ders en moutvloeren in de panden aan de Nieuwe Haven, wat meermalen bij hooge vloeden heeft plaats gehad, als zooveel mo gelijk water de gemeente werd ingelaten. De schel waarschuwt den spuiwachter dat er geen water meer mag ingelaten worden. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van 't Nutsdepartement alhier, werden als nieuwe leden aangenomen de heeren C. ,W. B. Ingenhoes, dr. W. Bonman, R. de Boer en dr. G. Engels. Achtereenvolgens werden benoemd tot directeuren der bewaarscholen de heeren P. C. van der Pant Jr. en mr. D. Lodder, tot bestuurder der spaarbank de heer J. C. II. Kramers, tot lid der commissie voor den cursus in handenarbeid den heer J. Vormer. Ten s'jtte werd door den afgevaardigde ter alt,emeene vergadering, mr. D. Lodder, verslag uitgebracht van het aldaar verhan delt.®. Op tic R.-k. begraafplaats had hedenmorgen df. begrafenis plaats van den '13-jarigen A. J. Looman, die bij den brand in de lucifersfabriek om het leven kwam. De eigenaren van de fabriek, de heeren Th. J. Tliie en F. van Giesen, waren aan de groeve tegenwoordig, De afdeeling Schiedam van den Nederl. intern. Sigarenm. en Tabak be werkersbond zal Maan dag '28 dezer des avonds te halfacht in het Café-Geeradts aan de Hoofdstraat alhier een openbaie vergadering houden. Als spreker zal optreden A. Boerkoo! van Amsterdam met het onderwerp: de uitsluiting der sigaren makers hier ter stede. Genoemde afdeeling heeft ook een manifest verspreid, waarin zij de zaak der door den heer Willetnan ontslagen sigarenmakers uit eenzet. De heer J. A. Tours te Amsterdamdie reeds zoo dikwijls en op zooveel verschillende wijzen menschelijken nood en menschelijke ellende heeft getracht te lenigen, heeft zich thans een Yereenigtng van Doofstommen te Amsterdam aangetrokken, die steun en be kendheid verdient. Onze ruimte gedoogt niet het geheele artikel over te nemen, wat we anders gaarne deden het bevat een schets van een gods dienstige bijeenkomst te Amsterdam, enkel vnn doofstommen, onder leiding van een doofstommen voorganger, die zijn hoorders in vingertaal onderhoudt. Vervolgens vermeldt hij, hoe deze vereeni- ging, nadat hij reeds 10 jaren had bestaan, de aandacht begon te trekken. »Door liefde saamgebraclit", aldus is haar naam. Men wil trachten haar een gebouw te bezorgen, dat een toevluchtsoord voor den doofstomme, een middelpunt moet zijn, dat allen zou vereenigen. Reeds is f1700 verzameld, en 67 personen zich als donateurs en donatrices verbonden tot een bedrag van f 201.05 's jaars. In tijden van werkloosheid wil men de leden in een werkplaats vereenigen, waar hout gehakt zal worden, kleederen en schoenen gemaakt, timmermans- en meubelmakerswerk zal ver richt worden. Hiervoor is dus ook geld noodig en we twijfelen niet, of hier ter stede zullen er ook gevonden worden die door een gift, een zeer kleine zal zelfs zeer welkom zijn, dit verdienstelijke werk willen steunen. Mejuffrouw M. J. Hellingman, Nassaukada 413 te Amsterdam, belast zich gaarne met de ontvangst daarvan. Onze Koningin heeft onlangs haar zes tiende levensjaar bereikt en den 31n Augus tus 1808 zal zij meerderjarig zijn en het bewind aanvaarden. Men kan dus met grond verwachten, dat hare verloving betrekkelijk spoedig zal wor den afgekondigd. Op dezen grond herhaalt het (Baagsche) Familieblad de vraag die in 1890 werd ge daan en daarna van de orde yerdweendient de wetgever niet bijtijds te zorgen voor een zoodanige aanvulling der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, dat ook