RiuneiilaiHlsche Berichten. durende kuiperijen tegen den bestaanden staat van zaken. Uit Dongola wordt gemeld, dat de 2e brigade, 7 eskadrons cavalerie en 4 compag nieën van het kameelkorps naar het zuiden zijn vertrokken om El Debreh, Merawi en Khardak te bezetten. Officieel wordt gemeld dat het Staffordshire- regiment, dat aan den veldtocht in Soudan heeft deelgenomen, reeds nu naar Kosheh en vandaar naar Knïro teruggaat.' Ook kapitein Colville, die voor El IJafir gewond werd, is naar Kaïro teruggezonden. Troepen bezetten El Debbeh, Merawi en Ilandah. AMERIKA. De oud-president generaal Benjamin Har rison zal 6 October zijn verkiezingsreis, tot ondersteuning van de candidaluur-Mc Kinley, beginnen. Hij zal spreken in de staten In diana, Illinois, Michigan, Ohio, "Wisconsin, en misschien ook in Jowa. De democratische conventie van den slaat Massachusetts heeft Zaterdag te Boston George F. Williams candidaat voor het ambt van gouverneur gesteld. Hij is een voorstander van Bryan en het Chicago-program. Den vorigen avond had Bryan er in de Music-hall gesproken, en na afloop waren 300 zilver- mannen in de zaal gebleven, den nacht door, uit vrees dat de goud-democraten hen den volgenden morgen zouden beletten aan de conventie deel te nemen. De hoeren van 't goud hadden de politie er bij gehaald, maar die onthield zich wijselijk. Zoo behielden de zilvermannen onder de democraten, met de populisten, de meerderheid toen 't op het kiezen van Williams aankwam. Bryan is zeer ingenomen met den brief van Bismarck, die natuurlijk door de leiders zijner partij handig geëxploiteerd wordt vooral onder de Duitschers in 't westen. Aan de Duitsch-Amerikaarische club te Chicago schreef Bryan o. a.ide hooge plaats die Bismarck inneemt onder het Duitsche volk en de eerbied •voor zijn meening in de gansche wereld ver- leenen aan zijn woorden groot gewicht. Indien de enkele gouden standaard voor zijn land een zegen ware geweest, zou hij zeker niet naar het bimetallisme verlangen. Vernederend is de gedachte dat Amerikanen twijfelen aan de macht der Unie om zelf een regeling bij de wet te maken, wanneer staatslieden als prins Bismarck toegeven dat de Unie in staat is om het herstel van bimetallisme te be vorderen." Groot succes heeft hij te Bath, in Maine gehad, waar hij in warme taal uitdrukking gaf aan zijn geloof dat't niet lang meer duren zal of de ziiveraanmunting zal in Maine even sterk worden gedeund ais in Colorado. Bryan's bewonderaars in Bath schonken hem, uit pure vijandschap tegen het goud, een zilveren hoed. AFRIKA. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat tal van inboorlingen, werkzaam in de mijnen aan den Westrand, het werk hebben ver laten, omdat bevel was gegeven alle Kaffers te ontwapenen met het oog op de morgen jn werking tredende loonsverlaging. In een tegen haar gerichte aanklacht door den heer Alfred Beit, wel bekend in Zuid- Afrika, maakt de Hamburger Nachrichten een zin openbaar, waarin gesproken wordt van het nvoor het oogenblik mislukken der tegen de Transvaal gerichte plannen". Deze bekentenis van een der hoofdaan- leggers van den Jameson-inval moot de krin- en die liet aangaat voor een misschien aan staande herhaling op hun hoede doen zijn. Uit Fort Salisbury (Matabelenland) wordt van 28 dezer gemeld Aan de Mazoe is de laatste drie dagen hevig gevochten. Een van die gevechten duurde tien uur. De Engelschen waren toen geheel door de opstandelingen, die goed ge wapend waren, omsingeld. Volgens de jongste ofïïcieele gegevens heb ben de Engelschen tijdens den opstand in Matabelenland ue volgende verliezen geleden: 36 in gevechten gedood, 14 overleden aan verwondingen, 44 aan ziekten, 87 gewonden; benevens 138 kolonisten die vermoord zijn of vermist worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL. Door <ipn heer Gerritsen is ais amendement op het wetsontwerp tot wijziging der wet op het L. O. voorgesteld om artikel t>5 ter (de examen gelden), zooiils dat artikel is vastgesteld bij de wet van 8 December 1889 (Staatsblad no. 175) te laten vervallen. