Bsputini ier iiomsteii ei nitaayen gemeente Schiedam, Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Oude r w ij s. Armenzorg. echtzaken. Y i s s e li e r ij. Kerknieuws. VXX DE voor den dienst van 1897. UITGAVEN. Hoofdstuk VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen. Art 19. Kosten van het instandhouden van school lokalen en onderwijzerswoningen f 2850. Deze post is verdeeld als volgt: Jongensschool Gewoon onderhoud school. f 100. ond. woning. - 75. f 175.— Meisjesschool. Gewoon onderhoud school. f 200 s ond. woning. - 50. 250— lste Tusschonschool. Ge-woon onderhoudf 250. n ond. woning. - 75. 305.— 2de Tusschenschool. Gewoon onderhoud school met binnenveifwerkf 250. Gewoon onderhoud ond. woning. - 50. 300— lste Kostelooze school. Gewoon on-lerhoud school. f 250. ond. woning. - 75. Buitenverfwerk- 250. 575— 2de Kostelooze school. Gewoon onderhoud- 250. 3de Kostelooze school. Gewoon onderhoud school. f 250. ond. woning. - 75 Buitenverfwerk- 250. 575. School Broersveld (buiten gebruik). Gewoon onderhoud school- 50. Onderwijzerswoning Broersveld. Gewoon onderhoud en buitenverfwerk. - 150. Gymnastiekschool. Gewoon onderhoud en buitenverfwerk - 200. f 2850— Art. 20. Kosten vn: het aanschaffen en onder houden van schoolmeubelen f 1500.—. Verlaagd in verband met de uitgaven over 1895. Art. 21. Kosten van het aanschaffen en onder houden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbe- hoeften f 3500. Uit dezen post worden ook gekweten de kosten van het aanschaffen, voor zooveel noodig, varr grond stoffen voor het onderwijs in de nuttige handwer ken voor meisjes. Art, 22. Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen f3000. Deze post is verdeeld voor Brandstoffen f 1025. Licht- 425. Toelagen aan de hoofden der scholen, voor het geregeld schoonhouden der school lokalen, alsaan die van de Jongensschool- 100. Meisjesschool- 75. le tusschenschool- 100. 2e s - 50.- le kostelooze school- 100. 2e - 125. 3e - 125. Kosten va» het jaarlijks schoonmaken en van benoodigdheden voor het schoon houden - 875. f 3000— Art. 23. Kosten van het plaatselijk schooltoezicht f 300.-. Art. 24. Kosten van de schoolbibliotheken f200. Deze post is besterad voor twee schoolbibliotheken. Nuttig gebruik en groote belangstelling maken uitbreiding van deze bibliotheken, die betrekkelijk van nog geringen omvang zijn, wenschelijk. Art. 25. Kosten van belooningen en eereblijken f 750—. Deze post strekt voor de uitgaven wegens school prijzen. Met het oog op het groot aantal leerlingen, die in het afgeloopen jaar de herhalingsschool voor meisjes bezochten, wordt de post f 50.verhoogd voorgedragen. Totaal van het Vilde hoofdstuk f 115820.20. Hoofdstuk VUL Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidie» en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. Art. 1. Belooningen van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen enz. f 2000. Deze post is verdeeld als volgt Jaai wedde van drie stadsgeneesheeren, ieder f öUO.f 1500,— een stads-heelmeester - 750.. v a verloskundige - 50. twee vroedvrouwen ieder f 300.—. - 600.— f2900— Art. 2. Kosten van verpleging van arme krank zinnigen f 5500. De raming is geschied in verband met het aan» tal thans verpleegd wordende krankzinnigen. Subsidiën aar1 godshuizen, te weten Art. 3. Aan liet stads-ziekenhuis f 5700—. Bet siads-ziekenhuis is eene gemeentelijke in stelling, die van elders geenerlei inkomsten trekt, dan alleen van armbesturen en particulieren, voor wier rekening zieken ter verpleging daarin worden opgenomen. Deze post is in overeenstemming met de begioo- ting dier instelling voor 1897. Art. 4. Aan het geneeskundig gesticht voor oog lijders te Rotterdam f 100. De raad heeft toegestaan aan die inrichring, tot wederopzegging, jaarlijks een toelage te vei strek ken tot gemeld bedrag. Art. 5. Aan de inrichting voor doofstommen onderwijs te Rotterdam f 100 De raad heeft toegestaan aan (He inrichting, tot wederopzegging, jaaihjks een toelige te verstrekken tot gemeld bediag. Subsidién aan armbesturen, te weten Art. 6 Aan het burgeilijk armbestuur f 800 Het algemeen of burgerlijk aimbestuur is eene gemeentelijke instelling, ten behoeve waarvan de uitgetrokken som wordt