ten aanzien der burgerlijke rechten van den prins-gemaal uitzonderingsbepalingen in het leven worden geroepen Het spreekt vanzelf zegt liet dat men deze vraag al aanstonds geheel los dient te maken zoowel van den persoon des prins gemaals, die eenmaal in Nederland zal be staan, als van feitelijke vrees voor gevaarlijke toepassing der strenge artikelen van het B.W. Volgens deze toch staat dit vast de gemaal der Koningin zou liet hoofd der gemeenschap zijn; zou «gehoorzaamheid" van zijne gade kunnen vorderen; zou kunnen eischen, dat de kinderen van het vorstelijk huwelijk allei eerst zijnen naam en zijne titels voerden, naast die dan, welke de Grondwet aanwijst. Hij zou zich kunnen beroepen op het recht, hem gegeven, om zijne gade da5V te doen vertoeven waar «hem dit goeddunkt." Het Familieblad acht het gnwenscbt dat eene regeling, zoo noodig bij afzonderlijke wet, met spoed wordt voorbereid. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 29 dezer niet plaats hebben. De nieuwe gevormde liberale Kamerclub- Borgesius zal aanstaanden Dinsdag eene ver gadering houden. Op last van den minister van waterstaat zullen voortaan, te beginnen met den aan staanden winterdienst, de overzichten van de tijdstippen van opening en sluiting van spoor wegbruggen voor belanghebbenden kosteloos verkrijgbaar zijn bij de betrokken brugwach ters, elk voor zoover de door hem bediende brug aangaat. Den burgemeesters van de gemeenten, waar loting voor de militie plaats heeft, is door den commissaris der Koningin in Zuid- Holland verzocht tot het houden der loting zoo mogelijk een lokaal aan te wijzen, zoo ver mogelijk verwijderd van herbergen en andere plaatsen waar sterke drank te \n>i| krijgen is, en verder om al de hun ten dienste slaande middelen aan te wenden ter voorkoming van dronkenschap bij gelegen heid der loting. Tot candidaat ter aanbeveling aan de regee ring voor een benoeming tot lid van het hoofdcomité der vereeniging «Het Nederland- sche Roode Kruis", ter vervulling van de vacature-prof. dr. A. van Eiselberg, is in de gisteren te 's-Gravenlmge gehouden algé- meene vergadering gekozen de heer H. van Lokhorst te 's-Gravenhage, met 35 van de 47 geldige stemmen. Dr. G. P. van Tienhoven verkreeg 1*1 stem men en dr. C. Gutteling 1 stem. Voor loop ig arrest. Zooals is medegedeeld, is de voorloopige hechtenis van VV. J. de Vos, die zich reeds gedurende vier maanden in de strafgevange nis te Rotterdam bevindt, weder door de rechtbank aldaar verlengd. Het geldt hier den persoon, die in hechtenis werd genomen, nadat degenen, die eerst verdacht waren var. moord op den jongen Hoogsteden, in vrijheid waren gesteld. De rechtbank zal natuurlijk wel hare rede nen hebben voor de herhaalde verlenging der voorloopige hechtenis. Toch kunnen wq zegt de Zwolsche Ct. niet nalaten den wensch uit te spreken, dat bij de aanstaande begrooting van justitie deze aangelegenheid eens ter sprake zal worden gebracht. Reeds bijna negen maanden verliepen sedert den inoord en sinds dien tijd is eerst Van Berkei eenige maanden van zijn vrijheid beroofd, terwijl thans De Vos sedert vier maanden in voorloopige hechtenis zit. Er mocht in ieder geval wel een regeling worden getroffen tot het geven van vergoeding aan den betrokkene als hij onschuldig blijkt te zijn, of althans tot onderhoud van het gezin, welks kost winner in 't belang van het algemeen aan zijn bezigheden wordt onttrokken. In het volgende jaar zullen duizend munt gasmeters door de gemeente Rotterdam wor den aangekocht