BiiineulaiidseUe Her ie kt en. Gemengde Berichten. Uit Athene wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de Turken het piotestantsche kerkhot aan de Soeda-baai ontwijd hebben, hetgeen natuurlek groote ergernis veroor zaakt heeft te Kanea. EGYPTE. Uit Kairo wordt gemeld Bij het verschijnen van de Egyptische troepen zijn de derwischeu naar het zuiden gevlucht. De cavalerie en de kanonneerbooten vervolgen hen. Verscheidene emirs hebben zich overgegeven. De Egyptische vlag wap pert te Dongola. A 31 E it X K A. De Tall At all Gazette acht de verkiezing van Mc. Kinley tot president der Yereenigde Staten vrijwel' gewaarborgd. liet blad meent dat de republikeiiiMfiie cnndidaat zeker kan rekenen op 150 stemmen en welMaine G, New Hampshire 4, Massachusetts '15, Ver mont 4, Rhode Island 4, Connecticut 8, New-York 36, Pennsylvania 32, New-Yersey 40, Matyland 8, Ohio 23. Verder zijn de republikeinen bijna zeker van de overwinning in Virginia met G, Wisconsin met 12 en Minnesota met 0 stemmen, zoodat daardoor het aantal stemmen voor Mc. Kinley reeds op 177 komt. Twijfelachtig zijn Indiana met 45, Iowa met 13, Michigan met 14, Illinois met 24 en Kentucky met 13 stemmen, dus 79 stemmen. Toch is de kans vrij groot, dat Mc. Kinley met een meerderheid van vijf stemmen uit de bus komt. Naar verzekerd wordt, zal de regeering der Vereenigde Staten zich niet aansluiten bij de mogendheden in hun optreden tegenover Tuikije en zal zij alleen de belangen harer onderdanen daar te lande beschermen. Be Braziliaansehe Kamer heeft geweigerd rechtsingang te vei leenen tegen haar medelid Albeiquerque, die in het openbaar drie revol verschoten heeft gelost op zijn ambtgenoot De Carvolho, die hem in de Kamer een oorveeg had toegediend. De Argentijnsche minister van binnen- landsche zaken is voornemens bij de Kamer een voorstel in te dienen tot naasting der spoorwegen door den staat. ■mi ,ilu 1 r- g aagasgi gggsaagg is ag SCHIEDAM, 24 September 189G. De brand, weike gisteravond alhier de luci fersfabriek sLumen" van de heeren Th. J. Thie en F. van Giesen te 's-Gravenhage in asch heeft gelegd, is ontstaan op de bovenverdie ping, aan de voorzijde van het gebouw, waar de 14-jarige Jacobus Soeters werkte. Hij schijnt wat onvoorzichtig te werk gegaan te zijn met eenige bladen lucifers, die nog ge knipt moesten worden en door wrijving in brand zijn geraakt, tengevolge waarvan zijn kleederen vlam hebben gevat. Hevig ontsteld snelde hij naar een ander lokaal en verspreidde alzoo den brand die gereedelijk voedsel vond in de talrijke brandbaie stoften. De directeur de heer J. H. Koster sneide hem onmiddellijk ter hulp; hij doofde de biandendc kleederen van Soeters, doch deze had reeds zoo deerlijke brandwonden aan gelaat, handen en borst be komen, dat men voor het behoud van zjjn leven vreest; zelf bekwam de directeur daar door aan handen en armen hevige brand wonden. De klacht van Soeters, dat hem nu juist dit ongeluk treffen moest, terwijl zijn vader zonder werk was, maakteeen pijnlijken indruk. Na Soeters langs den brandladder naar beneden gebracht te hebben, wilde de heer Koster zich, ondanks zijn wonden, weder Daar de bovenverdiepingen begeven om den 13-jarigen Antonius Johannes Loo- man, die vermist werd, te redden, doch dit werd hem door het personeel belet, dat meende dat Looman, de vlugste van allen, zich wel geborgen zou hebben, terwijl aan redding, nu de bovenverdiepingen in lichter laaie stonden, niet meer te denken viel. Helaas, men had zich vergist, te halftien ■werd het verkoolde lijk van Looman onder de puinhoopen gevonden. De andere jongens en meisjes hebben zich allen tijdig uit de fabriek weten te verwij deren, daarbij geholpen door de politie, die inmiddels ter hulp was gesneld. j Hoe snel de brand toenam, kan blijken uit j de omstandigheid dat, toen de politie den I brand ontdekte door het uitslaan der vlam- I men uit het dak, zij het personeel dat bene den in de fabriek werkte moest waarschuwen. De