Bimieiilaiidsclie lierichten. jonge meisjes, in de nationale kleuren gekleed/ bestrooiden hem met bloemen. Nadat aen groot zangerskoor een toepas selijk lied had gezongen, werd door Björn- stjerne Bjürnson in eene toespraak de volks- opvoedende beteekenis van Nansen's onder neming in het licht gesteld. Niet onaardig begon hij met te verklaren, dat hij een weinig geschrikt was op het bericht, dat Nansen zooveel ijsberenvleesch had gegeten, dat 't hem tegenstond. Want nu gelooide hij zeker, dat, als men hem liet kiezen tusschen een nieuwe feestrede en weer ijsberenvleesch, hij onge twijfeld het laatste zou kiezen. Toen ging hij voort: »Als al de lof en 't feestelijk gejubel, dat Nansen omgolfd heeft, tot nationaal ver mogen kon worden omgezet, zou men zeggen: ^Noorwegen is niet arm". Als al de angst, waarmee de expeditie gevolgd werd, al de vreugde, waarmee ze ontvangen is, tot warmte kon worden herleid, zou men zeggen»Noor- wegen is niet koud." t Daarop bracht hij met warme woorden den grooten Pooivaarder hulde en eindigde met de menigte te verzoeken met ontbloot hoofd hoera voor hem te roepen. 't Was een indrukwekkende aanblik, ver haalt een ooggetuige, te zien hoe die duizen den plotseling 't hoofd ontblootten en de stralende gezichten ophieven. Nansen antwoordde met een luid Hoera voor Noorwegen en de Noorwegers I" Na vele ovaties werd de avond met prach tig vuurwerk op het water besloten. Den vorigen Zaterdagavond was in den schouwburg eene feestvoursteüing gegeven, waar Nansen en Björnson beiden gehuldigd werden. Toen Nansen binnenkwam, stond het geheele publiek eerbiedig op, en na t or- stelling geleidden de studenten hem .et fakkellicht huiswaarts. OOSTENBIJ K-H OSGAHIJE. Het bestuur der Oostenrijksch-Hongaarsche bank beeft de voorstellen der regeering in zake de vernieuwing van het privilegie der bank in hun geheel aangenomen. De Zondag te Weenen gehouden Boeren- dag, die door den stadhouder, graaf Kiel- mannsegg, werd verwelkomd in den naam der regeering, heeft eene reeks moties aange nomen, o. a. een betreffende het verbod van den termijnhandel in graan en een andere, ver klarende dat de overeenkomst met Hongarije alleen moest worden hernieuwd op den grond slag van een aanzienlijke verhooging van de door Hongarije te betalen quota, van een eerlijke naleving van het handelsverdrag door Hongarije en van de stichting van een Oos- tenrijksche staatsbank. De minister van landbouw, graaf Ledebur, had zich laten verontschuldigen. Hij zond echter een telegraphischen groet, waarin hij de verzekering gaf, dat hij steeds rekening zou houden met de wenschen van den nood lijdenden en zwaar beproefden boerenstand. 1ÏAII E. Het huwelijk van den kroonprins zal aan leiding geven tot eene verzoening tusschen Portugal en Italië. De koriingin-weduwe van Portugal, Maria Pia, eene zuster van koning Umberto, is er namelijk op gesteld dat huwe lijk bij te wonen, en ter wille van haar zullen de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen, welke verleden jaar werden afgebroken, na het mislukte bezoek van koning Carlos aan het hof van zijn oom Umberto, worden hersteld. Aan de Daily Chronicle wordt uit Rome gemeld dat de vrede tusschen Italië en Abes- synië geteekend is, Menelik heeft 2 millioen geëischt, niet als losgeld, maar als schadeloos stelling voor de uitgaven die hij zich voor het onderhoud der Italiaansche krijgsgevan genen heeft moeten getroosten. Ook verlangt de negus dat de grenzen van Erythrea ingekrompen worden. Rusland zou deze eischen ondersteunen. Het bericht verdient natuurlijk bevestiging. B II 1 fi A E IJ E. De gemeenteraadsverkiezingen hebben een voor de regeering gunstigen uitslag gehad, welke echter grootendeels blijkt te danken te zijn aan het geweld. Te Sofia hielden de regeeringsgezinden de stembureaux bezet en werd geen enkele kiezer der oppositie tot de stembus toegelaten. Zelfs ging men elkaar met messen en steenen te