er- A0. 1896 Zaterdag 26 September N°. 9140. ij f t i g-ste J aarga Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G EYEfT E ODE. BDKHAC: SOTKBgTB.l AT 70. Bnitenlandsclie lïerichtei Abonncmentsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- "2.50. Afzonderlijke nomrners-0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. "Woensdag was het voor koningin Victoria een gewichtige dag. Zij had dien dag namelijk langer geregeerd dan een harer voorgangers op den Engelschen troon en dan alle thans levende vorsten. Zij heeft al de vorsten zien verdwijnen, die zij in 1837 aan de regeering vond en die tot 1848 aan de regeering kwamen. Geheele geneiaties van vorstelijke families heeft zij zien voorbijgaan. Terwijl zij den schepter voerde in het Vereenigd Koninkrijk, zag zij komen en gaan vijf souvereinen in Pruisen, vier in Rusland, in Denemarken, in Spanje en in Portugal, drie in Zweden en in Holland, twee in Oostenrijk en in België. In de geschiedenis van Europa is slechts -éen voorbeeld te vinden van een vorst die langer aan het bewind is geweest: Lodewijk XIV van Frankrijk, die van 1643 tot 1715, dus 72 jaar geregeerd heeft; maar feitelijk is bet bewind van koningin Victoria het langste ook in üe geschiedenis van Europa, omdat H. M. onmiddellijk zelf de teugelsin handen kon nemen, en niet onder een regent schap heeft gestaan. Van verschillende zijden ontving de koning in gelukwenschen de ezaar en zijne gemalin waren onder de eersten die haar feliciteerden. Zooals men weet, is op eigen verzoek der koningin de openbare viering van dit jubileum uitgesteld tot den COn verjaardag harer komst aan de regeering. Reuter seinde gisteren uit Londen De regeering heeft besloten van Nederland niet de uitlevering te verzoeken van Kearney en Haines, aangezien de tegen dezen inge brachte beschuldigingen niet in het Engelsch- Nederlandsche tractaat voorkomen als reden tot uitlevering. De regeering heeft daaren tegen wèl lieden aan Frankrijk de uitlevering gevraagd van Tynan. De dynamietman Bell is heden voor het hof an Bowstreet voor geweest, beschuldigd van eene samenzwering met Tynan, Kearney en Haines om in het Vereenigd Koninkrijk dynamiet-aanslagen uit te voeren. De politie legde getuigenissen ten laste van den aan geklaagde af. De zaak werd tot morgen ver daagd. De Londensche huurkoetsiers hebben in eene vergadering, waar ongeveer 2000 'man aanwezig waren, met algemeene stemmen tot werkstaking besloten. B E L G I E. Over de gruwelen van het Belgische be stuur in den Kongostaat, die, te oordeelen naar de laatste maatregelen van dit bestuur, ook daar in confesso zijn, deelen Zsveedsche zendelingen bijzonderheden mee, die wel ge schikt zijn om ons alle bewondering voor de moraliteit onzer zuidelijke naburen te doen verliezen. Zoo zou het hand-afbakken niet »wel eens" voorkomen, maar zou het regel zijn dat als overtuigingsstukken de afgehouwen rechter handen der overwonnen vijanden door de in- landsche staatstroepen moeten worden mede- gebiacht. Nog meer gruwelen deelen deze zendelingen mee. die wel geschikt zijn een Europeesch publiek de haren te bergen te doen rijzen over het beschavingswerk" der Belgen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorweegsche dagblad Morgenbladet maakt thans een schrijven van staatsraad Nilsen aan dr. Nansen openbaar van den volgenden inhoud »Door tusschenkomst van staats-minister Gram heeft de koning mij opgedragen u te doen weten, dat de in de builenlandsche bla den voorkomende mededeelingen onjuist zijn als zou Z. M. hebben gezegd, dat u hem be loofd hadt zich aan de politiek te zullen ont trekken. Zulks is door Z. M. nooit gezegd, alleenlijk ongeveer ditdat dr. Nansen niet wenschte de feestelijkheden een staatkundig karakter te doen krijgen, doch een algemeen nationalen stempel." Hieraan wordt nog de officieuse verklaring toegevoegd, dat de verslagen, in buitenland- sche bladen over zekere gesprekken met den koning voorkomende, ïin vele opzichten on juist" zijn, dqch geen tegenspraak behoeven, omdat zij in zich den stempel dier onjuist heid dragen. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJE. Zooals men weet, lijdt de hertog van Cum berland, die te Gmünden ziek ligt, sedert maanden aan bloedvergiftiging; reedsgerui- men tijd geleden stelden de geneesheeren voor, het aangetaste heen te amputeeren, maar de ouders, altijd nog op beterschap hopende, waren er tegennu is het te laat om door eene operatie den zieke nog te red den, en zijn toestand moet hopeloos zijn. De bijna 80-jarige koningin van Denemarken gaat eerstdaags den lijder, haar kleinzoon, bezoeken. De werklieden in de werkplaatsen der staatsspoorwegmaatschappij te Praag hebben den arbeid gestaakt; die te Weenen zullen waarschijnlijk hun voorbeeld volgen. ITALIË. De regeering is voornemens bij de weder- byeenkomst der Kamer een voorstel in te dienen tot het toekennen van een jaargeld van 500,000 lire aan den kroonprins, nu deze in het huwelijk treedt. Reeds by de meerder- jarig"erklaring van den kroonprins, had dat moeten geschieden, doch de koning heeft het toen tegengehouden wegens den benarden staat der schatkist en den kroonprins uit eigen middelen een