fdlks-lMsliiiicliling Woensdag 7 October; pek t e leg k aafT V Binnenlandsche Berichten. Gemengde' Berichten. ADVERT EN TIEN. lokaal tooYen de Beurs. In de werkplaatsen der staatsspoorwegen te Weenen en te Praag is tot het voortzetten der werkstaking besloten, nadat in eene ver gadering der arbeiders eene verklaring der directie was voorgelezen, dat deze geen ver dere concessies doen kan. Het looncomité der stakende beambten van den Oostenrijkschen staatsspoorweg heeft aan de directie de volgende eischen bekendge maakt Invoering van de nieuwe loonen bin nen een maand, het geven van een waarborg voor de reeds goedgekeurde loonsverhooging en de aflegging der belofte dat geen maat regelen zullen worden genomen tegen andere werkstakers. De koning en de koningin van Denemar ken zijn te Gmünden aangekomen om een bezoek te brengen aan den jongen hertog van Cumberland, wiens toestand weer ver ergerd is. Op het anti-vrijmetselaarscongres, dat te Trente vergadert, is o. a. besloten, de vrij metselaars te bestrijden door tegenover hunne liefdadige instellingen, welke onder den dek mantel van menschenliefde tot bevordering van het kwade dienen", dergelijke inrichtin gen in katholieken geest te stichten. Er werd voorts een commissie belast met het onthullen van de geheimen der vrijmet selarij, door mededeelingen van bekeerde vrijmetselaars, en een motie aangenomen, •waarin het congres zijn instemming betuigde met het adres der Spaansche Kamerleden aan hunne regeering, waarin zij verzoeken, dat de vrijmetselarij tot een verboden ver- eeniging verklaard zal worden en alle vrij metselaren uit 's rijks dienst worden ontsla gen. Zondag is een groote processie gehouden, waaraan 22 aartsbisschoppen, bisschoppen en abten, allen in groot ornaat, alsmede 94 ver- eenigingen met hare banieren deelnamen. ITALIË. De prins van Napels gaat der. 5en op de Savoia op officieel bezoek naar Montenegro; op zjjn terugreis wordt hij door een eskader, onder bevel van den hertog van Genua, be geleid. Het instituut voor volkenrecht, te Venetië vergaderd, heeft Dinsdag gesproken over oorlogscontrabande en een ontwerp-reglement aangenomen. Verder werd beraadslaagd over de kwestie van het bombardeeren van open steden. Over het algemeen werd een dergelijk bombardement afgekeurdslechts bij uit zondering, wanneer de omstandigheden de operatie wettigen, mag daartoe worden over gegaan. De heer Serao, redacteur van de Dung oio parlementare, heeft een onderhoud gehad met generaal Valles, die aan Menelik de definitieve vredesvoorwaarden van de Italiaansche regee ring gaat overbrengen. De generaal verklaarde o. a. het volgende»Als Italië het protecto raat over Abessië eens cpgaf, wat zou dat dan nog Ik heb altijd beweerd, dat de negus zijn onafhankelijkheid zou willen handhaveD, maar niet de verplichting op zich zou willen nemen om onze rechten niet op de Russen of de Franscben te zullen overdragen. In ieder geval weet de negus, dat in een ver andering van meester geen enkel voordeel of nut steekt." De generaal gaat zoowel over den vrede als over de uitlevering der gevangenen onder handelen. De negus Menelik doet bij verschillende Europeesche hoven stappen om te bewerken, dat zij vertegenwoordigers naar Abessyoië zullen zenden. Rusland zal het waarschijnlijk doen. T 11 E K IJ E, Donderdag zgn de Itafiaansche pantser- schepen Sicilia en Sardegna, onder bevel van vice-admiraal Canevaro, te Salonica aange komen. Engeland heeft thans in de Turksche •wateren 9 pantserschepen, 8 kruisers, 5 torpedobooten, 3 adviesjachten en 2 kanon- neei bootenItalië 2 pantserschepen, 2 krui sers, 1 torpedojager en 2 adviesjachtenOos tenrijk '1 kruiser en 2 adviesjachten en boven dien te Pola gereed voor actieven dienst 2 kruisers, 6 torpedobooten en 2 kanonneer- booten Duitschland zal weldra 4 kruisers, de Vereenigde Staten 4 kruisers en een kanon neerboot in den Levant hebben Rusland be schikt er, behalve over het Zwarte-zee-eska- der, over twee pantserschepen en 4 kanon- neerbooten, en Frankrijk over vijf pantser schepen, een torpedojager en twee advies jachten. Uit Nederland zijn twee oorlogs schepen naar Turkije onderweg. Deze machtsontwikkeling toont den sultan, dat Europa met alle beschikbare middelen nieuwe moorden wil trachten te voorkomen. De Mahomedanen op Kreta toonen nog weinig geneigdheid naar hunne dorpen terug, te keeren. De Grieken hebben het plan ge vormd alle Mahomedaansch grondgebied in Christen-handen te brengen en daarom is het J zeker in hun belang als koopers die gronden tijdelijk in waarde te doen dalen eudaaitoe dient zeker het verbranden der