A°. 1896. Vrijdag 9 October. N°. 9149. KENNISGEVING. KENNISGEVING. ijftigst© NT aargang. Verschijnt dagel ksf uitgezonderd Dinsdag, Btiii cnl aiulsche Berichten. - off. U I T K V 15 I X ODÉ. C COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. B II K E A II BOTEK»TA<lAT 7©. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan T. C. MELCHERS en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner stoom- branderif staande aan den Noordvestsingcl no. '101, kadaster sectie H no. 97, doorplaatsing daarin van 3 stoomketels, ieder met een ver warmingsoppervlak van 100 M1, ter vervan ging van die van kleiner afmeting; 2o. aan AV. H VAN RIETSCHOTEN en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner zeepfabriek „de Kroon'", staande aan de Bakkersstraat no. 13, kadaster sectie L no. 197, door plaatsing daarin van een stoom ketel met een verwarmings-oppervlak van 2.50 MJ, tot het smelten van vet en het pom pen door, middel van een giflard-toestel. Schiedam, den 8sten October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, VERNEDE. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij lien een verzoekschrift is ingekomen van C. A. TETTELAAR, om vergunning tol verkoop van sterken drank in het klein voor het huis aan de Kolk, no. 17. Schiedam, den 8sten October 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. F K A N K R IJ K. De czaar heeft gisteren aan den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux een bij zondere audiëntie verleend van meer dan een uur. Daarna had Hanotaux een lang onder houd met Sjisjkin, den Russischen minister van buitenlandsche zaken. President Faure verscheen gistermorgen reeds voor negen uur in demi-gala-rijtuig, geëscorteerd door een eskadron kurassiers aan de Russische ambassade. De czaar en de czaritsa namen spoedig in het rijtuig plaats. Eerst ging het naar Notre-Dame; de portiek van de kathedraal was spaarzaam versierd met enkele tropeeën en schilden. Kardinaal Richard, omringd door zijne vica rissen-generaal en het kapittel, en de minister van e eredienst Darlan, ontvingen er de liooge bezoekers. Dezen bezichtigden in de kerk ook de zijkapellen, de relieken en de sieraden bij het vertrek ontvingen de czaar en de czaritsa een gravure op satijn, Notre-Dame de Paris voorstellende, ten geschenke. Nu ging de stoet naar het paleis van justitie daar waren eenige schilden met Jus et Lex, overigens weinig versieringen. De ingang van de Sainte Chapelle was met gobelins behangen. Men toonde hier den czaar en de czaritsa o. a. het oude manuscript van de evangeliën, n het Oud-Slavischvolgens de traditie legden oudtijds de koningen van Frankrijk hg hun zalving den eed al op dit hoek. De czaar bekeek het belangstellend en las er een paar regels in»Mais cela se lit trés facilement I" zei hij. Ook liet men hem een stuk zien, onderteekend door Anna Jaroslava, een Russische prinses, vrouw van Hendrik I van Frankrijk; als herinnering nam de czaar eenige tekst-fotografieën mede. Langs den boulevard Saint-Michel en de rue Soufflot naar het Panthéon. Hier bezoch ten de keizerlijke gasten het graf van Carnot. Meer dan 3000 kransen zjjn in de gang naar dit graf opgehooptvooraan had men gelegd de vijf kransen van massief zilver, gezonden door czaar Alexander III, de steden Peters burg en Moskou en de Russische ingenieurs.. De czaar onderhield zich vrij lang met de drie zoons van president Carnot, hekeek de muurschilderingen en vroeg om Puvis en J. P. Laurens aan hem voor te stellen. Voor zijn komst had de czaar een orchideeënkrans naar den grafkelder laten brengen, met het voornemen dien krans later door een gouden palmtak te vervangen. Nu was het Hötel des Ivalides aan de beurt. President Faure stelde hier den commandant, generaal Arnoux voor, die eenige woorden van welkom sprak. Ook de infirmerie en het museum werden bezocht. Aan den lunch, die na het terugkeeren naar het gezantschapsgebouw gebruikt werd, zaten o. a. aan de hertog en de hertogin van Chartres, de hertog en de hertogin van Luy- nes, de hertogin d'Uzès, de oud-gezant La- boulaye. Het weer, in den morgen regenachtig, was vrij mooi geworden, toen de plechtigheid der eerste-steen-leggiug van den Pont Alexandre III zou aanvangen. Midden op het velum tegenover de keizerlijke tent gespannen was het jaartal der tentoonstelling aangebracht; 1900. De ontzaglijke granieten kubus was met groen versierd, daarnaast verheffen zich de twee pylonen die den toegang tot de brug moeten verbeelden, daartusschen een decoratie met sFrance et Russie". Het soldatenkoor uit Faust werd gezongen. Vervolgens las Paul Mounet, van de Comédie Franpaise een gedicht voor van Heredia ïSalut a, l'Empereur." Toen het fraaie kistje met hot proces-verbaal der plechtigheid en de muntstukken onder de tent was gebracht, gingen de czaar, de czaritsa, de president en de minister van koophandel er heen deze laatste reikte den president den gouden troffel over, waarop behalve die van den czaar en de czaritsa ook de namen gegraveerd zyn van Faure, Méline Boucher (min. van koopli.) en Picard (comm.