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over het ontwerp, bevattende nadere bepalingen op den suiker accijns, de heeren Van der Kun, De Boer, De Ram, Van den Berch van Heemstede en Van Deinse, en tot rapporteurs over het ont- werp-invoeringswet personeels belasting de heeren De Beaufort (Wijk), Van Gijn, Mees, Veegens en Van Delden. SCHIEDAM, 30 September 1896. De proefnemingen met handbrandbiusch- middelen, door de firma Wijnmalen en Hausmann te Rotterdam, welke hedenmiddag aan de Warande alhier zouden geschieden, hebben om ons onbekende redenen niet plaats gehad. Zij, die zich op het bepaalde tijdstip naar de Warande begaven, zagen zich teleur gesteld. Donderdag 1 October vangt de winterdienst langs den Holiandschen spoorweg aande treinen vertrekken alsdan uit Schiedam Naar Amsterdam 5.23, G.00 (le en 2e kl.I stopt alleen le 's-Hage), G.58, 7.46, 9.28, 10.31, 1/11, 2.32, 3.44, 4.04, 4.41, 6.45; 8.23, 9.09. Naar Delft: 6.37 voorm., alleen Donderdags. Naar 's-Hage: '12.27. Naar Leiden 8.13, 9.28, (staan in verbin ding met de treinen die te 9.04 en 10.13 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekken, de laatste enkel le en 2e kl.), 11.32, 5.49, 10.24, 11.24. Naar Rotterdam 6.02, (alleen Dinsdags), 6.37, 7, 8.08, 8.17. 9.09, 9.23. 9.4(3, 10.31, 11.25, 12.24, 12.42, 1.44, 2.15, 2.59, 3.40, 3.56, 4.43, 5.18, 5.45, 6.43,7.58,8.48,9.24, 9.58 (le en 2e kl.), 11.08, 11.16, 11.52. Naar Helder: 6.58, 1.11, 4.41 en 6.45. Naar Vlaardingen, Maassluis en Hoek-van- Iloilund 4.43*, 6/13*, 7.37, 8.20, 9.3110.19, 10.55, 11.29', 11.44* (niet op Zon-en feest dagen), 1.40*, 3.11*, 4.49*, 6 50*, 8.26, 9.21*, 9.57* (le en 2e kl., alleen reizigers voor Londen), 10.46, 11.53§. De met een geteekende treinen loopen naar Hoek-vau-UoUand, AUt?en des Zondags. De tijd van vertrek der treinen is aangegeven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 utir Greenwich- tijd 12 uur 20 minuten Amsterdamsche of ge wone tijd. Gisteren gaf H. M. de Koningin-Regentes een afscheidsdiner op hot Loo nan sir Horace Rumbold, laatstelijk gezant van Groot-Bri- tannië en Ierland bij het Nederl. Hof, en lady Rumbold, voor hun vertrek naar Engeland. Gravin van Lynden van Sandenburg, dame du palais der Koningin-Regentes, zal met November a.s. de functiën vervullen van groot meesteres der Koningin-Regentes. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 2 en die van den mi nister van binneniandsche zaken op Zaterdag 3 October zullen niet plaats hebben. Bij kon. besluit is bij het leger in Ned. Indië benoemd tot gen.-maj. der inf. de kolonel van dat wapen J. W. Stemfoort. Staatsblad no. 156 bevat den tekst van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, zooals die laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 7 Juli 1896. Gistermiddag hebben de ministers met hunne dames behalve den minister van oorlog een bezoek gebracht aan de te Rotterdam op stroom liggende oorlogsschepen. In verband met het gerucht, dat de voor zitter der Tweede Kamer, de heer Gleich- man, in aanmerking zou komen voor het vice-presïdentschap van den Raad van State, schrijft het Handelsblad ïZijn wij wel ingelicht, dan is de heer Gleichman volstrekt niet voornemens den zetel te verlaten, dien hij met zooveel waar digheid inneemt en waarop hij nog pas met nagenoeg algemeene stemmen is bevestigd." De leden van de Tweede Kamer zullen Zaterdag in de gelegenheid worden gesteld de te Rotterdam aanwezige nieuwgebouwde marineschepen te bezichtigen. Er zullen aan de Kleine Veerkade sloepen gereedliggen om de bezoekers aan boord der oorlogsbodems te brengen. (2V. E. Ct.) Volgens de Besidentiebode zou ook de heer Bool, afgevaardigde voor Leiden, te kennen hebben gegeven, dat hij bij de verkiezingen in het volgende jaar niet in aanmerking v.enscht te komen. De iV. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram »Toekoe Baid is naar Banda verbannen." Over het gebeurde met Toekoe Baid leest men in eene particuliere correspondentie uit Kota Radja in het N. v. d. D. van gister avond Op den 23en rukten wij op tegen de XXII Moekims, tegen Toekoe Moeda Baid, Panglima Polim en den pretendent sultan. De termijn van 14 dagen, voor hunne onderwerping ge steld, was verstreken. Al zonden èn Panglima Polim èn Toekoe Baïu brieven, al kwam zelfs de zoon van Toekoe Baïd te Lamboeroe, niets kon het naderend onheil meer afwenden of vertragen. De eisch waspersoonlijke komst ie Kola-Radja; werd hieraan geen gevolg gegeven, dun kwam de Kompanie zelf. De Atjeher ziet, dat we niet meer leven in een tijdperk van looze, machtelooze bedreigingen. Wij houden ons nu strikt aan hetgeen we der bevolking bij proclamatie, den hoofden per brief meedeelden. Daar Panglima Polim op Moeroe was terug getrokken en de hoofden van Moeroe en Gliëng hunne onderwerping nog niet hadden aangeboden, werd besloten om den volgenden dag (25 Aug.) in die richting op te rukken. Aan Toekoe Baid, die zich in het gebergte Gle Loemoek ophield, werd bekend gesteld, dat hij zich moest komen melden, wilde hij niet, dat z'n geheele gebied verwoest werd. Een paar uur later meldde meneer zich, ver gezeld door 6 volgelingen, in het bivak te Lamara, nu bezet evenals Temboh door het 12e bataljon. De gouden medaille van ver dienste prijkte op z'n borst. Toekoe Baïd wist van den prins geen kwaad; hij had zelfs geen schieten gehoord, en begreep maar niet waar om de Kompanie z'n goederen verwoestte! Meneer werd onder gewapend geleide opge zonden naar Lambaroe en vandaar den vol genden dag naar Kota-Radja, waar hij voor- loopig onschadelijk gemaakt is. Z'n brutaliteit had hij nog niet verloren. Toen hem in het bivak te Possoe-Sibreh Apollinaris-water te drinken werd gegeven, dorst hij zelfs om ijs er in verzoeken Naar aan den schrijver der Haagsche kro niek in de B. Gr. Ct. van wei-onderrichte zijde is medegedeeld, zuilen de Koninginnen 's daags na de kerkelijke aanneming van H. M. Koningin Wilhelmina, aan de voorbereiding voor het H. Avondmaal in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage deelnemen. Het is bekend, dat HH. MM. een deel van het najaar in i Frankrijk en Italië gaan doorbrengen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat op de terugreis naar het vaderland dan aan het plan om, in het strengst incognito evenwel, Parijs te be zoeken, gevolg zal worden gegeven. Met welk doel H. M. de Koningin-Regentes het aan het koninklijk paleis in het Noordeinde grenzende perceel, thans door den minister van staat, rar. Heemskerk, bewoond, heeft aangekocht, is niet bekend. Aan de tegen overgestelde zijde heeft men ook eenige ge bouwen (tiiesaurie en intendance der palei zen), die echter geen geheel met het paleis zelf uitmaken. Mocht het voornemen bestaan de beide vleugels op gelijke wijze bij het paleis te trekken, dan zou dit ongetwijfeld een belangrijke verfraaiing geven. Maar de bestemming van het aangekochte pand is een geheim en houdt