olijlboomen 1 en het zich weinig verzoenlijk toonen tegen over de tegenwoordige bezitters. De waarde van die gronden wordt op 250 tot 300 millioen francs geschat; hoe de Grie ken dat bij elkaar zullen krijgen is eene vraag. Zij hebben veel vertrouwen in een oproeping aan het christelijk Europa en Amerika. Zeker zouden door dien maatregel nieuwe opstootjes vermeden worden, doch of de christenheid bereid zal zijn dit kwart-miliiard zoo maar weg te schenken is ook een vraag. De Porte heeft de verspreiding van een te Philippopel verschijnend blad, dat vijandige artikelen tegen Rusland bevat heeft, in Turkije verboden. De Ottomaansche bank heeft aan ieder harer beambten een gouden horloge ten geschenke gegeven, met het opschrifts Keizerlijke Otto maansche Bank"; aan de andei e zijde staat »Herinnering van 26 Augustus 1896" (den dag van den overval door de Armeniërs). Van Turksche zijde wordt beweerd, dat de monniken van het klooster op den berg Athos, in Macedonië, de landing van opstandelingen op het schiereiland Chalkidiki begunstigden en hen steunden met levensmiddelen dit heeft aanleiding gegeven tot eene huiszoeking, waarbij de troepen het klooster geplunderd hebben. Een bericht uit Konstantinopel meldt, dat daar tot Donderdag in het geheel slechts 30 Armeniërs, behoorende tot de hoogere klasse, zijn gearresteerd onder verdenking van deel neming aan de jongste beroeringen. De bjjeenroeping der Armenische vergade ring ter verkiezing van een patriarch is uit gesteld. Woensdag heeft in de wijk Yoni-Kapu eene ontploffing plaats gehad, welke groote ont steltenis teweegbracht. Volgens de lezing der politie wilde eene Armenische vrouw zich ontdoen van eenige bommen, die zij in haar bezit had en die zij daartoe in zee wierp, bij welke gelegenheid een der bommen ontplofte. De vrouw is gearresteerd. De Turksche wijk van Peronzagha is door troepen omsingeld; niemand mag daar uit of in. De reden van dezen maatregel is niet bekend men gelooft echter dat de bedoeling is, de ontvluchting te belettén van eenige zich daar schuilhoudende Turken, wier ge vangenneming gelast is. {Zie vervolg Buitenland in het Derde Blad), De vakafdeeling der sigarenmakers van den Ned. R.-k. Volksbond, afdeeling Schiedam, heeft hedenavond een protest het licht doen zien tegen het manifest van de afd. Schie dam van den Nederl. intern. Sigatenm. en Tabakbewerkersbond, dat Zaterdag 26 Sep tember j.l. is verschenen. Dit protest bevat tevens de loonlijst op de sigarenfabriek van den heer Willeman, in betrekking tot de Ioonen van andere fabrieken. SCHIEDAM) 3 October 1896. De verkiezing van een lid van den ge meenteraad (vacature-mr. H. J. Schuurman) zal plaats hebben op 10 November a.s., en de herstemming, zoo noodig, op 24 Novem ber d.a.v. Door den minister van marine zijn de Ka mer aangeboden 14 schetsen, bevattende de avant-projets van de gewijzigde pantsersche pen type Kortmiaer, van de monitors A en B en van de kanonneerbooten, alle opgenomen in het plan van reconstructie van de vloot, ontwikkeld in de mem. van toel. bij het Vie hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1897. Tevens deelt de minister mede, dat de kos ten van aanbouw en uitrusting der pantser schepen type Kortenaer voor de schatkist hebben bedragen 'Kortenaer f 2,649,622.72s; Diet Dein f 2,771,399.61 Evertsen f 2,748,014.38s. De heer Lorenzelli, pauselijk internuntius in Den Haag, is benoemd tot nuntius te München. Door den raad van toezicht op de spoor wegen is toestemming geweigerd aan de Holl. Spoor om een nieuw spoor, aangelegd onder de overkapping op het Centraal-station te Rotterdam, te bezigen voor de internationale en exprestreinen in de richting Amsterdam en Rozendaal. De weigering geschiedde met het oog op de veiligheid op de perrons te Rotterdam. Naar het Vad. verneemt, heeft het Land- bouwcomité met een tiental leden van de Tweede Kamer vergaderd tot bespreking van de suikerkwestie. Vrij algemeen had men van agrarische zijde bezwaar tegen het wetje, dat is ingediend om den fiscus voor de cam pagne 1896/7 een hoogere opbrengst van den suikeraccijns te verzekeren. lïc dyiianitetiuannen. De beide dynamietmannen Kearney en Haines, die te Rotterdam tot nog toe ge vangen gehouden werden, zijn, als niet val lende in de termen van uitgeleverd te worden, heden op last van den hoofdcommissaris van politie over de grenzen des rijks uitgeleid. Bell, alias Ivory, is weer voor den Lon- denschen politierechter verschenen, maar zonder redenen op te geven, heeft deze de zaak weder een week verdaagd. Volgens een ge rucht, dat te Londen gaat, zal de justitie