A". 1896. Donderdag 24 September N 9138. ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ïi'I T G eYer" X ODÉ. Bniienlandsclie Herinliten. oom Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B ïl a K A l: SOTBRIftAAI 70. Advertentieprijs van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜITSOKiASB. De Hatmoversche Kurier deelt, uit authen tieke bron, de volgende bijzonderheden mede over de geruchten, die graaf Hartzfeidi vaar- 1 stellen als candidaat voor het kanselierschap in Duitschland. Verleden jaar, toen prins Hohenlohe den heer van Köller dwong om ontslag te nemen, was de keizer zeer ontevreden over dio autoritaire handelwijze. De keizer was te Breslau, waar juist een militair feest plaats had; van daar noodigde de keizer telegrafisch graaf Hartzfeldt uit bij hem te komen en bood hem toen het ambt van rijkskanselier aan. Graaf Hartzfeldt maakte echter bezwaren, en de keizer drong niet verder aan. Toen prins Hohenlohe weigerde indejongste zitting van den Rijksdag de nieuwe kredieten voor de marine voor 1e stellen, die de keizer «aarne aangenomen zag, hield de keizer her- haaldelijk conferenties met generaal Von Wartensleben en andere hooggeplaatste per sonen over de aanneming der kanseliersbe trekking. Maar niemand wilde een conflict met den Rijksdag onder de oogen zien, en daardoor hadden 's keizers plannen niet het gewenschte gevolg. De marine-credieten wer den niet aangevraagd en prins Hohenlohe bleef. De Tiann. Kurier meent dat thans, nu de voornemens tot uitbreiding der marine niet meer besproken worden, de kansen van graaf Hartzfeldt om de opvolger van prins Hohenlohe te worden, weder ernstig zijn gestegen. Maar zeker is zijn benoeming nog lang niet. Voor eerst heeft prins Hohenlohe de bezwaren des keizers tegen enkele zijner plannen nog steeds weten te overwinnen. En voorts ismen altoos aan verrassingen blootgesteld in het Heilige Buitsche Rijk. Valt prins Hohenlohe, dan is er evenveel kans, dat graaf Philip von Eulen- burg tot de kanselierswaardigheid wordt ge roepen, als dat de keizer die waardigheid nog maals aan graaf Hartzfeldt zal aanbieden. In sommige kringen vermoedt men zelfs, dat geen •dezer beide heeren in aanmerking komt, maar dat een jong .generaal met de leiding der zaken zal worden belast. Maandag heeft in de slotkerk te Schwerin -de inzegening plaats gehad van het huwelijk van den erfgroothertog Friedrich Frank van Mecklenburg en prinses Alexandrine van Oldenburg. De hertog van Saksen-Altenburg heeft de 50,000 mark, die hem als nationaal geschenk op zijn 7ün verjaardag werden aangeboden, bestemd voor de oprichting van een herstel lingsoord voor mannen. F R A N K R IJ K. President Faure is te Rambouillett aange komen hij zal daar eenigen tijd blijven. Het plan bestaat, aan de Russische keizerin tijdens haar bezoek aan Parijs een eere-dame toe te voegen, voor welke betrekking mevrouw Ryekenbusch, superintendente van het legioen van eer, een geboren Elzasserin, in aanmer king zal komen. Het geschenk der Fransche regeering aan den czaar zal bestaan in een reproductie in biscuit van het standbeeld van Catbarina van Rusland, waarvan de uitvoering eenigen tijd geleden is opgedragen aan den beer Deloge en dat in do porseleinfabriek te Sèvres wordt gemaakt. Van het origineele standbeeld wordt een pleisterafgietsel gemaakt, en dit'komt'te staan onder de ramen van de appartementen di' de czaar te Parijs zal betrekken. Tynan heeft aan den gezant der Ver. Staten te Parijs een brief geschreven, waarin hij aanvoert dat hij sedert April 1888 ge naturaliseerd burger is van de Unie; dat de regeering der V. S. reeds vroeger ('1883) een verzoek om zijne uitlevering aan de Britsche regeer; >g heeft geweigerd op grond dat het misdrijf waarvan hij beschuldigd werd, van zuiver staatkundig karakter was. Hij ver klaart verder, een pleizierreisje door Europa gedaan te hebben alleen omdat hij wist dat hij door Engelsche detectives achtervolgd werd, nam hij een anderen naam aan. Op zijn eerewoord verzekert hij dat hij niet heeft deelgenomen aan eenige zaak van politieken aard in Frankrijk en enkel