-gen. der tentoonstelling). Op den steel het wapen en het devies der stad Parijs. De i voren steel van den hamer draagt de initialen N (Niltolaas) en R. F. De presi dent gaf den hamer aan den czaar en de czaritsa, die beurtelings er een slag mede deden op de sluitplaat. Op dat oogenblik werden de vlaggen geheschen aan de masten en 21 saluutschoten gelost. Jonge meisjes boden de czaritsa een bloemruiker aan, in een zilveren vaas van een meter hoogte, ver sierd met edelgesteenten. Na afloop van deze plechtigdheid begaven de keizerlijke gasten zich naar de Munt. Bij geen van de verschillende plaats gehad hcbVv dc feestelijkheden is iets bijzonders voorgevallen. President Faure heeft de volgende decora ties toegekend aan de Russische officieren aan vice-admiraal Lomen het grootkruis van het Legioen van Eer, aan den kapitein ter zee Frederikx het commandeurskruis, aan de kapiteins ter zee IJakoslef en prins Oiamenski het officiers-kruis, aan luitenant graaf Hayde het ridderkruis, en de kapitein ter zee baron Stackelberg is benoemd tot officier de l'in- struction publique. De keizer van Rusland heeft decoraties verleend aan de gezagvoerders der Fransche vaartuigen van het Noorder eskader en aan de voornaamste ambtenaren van het departe ment de la Manche. DUITSCHLAND. Naar de Nordd. AU, Zeitg. verneemt, zal eerstdaags op het keizerlijk jachtslot Huber- tusstock een kroonraad worden gehouden, waartoe alle staatsministers zijn uitgenoodigd en waar het programma voor de eerstvol gende Parlementszitting zal worden vastge steld. Er is weer een nieuw geschil ophanden over de toepassing van het vóór twee jaren gesloten Duitsch-Russisch handelsverdrag. Ait. 2 daarvan bepaalt n.l. dat de onder danen van elk der beide mogendheden in elkanders gebied vrijen toegang zullen hebben tot de rechtbanken om als eischer of beklaagde op te treden en in dat opzicht alle rechten en vrijstellingen der eigen onderdanen zullen genieten. In Duitschland wordt die bepaling sedert lang nageleefd, maar in Rusland wordt van Duitsche onderdanen, die een zaak bij den rechter aanhangig willen maken, vóór elk verhoor borgstelling geëischt voor de proceskosten. Er schijnt nu sprake van te - - —ggg zijn in Duitschland dienzelfden maatregel op Russische onderdanen toe te passen. De werkstakende arbeiders der gemeente lijke gasfabriek te Berlijn hebben genoegen genomen met de door de directie voorgestelde wijziging der werkuren en de belofte dat dat niemand wegens deelneming aan de werkstaking zal ontslagen worden. B E L G I E. Thans komen berichten uit den Kongostaat, waaruit blijkt, dat de laatste beschuldigingen tegen de regeering van dien staat toch wèl eenige waarheid bevatten. De gouverneur- generaal heeft een onder-luitenant laten ver volgen wegens moord. Bovendien erkent de gouverneur dat eenige soldaten zicli zeer onbehoorlijk tegenover de inbooi lmgen hebben gedragen. Althans hij heeft een zeer nauw lettend toezicht vooigeschreven. Volgens de Brusselsche Soir zijn eenigen tijd geleden in de haven van Antwerpen 100,000 Oostenrijksche Wenzel-gevveren be nevens 80 mitrailleuses, welke door eene Engelsch-Russische commissie in Oostenrijk gekocht waren, naar het oosten verscheept om aan de Armeniërs te worden toegezonden tot verdediging tegen de Turken. In de weverijen te Renaix is een partieele werkstaking uitgebroken, die, naar men vreest, tot eene algeheele werkstaking aan leiding zal geven. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche minister van binnenlandsclie zaken Groll heeft ontslag genomen. Hy is vervangen door den directeur-generaal der posterijen Krusenstjerna. ITALIË. De prins van Napels is Dinsdagavond te Brin- disï aangekomen en door de autoriteiten en de bevolking hartelijk begroet. Kort daarna scheepte hij zich op de Savoia in naar Monte negro. Naar aanleiding van het bezoek der ko ningin-weduwe van Portugal aan Rome, ter gelegenheid van de bruiloft van haar neef, den kroonprins, was verzekerd dat nu tevens- de diplomatieke betrekkingen tusschen de heide staten, sedert een jaar afgebroken, hersteld zouden worden. Officieus wordt echter medegedeeld dat daar geen sprake van is. Men zegt dat in officieele kringen de ver wachting gekoesterd wordt dat een bericht van majoor Nerazzini, de vrijlating der krijgs gevangenen in Abessynië meldend, nog vóór de huwelijksvoltrekking te Rome ontvangen zal worden. SPANJE. Generaal Bernal heeft twee ontmoetingen met de Cubaansche opstandelingen gehad de eerste met 5000 man voetvolk en 800 ruiters, waarbij de opstandelingen een verlies leden van 80 man dooden. Aan den kant der Spanjaarden werden 12 man gedood en 92 gewond, waaronder vier officieren.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1