fabriek met de daarin aanwezige goe- deren waren tegen brandschade verzekerd aan het assurantiekantoor van den heer K. J. i van Erpecum. Alleen een nieuwe machine, die dezer dagen zou worden opgesteld, was I niet verzekerd. Door den aanhoudenden storm zijn de Keilen hedennacht ondergeloopen. Het water stond hedenmorgen te 6 uur op I de Hoofdstraat een voet tegen de huizen. I Tegen morgenmiddag te 4Va uur is een openbare vergadering van de Tweede Kamer belegd. I De minister van buitenlandsche zaken ter I kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van Ir. Ms. gezant te Madrid, de nos. 1 43, 44, en 45, van het Spaansche tarief van j invoerrechten zijn vervangen door de volgende j bepaling Gesmeed ijzer en staal in cylinders van alle soorten, met inbegrip van die, welke zijn j gegalvaniseerd of bedekt met koperblad, is onderworpen aan een recht van 26 pesetas j volgens de eerste kolom en van 24 pesetas I volgens de tweede kolom van het tarief. I (Stct.) Nu de nieuwe kieswet er is, doen de namen de ronde van enkele leden der Tweede Kamer, die geen deel meer zouden wenschen uit te maken van de nieuwe Kamer. Onder hen, die daartoe belmoren, wordt bepaaldelijk ver meld de afgevaardigde uit Devener, de heer Van Delden. De Telegraaf meldt, dat een der firmanten der firma Ruys Co., de heer W. Ruys, naar Rome is vertrokken teneinde aldaar in overleg te treden met den Nederlandschen gezant, den heer Westenberg, en eene confe rentie te houden met de Italiaansche regee ring in zake de inbeslagneming van het stoomschip Doelwijh. In Handelsbelangen wordt de vrees uit gesproken, dat de goede naam, dien de Hol landers zich eertijds in Japan wisten te ver werven, plaats zal maken vooreen anderen, wanneer blijkt, dat onder de voorste gelederen van hen, die in Japan een inval willen doen om hun handelsbetrekkingen uit te breiden, sommigen behooren tot deflesschen- trekkers. Het blad deelt een fragment mede uit een brief van den heer E. D. van Walree, vice-consul der Nederlanden te Yokohama, Deze ontving een bezoek van een Japanner uit het binnenland, een uur of vijf sporens van Yokohama, die kwam vragen naar eene Amsterdamsche firma, van welke hij een order voor '1200 M. zijde, na toezending van mon sters, had ontvangen. De bestelbrief zag er flink en grootsch uit, maar daar de naam naam (Monthaan Co.) den heer Walree uit Handelsbelangen bekend voorkwam, heeft hij den man de uitvoering der order ten sterkste ontraden. Handelsbelangen slaakt daarbij de vei zuch ting, dat het een weinig bemoedigend werk is week iu week uit te waarschuwen voor personen en firma's, die voor den handel gevaarlijk zijn, bijna elke week een of meer nieuwe namen te moeten noemen en daarbij de overtuiging te bezitten, dat van hooger- hand niets of zoogoed als niets wordt ge daan, om het groote kwaad der flesschen- trekkerij te keeren. iZou het ook tijd worden", vraagt het blad, »dat de volksvertegenwoordiging zich ging bemoeien met een zaak, waarover reeds al te lang wraak wordt geroepen? (Natuurlijk zonder zich te laten afschepen met den dood doener, dat de wet nog zoo kwaad niet is en het zoo nog wel een beetje kan. De feiten bewijzen, dat het zoo niet langer kan.)" Uit het zooevea verschenen jaarboekje van de sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" b!\jkt, dat op 1 Juli 1.1. de maatschappij 344 departementen telde met 43,670 leden en 289 eere-leden. Tot de vele instellingen be hooren o. a. 68 bewaarscholen,37 bibliotheken voor jongelieden, 23 lloralia-vereenigingen, 23 gymnastiekscholen, 26 hulpbanken, 30 scholen voor handenarbeid, 30 scholen voor vrouwelijke handwerken, 463 spaarbanken, 30 teekensciiolen, 328 volksbibliotheken, 83 commissiën voor volksvoordrachten, 30 zieken fondsen, enz. De begrooting voor 1895/96 bedraagt aan uitgaven f 44,845.44 en sluit met een nadeelig saldo van f41,300, te nemen uit het kapitaal der maatschappij. Dinsdag is op de vlakte van Waalsdorp bij het schijfschieten met