toelage verstrekt. Het huwelijk blijft bepaald op 22 October. Het overladen van prinses Olga van Monte negro zal het niet doen uilstellen, maar wel oorzaak wezen, dat het zoo eenvoudig moge lijk en in intiemen kring wordt voltrokken. een der Europeesche souvereinen zal ter hijwoning worden uitgenoodigd of zich doen vertegenwoordigen. SPANJE, an de Philippijnsche eilanden komt het officïeele bericht dat hij een gevecht tusschen de legeeringstroepen en de opstandelingen, van deze laatsten gedood en velen gewond werden. Intusschen heeft de Spaansche regeering toch besloten tot het zenden van 8000 man naar Manilla, infanterie, cavalerie en artillerie. Ook naar Fernando Po, het eilandje in de golf van Guinea, worden troepen gezonden omdat de regeering bang is voor onlusten onder de talrijke daarheen gedeporteerde Cubanen. T U R K IJ E. De onder-staatssecretaris in liet ministerie van buiteul. zaken, Artm Dadin-pacha, een Armeniër, die reeds sedert geruimen tijd geen dienst heeft verricht, heeft zijn ambt weder opgevat en is naar Yildiz-Kiosk ontboden om vooraf zijne rneening mede te deelen over de oplossing der Armenische kwestie. In de eerste plaats moet hij de benoeming van e,.- nieuwen patriarch hebben aanbevolen, te verkiezen door de te Konstantinopel wonende of daar aanwezige notabelen uit de provincie. Een keizerlijk besluit in dien zin wordt ver wacht. Door het speciale gerechtshof te Ivonstanti- nopel zijn 5 Armeniërs, van oproerige hande lingen overtuigd, ter dood veroordeeld, ver scheidene anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. De plaatsvervangende patriarch der Armeniërs heeft ontslag genomen. Vele Turken zijn gearresteerd, ook hoofd officieren. Vier bataljons der reserve hebben bevel ontvangen Kreta te verlaten en naar hunne haardsteden terug te keeren, daar de orde hersteld schijnt. De Novoye Vremya bespreekt de mededee- ling der Britsche regeering over Engelands politiek in de Oostersche kwestie. Zij schrijft o. a.vDe mededeeling houdt in de bedrei ging der Engelsche regeering om zich van de mogendheden van het vasteland af te schei den, wanneer deze het voor onmogelijk hon den dusdanige maatregelen tegeu de Porte en den sultan te nemen, als de goed be werkte openbare meening in Engeland vordert. Waarschijnlijk zal Engeland, als liet zich van de andere mogendheden heeft losgemaakt, niet bloot toeschouwer van de gebeurtenissen in Turkije blijven, maar een voorwendsel zoeken om alleen op te treden overeenkomstig het programma der zooge naamde openbare meening van Engeland of liever van de Engelsche pers. De mogend heden van liet vasteland moeten trachten de uitvoering van een dergelijk plan te belet ten. De mogendheden moeten de Porte dwin gen alle mogelijke maatregelen te nemen ter bescherming van de christelijke bevolking tegen de dweepzucht der muzelmannen. Wan neer de Porte dit met kan, dan moeten de mogendheden liet doen, zelfs zonder de mede werking van Engeland." EGYPTE. Het volgende wordt nog gemeld over de bezetting van Dongola door de EngeLch- Egypü'sche troepen Dinsdag hield de expeditionnaire macht halt op 10 mijlen ten noorden van Dongola, aan den Nijloever. De cavalerie en het kamee lenkorps dreven de ruiterij der dei'wischen, die uit de woestijn de flank der colonne lastig viel, terug. Woensdagochtend vroeg rukten drie brigades op; de vierde bleef iu de achter hoede, de flank werd beschermd evenals den vorigen dag en daarenboven door de rijdende artillerie. De dervvischen bij Dongola, 5Ü0l) in aantal, wilden het graan, dat zij daar,'opgesta peld hadden, medenernen, maar werden door het geschutvuur van de kanonneerbooten daarin verhinderd. Alleen de Engelsche ruiterij ondervond eenigen tegenstand, de infanterie kwam zelfs niet in het gevecht. Voor tienen was Dongola geoccupeerd, waarna twee kanonneerbooten den vijand tot El Debbeh vervolgden. De dervvischen zijn de woestijn in gevlucht; velen weiden gedood en bij troepen komen zij naar het Engelsche kamp om hun onder werping aan te bieden. Men houdt liet er voor, dat de derwisehen geheel gedemoiali- seerd zijn. De Engelsch-Egyptische troepen hadden Woensdag slechts 5 gewonden. Zes kanon nen, graan, enz. zijn hun in handen geval len. Voorname opperhoofden, waai onder de emir Hassan Nedsjoemi, hebben zicli over gegeven. In de volgende maand zullen nog 184 officieren en soldaten van het Norlh-Staiïord- shire-regiment naar Egypte vertrekken. A E R I K A. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, heeft de Transvaalsche Eerste Volksraad een wetsontwerp aangenomen, waai bij bepaald is dat alle couranten-artikelen van politieken en persoonlijken aard moeten geteekend zijn met den naam en het adres van den schrijver. Uit Buluwajo wordt gemeld dat op last van lord Rosmead een onderzoek wordt inge steld tegen kolonel Baden-Poweli, naar aan leiding van het feit dat deze het fusileeren van een inlandsch opperhoofd heeft toegestaan. De Ilooge Commissaris brengt aan alle officie ren in Rhodesia in herinnering dat de staat van beleg daar niet is afgekondigd en krijgs gevangenen aan de burgerlijke overheid uit geleverd moeten worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1