n i Ti ii (ju 1 au tl sc li e Her ie Jtu en mnlin te Parijs een bezoek zullen brengen, ook de twee presidents wed uwen, mevrouw Carnot en mevrouw Mac Mahon. Te Toulon worden nog vier Fransclie oor logsschepen, twee groote pantserscliepen en twee kruisers, gereedgemaakt om zoo noodig hel eskader in den Levant te versterken. De gezant der Verecnigde Staten tt> Parijs, Eustis, had Donderdag een onderhoud met minister Hanotaux over de kwestie vanTynans uitlevering. Volgens iFigaro is de kliedive van Egypte van 14 tot 21 September incognito te Parijs geweest, zonder dat men weet wat hij' er eigenlijk gedaan heeft. Aan de Figaro heeft de heer Gladstone een schrijven gericht in antwoord op de vraag van Maurice Leudet, welke houding Frank rijk in de Oostersche kwestie moet aanne men. 13ij herinnert daarin aan de samen- wet king van Frankrijk en Engeland vóot" '18d0 ten gunste der viijheid en constateert dat op het oogenldik de verontwaardiging over de Armenische gruwelen in heidelan den algemeen is. Wat de bezwaren tegen het afzonderlijk optreden van dene mogendheid betreft, herinnert hij aan wat Rusland in 1878 heelt gedaan ter bevrijding van Bulgarije en aan Frankrijks optreden in 1840 in Egypte. In beide gevallen kwam liet desondanks niet tot een Europeeschen oorlog. Thans, zegt hij, heeft de groote moordenaar, gezeten op den troon te Konstanlinopel, sterk door liet gevoel van onst raffel ij kheïd, misdaad op mis daad, moord op moord gestapelden boven dien, door z'yn bescherming te verieenen, de verantwoordelijkheid op zich geladen voor de tallooze misdaden die door zijn werktuigen zijn begaan. Sedert meer dan twaalf maan den heeft hij weten te triomfeeren over de 'diplomatie van de zes groote mogendheden, site waarheid is. dat. zes mogendhe den neergebogen lagen aan zijn voeten; en niets is in de geschiedenis te vergelijken met de vernederingen die zij zoo geduldig hebben verduuul. Daarin heeft de sultan aanmoedi ging gevonden om voort te gaan op den weg die met zooveel succes bekroond werd, en de voornaams te viaag is thans niet meer of hij daarbij zal volharden, maat' waar en hoe de volgende zijner moorddaden zal plaatshebben. »L)e gevolgen van dit gedrag zullen hem waarschijnlijk de laatste kans ontnemen om de eenheid te handhaven van zijn ellendig rijk, dat zoo ellendig wordt bestuurd. -»Iu vroeger dagen, toen ik nog aan het be wind was, heb ik mijn best gedaan om bet Europeesch concert te bevorderen; maar ik erken zonder voorbehoud, dat al het goede, dat in de laatste twintig jaren in Turkije is tot stand gebincht, niet is vetvuld doorliet Europeesch concert, maar veelmeer in spijt daan an. »Ik heb op deze wijze kortelijk de feiten uiteengezet, om de lessen, die daaruit te trekken zijn, aan legeven. Maar daar ik niet geiechtigd noch bevoegd ben het Fransclie volk te onderwijzen, zal ik er geen woord aan toevoegen. Ik wil enkel de hoop uitspre ken. dat dit volk in deze gewichtige omstandig heid een staatkunde zal volgen, die in over eenstemming is met zijn gtootheid, z'yn macht, en met de plaats die het nooit heeft opge houden in te nemen in de geschiedenis van Europa en van de Christenheid." Veel bijval vindt die brief echter niet. De Figaro zelf zegt dat zij aan Gladstone's wel willende wootden gaarne een plaats wilde Het was reeds lang na middernacht. Men had Liveipool al achter den rug. Jessie stond van haar leger op nog vermoeider dan toen zij zich neergelegd had zij schoof de gordijnen van het raampje weg om te kunnen uitzien. Op dit oogenldik vloog de trein dicht langs de kust. 