het nieuwe geweer een soldaat van het regiment grenadiers en jagers, die aangewezen was om den kuil te zitten, getroffen door een kogel, die alvorens hem te raken, door een 4 Va M. dikke zand laag was heengedrongen. Door een korporaal die aanwezig was, is hij voorloopig verbonden en vervolgens werd bij naar het militair hospitaal overgebracht. De kogel is nog niet kunnen worden ge vonden. De mantel er van is niet in het lichaam gedrongen. Volgens een nader bericht heeft de operatie tot verwijdering van den kogel uit het lichaam van den soldaat nog niet plaats gehad. De toestand van den man was verbeterd, De werkstaking onder de sigarenmakers der firma A. van Vliet te Aarlanderveen is als geëindigd te beschouwen. De stakers ont vangen van den Bond geen ondersteuning meer en zoeken elders werk. Twee bestuurs leden van de te Aarlanderveen gevestigde afdeeüng van den Bond zijn met hun gezin naar Amsterdam vertrokken. Te Gorinchem zijn Dinsdag vijf twintigjes gevallen van de f 100,000 der Staatsloterij. De weduwen van de op 1 Augustus onder Haarlemmerliede verongelukte spoorweg arbeiders, aan wie nog steeds iiet gewone weekloon werd uitbetaald, ontvingen Dinsdag vanwege de maatschappij eene verhoogde geldelijke uitkeering, namelijk de weduwe van den ploegbaas f'1850, de beide anderen ieder f1200. Dinsdagmiddag te ruim 4 uur zag men te Lemmer een grooten luchtballon boven de zee drijven. Of er menschen in waren kon men eerst niet zien,doch toen de ballon dichter bij kwam, zag men uit den ballon twee personen in zee vallen. Dadelijk snelde men te hulp en smaakte het genoegen beide luchtschippers te redden. Het waren Tournay, commandant, en lui tenant Messens, van de genie-compagnie te Antwerpen, die des middags te 12 uur aldaar ■waren opgestegen. Geen hunner had eenig letsel van beteekenis gekregen. De oud-Hindeiooper merkwaardigheden verdwijnen meer en meer. De heele schouw van het Hindelooper Huis is en bloc te koop en daarnevens wordt nu tegen Woensdag 7 October a.s. eene veiling aangekondigd van merkwaardig oud porselein, zilver, kleeden, meubelen enz., uit den inboedel van wijlen mevr. Rinia van Nauta, aldaar. Uit het zuiden van Drente meldt men aan het N. v. d. D., dat de landbouwers en andere werkgevers besloten hebben, voortaan geen ongunstig bekend staande personen meer in dienst te nemen of langer Sn hun dienst te houden. Dit besluit is een gevolg van de algemeene verontwaardiging over het treurige voorval te Veningen van voor twee weken geleder, waarbij de huzaar Hofman vermoord werd door een boerenknecht. Indien aan dezen maatregel goed de hand wordt gehouden, kan dit een uitnemend middel zijn om dergelijke boosdoeners te weren. Bovendien zullen dan de huisgezinnen der landbouwers gezuiverd worden van per sonen, die door hunne dronkenschap,zedelooze taal en straatschenderijen zeer slechte voor beelden zijn voor de boerenzoons en andere huisgenooten. Naar de JT» Mepp. Ct. verneemt, heeft de »Vereeniging voor Volksbelangen" te Meppel besloten de leeszaal in »Ons Huis" op te heffen de resultaten schijnen niet voldoende geweest te zijn. Zondagnacht heeft eene vrouw, in de Boterstraat te Utrecht, bij vergissing een slok genomen uit een flesch, welke, in plaats van jenever, een mengsel van creolin en ter pentijn bevatte. Zij is eenige uren later aan de gevolgen bezweken. Te Bergen-op-Zoom is in eene vergadering van belangstellenden in beginsel besloten, te trachten, aldaar eene afdeeling te stichten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Voor de instandhouding van het zooge naamd Spanjaardsgat te Breda, het historisch bolwerk, waarlangs door middel van «en turfschip de overrompeling en inneming van het kasteel van Breda in 4590 plaats hadden, zal de Staat in 4897 een som van f4000 besteden. De kosten van het geheele werk worden geraamd op f2500 k f3000. Men schrijft uit Gulpen aan de 2Y. B. Ct. De vermoedelijke daders van den moord op den gemeenteveldwachter Jos van Loo