verstrekt, teneinde m de uitgaven, voor de algemeene armen, te voorzien. Deze post is in overeenstemming met de begroo- tmg dier instelling voor 1897. Totaal van het Yllisle hoofdstuk f 15100. {Slot volgt.) VKHSEiACr van het onderzoek der begi Outing voor 1897 in de afdee- lingen van den gemeenteraad. Aan den Gemeenteraad. le afdeeling-. Aanwezig waten alle leden, de lieeren Van Har- wogen den Breoms, KleiD, Van Buijsen, Loncq, Van Westendorp, Kranen en Hoek. Tot rapporteur werd do heer Van Westendorp benoemd 2e afdeeling. Aanwezig waren de heeren Maas, Jansen, De Groot, Nokt en Van Gent. Do heer Prins kwam later; de heer Poortman was afwezig; de Burge meester woonde bijna de geheele vergadering bij. Tot rapporteur werd de heer De Groot gekozen. 3e afdeeling. Aanwezig waren de heeren Visser, Hoogendam, Beukera en Elzevier Dom. Afwezig de heeren Brillenburg en Hoelants. Tot rapporteur werd de heer Elzevier Dom be noemd. Algemeene beschouwingen. De begrooting had op een der leden een zeer teleurstellenden indruk gemaakt. Waar kortgele den dc toestand der financiën officieel gunstig en zelfs een belastingvermindering niet onwaarschijn lijk werd genoemd, opent thans de begrooting met een saldo van f37000— om niet een van f i 3000. te eindigen, dus een achteruitgang van f24000. Buitengewone uitgaven kouien cr niet op voor, terwijl uit den sluitpost van f13000.nog de on voorziene uitgaven moeten betaald worden en de schuldaflossing slechts f6000.beloopt. Een lid herinnerde aan het hoopvolle rapport der fmancieele commissie over de rekening van 1894, waarop de vorige spreker blijkbaar doelde, en greep deze gelegenheid aan om als cenig in Uw college overgebleven lid der toenmalige Commissie op een leemte in dit rapport te wijzen. Het berekende een overschot van dc gewone ontvangsten boven de gewone uitgaven van f24000—, welk bedrag vol gens een nadere toelichting van B. en W. eigenlijk op f34000.behoorde gesteld te worden. Maar over dat jaar was de drinkwaterleiding nog op de oude wijze beheerdhet overschot van ontvangsten boven uitgaven was geheel in de gemeentekas gestort zonder dat in aanmerking genomen werd de waardevermindering der gehouwen enz. De uitkomst der gemeenterekening was dus evenveel te gunstig voorgesteld als die waardevermindering bedroeg; stelt men deze op f6000.gelijk over 1895 is geschied, dan zou het overschot door de financieele commissie berekend, tot f 18000.wor den teruggebracht of hetzelfde bedrag als door B. en W. over 1895 is gevonden. De voorzitter der afdeeling betoogde, dat de be grooting niet zóo ongunstig is als eerstgenoemd lid meende. Zij bevat onder volgu. 98 een buitenge wone uitgave van f7000—zoodat de achteruitgang tot f 17000— wordt teruggebracht. Het havengeld is f10700.lager geraamd dan de opbrengst in 1896, wat althans grootendeele een belasting verlaging vertegenwoordigt. De rest van f 6300.— kan door de volgende posten worden verklaard de winst der gasfabriek is f 5000. lager ge raamd dan voor 1896 en de huur van 'tpostkantoor ad f1200.vervalt voor 1897. Maar bovendien zuchten we nog onder het bekende kastekort van f48000.om dit in den dienst 1894 te knnnen lijden, is het bestuur buitengewoon zuïsig geweest en zijn er vele uitgaven uitgesteld. Thans moet daaraan gedeeltelijk worden tegemoetgekomen en dit verklaart de verhooging der sommen voor straten, plantsoenen, huizen enz. uitgetrokken. Ook in een andere afdeeling werd een ongunstig verschil van f 17000— geconstateerd tusschen de gewone inkomsten en uitgaven. Yolgn. 61. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeentesecretarie. In 2 afdeelingcn werd gewezen op de jaarlijksche stijging van dezen post. Men erkende intnsschen, dat de verhoogd voorgedragen traktementen laag zijn. UITGAVEN. 