'tWas buiten even onrustig als in Jessie's hart. Langs den hemel trokken donkere wolken en groote golven sloegen tegen den rot- sigen oever uiteen of braken tegen liet strand haar schuim spatte hoog op. Jessie kende deze streek. Het was Cumberland. Haar vader, die eene bijzondere liefhebberij voor de jacht op wilde eenden had, had haar meermalen op zijne tochten naar deze streken meegenomen en zij had de ligging en het eigenaardig karakter van het landschap zeer goed onthouden. Doch dit ook leidde haar weer tot eene vergelijking tus- sehen het verleden en het heden. Toen alles vreugde en genot, onbezorgde dagen, stoorloos geluk, en nu Het gedruisch van wind en golven overstemde inruimen, maar dat zij hem niet kon volgen op dezen weg, die ontegenzeggelijk gevaarlijk is voor den vrede en de rust van Europa. Het Journal des Delats wijst er op dat het juist Engeland was dat zoowel in 1840 aan Franktijk als in 1878 aan Rusland een spaak in liet wiel stak en dat ook thans oorzaak is van liet samengaan dier beide mogend- beden, terwijl het verder er aan herinnert dat voornamelijk lord Salisbury's verklaring dat Engeland niets kan doen voor de Arme niërs en dezen slechts mochten rekenen op de welwillendheid van den sultan de voor naamste aanleiding is geweest tot de nieuwe moordtooneelen. J) ÜITS V H L A N 1). De IIa nil. Corresp. verneemt, dat de Kolo niale Raad gedurende zijne aanslaande zitting, behalve over de begroetingen, zal hebben te beraadslagen over maatregelen tot afschaffing der slavernij in de Duitsche koloniën, de regeling van de strafrechtspleging, de oplei ding van ambtenaren enz. In een Woensdagavond te Bet lijn gehou den volksvergadering ten gunste van de Ar meniërs, welke belegd was door de predi kanten Fabei' en Lepsius en waar ongeveer 1000 personen aan deel namen, onder wie vele geestelijken, betoogden de meeste sprekers dat de protesten van deze bijeenkomst niet gericht waren tegen de eigen regeering, maar tegen de schandelijke daden van middeleeuwsche barbaarschheid. Er ont stond ter vergadering groote verontwaardi ging, toen zij vernam dat de Armeensehe professor Thumajati, die ook uitgenoodigd \.as, niet meer in bet openbaar kon spreken omdat de politie te Berlijn hem heeft aange zegd, dat hij uit het land zal worden gezet als hij voortgaat in Pruisen met politieke agitatie voor de Armeniërs. De voorzitter, l aber, verklaarde dadelijk een beroep te doen op bet hier ter stede vergaderende Inter nationale Vrouwen-Congres, opdat dit zich liet lot barer christelijke zusteren in Armenië aantrekke. Tot opheldering van liet door de Berlijnsche politie aan den Armeuïsehen professor Thu- mnjan gegeven verbod om zich bezig te hou den met bet maken van agitatie, bij gebreke waarvan bij uit het land gezet zal worden, wordt nader gemeld dat Thuinajan eenigen tijd geleden als samenzweerder in Armenië werd ter dood veroordeeld en hij het alleen aan de welwillende tusschenkomst der Duit sche regeering te danken heeft dat dit vonnis niet werd uitgevoerd. Hij moest echter beloven - zich van alle agitatie tegen Turkije te zullen onthouden en slechts op die voorwaarde werd hij in vrijheid gesteld. Toen Thumajan nu in Duitschland toch zijne agitatie begon, herinnerde de politie hem aan zijne belofte en waarschuwde hem dat hij uitgezet zou worden, wanneer hij voortging met het hou den van politieke redevoeringen alleen werd hem toegestaan liefdegaven voor zijne land- genooten in te zamelen. Opnieuw (teelt hij toen beloofd zich aan die afspraak te zuilen houden, maar reeds enkele dagen later scheen hij dat weer vergeten te hebben. Van over heidswege is hem titans verboden in Duitsch land in het openbaar op te treden of het woord te voeren. De Klinische Zlg. bevat nu den tekst van den veelbesproken brief van prins Bismarck over liet bimetallisme, als antwoord op een verzoek om er zijn opinie over te zeggen, tot hem gericht door den gouverneur van Texas, het geratel van den pijlsnel voortrolleruien trein. De woest aanrollende baren, die het stoompaard schenen te willen grijpen en meesleuren in de diepte, joegen het arme rijke meisje schrik aan, en zij sloot het gordijn. Straks verving de mor genschemering den treurigen, donkeren nacht, maar ook die bracht geen gemoedsrust, geen verkwikking. Het was een kille, nevelachtige wintermorgen. Alles zag er even triest en treurig uit, bootnen, rotsen, velden en wegen. Jessie wilde niets meer zien en strekte zich weder uit op haar leger, waar zij eindelijk in lichte slui mering viel. Lang duurde haar slaap niet. Mary kwam haar wekken. sWij zijn er. Miss Jessie." sin Halfsea-Castle?" sNeen, in Greetown. Wij moeten nog een uur rijden. Het rijtuig staat