lijf, zoodat eenige personen gewond werden. In de provincie moet het niet beter zijn toegegaan. T R K IJ E. Naar de Times uit Konstantinopel ver neemt gebeuren daar herhaaldelijk, naar 't schijnt, ongemotiveerde panieken. Aan de Standard wordt van daar geseind, dat de Porte dagelijks last geeft schepenvol Arme niërs en anderen, zoogenaamd als bannelin gen, weg te zenden maar men vermoedt, dat aan de kapiteins der schepen geheime orders zijn verstrekt om de menscheniadingen hier of daar over boord te werpen. Van Kreta komen tegenstrijdige berichten. In de buurt van Kanea zijn twee christenen vermoord ook te Selirno schijnt het nog woelig te zqn. Terwijl vroeger gemeld werd dat de herbenoeming van Berovitch pacha als gouverneur-generaal een zeer goede uit werking had, komt nu weer het bericht dat noch deze benoeming, noch de afkondiging van den firman met ue hervormingen eeni- gen gunstigen invloed heeft uitgeoefend. Ook te Kanea zelf dreigen nu en dan weer ongeregeldheden uit te brekentot nog toe is het echter aan de politie gelukt, de opge wondenheid tot bedaren te brengen. De conferentie van de Turksche commissie voor de zaak der Armeniërs met de vertegen woordigers van deze laatsten is op niets uit- geloopen: de Turken weigerden de gelijke rechten van de Armenische gemachtigden te erkennen. Het Fransche consulaat belast zich tegen woordig met het verschepen van de Armeniërs die Konstantinopel willen verlaten. .t De leden der Fransche kolonie te Konstan tinopel hebben een verzoekschrift aan huft eigen regeering gezonden, om de noodige maatregelen te willen nemen tot bescherming van hunne eigendommen en leven. De En- gelschen denken hetzelfde te doen, want men acht bij vernieuStde onlusten, den toestand der Europeanen in de Turksche hoofdstad zeer bedenkelijk. S E K V I E. Koning Alexander is met zijne moeder, de gewezen koningin Natalie, te Belgrado terug gekeerd. Te Belgrado beweert men eeae samen zwering te hebben ontdekt lot onttroning van den jongen koning Alexander. Eenige leden der radicale partij en een gedeelte van het leger zouden daarbij betrokken zijn. De minister van binneniandsche zaken, Marinkovitch, heeft ontslag genomen, naar het heet om gezondheidsredenen. Men vertelt echter, dat in zijn departement een reeks onregelmatigheden zijn ontdekt en hij dien tengevolge genoodzaakt is heen te gaan. P E B Z 1 E. De nieuwe shah schijnt het met zijne her vormingen ernstig te meenen. Niet minder dan 8000 onnutte posten en betrekkingen werden door hem afgeschaft, terwijl hij zijn eigen civiele lijst, door zijn voorganger tot vijf millioen krans opgevoerd, tot de bescheiden som van 150,000 krans, of halve franken, nog geen 4-0,000 gulden derhalve, heeft ver minderd. Schattingen of geschenken voor de gouverneurs der provinciën worden niet meer aangenomen, em deze ambtenaren zullen zich met een vast en bescheiden salaris moeten vergenoegen. De shah heeft zelf de portefeuille van oorlog aanvaard, omdat hij geen ander in Perzië daartoe in staat acht. Builenland- sche zaken droeg hij, om dezelfde reden, over aan den grootvizier. EERSTE KAME.l DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 16 September. De Kamer vernam in hare voormiddag- vergadering, dat de afdeelingen hebben be noemd tot voorzitters de heeren Prins, Van Maile, Viruiy, Fransen van de Putte en Geertsema tot hare ondervoorzitters de hee ren Godin de Beaufort, Verheijen, Prjnacker Hordijk, Van Lier en Van Tienhovenen tot leden voor de redactie van het adres van antwoord de heeren: Rahusen, Melvi! van Lynden, Pijnaeker Hordijk, Kist en Van Boneval Faure; tot voorzitter der commissie voor de verzoekschriften de heer Van Hall. Het ontwerp-adres van antwoord is daarna in de sectiën onderzocht. De vergadering werd geschorst tot 's nam. 4 ure. In hare namiddagzitting benoemde de Kamer tot leden der huishoudelijke commis sie de heeren Viruiy en Vlielander Hein. Morgen 11 uur