A0, 1896. Zondag 4 en Maandag 5 October. N°. 9146. Derde Blad. V i j f t i g- s t e .T a a r g a 11 g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bvitenlandsche Berichteai Binneulaiidsche Berichten. De Dames- en Kindermode. UITGEVER: .f ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, pei kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rtjk- 2.50. Afzonderlijke nomnoers- 0.10. BUREAU: BOTER STRAAT ?0. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantj i.to Iedere gewone rogel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELG1E. Thans is het in de linkerzijde van de provinciale staten van Brabant tot een schik king gekomen tusschen liberalen en socia listen, zoodat er drie liberale leden in de bestendige deputatie gekozen zullen worden. Een der twee secretaris-plaatsen wordt voor de socialisten ingeruimd. Ofschoon er geen vast program van samen werking is aangenomen, hebben de liberalen verklaard, dat zij in hoofdzaak de politieke eischen der socialisten goedkeuren. ZWEDEN en NOORWEGEN. De regeering van Noorwegen is voorne- nemens, de eilandengroep Spitsbergen onder haar bestuur te stellen. Spitsbergen, door sommigen tot Amerika gerekend, door ande ren beschouwd als behoorende tot Europeesch Rusland, was tot dusver geheel zonder bestuur en het gebrek aan alle wettige overheid gaf in den afgeloopen zomer aanleiding tot veel last. Noorwegen zal zijn gezag alleen 's zomers uitoefenen en het tot de eilanden beperken, met vrijlating van de zee er omheen. Men verwacht niet, dat uit deze annexatie verwikkelingen zullen voortkomen. R U M E N I E. Een medewerker van de Weener Presse heeft een onderhoud met den koning gehad. Alle Europeesche vorsten, zeide koning Karei, waren om het zeerst op den vrede gesteld. Het bezoek van den czaar te Weenen en Breslau was vooral om den vredeswille ge bracht. Alleen uit het Oosten dreigde gevaar. De mogendheden deden daar echter het moge lijke om eene uitbarsting te voorkomen. Ook al kon de toestand nog eenige jaren blijven als hij was, de mogendheden moesten zich toch ten slotte verstaan op wat er dan ge beuren moest. Iets duurzaams was moeilijk van de Porte te verkrijgen. De sultan meende het ongetwijfeld goed, maar hjj wil alles zelf beslissenvandaar onmacht van de Porte en groot kwaad als gevolg. E G P T E. De khedive is Donderdag te Alexandrië teruggekeerd. Aan de Engelsche dagbladen is een nota toegezonden met de mededeeling dat de expe ditie in Soedan dit jaar niet verder dan de provincie Dongola zal trekken, maar dat die geheele provincie bezet zal worden, en dat daar een geregeld bestuur zal worden gevestigd, waartoe Engelsche en Egyptische ambtenaren zullen worden aangewezen. Vaste garnizoenen zullen gevestigd worden te Korti en te Debbeh, terwijl gewapende stoombooten pu- trouilledienst zullen doen op den Nijl. AMERIKA. Uit New-York komt het bericht, naar het schijnt geinspiieerd, dat het rappoit van de Amerikaansche commissie in zake het Vene- zuelaansche grensgeschil voor Venezuela's standpunt gunstig luidt. De regeering der Unie zou voornemens zijn, bij het congres een voorstel overeenkomstig dat rappoit in te dienen. De weikstaking van telegrafisten op de Canadian Pacific-spoor weg duurt nog steeds voort en levert veel ongerief op. AFRIKA. De uit Rhodesia ontvangen berichten lui den nog niet zeer bemoedigend en toonen aan, dat de inboorlingen nog niet zoo tot onderwerping geneigd zijn, als men een paar weken geleden, na de theatrale ontmoeting van Rhodes met eenigen der aanvoerders, meende te mogen gelooven. Bovendien begint de Engelsche Jingo-pers, met de Times aan het hoofd, weder kwaad bloed te stoken tegen het Transvaalsche gouvernement. Woensdag had het City-blad weder een hef tig artikel naar aanleiding van het Trans vaalsche budget. Het blad wees daarin op het hooge eindcijfer en het feit, dat de inkom sten voor circa J/3 voortvloeien uit directe en indirecte hefüingen op de goudmyn-industiie, en voegde daaraan de liefelijke verklaring toe, dat het Transvaalsche gouvernement zonder den bijstand der belastingpenningen van de misdeelde uitlanders feitelijk bankroet zou zijn. Kolonel Rhodes, de broeder van Cecil Rho des, heeft besloten den Britsclien militairen dienst te verlaten. Het vermoeden ligt wel voor de hand dat hjj niet zonder nevenbedoelingen volkomen vrij wil zyn in zijn handelingen. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat kolonel Ferreira en zeven anderen geanesteerd zyn op beschuldiging van onwettigen handel in minwaarden. Zij mochten tegen borgstelling van 500 pond op vrije voeten blijven, maar Ferreira'was de eenige, die deze som bijeen kon brengen. De regoering der Z. A. republiek schijnt nu streng te willen optreden tegen de mis bruiken, bij het vei krijgen van mijnconcessies. Wij hebben vernomen van acht personen, die zij in hechtenis heeft laten nemen. In dit verband maken wij nog melding van een gerucht, dat een der Transvaalsche bladen, met de laatste mail ontvangen, behelsde, als zouden by eene andere uitgifte van claims de ambtenaren onregelmatige handelingen hebben gepleegd. Wat hiervan waar was, konden wjj niet uitmaken. Volgens een bericht uit Pretoria heeft de regeering der Z.