gereed. Wilt gij ook tuilet maken?" Jessie zuchtte. Nog een uur rijden bij zulk akelig weer? Zij liet zich kleederi en verliet den Ch. A. Culberson. De brief luidt als volgt Friedriehsruh, 24 Augustus 1896. Geërde lieer! Uw gewaardeerd schrijven van 1 Juli heb ik ontvangen. Ik heb steeds een voor liefde geluid voor den dubbelen standaard, zonder, zoolang ik een officieele betrekking bekleedde, mij voor onfeilbaar te houden tegenover de deskundigen. Ik geloof nog heden dat het aanbeveling verdient, te streven naar een overeenkomst tussehen de meest bij hel wereldverkeer betrokken staten, in den geest vari den dubbelen standaard. De Ver. Staten zijn in oeconomisch opzicht vrijer in hun bewegingen dan de Europeesche staten afzonderlijk, en als Noord-Amerika bet ver- eenigbaar achtte met zijn belangen, zelfstandig optredend een stap te doen in de richting van het bimetallisme, dan geloof ik dat dit aan bet tot stand komen van een internationale schikking en liet zich aaneensluiten van de Europeesche staten bevorderlijk zou zijn. Met mijn verzekering, enz. v. Bismarck. In een uitvoerig betoog wederlegt de Nordd. Allff. Ztff. op grond van officieele mededee- linuen de beweringen omtrent het mishan delen van Javaansche werklieden, uit Duitseh Nieuw-Guinea naar Samarang teruggekeerd. Het eskader bestaande uit de fregatten Stosch, SteinMoltke en Gneisenau zijn uit Kiel naar tien Levant vertrokken. 11 (I SI A D. De keizer heeft een besluit geteekend, volgens hetwelk de Russische nationale kleu ren voortaan zullen zijn wit, blauw en rood, horizontaal onder elkander geplaatst van be neden naar boven, dus juist andersom dan tot dusver bet geval was. s p x s j i„ Van de Philippijrische eilanden komen vol strekt tegenstrijdige berichten, ai naar men de officieele telegrammen of bijv. een blad als de Imparcial inziet. Volgens de eene trek ken de opstandelingen naar hun schuilhoeken terug en worden zij verslagen, de andere melden daarentegen dat zij de hutzen van Spaansche kolonisten overvallen en plunderen, en ruim \s:. wapenen voorzien zijn. TURK Iff JE, De Porte spreekt thans zelf het door haar aan de gezanten der groote mogendheden te Konstantinopel gezonden bericht tegen, dat de Armeniërs en christenen in Turkije in liet algemeen een overval van Mohammedanen zouden te duchten hebben, en eveneens de geruchten dat de uit het land verbannen Armeniërs in massa zouden zijn om het leven gebracht eu dat de gevangen Armeniërs stelselmatig in de gevangenissen worden mis handeld. De Fransche gezant te Konstantinopel is gisteren op zijn post teruggekeerd. Een telegram uit Konstantinopel aan de Vossische Zeitung (welk blad meent dat de sultan enkel nog vertrouwen schijnt te heb ben in Duitschland) behelst dat Groembkof pacha met een eigenhandig schrijven van den sultan aan keizer Wilhelm naar Berlijn op reis moet z'yn gegaan. Naar de correspondent van het Tagellatt uit Konstantinopel seint, zou er in den vori- gen nacht eene nieuwe hoeveelheid bommen gevonden zijn in de groote Armeensehe kerk te Galata en de daaraan grenzende Armeen sehe schoolook zou daar eene met dynamiet gevulde mijn ontdekt z'yn, welke, bij de Ar meensehe kerk beginnend, onder de in de buurt staande Grieksche kerk voortliep. Door waggon. Ook Greetown maakte op haar een on- aangenamen indruk. Alles, huizen en straten, zelfs de menschen, die zij ontmoette, zagen er grijs, vuil en verdrietig uit. Het rijtuig, door dokter Coumins per telegraaf ontboden, was ook al niet, zooals zij het gewoon was. De koetsier met zijn ouden giadden hoed, zijn afgedragen mantel en zijn roodbonte dik ke das zag er even vuil en morsig uit als het voertuig. Ach, wat was hier alles anders dan op Westhampton-Court! Dat leek er wel een eden bij. Wel graag had Jessie de terugreis weer aangenomen. O, had zij toch gehoor gegeven aan de waarschuwing van dokter Strehlen 1 Wat er echter van kwam, hier blijven wilde zij niet. Dan liever sterven. De grappen zelfs, die dokter Commins uit haalde, wekten haar weerzin. Ook had zij op gemerkt, dat hij te Greetown aan het buffet een groot glas grog naar binnen had geslagen. Foei