zal het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede worden behandeld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Nadat in de voormiddagzitting door den heer Donner het voorzitterschap was over; gedragen aan den heer Gleichman en deze het voorzitterschap had aanvaard, werd in de namiddagzitting door den minister van finan ciën de staatsbegrooting voor '1897 aange boden met eene rede. Daaruit blijkt dat het dienstjaar 1894 een overschot aanwijst van f 1,645,603.01 '/j, dat het tekort over 1895 gereduceerd is tot ongeveer 7 ton. Het tekort voor 1896 wordt geraamd op 2Va millioen met.de hoop echter dat de middelen meer zullen*opbrengen dan de raming. Voor 1897 zijn de middelen geraamd, de gewone op 1122,262,765.de overige op f 11,662,200,te zamen f 133,924,965. De uitgaven op f 137,272,941.65, het ge raamd tekort bedraagt dus f 3,347,976.65, d. i. ruim f 4,150,000 minder dan het ge raamde tekort 1896 ten vorigen jare. De gewone middelen zijn f 2,500,890, de overige f 565,780 hooger. Behalve van de accijnzen op wijn, gedistil leerd en geslacht, zoomede het recht op jacht en visch-akten, konden alle gewone middelen hooger worden geraamd, vooral de invoer rechten. De opbrengst van de personeele belasting is berekend naar de bestaande wet. Als bijdrage uit het Domeinfonds is thans niets uitgetrokken. Er is geen afzonderlijke begrooting voor het Domeinfonds meer ontworpen, maar de uitgaven zijn thans gebracht op hoofdstuk VIUB, waarop bij het maken van vergelijkin gen met de uitgaven van 1896 moet worden gerekend. Voor 1897 wordt alzoo meer aangevraagd f 959,461,38. Meer wordt aangevraagd f 1,328,458.22, minder f 368,996.84. Hoofdstuk V is f217,838 hooger wanneer de 2 ton bij suppletoire begrooting voor 1896 toegestaan ter bestrijding van uitgaven tot wering van besmettelijke veeziekten buiten rekening blijven. Hoofdstuk VII.4 is niettegenstaande de rentevermindering f 308,813.57 hooger om dat in de gereduceerde begrooting voor 1896, over de in 3 pCts. geconverteerde schuld slechts 11 maanden in plaats van 12 maanden rente ten laste van dat jaar behoefde te worden gebracht en in 1896 de amortisatie, in verband met de conversie, beperkt werd. Voor waterstaat wordt f 960,000 meer aan gevraagd, voor post en telegraphie ruim f 430,000 meer, waartegenover op een stijging der inkomsten met ruim 5 ton wordt ge rekend. Hoofdstuk marine heeft lager eindcijfer, niettegenstaande voor nieuwen aanbouw van schepen f 1,329,700 meer wordt aangevraagd hierop is van invloed geweest de nieuwe wijze van verdeeling met Indië der marine- uitgaven. Hoofdstuk oorlog raamt de buitengewone uitgaven voor geweren tot een lager cijfer, namelijk f2,058,170. De uitgaven voor het vestingstelsel zijn f253,000 hooger. Uit de verdere mededeelingen des ministers blijkt dat de werken voor het Merwedekanaal voltooid zfjn, en die voor verbetering van den Rotterdamschen waterweg met de voor 1897 uitgetrokken som van 1 ton voltooid kunnen worden. Voor de verlegging van den Maas mond en den aanleg van spoorwegwerken zal echter ongeveer 4 millioen meer noodig zijn dan in 1892 verwacht werd. De Maasmond verlegging zal 2 millioen meer kosten; ver nieuwing van den kaaimuur langs de spoor weghaven te Fijenoord is noodig en zal circa 12 ton kosten. Voor deze werken zal nog f 8,200,000 zjjn te besteden. De gewone middelen overtreffen de gewone uitgaven met 11,072,193.65, maar met het gewone vrijvallen van 3 millioen op de uit gaven van het excedent gerekend worden op 4 millioen. "Wordt het zegelrecht op effecten verhoogd,, het overgangsrecht van onroerende goederen, nagelaten door niet ingezetenen, verhoogd en een rijwielbelasting ingevoerd, dan stijgt het beschikbaar bedrag tot meer dan 5 millioen. Dit bedrag is dan beschikbaar: lo. voor de invoering van de nieuwe rege ling der personeele belasting en voor de rege ling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De