Bwootim ier intom en nltpven Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. gemeente Schiedam, toenam met gemiddeld 853,000 kilogram. Het verbruik zou dan hebben bedragen in 1895/96 46,444,000 kilogram of 9557 kilogram per hoofd der bevolking op 1 Januari 1896. Een gelijksoortige berekening is gemaakt over de vierjarige tijdvakken 1886/871889/90 en 1890/91—1893/94. Hen komt dan tot eena toeneming van het verbruik per jaar met 989,000 kilogram. De verschuiving van een jaar in de berekening geeft een verschil van 126,000 kilogram n.l. meerder verbruik dan in het gelijke latere tijdvak. Een nieuwe waarschuwing dus om voorzichtig te zijn met het trekken van conclusion uit cijfers. SCHIEDAM, 17 September 180G. Het lijk, Maandag uit de Nieuwe Haven alhier opgehaald van een niet te herkennen manspersoon, is thans door de kleederen ge bleken te zijn dat van C. J. Taselaar, oud 53 jaar, die sedert 3 September j.l. werd vermist. Staatsblad no. 154 bevat de wet van 7 September 1896 tot regeling van liet kies recht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten- Genernal. De Katholieke Kamerclubgisteravond vergaderd, heeft haar bestuur vernieuwd en samengesteld uit de heeren Dobbe'mann, Bahlmann en baron Michiels van Verduynen, die later onderling de functiën aldus hebben verdeeld, dat zy onderscheidenlijk benoemd zijn tot voorzitter, onder-voorzitter en secre taris van het bestuur. Den 24sten September wordt te Haarlem de 16e algemeene vergadering der »Nationale Christen-Geheelonthouders-Vereeniging" ge houden. Daarop zullen o. a. behandeld worden: Een voorstel van de Rotterdamsche afdee- deeling, om een adres te richten tot de Tweede Kamer, inhoudende let verzoek, dat met 4901 de vergunningen, die er te veel zijn, volgens art. 2 der drankwet, zullen vervallen en het beginsel van Local option in onze drankwet worden ingevoerd een voorstel van d« afd. Delft, om aan het hoofdbestuur op ie dragen een uitnoodiging te richten tol de verschillende vereenigingen voor drankbestrijding, zoowel kerkelijke als maatschappelijke, om gezamenlijk bij de regee- ring aan te dringen op intrekking van de vergunningen tot het verkoopen van sterken drank van Zaterdagavond zes tot Maandag morgen zes uur een voorstel van prof. dr. J. J. P. Valeton, te Amersfoort, eerelid van het hoofdbestuur, om zich beslist te verklaren tegen elk ver bond of reclitstreeksche samenwerking met R,-k. matigheidsvereenigingen, als zijnde in strijd met het christelijk karakter van de onthoudersvereeniging. Den avond vóór de vergadering zal in de kerk der Broedergemeente een bidstond ge houden worden en op den avond van den 24n een openbare bijeenkomst in de Groote Kerk. Aan het Ulr. Dagll. wordt uit Rotterdam het volgende geschreven over den sN. N. Bootvverkersbond" De voornaamste reden, waarom de be stuurders hun salaris prijsgaven, zal wel liggen in den slechten financieelen toestand van den bond, een gevolg van het tobben met bet innen der contributie. Ook ziet men weder hetzelfde verschijnsel, dat zich voordeed na de vroegere groote werkstakingde boot werkers kunnen het nu eenmaal niet goed aanzien, dat enkelen leven op hunne kosten en zonder, als zy, zwaar te werken. Dat Ondervonden de gesalarieerde bestuurders maar al te zeer. Eene reden tot ontevredenheid onder de bootwerkers is ook, dat de bestuurders zich bemoeien met de WSwgen van allerlei andere werklieden, hier en elders. Met hetgeen die bestuurders gedaan hebben te Zaandam, te Schiedam en te Gouda, hebben zij geenszins dank geoogst onder hunne kameraden, die vreezen, dat door dit streven naar eene mach tige arbeidersorganisatie de bijzondere belan gen der bootwerkers te veel op den achter grond zouden geraken. Van eene samenwerking met de Engelsche dokwerkers zal wel niets komen. Het denk beeld eener internationale beweging vindt onder onze bootwerkers te veel tegenstand. Wilson en Sexton zijn hier nog niet geweest men zal hen waarschijnlijk onderricht heb ben, dat er op steun uit Rotterdam toch niet te rekenen valt bij de bestaande gezindheid onder het meerendeel van ons werkvolk op de kaden. Dezer dagen was hier een der Amsterdam- sche leiders van de socialisten, Chr. Cornelis- sen. Hij wenschte eene conferentie te hebben met de bestuurders van den Bootwerkersbond. Naar men echter verneemt heeft die conferen tie niet het door