84. Kosten wegens aankoop van periodieke boek werken. Men verzocht eene opgave dier werken om het gebruik er van door raadsleden te bevorderen. SC- Toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der handelingen van den gemeenteraad. In alle afdeclingen werd aanhangig gemaakt het denkbeeld bij B. en W. gerezen, tot aanstelling van een commies-redacteur, die belast zou zijn met het maken van een analytisch verslag van de raadszittingen, welk verslag zou worden gedrukt en tegen lagen prijs algemeen verkrijgbaar gesteld. Voorts zou hij den secretaris, die met werk over laden is, kunnen bijstaan, hoofdzakelijk in bet stellen van stukken Bij voorkeur zouden B. en W. een jurist hebben, die hen dan tevens van rechts kundige adviezen zou kunnen dienen. Voor een salaris van f 1200.meenen zij geschikte gega digden te kunnen vindeu, in welk geval de uit gaven slechts ongeveer f 500.verhoogd zonden worden. Tegou een afzonderlijke kleine belooning zouden B. eu W. dien ambtenaar de ordening van en de zorg voor het archief willen opdragen, waar van do tegenwoordige toestand allerbedroevendst is. Het ontwikkelde denkbeeld werd bijna algemeen met sympathie ontvangenvan twee zijden werd betwijfeld of uien voor f1200.- of daaromtrent wel een zoo bekwaam en veelzijdig man als ge- wensebt wordt, blijvend aan de gemeente zou kunnen verbinden. 92. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. Dc toelichting op het voorstel, een deskundige in het boomkwecken aan te stellen, werd eenigs- zins aangevuld B. en W. zouden hem ook willen heiasten met het toezicht op onze landerijen en grienden. Dc voorzitter der 3e afdeeling deelde mee, dat de post van f 150.on de toelichting omtrent de fontein niet juist is. De rapporteurs achten een nadere opheldering wenschelijk. 95. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren sluizen en andere waterwerken. Men vroeg naar de regeling van het diep- en schoonhouden der havens na 31 Dcc. e.k., op welk tijdstip dc tegenwoordige regeling eindigt. 100. Kosten van aanleg en onderhoud der alge meene begraafplaats. Er werd aangedrongen op verandering van de onstichtelijke wijze van begraven; hot neerlaten in het graf behoort door geoefende handen te ge schieden. 101. Onderhoud van huizentorenspoorten en dergelijke. In 2 afdeelingcn werd ernstig geklaagd over den slechten toestand van de glasbedekking der beurs. 108. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen. De vraag werd gedaan of de uitgave van f 100— voor den bootsman aan de kraan wel gewettigd is bij het geringe gebruik dat van dit werktuig wordt gemaakt. 113. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. Een lid stelde voor, dezen post met 20% te ver- hoogen en den burgemeester te verzoeken een verbetering der loonen voor te bereiden. Het thans bestaande uurloon van f 0.12s des zomers en f 0.15 des winters werd onbehoorlijk laag genoemd. Tegenspraak vond dit nietalleen merkte men op, dat de aachtwachts een deel van hun diensttijd rustend kuunen doorbrengen. De burgemeester deelde mee, dat van den com missaris reeds een plan tot verbetering bij hem ingekomen was en in onderzoek is, waarop het bedoelde lid zijn voorstel introk. Ook in een andere afdeeling werd een verhoo ging dezer loonen noodig geoordeeld, 117. Belooning en premini aan Irandspuitlie- den en beambten. De toelichting van dezen post, dat het bedrag gelijk is aan dat van het vorig jaar, is onjuist, daar nu f200 minder wordt uitgetrokken. 123. Kosten icegens maatregelen in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand. In een afdeeling werd door den voorz. medege deeld, dat B. en W. nit dezcn'post ook eens trant- besproeiing wenscben te bekostigen. 141. Jaarwedden der ondenvijzers. Bijv dezen post werd een opgaaf gevraagd van het aantal kinderen en van de klassen waarin ze geplaatst zijn, voor zoover ze geen schoolgeld op de scholen met uitgebreid leerplan. 150. Kosten van belooningen en eereblijken. Tegen de voorgestelde verhooging werd bezwaar gemaakt en opgaaf gevraagd hoeveel er voor prij zen aan de herhalingsschool is nitgetrokken, en welken leeftijd de leerlingen in de verschillende klassen hebben. 165. Kosten van justeerïoon in zake den ijk en herijk der maten en gewichten. Daar dit jaar geen ijk zal plaats hebben, wenschtc men den post van f 40.te zien vervallen. 172. Toelage aan het St.-Jacobs-Gasthuis, inge volge raadsbesluit van 16 Juni 1896. De uitdrukking „toelage" zou het vermoeden doen rijzen, dat het St.