om geplaatst te worden bij particulieren. Het bestuur der werklieden-kiesvereeni- ging j Ontwikkeling" te's-Hage heefteen 40- tal vak- en werkliedeo-vereenigingen uitge- noodigd tot eene bijeenkomst op Dinsdag 29 September a.s., om met het oog op de uit breiding van liet kiesrecht eene bespreking te houden omtrent de werklieden, die vol gens de wet-Van Houten kiezer zullen worden en de middelen te beramen om hen op te wekken van het hun gegeven recht gebruik te maken. Bij de Donderdag te Waalsdorp gehouden manoeuvres in het vuur heeft een sergeant majoor der jagers, die zich op ongeveer 300 passen van de tegenpartij bevond, een schampschot aan het voorhoofd bekomen. Men vermoedt dat een scherpe patroon tusschen de losse is geraakt. Op het terrein werd door de hospitaalsoldaten een voor- loopig verband gelegd, waarna de gewonde naar het militair hospitaal is overgebracht. Eene jonge dame met een zeer gedistin geerd uiterlijk en nette manieren nam dezer dagen haar intrek in een hotel te Leiden. Heel spoedig bleek liet der politie dat men te doen had met eene sluwe oplichtster, die onder valsche voorgevens in verschillende winkels goederen kocht en medenam. Enkele winkeliers, die haar minder vertrouwden, boden aan de goederen aan haar adres te zenden; in zulk een geval gaf zij een gefin geerd adres optengevolge waarvan die goederen weder in het bezit der leveranciers kwamen. De dame werd aangehouden, en uit het verder door de politie ingestelde onderzoek bleek bovendien dat de aangehoudene onder gelijke omstandigheden ook goederen was machtig geworden te Amsterdam, Haarlem eu Deventer, en dat zij als ziekenverpleegster, echter slechts voor korten tijd, in verschil lende gestichten was werkzaam geweest. Zij behoort tot eene nette familie, heeft eene hoogere burgerschool doorloopen en had daarna hare opleiding in eene dames-inrich ting te Bonn. Na opgemaakt proces-verbaal is zij naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Omtrent de dtjroraak van de nieuwe kade van den polder s Mad roei" te Pernis, kan nog het volgende gemeld worden De kade hield zich in den beginne goed, maar toen liet water er over heen sloeg en de polder volliepbegon de nog versche aarde aan den binnenkant los te werken, en eenmaal een gat zijnde, werd dat spoedig grooter. De golfslag beukte onophoudelijk op die plaats, zoodat er geen houden aan was, en zoo ging het op nog twee plaatsen. Het grootste gat is ongeveer 40 meter. Door den wachtmeester der marechaussee te Woudriehem wordt een ijverig onderzoek ingesteld tegen zekeran W. K., vroeger woon achtig te Werkendam, later te Gorinchem en nu te Rotterdam gezien, die als reiziger in koloniale waren voor verschillende huizen en in hoofdzaak in sigaren enz. voor de firma A. la Grand te Waddinxveenten nadeele dezer firma bij tal van winkeliers te Werken dam, De Werken, Almkerk, Nieuwendijk enz. grove oplichting en verduistering heeft ge pleegd. Op eene fiets, door genoemde firma hem verstrekt, snorde hij die dorpen af, zond ge regeld commissie-orders, ontving daarna zelf die goederen, die hij weer zag te plaatsen buiten weten der betrokken firma, stak de centen op, en liet zijn crediteur tevergeefs op betaling wachten. s-BCt.) Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat in de Noordergromlen gestrand is de Finsche bark V'man, kapt. Hakland, van Lovisa met hout naar Amsterdam. Het schip is veibrijzeld. De geheele equipage, bestaande uit *12 man, benevens de vrouw van den kapitein, is door de reddingboot gered en te Nieuwediep aangebracht. Drie Brusselsche toeristen, eene dame en twee heeren, zijn Woensdag met hun lucht ballon van een slechte reis thuis gekomen. In den namiddag daalde de luchtballon neer op de zoogenaamde Boeimeer onder Prinsenhage. Het aan land stappen ging ^allesbehalve gemakkelijk. De sterke wind joeg den ballon nu eens door eenige slooten, zelfs dreigde hij in de rivier de Mark te vallen, dan weer sloeg het schuitje tegen den grond, waardoor de luchtschippersdie doornat waren, kwetsuren bekwamen, tot eindelijk het anker hield en de in doodsangst ver- keereude toeristen den ballon konden verlaten. De dame werd bewusteloos in een nabijzijnd koffiehuis gedragen. Storm. Te Scheveningen heeft de storm gister nacht betrekkelijk weinig schade aangericht- Vooral de werken van den strandmuur hebben zich goedgehouden, al was ook op de eene plaats wat zand weggespoeld en op eene andere eenige steenen uit het zand losgewoeld. De zandverstuiving was echter zoo sterk, dat bij den vuurtoren een huisje, waarin een herberg werd gehouden, letterlijk onder het zand bedolven was geraakt. Tot aan de boven zijde van ramen en deur was het zand opge waaid. Bq de Gedenknaald, dus juist vóór het be gin van den strandmuur, was eenige afslag van 't strand waar te nemen. Op sGolfzicht", een der laatste villa's voor bij 't Oranjehotel en bewoond door den heer Bank, is het plafond naar beneden gekomen. Vermoedelijk heeft de wind zich op de eene of andere wijze toegang verschaft en deze schade aangericht. Hevig verschrikt nam de familie de wijk naar 'tKurhaus. Ook op Oud-Beierland heeft de storm groote schade in de boomgaarden aangericht. Aan verscheidene hoornen is geen enkele peer of appel blijven hangen. Te Poortugaal werd door het onderloopen der buitenpolders groote schade veroorzaakt aan de nog te veld staande gewassen, vooral aardappelen. In den Bieschbosch heeft de storm ont zettend veel schade gedaan. Niet alleen dat er een massa hooi is weggedreven, maar ook duizenden mudden aardappelen, die gerooid aan hoopen op het land lagen, hebben door het water natuurlijk veel schade geleden. Op de Merwede te Gorinchem is het ijzeren Rijnschap Heinrich, met steenkolen naar Leerdam, gezonken. Het vaartuig kreeg door het stormweder water in, waardoor het kan telde. Het zit hinderlijk voor de scheepvaart. In de rivier «de Eendracht" is, dus wordt uit Bruinisse gemeld, een vaartuigje met sui kerbieten door eeu rukwind omgeslagen. Het werd met een man, zittende op den bodem, drijvende gezien. Of er nog meer personeel aan boord was van het van St. Filipsland naar Bergen-op-Zootn bestemde vaartuigje, is nog onbekend. De slorm der laatste dagen heeft op bijna geheel Zuid-Beveland groote schade aange richt aan de fruitboomen. De meeste winter- vruchten, met den pluk waarvan men weldra zou aanvangen, zijn afgewaaid, terwijl van sommige boomen geheele takken, soms zelfs de kronen werden afgerukt.; Te Harlingen geraakte Donderdagochtend een ledige steenlichter van den heer A. Prins Thzn. te Sliedrecht, door het breken van de ankerketting ter hoogte van Zurich op drift. De lichter, waarop een man aan boord was, stormde weg naar Makkum, waar het door een sleepbootje op sleeptouw genomen en te Harlingen binnengebracht werd. Op Ameland is het Spaansche stoomschip Hugo, van Bremen naar Liverpool in ballast, gestrand. De bemanning is gered. In de nabijheid van Borkum is een Engel- sche bark met man en muis vergaan.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2