zijn in ai rest genomen. Het zijn twee Belgen" woonachtig te 's-Gravenvoeren. De twee ge arresteerden, Kersse en Teunissen, bekende wildstroopers, werden door twee personen uit Reymerstok-Gulpen omstreeks tegen den avond van 12 September j.l. gezien, gaande in de richting van het bosch, alwaar de moord gepleegd is. Twee jaren geleden werden zij verdacht van den moord op den veldwachter van iouron le-Comt. Nog verleden jaar werd eene instructie tegen hen geopend, wijl zij met een geladen geweer den veldwachter van den graaf De Geloes te Eisden zouden bedreigd hebben. Doch de bewijzen ontbraken, zoodat de zaak 'tgewenschte gevolg met bad. Ook thans houden de gearresteerden vol, de daders van den moord niet te zijn. Tevergeefs heb ben zij getracht hun alibi te bewijzen. Zware vermoedens rusten op hen. Maandagvoormiddag werden bij den land bouwer Poels te Swalmen op den keukenzolder circa tienduizend KG. granen geborgen, waar door de balk brak en de zolder instortte, juist op het oogenbhk, dat vier personen in de keuken bezig waren. Twee hadden het geluk bijtijds te ontvluchten, doch eene 20- jarige dochter, die hare moeder wilde reddenr werd door den balk getroffen en bleef op de plaats dood. De moeder werd bewusteloos onder de ingestorte massa gevonden, vóór 't fornuis, waardoor zij schijnt beschermd te zijn. Het lijk van de dochter werd naast het fornuis gevonden. De meubelen in de keuken zijn geheel verpletterd. Eene oudere dochter werd in den stal naast de keuken bewus teloos gevonden. De prinses van Wied is Dinsdag met hare- beide dochtertjes van Middelburg naar Duitsch- land vertokken. Aan het station waren aan wezig de commissaris der Koningin, jhr. De Brausv, en diens echtgenoote (die aan de prinses een fraaien bouquet aanbood) de heer W. A. graaf van Lijnden en andere autori teiten. 's-Gravenhage, De nieuwe Engelsche gezant bij ons hof, de heer Howard, vertoeft nu slechts voor enkele dagen hier ter stede. In het begin van October zal hij definitief zijn post aanvaarden. Amsterdam. In de gisteren gehouden raadsvergadering is na landurige discussie met 29 tegen 7 stemmen aangenomen de voor dracht tot instelling van een hygiënisch toe zicht op bebouwde erven, onder beheer van den gemeentelijken gezondheidsdienst. De minderheid achtte het creëeren van eenen nieuwen dienst, welke gescheiden is van het bouwtoezicht, en zich hoofdzakelijk zal bepalen tot het verzamelen en publiceeren van sta tistieken, van geen practisch nut. Het is de politie te Charlottenburg gelukt de daders op te sporen van de reeks van rijwielen diefstallen, die den laatsten tijd te Berlijn en te Charlottenburg zijn gepleegd. De hoofdschuldige heet C. II. Muhring en zijn medeplichtige Otto Schulz. De eerste richtte, met het doel de rij wielen weer in den handel te brengen, te Char lottenburg een rijwielfabriek op met daaraan verbonden reparatiewerkplaats, onder de firma C. H. Mühring Schulz. De gestolen rijwielen •werden veranderd, overgeschilderd en voorzien van een nieuw fabrieksmerk, zoodat zij niet meer te herkennen waren. In de Russische stad Kharkov is een vijfvou dige moord gepleegd. Een welgesteld kieerenkoopman, Novikow ge naamd, is met zijn vrouw, zijn zuster, eene logée en eene knecht vermoord gevonden in zijn huis, dat de moordenaars in brand hadden gestoken,, otn ontdekking van de misdaad te voorkomen. Toen de brandweer, die spoedig de vlammen had gebluscht, naar de bewoners zocht, vond zij de vijf dooden liggen, met gapende wonden, en de kieederen met petroleum overgoten. De vermoedelijke moordenaars een paar werklieden, in dienst van den kieerenkoopman zijn gevangengenomen. Te Messina en te Reggio di Calabria zijn aardbevingen gevoeld, die ongeveer zes seconden aanhielden. De vermaarde waggonfabriek van Pollman, zoo meldt een bericht uit New-York, zal waar schijnlijk eerlang gesloten worden. Daardoor zouden weder 3000 arbeiders zonder werk zijn.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2