als tourist reisde. De gezant Eustin zal aan de Fiansche regeering kennisgeven van het feit dat Tynan Ametïkaansch burger is. B E t G I E. De senator Van Put, de leider van de Ant- werpsche afgevaardigden in den Senaat, is overleden. Te Brussel hebben Maandag 170 timmer lieden-patroons den werkstakenden timmer lieden aangezegd, dat zij ontslagen zijn. Het blijkt dat het terughalen van de ge reedschappen der timmerlieden niet zonder eenig vertoon geschied is. De stakers hebben een groeten optocht gehouden en hebben zoo alle gereedschappen uit de werkplaatsen ge haald. ENGELAND. De keizer en de keizerin van Rusland zijn gistermiddag aan boord van de Standart te Leilh aangekomen. De prins van Wales en de hertog van Connaught voeren de hooge gasten tegemoet en gebruikten aan boord der Standert het lunch. De ontmoeting der keizerlijke en prinselijke personen was zeer hartelijk. Na het eskader, dat saluutschoten afvuurde, geïnspecteerd te hebben, stapten de czaar en de czaritsa te 1.40 aan wal. De troepen salueerden. De muziek speelde het Russische volkslied. Er was veel gejuich, De souvereinen begaven zich daarop naar de ontvangzaal. De czaar droeg de uniform van kolonel der Scots Greys, van welk dragonder-regiment eene eerewacht buiten stond. Hunne Majes teiten namen plaats op een estrade, omgeven door den prins van Wales, den hertog van Connaught en hun gevolg. De vrouw van den lord-provoost van Edinburg bood de czaritsa een ruiker aan. De lord-provoost zelf heette de vorstelijke bezoekers welkom uit naam van de stad Edinburg. Hunne Majesteiten zijn in gezelschap van den prins van Wales en den hertog van Connaught 's middags te 2.30 naar Balmoral vertrokken. De souvereinen zijn gisteravond om 7 uur te Ballaler aangekomen en toen per rijtuig naar Balmoral gegaan, weder in gezelschap van dun prins van Wales en den hertog van Connaught. Zij kwamen te 8 uur aan De koningin verscheen in de poort van het kasteel om de gasten te verwelkomen. Het was eene hartelijke begroeting. De oude, getrouwe verzorgster der kinde ren van koningin Victoria, Mary Ann Thurston, is dezer dagen overleden en op Kesnalgreen te Londen ter aarde bestelde. De lijkdienst in de St.-Mary-Abbot's kerk werd door prin ses Louise als seerste leeddragendè" bijge woond. Koningin Victoria was door een generaal vertegenwoordigd en had een prach tiger witten krans gezonden, waarbij H. M. eigenhandig op een kaartje had geschreven ïEeh blijk van dankbare herinnering en rouw van Victoria." Ook de prins van Wales deed een krans neerleggen van witte bloemen en varens. De andere prinsessen, Hendrik van Battenberg, Christiaan en de hertog van Connaught hadden eveneens voor vertegen woordigers en kransen zorg gedragen. i e Londen zoowel als te Parijs schijnt men te betwijfelen of de Fransche regeering het verzoek om uitlevering van den fenian Tynan zal inwilligen. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft het ontwerp op de stiafreehtspleging aangenomen met algemeene stemmen op éen na, die van graaf Czichy. B;j de verkiezingen voor den Landdag in Karinthië zijn gekozen 10 candidaten der Duitsche volkspartij en 4 van de katholieke volkspartij. De vroegere liberalen zijn naar de Duitsche volkspartij overgegaan. De ver houding der partijen was in den vorigen Landdag 11 liberalen en 3 clericalen. ITALIË. Koning Humbert heeft aan den minister raad doen weten, dat het huwelijk van den prins van Napels geheel en familie gevierd zal worden, zonder eenig vertoon van feesten. Tot buitenlandsche hoven zullen geen uit- noodigingen gericht worden. Hiermede ver vak dus het bericht, dntds van Duitsch land en Rusland aan de huwelijksplechtigheid zullen deelnemen. Een dei te Rome teruggekeerde gevange nen van Menelik van Abessynië vertelt, dat keizerin Taitu een merkwaardige vrouw is, die Menelik en al diens zaken beheersclit, Zy moet een beminnelijke vrouw zijn, zeer ge voelig voor geschenken, doch tevens uitermate heerschzuehtig. De Osservatore Romano maakt een brief van mgr. Makarius aan kardinaal Rampolla openbaar. De brief is den 14n Augustus uit Ad Sababa