Biinienlamlsclie Berichten. meer voor hem neervielen. Ieder kind had een vlag in de hand, verreweg de meesten wat weten de kleinen er vande x>reine Noorsche" vlag. Midden onder 't gejubel trok een kleine schare zwijgende kinderën voorbij, groetend met bloemen en buigende, 't Was de aan doenlijke hulde der *doofstommen. De geheele eigenaardige optocht duurde meer dan anderhalf uur. Dien middag boden 500 burgers van Ohris- tiania Nansen een feestmaaltijd aan. Daarbij werd Nansen aangezegd dat een xNansen- fonds" was opgericht tot bevordering der wetenschap, nu reeds 212,000 kronen groot, waarvan men hem liet beheer wenschte op te dragen en Waarvoor nog steeds meer geld inkomt. Uit Frankrijk en Engeland kwamen tele- graphische groeten en gelukvvenschen. ITALIË. De toestand in Ervthrea wordt weer dooi de Esercito besproken. Het blad bevestigt dat generaal Daldissera er niet aan denkt aan- vallenderwijs op te treden, maar bet zegt dat de generaal 70,000 man noodig acht voor het geval dat men een verdedigingsoorlog zou moeten voeren. Daar de regeering met liet oog op de Europeesche verhoudingen zulk een troepenmacht niet zou willen uitzenden, over weegt zij het plan, de grenzen der kolonie verder in te krimpen, en daardoor elke aan leiding tot een twist met de Abessyniürs te voorkomen. Voorts heeft het blad gunstige berichten ontvangen over den stand der vredesonder handelingen. SPANJE. Overeenkomstig advies van den raad van state heeft de ministerrand besloten een ont werp van besluit voor te dragen, waarbij een onbeperkt krediet wordt geopend voor de onderdrukking van den Filippijnschen opstand. liet stoomschip Three Friends moet weel een bende vrijbuiters op Cuba aan land gezet hebben. Naar aanleiding van bet bericht dat er weer een expeditie vrijbuiters van Amerika naar Cuba zou vertrekken, beeft de Aineri- kaanscbe gezant te Washington verklaard, dat zijn regeering de Spaansche zeer goed gezind was, maar met het oog op de lange kustlijn zeer weinig kon doen om liet ver trekken van die expedities te Vei hinderen. Uit Manilla is beticht ontvangen dat al de leiders van den opstand in Nueva Ecya gedood zijn. Bij Havanna hebben rebellen twaalf melk- verkoopers, die op weg naar de stad waren, opgehangen. Een gendarme te Nueva Ecija op de Phil Hppjjneti, die trachtte zijn wapenbroeders tegen de Spanjaarden op te zetten, is aldaar gefusileerd. T B K IJ B. De mogendheden hebben bij hun bekende nota aan de Potte, kort na de gruwelen van Konstantinopel aangeboden, de volgende rede nen opgegeven voor het bestaan van een georganiseerd moordplan, tegen de Armeniërs gericht De benden zijn op verschillende punten van de stad opgedoken, nog voor de politie ter piaatse was; een groot deel van het ge peupel was op dezelfde wijze gewapend; zij werden aangevoerd door softa's, soldaten of zelfs officieren van politie; verscheidene leden der geheime politie gaven hun wapens en aanwijzingen; zij konden gaan waarheen zij wilden en onder het oog der politie hun werk doen een van de moordenaars, die op Yiidiz Kiosk bekend scheen, verklaarde aan het personeel van een der gezantschappen dat de soldaten hem niet mochten arresteeren twee Turken, op den dag der moorden verdwenen, verklaarden later dat men hun wapens ge s-even had om de Armeniërs te vermoorden. Deze feiten bebben geen commentaar noo dig, wordt in de nota gezegd. Ten slotte wordt er op gewezen dat tegenover zulke georganiseerde slachtingen ook andere natiën dan de Armeensche gevaar loopen. Intusschen hebben de gezanten nog niets bepaald om een herhaling der wanordelijk heden te voorkomen, noch een gedragslijn voor zulk een gebeurlijkheid vastgesteld. De Armeniërs worden nog steeds het land uitgezet; men schat het aantal gedeporteerden op 5000. Zondag zijn tal van leden der Jong- Tnrksche partij in hechtenis genomen. Eenige gezanten hebben weer van Armeen sche zijde een bedreiging ontvangen met een herhaling van de troebelen, indien aau de eischen der Armeniërs niet voldaan wordt. Tc Konstantinopel blijft de toestand ge spannen. De handel staat geheel stu. Het gebrek aan geld in de schatkist is grooter dan ooit. Vijftig officieren begaven zich naar het ministerie van oorlog en vroegen betaling van achterstallige soldij. Toen hun werd ge zegd dat er geen geld was, namen zij ontslag, waarop allen werden gevangengenomen. Volgens de Correspondance Politique moet de grootvizier binnenkoit aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd Abdullah pacha, oud gouverneur van Kreta. liet corps diploma tique hecht aan die persoonsverwisseling weinig waarde, aangezien de vizier toch wei nig invloed meer heeft. Berovitch pacha is nu definitief met goed keuring der mogendheden voor vijf jaar be noemd tot gouverneur-generaal van Kreta. A at E It I K A. Bryan heeft, bij liet aanvaarden der candi- datuur voor het presidentschap der Ver- eenigde Staten, verklaard, dat hij den gouden standaard beschouwt ais »een samenspanning tegen het menschdom", en dat hij evenmin zou overgaan tot de voorstanders van het goud, als hij zich voegen zou bij een bende, die zijn huis ging vernielen en de zijnen ging verdelgen. De bekende senator Hill, omtrent wiens houding men tot nu toe in twijfel verkeesde, heeft zich openlijk tegen de Bryan-candida- tuur verklaard. Dit is een feit van groote bet eekenis, niet omdat men grooten eerbied voor de politieke gevoelens van senator Hill moet bebben, maar omdat hij een der be kwaamste politiekers der democratische partij is en het feit, dat hij, na lang geaarzeld te hebben, zich niet bij Bryan aansluit, er op wijst, dat hij de zaak van Bryan verloren acht. Yercenfgde Zitting der belde Kamers, op Dlnxdag 15 September 189)0, tot «prnlng van de gewone vergade ring der Staten-tJeneraal. De heer mr. A. van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering, en laat het koninklijk besluit, houdende zijne benoeming tot voorzitter dei- Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingsjaar, door den griffier dier Kamer vooilezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 108 der grondwet, liet bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin-Regentes, by Hoogstderzeiver aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uit geleide doen zal. Deze commissie bestaat uit de heerenViiuly Verbrugge, Melvil van Lynden, Magnée, De Beaufort (Amsterdam), Goeman Borgesius, Donner, Vermeulen, Harte, Van Zinnicq Bergmann, Van Boneval Faure, Cremer, J. M. Pijnacker Hordijk, Van dei- Kun, Bouman en Van Limburg Stirum. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State vereenigen zich ten éen ure mede in de vergadering. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Re gentes, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadeiing omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, de vergadering binnen geleid, neemt plaats aan de linkerzijde van den Troon en houdt de volgende openingsrede: Mijne Heeren Het is Mij aangenaam de Vertegenwoor digers van het Nederlandsche Volk wederom ter behaitiging van 's Lands belangen ver gaderd te zien. De toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoening. De betrekkingen tot de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriend- schappeiijken aard. Zee- en landmacht gaan voort zich, zoowel hier te lande ais in de Overzeesehe bezittin gen, op loffelijke wjjze van haren plicht te kwijten. Ik breng hulde aau de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch-Indisch leger, dat met krachtigen bijstand van de zeemacht, de afvallige iioofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Met weemoed herdenk Ik de offers, die daarvoor moesten worden gebracht. De oogst heeft, over het algemeen, de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd wer den, niet teleurgesteld. In de uitkomsten van het landbouwbedrijf kwam nog geene gunstige wending, doch overigens is in onderscheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang merkbaar. Ook in dit zittingsjaar zal een inspannende arbeid van U worden gevorderd. Verschillende belangrijke wetsontwerpen zijn reeds bij U in behandeling. Andere ge wichtige voorstellen, waaronder die tot nadere regeling der gemeentefinanciën en tot ver plichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen, 'werden ingediend, of zullen U eerlang bereiken. De economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië kan, over het geheel, gunstig worden genoemd. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op U rust, blijf Ik bij voortduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods Zegen, strekken tot welzijn van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Re gentes, voorafgegaan door de commissie, ver laat de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. SCHIEDAM, 15 September 1896. De troonrede, waarmede door H. M. de Koningin-Regentes de zitting der Staten- Generaal is geopend, bevat, behalve de ge wone mededeelingen, er een, die men gaarne niet zag vermeld, 'tls namelijk de voort durende minder gunstige toestand van het landbouwbedrijf, terwijl, wat onderscheidene takken van handel en nijverheid aangaat, vooruitgang wordt geconstateerd. Met genoegen zal men verder de aankondi ging hebben vernomen van gewichtige voor stellen, als tot nadere regeling der gemeente financiën en tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen. Terecht mocht de troonrede dan ook ge wagen van den ninspannenden arbeid", die van de Staten-Generaal zal gevorderd worden. Moge het zittingsjaar 1896—'97 aan het einde een recht vruchtbaar jaar genoemd kunnen worden Het comité van de vereeniging vliet Ne- derlandsche Roode Kruis" alhier heeft voor de vacature in het hoofdcomité der vereeni ging aanbevolen dr. G. P. van Tienhoven, med. doctor en lijfarts van H. M. de Koningin, wonende te 's-Gravenhage. De 12-jarige Jan Bitter redde Zaterdag namiddag het 4-jarig zoontje van C. M. var» Krieken, dat al spelende te water was geraakt' in de Buitenhaven. Door van den kant op de onlangs aangelegde schoeiing te springen was hij nog juist in staat het reeds zinkende knaapje bij een hand te grijpen. Door eenige inmiddels toegeschoten personen werden beiden op den wal geholpen. Jan Bitter verdient een woord van lof voor zijn kloeke daad. Zondagnacht is brand ontstaan in een aantal hoepels, welke op de plaats achter de woning van den banketbakker A. van den Brink aan de Hoogstraat alhier, vermoedelijk doordien nog heete asch welke op de plaats was neer geworpen met de hoepels in aanraking was gekomen. Door de politie werd de brand met emmers water gebluscht. Gistermorgen werd door de politie aan het Westerhavenlioofd alhier een man opgemerkt, die, bijna geheel ontkleed, van plan was zich te verdrinken. Hij had zijn ondergoed als- postpakket aan zijn vrouw te Meerkerk, zijn woonplaats, gezonden, terwijl hij een briefje bij zijn bovenkleeren had gelegd met verzoek aan den vinder, daarmede eveneens te han delen. Daar de man eenigszins in kennelyken staat verkeerde, werd hij door de politie in bewaring genomen en gaf deze inmiddels van het gebeurde kennis aan zijn vrouw, die haar man hedenochtend alhier is komen afhalen. Gistermiddag is in de Nieuwe Haven alhier het lijk van een man opgehaald, als werkman gekleed, dat reeds in zoo verren staat van ontbinding vei keerde, dat het niet te herken nen was. Vermoedelijk is het lijk bij het spuien van de Maas de stad ingedreven. Nationaal huldeblijk aan Koningin Emma f In verband met de oprichting, naast een hoofdcomité, van provinciale commissies, die allerwegen plaatselijke commissies in het leven zullen roepen, tot aanbieding van een nationaal huldeblijk aan de Koningin-Moeder in 1898, zegt de Haagsche kroniekschrijver der JV. Gron. Ct. o. a. sOmtrent den aard van 't geschenk is nog niets bepaald, doch ik hoor dat men er zeer toe overhelt om 't te doen bestaan in een geldsom, uit vrijwillige bijdragen bijeenge bracht zonder bepaling van maximum, maar met een zeer laag minimum, opdat elkeen zijn penningske kunne offeren; het kapitaal zou dan ter beschikking van H, M. worden gesteld om er zelf een bestemming aan te geven en als blijvend souvenir voor de Re gentes zou er dan een prachtig aibum, kost baar georneerd, worden bijgevoegd, behel zende de namen van alle deelnemers zeker een reusachtige lijstzonder vermelding van 't door elk gestorte bedragin dat album zouden allen gelijk zijn, de schenkers van 't kleinste en het grootste bedrag, ze zouden allen op dezelfde wijze, alphabetisch gerang schikt en plaatselijk ingedeeld, vermeld wor den als staatsburgers en burgeressen, die de Koningin-Regentes huldigen en eerbiedigen!" Onze Koningin krijgt, na Haar kerkelijke aanneming, in het laatst van October, Haar eigen HofstaatHaar grootmeesteres, kamer- heeren, hofdames, enz. Dit houdt ook ver band met 't voornemen, dat H. M. in het volgende winterseizoen aan de hoffeesten zal deelnemen en zich ook met de Regentes meer bij publieke vermakelijkheden zal vertoonen. In het paleis worden nu ook meer ver trekken voor Haar ingericht en de eigenlijke speelkamer vervalt. Met opzicht tot het onderwijs worden ook groote veranderingen gemaakt; de muziek lessen zijn geëindigd en het godsdienstonder wijs loopt nu ook weldra af. Er zal dan meer tijd zijn voor de beoefening van ge schiedenis en vooral ook voor staatsweten-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2