N°. 9133. A°. 18S6 Donderdag 17 September. ij f t i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, I T G ËVEItODÉ. Bui tenl au d sell e 15e ri elite n. Biiiiienlandselie Bericliten. COUR IIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. - 2.E0. - 0.10. BlIKK A O BOTEKITBAAT ?0. Advertentieprijs: ran 110 gewone reg'els met inbegrip van eene ConrantJ 4.10 Iedere gewone regel meer- 0.10» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. RUSLAND. Volgens een berichtgever van de Indepen dence Beige is de czaar Maandag in kennis gesteld met de arrestatie van de dynamiet- mannen. Mag men den correspondent geloo- ven, dan zou de czaar het bericht vrij koeltjes opgenomen hebben, maar waren de familie leden ar zeer door ontsteld. In het reisplan wordt echter geen verandering gebracht. Hetzelfde blad meent reeds nu te kunnen vaststellen dat het gerucht, als zouden Tynan en zijn medeplichtigen een aanslag op den ■czaar in den zin gehad hebben, onwaar is gebleken. De kruiser Petersburg is met 1300 man en hospitaalpersoneel uit Odessa naar Wladi- wostok vertrokken. OÜSTENRIJ K-U N G A R IJ E. De interparlementaire conferentie zal 23 September te Buda-Pest worden geopend. Meer dan vierhonderd gedelegeerden van parlementen van alle landen zullen het con gres bijwonen. Minister-president Ban/Ty zal ■de leden van het congres in zijn paleis te Ofen ontvangen deze zullen ook de opening van het kanaal door de IJzeren Poort bijwonen. Uit een der versterkingen aan de IJzeren Poort zijn 15 kisten, elk 25 pond dynamiet inhoudende, gestolen. De politie is er nog niet in geslaagd, de dieven op te sporen of het dynamiet terug te vinden. Men begrijpt niet hoe de diefstal mogelijk is geweest, daar men had mogen verwachten dat de plaatselijke autoriteiten, na den grooten dynamietdiefstal te Orsova, wel de noodige voorzorgsmaat regelen zouden genomen hebben. Tienduizend boeren hebben Maandag eene betooging gehouden voor het stadhuis te Weenen, vragende om wetten ten gunste van den landbouw. Nadat de gouverneur hen tot kalmte had aangemaand, hield dr. Lueger eene opgewonden rede, waarin hij aan Hon garije de voornaamste schuld gaf voor den op het oogenblik zoo gedrukten toestand van den landbouw. ITALIË. De Italia Militare maakt onder voor behoud melding van het gerucht dat tusschen Italië en Rusland onderhandelingen gevoerd zouden worden over den afstand van Erylhrea aan Rusland; Italië zou in het Oosten schadeloosgesteld worden. Het vakblad schijnt zelf geen geloof te hechten aan dit gerucht. SPANJE. Uit Barcelona wordt aan de 'Kölnische Ztg. gemeld: De staat van beleg zal hier voort duren tot een afzonderlijke politie-afdeeling tot het onderdrukken en voorkomen van anarchistische aanslagen gevormd is. Ook vrouwen zullen in dit korps geheime politie opgenomen worden. De politie moet reeds de portretten van 2087 anarchisten in een album bijeengebracht hebben. Zeven mannen en drie vrouwen zullen eerstdaags de dood straf ondergaan. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen naar aanleiding van den grooten diefstal van dynamiet bij de werken aan de IJzeren Poort van de Donau. Eenige mede plichtigen moeten naar Servië gevlucht zijn. T U R K IJ E. De Porte heeft mondeling aan de ambassa deurs doen weten dat zij bevreesd is voor aanvallen van de Armeniërs en hun aange boden de gezantschapshotels door soldaten te laten bewaken. Men zegt dat de grootvizier nu, op aan dringen der mogendheden bevel heeft gegeven met het deporteeren der Armeniërs op te houden. Eindelijk is te Kanea de keizerlijke firman afgekondigd, waarbij de uitvoering der aan Kreta toegestane hervormingen gelast wordt. Uit