hem gewenschte resultaat gehad. De 24-jarige werkman J. C. W., die on langs bij een herstelling aan hel dak van een huis in de Raamstraat te Delft uit de goot op straat viel, is aan de bekomen wonden overleden. Door het bestuur van het »Alg. Ned. Wark- liedenverbond", afdeeling Leiden, worden pogingen in het werk gesteld om daar ter stede op te richten een werklieden-kiesver- eeniging; op Maandagavond 28 Sept. zal in het lokaal sEphraïm" aldaar een gecombi neerde bestuursvergadering van verschillende werkliedenvereenigingen worden gehouden, waarin de oprichting van zulk een vereeniging zal worden besproken. Uit Woudrichem werd onlangs melding gemaakt van een pas geboren kindje dat aan slaapziekte leed. Na veertien dagen te hebben geslapen, is het thans overleden. De verkoop van gas, welke in de eerste helft van dit jaar te Amsterdam reeds aan zienlijk was verminderd, is in de twee laatst verloopen maanden nog meer gedaald. Het nadeelig verschil, vergeleken met Juli en Augustus 1895, bedraagt ongeveer '130,000 kub. meters. In de Engelsche steeg te Amsterdam is een meisje van vier jaar over een emmer kokend water gevallen, die door een vrouw op straat gezet was. Het kind is aan de be komen brandwonden overleden. Te Hilversum is, na het overlijden van den zoogenaamd srijken bedelaar" Jan Vos, in diens woning door het R.-kath. armbe stuur, met behulp van de politie, huiszoeking gedaan. Daarbij is gebleken, dat de geldelijke nalatenschap was geborgen in een oud fornuis. Zij bedroeg echter slechts f 47, meerendeels aan centen. Het schijnt dus wel, dat sedert men tot de ontdekking was gekomen, dat hij in het bezit was van een vrij aanzienlijke som aan spaarpenningen het bedelen hem minder heeft opgebracht. Zijne jongens zijn nu voorioopig in de R.-k. Ziekenverpleging opgenomen. De fabriek van gecondenseerde melk te Purmerend, thans eigendom der maatschappij jHolIandia" te Vlaardingen, heeft, na in- en uitwendig een groote verbetering te heb ben ondergaan, hare werkzaamheden hervat. Zij verschaft daardoor weder aan een 70-tal personen werk en brood, die gedurende ruim 4 maanden daarvan verstoken waren. Een man, te Utrecht door een rijwiel aan gereden, is tengevolge daarvan in het zieken huis aldaar overleden. Dezer dagen overleed te Zutfen eene zon derlinge, 66-jarige vrouw, meer bekend onder den naam van de smillioenenjuflrouw". Zij had dezen naam zegt de Zutph. Crt. te danken aan den vroeger te haren huize plaats gehad hebbenden brand, waarbij, bij het buitenbrengen hare goederen, behalve kaartjes van bedeeling door de diaconie zij genoot gedurende geruimen tijd onderstand beschimmeld brood, bedorven vleesch enz., ook nog een spaarpotje van omtrent f 6000 gevonden werd. Dit bedrag, daarna door de zorg van de bevoegde autoriteiten belegd, gaf eene rente, waarvan zij in den laatsten tijd bestond. Dat zij bijzonder graag npotte", blijkt wel uit het feit, dat bij haar overlijden weer een aardig bedrag aan geld, benevens gouden en zilveren voorwerpen, is ontdekt. Hare nalatenschap zal voor hare naaste betrekkingen, die dit zeer te stade komt, een zeer welkome en vroeger nooit gedachte erfenis zijn. Te Arnhem had Maandagavond een verga dering plaats van een 30-tal gedelegeerden van verschillende vakvereenigingen ter be spreking van de middelen om tot staatspen- sionneering van werklieden te geraken. De waarnemende voorzitter Helms zette uiteen, dat de werklieden minstens evenveel recht op staatspensioen hebben als post- en spoor wegambtenaren. Een definitief bestuur werd gekozen, en wel de heeren Muider, Van Gijn, Van den Berg, Van Santen de Hoog, Israëls, Helms en Van Dreven. Besloten werd propaganda te maken door het beleggen eener algemeene vergadering op den 3n Maandag van October, waar het onder werp door een paar bekende woordvoerders zal worden ingeleid. Uitgenoodigd daartoe zullen worden de heeren Gerritsen, Troelstra, Levy, Smeenge en Heldt. Zekere H. J., oud 23 jaren, sjouwer, woon achtig te Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg tot zes maanden gevangenis straf was veroordeeld ter zake van weder- spannigheid, meende Dinsdag met gerustheid eens een reisje met de Middelburgsche stoom boot te mogen ondernemen naar Rotterdam. Nauwelijks was de boot te Dordrecht aan gekomen, of de politie verscheen aan boord en nam J. gevangen, waarna hij