verzonden. Makarius schrijft dat Menelik hem met de aan een gezant van den paus verschuldigde eerbewijzen heeft ontvan gen maar toen hij den negus het doel zijner komst had uiteengezet en de brieven van den paus had overhandigd, zeide Menelik slechts »De paus is ons aller vader en heeft het recht, aan mij te schrijven om zijn wenschen kenbaar te maken. Wij zullen nog nader over deze zaak spreken." SPANJE. Te Valencia zijn acht leden van de repu- blikeinsehe bende, die bij Pedralva door dè troepen uiteengejaagd is, in hechtenis ge nomen. Het beraamde opstootje was mislukt omdat de deelnemers zich niet op den tijd en de plaats van samenkomst bevonden. Men spreke voortaan niet meer van Castil- laanschen trots een sterke fantasie blijkt thans wel de meest op den voorgrond tre dende eigenschap der Castillianen te zijn. Uit de papieren overwinningen-fabriek te Madrid zijn gisteren niet minder dan 6 kleine, 1 groote en verscheidene andere" overwin ningen op de Cubanen gekomen. Trouwens men kan niet ontkennen dat dit alles noodig was met het oog op de jammerlijke berichten van de Philipp'ynen, waaruit blijkt dat ook daar wat te veel gefantaseerd waS. Er zullen nieuwe troepen naai die eilanden gestuurd worden en de minister-president Canovas beeft opnieuw verklaard (voor de hoeveelste maal?) dat hij geen offer te groot zal achten, om het vaderland te redden. T U R K IJ E. De ministerraad is in buitengewone zitting bijeengekomen om te beraadslagen over bet rappoit van den Russischen generaal die de versterkingen van de Dardanellen geïnspec teerd heelt. Naar aanleiding van de op 12 dezer door de Porte aan de groote mogendheden gezon den nota, waarin deze gewaarschuwd worden dat den volgenden dag nieuwe onlusten te vreezen waren, hebben de gezanten der overige mogendheden, onder wie ook de Nederland- sche, eene nota aan de Porte gezonden, waarin zij er op wijzen dat het leven hunner land- genooten evenveel waarde heelt als dat van de onderdanen der groote mogendheden, om welke reden zij haar dan ook aanbevelen in zulke zaken van algemeen belang geen onder scheid te maken en in het vervolg zoodanige waarschuwingen en mededeelingen aan alle gezanten te richten. Nu weer is de hof-photograaf van den sultan, een Armeniër, gevangengenomen, om dat, naar het heet, zijn procuratiehouder ont maskerd is als penningmeester van het Ar- menisch geheim comité en het bewijs is ge leverd dat hij reeds 20 jaren lang is werk zaam geweest als spion in Russischen dienst; o. a. moet hij tijdens de bezetting van San Stefano aan de Rassen gewichtige diensten hebben bewezen. Als oorzaak der jongste troebelen in het vilayet Kharput wordt opgegeven, dat eenige Armeniërs in de Turksche wijk geweerschoten losten. De Kurden hebben nu de Armeensche wijle van Eguïn, die bij de jongste moorden ge spaard was gebleven, geplunderd en in brand gestoken. Men vreest dat dit het sein zal wezen voor nieuwe onlusten. Naar men zegt verlaten vele Engelsche gezinnen Konstantinopel. Als een merkwaardig staaltje van Turksche krantenberichten mag wel gelden dat '130,000 Armeniërs aan den grootvizier een adres heb ben gericht waarin zij hun trouwe aan hankelijkheid betuigen aan de regeering en hun dankbaarheid voor de tallooze blijken van genade en voor de rechtvaardigheid van den sultan. EGYPTE. Nadere berichten uit Soedan melden dat bij liet bombardement van Haftr aan Engel sche zijde 12 man gewond werden, een ser geant werd gedood. De krijgsschat der der- wisehen is door de Engelschen buitgemaakt, ook 72 kisten ammunitie voor snelvuur kanonnen, die reeds in handen der derwischen waren gevallen bij de nederlaag van Hicks paeha. De strijdmacht van Wad el Bishara is ten noorden van Dongola gekampeerd, De Sirdar heeft aan Wad el Bishara ge schreven om hem lijfsbehoud, ook voor zijn troepen, aan te bieden als hij zich overgaf. AMERIKA. J. B Thacher, de democratische candidaat voor het gouverneurschap van den staat New-York heeft verklaard voor Bryan en Sewall te zullen stemmen, ofschoon hij niet voor vrije zilveraanmunting is.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1