen cursus te 's-Graven- bage, heeft onlangs uit Spitsbergen een aantal skeletdeelen van aldaar voorkomende dieren (voornamelijk walvisschen en walrussen) mede gebracht en gevraagd deze voorwerpen nu aan die gemeente ten geschenke te mogen aanbieden om te doen dienen bij het onderwijs in de na tuurlijke historie aan genoemde school. Mej. AI, C. Wantenaar, onlangs overleden te Soesterberg, heeft aan het Evvouds-Gasthuis te IJselstein gelegateerd, onder verband van vrucht gebruik, f 10,000. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 19 zalmen, die f 1.10 tot 2.per Vs kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 10 St.-Jacobszalmen. MAASSLUIS. De maatjesharing werd giste ren verkocht voor f6.75 a 7. Da volle haring werd opgehouden op f9. Ned.-IIerr. Kerk. Beroepen; te Boyl de heer A. J. Kan Jr., cand. te "Velp te Leerbroek c. a. ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderak, die voor Hedel (Geld.) heeft bedankt. Bedankt: voor Tjerkwerd en Dedgum door ds. W. van Esveld, te Hattem, Directeuren van het sHaagsche Genootschap tot verdediging van den Cbristelijken godsdienst" hebben in hunne najaarsvergadering, te Leiden gehouden, een antwoord op hunne prijsvraag: >Be geschiedenis van het Protestantisme van den Munsterschen vrede tot op de Fransche omwen teling (16481789)" met goud bekroond. De schrijver bleek te zijn de Heer J. H. Ma- ronier, te Arnhem, emeritus-predikant bij de Remonstrantsche Broederschap, vroeger werk zaam geweest in de gemeen te te Leiden, te Utrecht, en te Rotterdam, Aan ieder zijner beide mededingers is eene som toegelegd van f150, indien zij zich bekend maken bij den secretaris, Dr, H. Pi BerJage, predikant te Amsterdam. Te Zaandam zal de kinderkerk, welke.door de afdeeling aldaar van den uNed. Protestanten bond" is gesticht, Zoi, 'tg 13 September worden ingewijd in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, door den heer W. Jesse, pred. dier gemeente en voorzitter der afdeeling. Te Steenwijk heeft een voorstander van den Nederlandschen Protestantenbond aan de afdeeling Steenwijk kosteloos ten gebruike aangeboden een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7