A". 1896. Woensdag 23 September. N°. 9137. Eersle Blad Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G EVER: J. O D Buiten!andselle Berichten. courj Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50 - 0.10. BIIKKll1! B«TBB«TEA1Ï 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. üe czaar en zijne gemalin zijn Zondagmid dag te halfeen met het jacht Standard uit Kopenhagen vertrokken, vergezeld van het jacht Fooister. Daar geen van beide schepen de Russische keizerlijke standaard had ge- heschen, werden zij ook niet door de Deensche batterijen begroet. Hedennamiddag te half-3 zal het keizerlijk echtpaar te Leith aankomen, waar het door een sterk eskader met geschutsalvo's zal worden begroet. Op de landingsplaats zullen 2ij door den prins van Wales en den hertog van Connaught worden verwelkomd. De eere- wacht zal worden gevormd door officieren der mariniers, terwijl het Schotsche regiment, waarvan de czaar eere-kolonel is, tot escorte ïal dienen. 300 politie-agenten en een regiment Hooglanders zullen zijn, opge steld langs den weg van het punt van ontscheping tot het spoorwegstation, een afstand van slechts 400 meters. Daar zal de ter beschikking gestelde trein der ko ningin gereedstaan om de hooge bezoekers terstond over te brengen naar Ballater, van waar zij met gala-rij tuigen naar Balmoral vertrekken. De weg derwaarts zal worden verlicht door de pachters der domeinen met fakkels. De gansche weg van Ballater naar Balmoral zal door politie en troepen worden bewaakt en zal den ganschen duur van het keizerlijk bezoek, dus 14 dagen lang, voor het publiek verkeer zijn afgesloten. Ook zal niemand, die niet tot den dienst van de koningin of den czaar behoort, in den omtrek van het paleis worden toegelaten. Gedurende het verblijf van den czaar zullen jacht- en vischpartijen en uitstapjes worden gehouden, maar omtrent dit gedeelte van liet programma wordt het diepste stilzwegen bewaard. Op hunne terugreis zullen de hooge bezoekers rechtstreeks over Perth naar Portsmouth •doorstoomen, zonder te Londen op te houden. Reeds sedert eene week bevindt zich eene menigte Russische politie-agenten te Londen en deze zullen nog worden versterkt met een aantal van de beste Russische detectives, belast met het toezicht op de nihilisten, welke agenten den czaar naar Balmoral en naar Parijs zullen vergezellen. De heer Gladstone heeft zich beschikbaar gesteld om in eene meeting te Liverpool te spreken over de Armenische moorden. Lord Rosebery heeft zijn standpunt nader toegelicht in zyn antwoord aan den voorzit ter eener meeting, die hem de daar aange nomen motie had medegedeeld. De oud-pre mier verklaart het niet eens te zijn met de meening, »dat het land veilig voorwaarts kan gaan, den sultan afzetten en zijn opvol ger benoemen", omdat Rusland in Augustus 1895 verklaard heeft, dat het zich zou ver zetten tegen een geïsoleerd optreden van een der mogendheden. Om die reden zou een af zonderlijk optreden van Engeland een Euro- peeschen oorlog ten gevolge hebben, tenzij men tot een overeenkomst kan geraken. De plicht der regeering komt lord Rose bery zeer duidelijk voor, n.l. alle maatregelen te nemen om een einde te maken aan het verfoeilijke regeeringsstelsel in Turkije, zonder dat er een Europeesche oorlog uit voortvloeit. Lord Rosebery twijfelt niet ol de regeering doet zulks want daaraan twijfelende, zou men eveneens twijfelen aan hare humaniteit en gezond verstand maar hij is niet ge neigd, in onwetendheid van veel wat alleen de regeering kan weten, om zich in de plaats te stellen van de uitvoerende macht, en te trachten de regeering van het land te leiden. Het gerucht wil, dat lord Salisbury, om den czaar te overtuigen van de onzelfzuch tigheid van Engelands Oostersche politiek", hei aanbod zal doen de Cyprus-eonventie op te zeggen en van andere voordeelen af te zien. De Fransche regeering heeft, volgens de Fr ankj. Zeit., Zaterdag j.l. van de Engelsche het verzoek ontvangen Tynan uit te leveren. Nu wordt weer beweerd dat liet verzoek om uitlevering niet enkel op Tynans medeplich tigheid aan den moord in het Plioenix-park ge grond zal zijn, daar men zich overtuigd houdt dat de Fransche regeering het daarop be rustende verzoek zou moeten afwijzen, maar dat de Engelsche politie nog bezig is met het bijeenbrengen van gegevens, op grond waarvan zij met meer kans op succes het verzoek om uitlevering kan doen. Met het oog op de aanwijzingen, vervat in de bij den fenian Bell in beslag genomen pa pieren, is het aantal agenten in burger- kleeding in de buurt van het Parlementsge bouw, de beurs, de St.