-Jacobs-Gasthuis werd ge subsidieerd. Daarom wordt voorgesteld in plaats van toelage het woord schadeloosstelling te ge bruiken, hetgeen in overeenstemming is raet het indertijd genomen raadsbesluit. Wordt vervolgd.) De gelegenheid lot verzending der corresponden tie naar Ned. Oost-Indie (behalve Atjeh en Pa- dang) bestaat door middel van het stoomschip Merapi. De laatste busiichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 26 dezer, des voorroiddags ten 8.30 uie. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Volgens eene nadere mededeeling van de Britsche postadministratie bedraagt het maximum gewicht der door hare tusschenkomst met be stemming naar Perzie te verzenden pakketten 3 kilogram, in plaats van 5 kilogram. De algemeene vergadering van den Rijnland- schen Boerenbond is Zondag gehouden te Keulen. Er werd o. a. eene voordracht gehouden over de middelen, welke moeten woiden aangewend ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Deze ziekte onder het vee heersciit op sommige plaatsen nog zoo erg, dat openbare biddagen worden uitgeschreven tot afwering van de ziekte. Ter benoeming tot ieeraar in de Grieksche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amersfoort zijn vooigedingen dr. A. Smit, con rector aan liet gymnasium te Doetichem, dr. J. Meliler, te Zwolle, en dr. J. Hooykaas te Noord- vvijkerhout. Door wijlen den heer B. Peletier te Laren zijn de navolgende legaten geschonken f 5000 aan het Oude-raannen- en vrouwenhuis, f5000 aan het Weeshuis, i 3000 aan de herv. diaconie, alle te Zalt-Bommel. Uit de nalatenschap van den heer K. Bossien te Groningen den man, wiens vermogen op een half millioen werd geschat en die steeds zeldzaam zuinig leefde'is f1000 ten goede gekomen aan de algemeene armen aldaar. De sluiting van de instructie tegen A.. v. D., kapitein op de sleepboot Unitas II, vei dacht den stoker te Rotterdam C. 11. van Essen met een parapluie zoodanig in het linkeroog te hebben verwond, dat hij in het ziekenhuis aan de ge volgen overleed, is hem beteekend met aanzegging dat zijn buiten-vervolging-steiling zal worden gerequireerd. KRALINGSCIiE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter mm kt aangevoerd 16 zalmen, die f 1.80 tot 2.40 per '/s kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 31 St.-Jacobszalmen. De heer A. Hoogendijk te Viaardingen bezit thans een stoomschip, bestemd voor de haring en beugvisscherij. Het schip »de koningin YVil- helmina" heeft eene machine van 70 paardekracht en eene ciiculatiepomp voor versch water inde bun. Met 150 netten zal 't schip visschon. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Wdhelminadorp de heer W. Groeneweg, cand. te Rotterdam te Garst- huizen (collator jhr. P. J. van Svvinderen) de heer O. Groenewoud, cand. te Ilailingen. Aangenomen: naar Aalsmeer door ds. P. N. Gijsman, te Beekbergen (Geld.); —-naar Waarder door ds. Th. G. C. Rappard,teZuiiichem. Bedankt: voor Neeriangbroek door ds. A. ten Have, te Polsbroek voor Bruinisse door ds, D. E. J. Hnpkes, te Sprang; voor Leer broek en Middelkoop door ds, F. F. J. van de Plasscho, te Gouderak- voor IVapserveen (toez.) door ds. H. D. Hellema, te Simonshaven. Door or. S. P. baron van Heemstra, dezer dagen te Baarn overleden, is aan den kerkeraad der Ned.-herv. gemeente aldaar f 5000 ver maakt. Roomscli-katholieke Kerk. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den heer Th. J. van Swieten; te Den Helder den heer C. J. Tholenaarte Amsterdam (Vondelstraat) den heer j. Goense te Zïeriksee den heer A. van Schijndelte Egmonden den heer A. M. J. 1 Binnewiertz te Purmerend den heer W. F. Roozen te Maassluis den heer F. C. van Beu- kering te Den Burg op Texel den heer J. Rnijter tot Ieeraar aan het seminarie Hageveld te Voor hout den heer B. P. Aalberse; tot kapelaan re 's-Gravenhage den heer A. Vinkensteijnte YVeesp den heer G. M. A. Beukers tot reetor van het pensionaat der Zusters van het II. Hart te Bennebroek den heer Th. H. J. Abels tot kapelaan te Amsterdam (HH. Petrus en Pauius) den heer J. Th. Boonekamp te Naaldwijk den beer W J. van Turnhoutte Kralingen den heer C. J. F. Heiwig te Halfweg en Houtrak- polder den heer J, H, Niedfeld te Langendijk den neer L, H. J. Beijsenste 's-Gravenhage ven .beer J. C. van der Loos; te Delft den heer P J. A. de Graaf, en te Woerden den beerA. J. F. Koch.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3