-A. republiek eene straf rechtelijke vervolging ingesteld tegen den aan nemer van de Lijdenburgsche zijlijn wegens poging tot omkooping van twee leden van den Uitvoerenden Raad, Burger en Wolma- rans, aan elk van wie 5000 p. st. zou zijn aangeboden. De aannemer is tegen een borg tocht van 1000 p. st. losgelaten. en In October is aan den Rand een ver laagd loon voor Kafieis ingevoerd er hadden geen ongeiegeldheden bij plaats. Den 15n October is door de regeering als een boete- en gebedsdag voor de veepest in gesteld. Mnjoor Watts, die te Salisbury een opper hoofd der Matabelen op eigen verantwoording had laten fusilleeren en tegen wien deswege een onderzoek was ingesteld, is vrij van blaam verklaard, JAPAN. De regeering heeft in Duitschland een kruiser en eenige torpedobooten besteld. Men besluit daaruit, dat de betrekkingen tusschen beide rijken, die door Duitschlands lusschen- komst in den Japanseh-Chineesclien oorlog eenigszins waren verkoeld., weder even har telijk zijn als vooiheen. De Japansche bladen spreken het bericht tegen van de Times over een schikking tus schen Rusland en Japan, een gemeenschap pelijk protectoraat over Korea, en de ont ruiming van het schiereiland door de Japan sche troepen betreffend. SCHIEDAM, 3 October 189C. Bij koninklijk besluit is de commissaris de Koningin in Noord-Brabant gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 13 October, teneinde dan aan de orde te stel len de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de plaats van wijlen mr. P. J. A. Smitz. (Stct.) De voorgestelde rijwielbelasting. Volgens de B. B. Ct. is het stelsel van het outwerp èn praetisch èn theoretisch beter dan het indertijd voorgedragen stelsel, als amendement op het personeel. Den wielrijder zeiven te belasten is inderdaad de beste weg. Het stelsel toont analogie met dat van de jachtakte, dat om zijn eenvoudigheid ook voor het rijwiel werd aangeprezen door prof. G. A. van Hamel. Men vindt het ook tere in de wetgeving van sommige Belgische provin- i ciën en in de verordeningen van onze provin ciën N.-Brabant en Limburg. Het bedrag (f 3 's jaarsf 1.50 na 30 Juni) i is mutig. Maar het is een uniform bedrag, i nGeen verschil naarmate van het geval, dat I iemand uitsluitend voor zijn genoegen rjjdt 1 of dat h zijn wiel heeft in gemengd gebruik, voor zyn bedi f en zijn genoegen. Volkomen 1 juist erkent de minister, dat inen anders in alieilei willekeurige en ouredelyke onder scheidingen zou vervallen en dat bij de snelle ontwikkeling van het rijwieiverkeer allerlei nieuwe omstandigheden kunnen ontstaan, die niet waren voorzien." ok voor duurdere en goedkoope rijwielen betaalt men hetzelfde. Men beruste hierin om der wille der eenvoudigheid. et blad prjjst verder enkele vrijstellingen, o. a. die voor kinderen tot twaalf jaar, maar zou hun liever kosteloos een kaart willen geven, dan van de kaart vrijstellen. De con trole op den leeftijd is dan beter gewaarborgd. Uit Assen wordt aan de N. B. Ct gemeld, dat B. en Ween voorstel bij den raad zullen indienen om met 1 Januari den gasprijjs, die thans 9 ct. per stère bedraagt, te verlagen op ct., tevens kookgas in te voeren voor ct., en met denzelfden datum muntgas meters n gebruik te stellen. Woensdagmiddag had te Dieren in tegen woordigheid van een groot aantal belang stellenden de eeiste-steenlegging plaats voor een ziekenhuis op een terrein x>De Nieuwe Molen", waarvoor door een belangstellend ingezetene aan de buurtschap van Dieren eene som van f 40,000 was aangeboden, terwijl de buurtmeesters door den heer dr. R. F. baron van Jeeckeren van Wassenaar in staat zijn gesteld om de aan die schenking verbonden verplichting na te komen. 's-Gravenliage. Men verzekert, dat het departement van oorlog den eisch tot het bouwen van een fort heeft gehandhaafd ook tegenover de jongste aanvraag om concessie voor aanleg van een haven te Scheveningen. Practlsclie handleiding by het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Hinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. UitgeversNijgh Van Di tmar te Rotterdam. IKIIOUD van No. 22 (4e jaarg.) Afdeeling Kindcrkleedmg. 9 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Jurk van Schotsche stof voor meisjes van 78 jaar. No. 2. Pakjes voor kleine jongens. No. 3 Eenvoudige jurk voor meisjes van 1415 jaar. No. 4. Lange meisjesroantels. No. 5. Ondeijuik voor meisjes van 35 jaar. No. 6. Boezelaar voor meisjes van 24 jaar.No. 7. Lange kindermantels. No. 8. Luiermandjurkje. No. 9. Amerikaansche jurken voor kleine kinderen. Afdeeling Bameskleeding5 Gravures met be schrijving, voorstellende No. 1. Cape met capu chon. No. 2. Hemd met stuk. No. 3. Ge- kleede toiletten. No. 4, Nieuwerwetsche rok, No. 5. Nieuwerwetsche mouw. Correspondemie. Feuilleton. Voldane aan vragen. Raadgevingen. Bericht. Abon nementen. Advertentiën, Knippatronen. Jurk van Schotsche stof voor meisjes van 78 jaar, Blouse voor knaapjes van 2 jaar. Pakje van fluweel voor knaapjes

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 9