-Pauls-kathedraal, de abdij van Westminster, het Britsch en het Mansionhouse verdubbeld. B E 1 G I E. Te Doornik is in plaats van den onlangs overleden katholieken senator Stiénon du Pré, tot senator gekozen de liberaal Huet. De nieuwe liberale gemeenteraad van Mechelen ligt nu al overhoop met de Per manente Deputatie van Antwerpen, die ver nietigd heelt het besluit om de subsidie voor een bijzondere school voor meisjes op te heffen, en met de regeering die een besluit vernietigd heeft, waarbij het schoolgeld van het athenaeum en de burgerschool voor behoef- tigen verminderd werd. Er komt een beeldje van Marnix van Sint Aldegonde in den gevel van een openbare school aan de Hoogstraat te Brussel. OOSTENRIJ lï-H O N G A R IJ E. De Hongaarsche commissie voor de bepa ling van het aandeel van Hongarije in de gemeenschappelijke kosten van bestuur heeft Zaterdag eene motie aangenomen waarin het eene verhooging van Hongarije's bijdrage van di hand wijst. De minister-president Banffy herhaalde de verklaring dat de regeering nog geen positie in dat vraagstuk heeft in genomen, daar eerst de beide cornmissiën haren arbeid moeten hebben afgedaan. In de Hongaarsche Kamer heeft Banffy gisteren, in antwoord op een interpellatie vau Ugran over de reis van den czaar, verklaard dat het drievoudig verbond nog in volle kracht bestaat en voortgaat te streven naar zijn vredelievend doel. Het bezoek van den czaar heeft doen zien dat Oostenrijk en Rusland Let over dezelfde belangen eens zijn, dat beiden den vrede willen handhaven en het statu quo in het Oosten, waardoor de ont wikkeling der Balkanstaten wordt bevorderd. De Kamer nam unaniem akte van de ministerieele verklaring. ITALIË. Prinses Olga vau ivioiueuegro,- een nicht van de verloofde van den prins van Napels, is te Venetië ovei leden. Het huwelijk zal nu uitgesteld moeten woiden. Majoor Nerazzini is den lOn dezer door Ras Makonnen met veel eerbewijzen ont vangen. Hij kan, tengevolge van het opont houd, door het organiseeren van zijn karavaan veroorzaakt, eerst den 20n naar Abessynië vertrekken. Generaal Baldissera zal den 23en te Napels scheep gaan naar Massowah. De divisie van Italiaansche oorlogsschepen, die uit drie schepen bestaat en naar het Oosten bestemd is, staat onder bevel van den vice-admiraaJ Canevaro. Een vliegend eskader zal zich in den loop dezer week met de divisie vereenigen. SPANJE. Men gelooft dat er binnenkort eenige ver andering in de verschillende titularissen van het ministerie zal komen. Zoo zou o. a. Romero Robledo binnenlandsche zaken krijgen. De regeering moet besloten hebben nieuwe versterkingen naar de Philippijnen te zenden. Uit Madrid wordt gemeld dat, de commissie, belast met het onderzoek van de inschrijvin gen voor het bouwen van oorlogsschepen voor het Spaansche gouvernement, zich in haar rapport verklaard heeft voor de aanneming van de aanbieding van de Engelsche firma Armstrong. Deze firma neemt aan een slag schip van 11,000 ton te bouwen in veertien niaandeu, en een kruiser van 0500 ton in twaalf maanden. Op Cuba weer verschillende overwinningen der Spanjaarden. Van de Philippijnen komt het bericht dat de legermacht der opstandelingen ongeveer 4- a 5000 man bedraagt. Natuurlijk zijn de opstandelingen weer verslagen. Zoo luiden de officieeie berichten. Particuliere berichten, die de Heraldo over Hongkong krijgt, melden echter, dat de insur- genten alle steden der provincie Cavita bezet houden, dat daar de kloosters en andere gebouwen vernield, en zes monniken ge dood zijn. Bovendien verkeert men in het onzekere omtrent het lot van een dertigtal personen. Volgens een te Madrid uit Manilla ontvan gen bericht, is een nieuwe samenzwering tegen den gouverneur der Philippijnen ont dekt. Een honderdtal personen zijn in hech tenis genomen. Ook zouden te Taal bommen, benevens Japansche vlaggen en vlaggen van de aan staande »Philippijnsehe republiek" gevonden zijn. Vierentwintighonderd man zijn uit Spanje naar de Philippijnen vertrokken. T U R K IJ E. De toestand van den sultan wordt steeds ernstiger. De Meschweret, het orgaan der jong-Turksehe partij, heeft de propaganda van de daad" krachtig afgekeurd. Het blad roept alle aanhangers van orde en vooruit gang op, langs geleidelijken en wettelijken weg een hervorming in Turkije tot stand te brengen. Abdul Hamid heeft, volgens het blal,zijn verplichtingen met voeten gelreden. De Tur ken waren hem trouw en gehoorzaamheid schuldig zoolang hij zich hield aan de voor schriften van den Koran. Doch thans heeft hij, door zijne politieke en religieuse plichten te verwaarloozen, opgehouden, khalif en sultan te zijn. Hij is niets dan een usurpator, en kan niet langer door de Turksche hervor mingspartij worden erkend. Daily News heeft nu uit Weenen bericht ontvangen dat eenige dagen geleden 7 per sonen zijn gevangengenomen, op het oogen- blik dat zij de particuliere vertrekken van den sultan binnendrongen, waarschijnlijk met het doel om hem te vermoorden. Van andere zijde wordt gemeld dat enkele weken ge leden drie Albaneezen van des sultans eigen lijke lijfwacht zijn ter dood gebracht, ouder verdenking dat zij met de jong-Turksche party in verbinding stonden. De WeeJcly Sun beweert zelfs op het laatste oogenblik bij geruchte te hebben vernomen dat de sultan reeds vermoord is, maar aan gezien het blad de juistheid daarvan niet meer kon onderzoeken, deelt het dit onder voorbehoud mede. Veel geloof schijnt het blad dus zelf niet aan het bericht te hechten. Op aanwijzing van de te Scutari gevangen genomen Armeniërs is in de wijk Pera in een huis, welks bewoners de vlucht blijken genomen te hebben, eene bewaarplaats van bommen en ontplofbare stoffen gevonden, benevens eene drukpers en een zegel van het revolutionnair comité.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1