Op Westhampton-Court zou een harer bedienden het niet gewaagd hebben, als zij het zag, sterken dezo vondsten ontstond natuurlijk groote op winding en angst. De bedoelde Armeensehe kerk moet het middelpunt zijn voor de Ar meniërs, waar hun patriarch met zijne ver trouwelingen raadpleegt. Waarschijnlijk moe ten de gevonden moordtuigen nog onder den vorigen patriarch daar gekomen zijn. De Turksche bladen maken een lange lijst openbaar van de bommen enz. tot heden in verschillende Armeensehe huizen en kerken gevonden; het zijn 183 nummers. Mag men die bladen gelooven, dan zou dat alles in het artillerie-arsenaal uitgestald zijn. De tentoonstelling van de in Armenische huizen en kerken te Konslantinopel gevonden ontplofbare stoffen wordt door duizenden bezocht en maakt de opgewondenheid der Mohammedanen weer gaande. De landverhui zing der Armeniërs duurt voort. Te Malevyzi, bij Canadia op Kreta, moet weer een bloedig gevecht plaats gehad heb ben. volgens een bericht uit Athene. Prins Berovitsch doet al het mogelijke om de opgewondenheid tot bedaren te brengen. Te Salonica zijn opnieuw eenige Turksche bataljons ontscheept. De Engelsche vloot, ver sterkt met 6 nieuwe schepen, kruist nabij Salonicain het laatst dezer maand worden nog 9 schepen te Pltaleria verwacht. JAPAN. Japans nijverheid gaat meer en meer voor uit. Zes jaar geleden bedroeg zijn invoer voor eigen verbruik nog 67 percent en thans nog slechts 25 percent. Ook in den locomotievenbouw gaat de Japansclie regeering voor. Op de werkplaatsen Ie Kobe zijn reeds, behalve de eeiste, als proef gemaakte machine, vier tender-locomotieven gemaakt, welke reeds 24,00(1 kilometer op den Hiogo-Kioto-spoonveg hebben afgelegd en zeer voldoen iu het gebruik. Twee der grootste spoorwegmaatschappijen volgen nu het voorbeeld der regeering en maken ook eigen locomotieven. Maar vooreerst zullen de rijks- of particuliere fabrieken slechts voor een klein gedeelte in de behoefte aan locomotieven kunnen voorzien. Te Seoul, in Korea, is thans eene school voor onderwijs in de Russische taal geopend met 46 leerlingen, wier leeftijd afwisselt tus sehen 20 en 40. De onderwijzer is een Rus sisch onderdaan en het onderwijs is kosteloos. De afgetreden minister-president, markies Ito, schijnt op godsdienstig gebied zeer vrij zinnige denkbeelden voor te staan. In een onderhoud met den medewerker van een Engelseh-Japanscb blad zeide hij o. m. »Ik heb aan alle godsdiensten volledige Vrijheid verschaft en tot zekere hoogte gods dienstzin aangemoedigd, maar ik acht gods dienst op zichzelf omtoodig voor liet nationaal leven. Wetenschap staat boven bijgeloofen wat is godsdienst, Boedhisme of Christendom, eigenlijk anders dan bijgeloof en dientenge volge een bron van zwakheid voor een volk?" TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 September. Besloten werd Dinsdag G Oct. het afdee- lingsonderzoek der staatsbegrooting te be ginnen en Woensdag a.s., 's voor- of 's na middags, al naar gelang van den stand van de werkzaamheden der afdeelingen, in open bare zitting de verschillende wetsontwerpen te behandelen, o. a. de wijziging der school wet, de krankzinnigenwet en het wetboek drank te drinken, en hier deed het een beschaafd mensch. Alles was hier even gemeen en akelig. Na een klein uur gereden te hebben, ging het langzaam hooger op en aan het eind van dezen heuvelrug verrees, eenzaam en afgezonderd, een kaal, bouwvallig huis, dat reeds op het eerste gezicht een ailertreurigsten indruk maakte. Het was door een vrij hoogen rouur omgeven en meest alle ramen waren van ijzeren traliewerk voorzien. Jessie hield het voor een strafgevangenis. ïDat is Halfsea-Castle," zeide dokter Commins, op het bewuste huis wijzende, s Wat riep Jessie ontzet. ïJa, dat is mijn inrichting," herhaalde de dok ter. nMaar gij moet niet naar den eersten indruk oordeelen. Gij weet, dat men de dingen moet onderzoeken. Een eerste indruk is in den regel valsch." Waar waren dan nu die prachtige wouden, dat heerlijk klimaat en al de andere heerlijkheden van des heeren Commins' prospectus? {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6