Athene wordt gemeld dat de afkondi ging van de firman met de hervormingen voor Kreta, te Kanea aanleiding heelt gegeven tot eenige betoogingen omdat de tekst van het stuk niet in alle opzichten overeenstemt met den tekst dien de ambassadeurs der mogendheden hebben voorgesteld. Reuters's correspondent te Beyroet schrijft onder dagleekening van 1 September, dat de Druzen van Salkhat, in spijt van de concen tratie vau Turksehe troepen, weigeren de aangeboden vredesvoorwaarden aan te nemen, /an hen is de opstand uitgegaan en zij wei geren de aanstokers uit te leveren. Nabij Salkhat schijnt een ernstig gevecht te hebben pleats gehad en uit de houding der Turksehe autoriteiten meent men te kunnen opmaken, dat de Druzen overwinnaars bleven. Te ver wachten is dat zij hierdoor betere voorwaar den kunnen bedingen, te meer omdat de Turksehe troepen zwak zijn van uitputting en ziekte. EGYPTE. Het optrekken der Nijl-expeditie is weer vertraagd doordat aan boord van een der kanonneerbooten te Kosjeh een stoomketel ontploft is. Het hoofdkwartier der troepen is nu te Doeljo. Van daar wordt naar Kederma en verder naar Fereig gemarcheerd. Eerst te Kerman, 23 mijlen ten zuiden van Fereig, verwacht men ernstigen tegenstand van de derwischen. Het expeditiekorps in Soedan is te Fereig, aangekomenhet blijft daar drie dagen. Naar 't schijnt hebben de derwischen een sterke stelling ingenomen aan deze zijde van Hafir, op den linkeroever van den Njjl, en ook Kerman, op den rechteroever weer in staat van tegenweer gebracht. A U E R I K A. De republikein Powers is gekozen tot gou verneur van den staat Maine met eene meerderheid van 50,000 stemmen. Deze uit slag wordt van veel beteekenis geacht. Maine is de staat vanwaar Sewali, de candidaat der democraten voor het vice-presidentschap, afkomstig is. AFRIKA. De Transvaalsche regeering heeft bij den olksraad een ontwerp-Zondagswet ingediend, waarbij het verrichten van anderen dan uoodzakelijken arbeid, liet verkoopen van andere waren dan genees- en levensmiddelen en het houden van publieke vermakelijkheden op Zondagen en dagen van algemeene ver ootmoediging wordt strafbaar gesteld met geldboete subsidiair gevangenisstraf. Men zegt dat. nu Natal zich teruggetrokken heeft van de Zuidafrikaansche spoorwegcon ferentie, Kaapland en de Oranje Vrijstaat tot een schikking zuilen komen op den grondslag van een nieuwe conventie met een veel lager tarief. De opperhoofden der oproerige Kaffer stammen in Rhodesia hebben geweigerd zich te onderwerpen op de gestelde voorwaarden van uitlevering hunner wapenen en van die genen hunner volgelingen, die zich aan moord op blanken hebben schuldig gemaakt. Uit Buluwajo komen berichten over nieuwe gevechten met de opstandelingentwee sol daten zijn daarbij ernstig gewond. Majoor Ridley is met een colonne naar de Poenko- rivier getrokken, ten noordoosten van de stad. Men zegt dat Mkwati de Matabelen belet naar het noorden te trekken. Een kolonne, onder majoor Ridley uit Buluwajo vertrokken, heeft in de Matoppo- heuvels eenige stellingen der opstandelingen vermeesterd en CO man gevangengenomen ook is er veel graan buitgemaakt. EERSTE KAME.t DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 September. De Kamer liet heden alle bij de periodieke aftreding gekozen leden toe. De voorzitter, de heer Van Naamen van Eemnes, aanvaardde liet presidium met een korte rede, waarin hij wees op de gewichtige besluiten in het afgeloopen zittingsjaar. Plij sprak de hoop uit, dat ze van goeden invloed zullen zijn op de ontwikkeling van het alge meen welzijn. Besloten werd de troonrede met een adres te beantwoorden, dat morgen zal behandeld