pers. belasting zal 2,6 minder opbrengen. Voor de gemeenten blijft beschikbaar f 2,200,000 a f2,300,000. Valt de uilkomst niet tegen, dan kan ook ifi 1898 worden overgegaan tot de afschaffing der rijkstollen. Rijwielbelasting. Thans is een wetsontwerp tot invoering eener afzonderlijke rijwielbeUsting ingediend. We op den openbaren weg een rijwiel berijdt, moet voorzien zijn van eene van Rijkswege aan hem afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering vertoond moet worden aan de amb tenaren der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen. Ook na te zijn afgestegen blijft op den openbaren weg die verplichting bestaan. Be heerders eener winkelnering kunnen aen kaart bekomen, die tevens kan worden gebruikt door ondergeschikten, bestemd om bestellingen op te nemen of waren te bezorgen. De belasting is f 3 per persoon (na 30 Juni de helft), behalve voor anobachts- en handwerks lieden, die ten minste 3 K..M, moeien afleggen, om zich van hunne woning te begeven naar de plaats, waar zij gewoonlijk moeten werkendeze- verkrijgen de kaart kosteloos. De kaarter» zijn verkrijgbaar bij de ontvangers der belastingen op mondelinge of schriftelijke aanvragen. Voor kostelooze kaarten moet aangifte geschieden bij den ontvanger, en bij weigering is beroep open gesteld bij Ged. Staten. De kaart vermeldt naam, ouderdom, beroep of bedrijf en woonplaats van den houder en is geldig tot 1 Febr. volgende- op het jaar der afgifte. Op het niet hebben eener vereischle kaart is een geldboete van ten hoogste f50 gesteld. Vrijgesteld zijn in uniform gskleede militairen der landmacht en ambtenaren der Rijks-of ge- meente-politio, hen die verplicht zijn vonr den publieken dienst een rijwiel te berijden, kinderen van 12 jaar, zij die op eenzelfde wiel rijden met een ander persoon die van een kaart is voorzien, en zij, die zich bevinden tusschen de grens van het land en het eerste belastingkantoor. De minister acht deze regeling de eenvoudigste in de uitvoering, terwijl zij de grootste zeker heid voor de schatkist en de minste bemoeilijking voor den belastingplichtige geeft. De belasting met verbod om opcenten te heffen is matig. Zij moet ook worden toegepast op buitenslands wo nenden, daar het geven van vrijdom in sommige gevallen groote moeilijkheid zou opleveren. Voor hen, die veel van buitenslands komen, bestaat voor vrijdom geen teilen, en pleizierreizigers moe ten zich de belasting getroosten. Aan de grens- kantoren zullen kaarten verkrijgbaar zijn. De minister stelt het aantal rijwielen, hier te lande in gebruik, op ongeveer 35,000, en rekent, dat het spoedig het cijfer van 50,000 zal hebber» bereikt. De Minister meent, dat de conti 6!e der ami tenaren niet belemmerend zal zijn, daar het hun geen moeite zal kosten te weten te komen wie tot de wielrijders behoort, terwijl op de vele plaatsen, waar de rijders afstappen, de kaart zonder bezwaar kan worden gevraagd. Suiker-accijns. De minister van financiën heeft eene not® ingezonden naar aanleiding van het verslag, hou dende bepalingen omtrent den accijns op de suiker, om nadere inlichtingen te verstrekken omtrent bat bedrag der jaarlijksche consumptie van suiker en de tconcraing daarvan in de laatste jaren. Nader betoogt hij waarom elke berekening om trent de consumptie van suiker onbetrouwbaar is en uit het in een jaar betaalde accijnsbedrag en uit de overponden niet is af te leiden hoeveel suiker in dat jaar voor de binneniandsche markt is afgeleverd. Wijzigt men de bij het voorl. verslag bedoelde berekeningen door ook de overponden van de raffinaderijen en de betalingen der Rotterd. raf finaderij in aanmerking te nemen, dan komt men tot het resultaat, dat het jaarlijksch gebruik van suiker in het tijdvak 1887/881890/91 gemiddeld zou hebben bedragen 40834 400 kilo gram en van 1891/9294/95 44286.600, en dat in den laatsten tijd het verbruik per jaar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2