vermoedelijk verband met toekomstige plannen van H. M. de Regentes. Op voorstel der afdeeling Zuid-Holland der ^Maatschappij tot Bevordering der Veeart senijkunde in Nederland" besloot de Zaterda<* O te Utrecht gehouden algemeene vergadering het hoofdbestuur op te dragen zich tot de hooge regeering te wenden met verzoek een. wet op de tuberculose in het leven te roepen. Protest-meeting in zake Regout. Een dertigtal arbeidersvereenigingen te Rot terdam gevestigd had Zaterdagavond m het Ver- kooploknal aldaar een meeting belegd teneinde te protesteeren tegen de schending van het ver- eenigingsrecht door den heer Paul Regout te Maastricht. De heer P. A. Heidsdingon, die de druk be zochte vergadering leidde, opende haar met eene toespraak, waarin hij het doel van deze meeting uiteenzette en het belang deed uitkomen voor den arbeider om zich te vereenigen en zijn recht daartoe te handhaven, noemende spreker den vereenigden arbeider den pionier van de be schaving, waarom hot dan ook bevreemding moet baren, dat aan fabrikanten en kapitalisten de arbeidersvereniging een doorn in het oog is. Spreker omschrijft den geldelijken steun door de~ Rotterdamsche arbeidersvereenigingen aan de Maastrichtsche werkstakers verleend (f40 per week), alsmede den steun van de Rotterdamsche pers ontvangen, waarop Da Maasbode evenwel eene uitzondering maakte, wordende de houding van dat blad door spreker gegispt. Achtereenvolgens voerden nu het woord de heeren tl. Polak, uit Amsterdam, F. Mol, uit 's-Gravenhage, en W. H. Vliegen, uit Maastricht. De eerste spreker, Polak uit Amsterdam, schetste in breede trekken den toestand in de fabriek van Regout en wees op het gewicht dezer sta king, daar zij de belangen raakt van de arbeids klasse in geheel Nederland. Daarom is bet eene staking, die niet mag mislukken. Wordt deze gewonnen zeide hij dan is alles gewonnen. Doch al wordt zij verloren, dan zal er toch leering voor het ver volg in gelegen zijn ten opzichte van de groote noodzakelijkheid der solidariteit. Luide sprak hij zijn afkeuring uit over den Bootwetkersbond, welke flink opgezet scheen, doch slechts een zeepbel scheen te zijn. Aandringende op aaneensluiting en vereeni- ging, wees hij er op, dat dit niet alles is wat gedaan moet worden. Vooral moet men ook zor gen dat er beteie wetten komen en daarom is- het noodzakelijk, dat de werkman ook zijn po litieke rechten doet gelden. Hij eindigde met de opwekking, de Maas trichtsche arbeiders krachtiger dan tot nu te steunen. Mol uit Den Haag sprak zijn diepe verachting over de firma Regout uit. Hij oordeelde, dat het niet genoeg was, tijdelijk hulp te verleenen, maar dat ook weerstandskassen gevormd moe ten worden. Daarna schetste Vliegen uit Maastricht de geschiedenis van de fabriek der firma Regout en de voortdurende loonsverlagingen, welke plaats hadden en eindelijk tot de werkstaking leidden. Vooral deze werkstaking is een gewichtige, daar het hier niet zoozeer het loon van enke le arbeiders of een half uur minder arbeid geldt, maar het recht van vereeniging, dat door de firma 'Regout werd aangerand. Ook Siaal uit Maastricht, die bij de firma Regout had gewerkt, hing een droevig tafereel op van de toestandeu aldaar. Eindelijk werd een moiie aangenomen, waar in verklaard wordt, dat het recht van vereeni ging ook voor de arbeiders een onschendbaar techt js, dat behoort gehandhaafd te blijven en blijven en het eenige middel is om den toestand der arbeiders te verbeteren, en voorts dat hij, die het aantast, een vijand van den arbeider wordt genoemd en aan de verachting van elk weldenkende wordt prijsgegeven, ter-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2