worden. Daarna zijn de afdeelingen samengesteld. De zitting werd verdaagd tot morgen 11 uur. TWEEDE KAMERDER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 September. De heer Donner bekleedde als oudste in jaren het tijdelijk voorzitterschap. Hij opende met een kort woord de vergadering, waarbij hjj een beroep deed op aller welwillendheid. Daarna werd overgegaan tot het stellen van candidaten voor het voorzitterschap. Als eerste candidaat werd gekozen de heer Gleichman met 74 van de 77 stemmen. De heeran Goeman Borgerius, Cremer en Donner verkregen ieder een stem. Tot tweeden candidaat werd bij 3e stem ming gekozen de heer De Beaufort (Amster dam), met 41 van de 77 stemmen. Tot der den candidaat bij 4e stemming de heer Michiels van Verduynen, met 44 van de 73 stemmen. Besloten werd de troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna had de trekking der afdeelingen plaats. Gekozen zijn tot voorzitters der afdeelingen de lieeren Cremer, Viruly Verbrugge, Schepel, De Savornin Lobman en De Beaufort (Am sterdam), en tot leden der commissie voor het adres van antwoord de heeren Cremer, Van Bylandt (Gouda), Pijnacker Hordijk, Beelaerts van Blokland c-n De Beaufort (Am sterdam). De vergadering is daarna gesloten. Nu de nieuwe regeling van het kiesrecht is tot stand gekomen en een ontwerp tot herziening der financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten en van het plaatselijk belastingstelsel aan de Staten-Generaai wordt aangeboden, kunnen de bezwaren die tegen de invoering van de nieuwe regeling der personeele belasting op 1 Mei 1896 werden aangevoerd, gerekend worden te zijn vervallen. De regeering meent dus thans te moeten voor stellen die regeling in werking te doen treden zoo spoedig dat mogelijk is, n.l. 1 Januari 1897. Na uitvoerige uiteenzetting van al devoordeelen der nieuwe wet zegt de minister Waar blijkens al bet voorafgaande ettelijke honderdduizenden belastingplichtigen door de invoering der nieuwe wet zullen woiden ontheven van een deel der thans onregelmatig, en dus onbillijk, opgelegde lasten, tenvijl. zooals bekend is, niet weinigen geheel zullen worden vrijgesteld, mag vertrouwd worden, dat thans de toepassing der nieuwe bepalingen met hare mildere begin selen geen bezwaar meer za! ontmoeten. Ook de overweging dat voor sommigen een hoogere aanslag daaruit zal voortvloeien en dat tegenover hen die vrijgesteld worden, anderen zullen staan, die voor het eerst worden aange slagen, mag zeker niet tot uitstel leiden. Immers, dat er ztjn die bij vergelijking met anderen te weinig of ten onrechte niet hebben betaald, meestal tengevolge van onvoldoende toepassing der oude bepalingen, kan toch geene reden zijn om van hen die naar de beslissing der wet te veel opbrengen, bij voortduring te veel te eischen. Art. 2 bepaalt dat op de aanslagen in het personeel dienstjaar 189697 de belasting over de laatste vier maanden ambtshalve wordt af geschreven. Dit artikel strekt om te voorkomen, dat over de eerste vier maanden van 1897 dubbel be lasting worde betaald. Naar de bestaande regeling keert het rijk aan de provinciën en gemeenten het geheele bedrag uit dat te haren behoeve op de kohieren is gebracht. Na vollodige aanzuivering van den dienst wordt teruggevorderd hetgeen ter zake van nonvaleurs te veel blijkt te zijn uitgekeerd. Werd die regel voor het dienstjaar 1890 1897 gevolgd, dan zouden de provinciën en ge meenten veel meer ontvangen dan waarop zij met mogelijkheid aanspraak kunnen hebben en zoodoende later belangrijke sommen moeten teruggeven. Dat wordt voorkomen door een bepaling in art. 3.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1