gistermorgen gevankelijk naar Goes werd getranspor teerd, om zijn straf in de gevangenis aldaar te ondergaan. (D. Qt) Door vier Arnemuidensche visschers werd Dinsdag by een slager te Vlissingen lever gekocht. Na de helft er van gebruikt te hebben werden zij ernstig ongesteld en riepen geneeskundige hulp in. Gisteren waren zij nog niet beter en konden dientengevolge met varen. De lever moet afkomstig zijn van eene koe uit de militaire slachterij te Middelburg. De Zwitsersche journalist en letterbeoefenaar Philippe Godet, medewerker aan de Parijsche Débals, heeft op Middachten gelogeerd en in de papieren van de familie Bentinck 39 onuitgege ven brieven van Voliaire gevonden aan eene gravin BentinckAltenburg, met wie hij langen tijd in vriendschappelijke betrekkingen heeft ge staan. De brieven gaan van 17531777. De heer Godet publiceert ze in de Revue de Paris en belooft voor een volgend nummer brieven van Mme. Denis, eveneens op Middach ten gevonden. In de bibliotheek van het Vatikaan heeft een Itale van Chicago een belangrijk handschrift van Catullus gevonden. Een boer die Zaterdagmiddag nabij Angers op het land aan het werk was, werd plotseling overvallen door een zwerm wespen en zoo ern stig in het hoofd gestoken, dat hij na een paar minuten dood was. Nadere berichten van IJsland melden, dat in den omtrek van de Hekla de aardbeving ruim 40 hoeven heeft verwoest, behalve nog huizen. De landskas gaf voorioopig 10,000 kronen voor hulp. Men vreest, dat vulkanische uitbarstingen zullen volgen. lie hevolking is zeer gedrukt. Ook in Zweden heeft men aardschokken ge voeld, die een halve minuut aanhielden en van oost naar west schenen te gaan. Op de kusten van Jutland had een hevige zeebeving plaatsgelukkig was de vloot binnen. VAX DE voor den dienst van 1897. UITGAVE N. IIOOTDSTCK III. Kosten voor eigendommen welke de gemeente namt het lurgerlijt recht bezitmet de des wege verschuldigde lasten. Art. 1. Onderhoud van huizen, torens, poortenen dergelijke f G46Ö. De verdeeling van dezen post is als volgt: woon onderhoud pakhuis aan de Raam f 4$. 1 het Spin hui spad 25— Tl cxeieitielokaal met offieteieukainer - 100— 3 St.-Joiis-Doeien - 206— 3 3 3 3 woning Nieuwe Sluis straat. - womngBroersveld met verfweik- 25 GO— 3 telefoonkantoor - 5#. yt a koopmansbeurs met veifweik - 750. 3 glazenafdekkingkoop- mansbeurs - 150, 3 ijklokaal met vei fwerk - 90— 3 woonhuis havenmees ter- 75— 3 wachthuisje a d Rot- teidams» hen dijk. - 20— 3 3 wachthuisje a/d Ylaar- dinger dijk- 20— 3 3 stadswaag met verf werk - 200— 3 stadstoren - 150, 3 beigptaats nabij den toren- 20. D 3 3 kloMuiderswoning - brug wachters woning b/d Spoelmgbiug. - 50. 50.. 3 sluisu achter swoning b/d binnensluis - 50. 3 3 brug wachters woning Koemarkt 50. 3 3 brugv. achterswoning varkenssluis - 60.— 3 sluiswachterswoning buitensluis en verbou wen van het daarbij behoorende spuithuis - 110— 3 3 wachters woning spui- lsanaal- 50— I 3 ziekenhuis met barak en ontsmettingsoven. - 30#. 3 cholera-barak - 40. 3 3 pakhuis Groenelaan - 30. 3 3 timmei werf en maken van een loods tot ber ging van hout. - 4100— 3 3 metsel werf '100— 3 3 woonhuis directeur gemeentewerken en verfwerk- 280— 3 3 gebouwen staal - 200.— 3 3 woning in Zuidergors - 3 ki uithuis en verfwerk - 40— 3 3 wachtlokaal a/d bui tensluis 40 3 3 muziektent. - 25— 3 3 gebouwtje Westerha venhoofd en verfwerk - 00— 3 3 tolhui* Overschiesche straatweg 50— 3 3 kornmiezenkantoora/d O ers ch 1 eschen s tr aat- weg- 70— 3 woonhuis Buitenha venweg en verfwerk. - 100 3 3 woning Wal vischsteeg - SO- 3 3 groote Zeevischmarkt - SO— 3 3 Proveniershuis en Hofje aan de Nieuwe Haven '1500— ,i f G460. De raming tegenover die voor 1896 is meerder voor: Onderhoud koopmansbeuis met verf- werkf 600.— ijklokaal. 50.— brugwachterswoning var kenssluis - 20. sluiswachterswoning bui- tensluis en verbouwen van het Jaarbij behoorende spuithuis- 70. f pakhuis Groei.elaan 30. timmerweif en maken van een loods tot berging van hout800.— woonhuis directeur gemeen tewerken en verf werk - 205, s gebouwtje Westerhaven hoofd en verfwerk 35, woonhuis Buitenhavenweg en vetfsverk 50. f 1440,— en minder voor Onderhoud pakhuis a/d Raam f 10. woning Nieuwe Sluisstraat. - 20. glazen afdekking koopmansbeurs - 50. postkantoor - 200. y> stadswaag - 100.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3