hare aanklacht moeten laten vallen. (N. B. Ct.) Een zetschipper van een groot rijnschip, waarvan de eigenaar te Duisburg woont, ver kocht dezer dagen zonder medeweten van zijn patroon dat schip aan een bewoner van Schiedam voor ongeveer f 9000. De kooper gaf den zetschipper last er den Rijn mede op te varen, waaraan gevolg gegeven werd, doch de te Duisburg wonende eigenaar, die door anderen gewaarschuwd was, reisde onmiddellijk naar Rotterdam en zijn schip reeds vertrokken vindende, ging hij het met een stoomboot achterna. Te Vreeswijk haalde hij zijn verkocht doch nog niet geleverd eigendom in en deed het naar Rotterdam terugbrengen naar de Nassauhaven, waar er nu gerechtelijk beslag op gelegd is. (N. B. Ct.) Heden kwam te Rotterdam via den Nieu wen Waterweg aan van Odessa, geladen met graan en hout, het Engelsch stoomschip Istrar, diepgaande 80 decimeter. Dit is de grootste diepgang, waarmede eenigstoomschip aldaar arriveerde. (N. li. Ct.) Naar wij vernemen, is er ernstig sprake om van gemeentewege den strandmuur te Scheveningen noordwaarts over een lengte van 300 meter door te trekken. De raad van beheer van het Oranjehotel zou ook voorgesteld hebben namens de ven nootschap een belangrijke som in de kosten bij te dragen. (Vad.) De Kneippsche koudwater-geneesinrichting te Haarlem zal ophouden te bestaan. Dezer dagen werd, zooals wij reeds mede deelden, in den omtrek van Utrecht een 16-jarig meisje gewelddadig aangerand. De vermoedelijk schuldige is te De Meern aange houden; hij moet reeds bekend hebben. Een alles verwoestende orkaan overviel blijkens een telegram uit New-York Woensdag de stad Jacksonville in Florida, waar veertig personen omkwamen. De storm verwoestte de landstreek ten zuidwesten dezer stad, over een gebied van ruim honderd mijlen, en in deze builendistric- ten kwamen ruim vijftig menschen om het leven. Twintig steden en dorpen werden door den or kaan geteisterd, en de stad Cedar Keys in Flo rida werd geheel verwoest. Het aantal gewonden is legio en de schade niet te overzien. Te Washington werd het Witte Huis door den orkaan beschadigd, en verscheidene zware boomen, waaronder enkele historische, smakten ontworteld tegen den grond. Het dak van het gebouw der Fransche legatie en de portiek der Engelsche ambassade werden weggeslingerd. De schade, toegebracht aan de werf der Amenkaansche marine, wordt op dui zenden dollars geschat. Kei ken, schouwburgen, hotels en handelshuizen werden van hun daken beroofd en op andere wijze beschadigd. In het park van het Kapitool zijn honderden zeldzame boomen ontworteld. Vier en twintig personen bekwamen verwondingen. Ook het buitenverblijf van president Cleveland te Woodley is van het dak beroofd en zwaar beschadigd. Beaufort, in Zuid-Caroling, werd ver woest, terwijl Harrisburg en Gettysburg in Penn- sylvanie onder het geweld van den storm zwaar leden. Het herstellen der aangerichte schade in de beide laatstgenoemde plaatsen zal mil- lioenen dollars kosten. In alle staten aan de kust van den Atlanti- schen Oceaan werd deze orkaan waargenomen. Sa vannah vooral had het zwaar te verantwoorden. Tien personen kwamen in deze plaats om, ter wijl te Brunswick vier menschen het leven ver loren. De grooie brug van den Pennsvlvania- spoorweg over de Susquehanna werd bijna ge heel verwoest. De telegrafische gemeenschap met de meest geteisterde plaatsen is vei broken. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedag- teekend telegram van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië: sin Oost-Lombok twee kampongs nabij Sisi oproerig. Muiters, door cavalerie over vallen, leden veel verliezen. Onzerzijds ge sneuveld een en gewond een cavalerist." Geborent M A RIU S ZOOJS van MAR. SCHOT Pzn-, en M. S. M. MUNNIK. Schiedam, 3 October 1896. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd ztjn aan de onder het voorrecht van boedel- beschrij ving aanvaarde nalatenschap van Mejuf frouw ADRIANA (ook genaamd JANE) VAN CAPEL, in leven weduwe van den Heer THEODOR JOSEPH NIEDFELD, gewoond hebbende te Schiedam en den 2n Sep tember 1896 aldaar overleden, worden ver zocht daarvan vóór den 15n October eerstk. opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris Mr. H. M. C. POORTMAN te S c h i e d a m. COMMISSARISSEN geven aan belang hebbenden kennis, dat de wekelyhsche afgifte van boehen aanvangt op des avonds van 7 tot uur. Zij, die als LID wenschen ingeschreven te worden, gelieven zich aan te melden. Contributie: SO Cts. per jaar, in twee termijnen te voldoen. Schiedam, 3 October 1896.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2