77 "TNEEZonn. Letteren, Kunst en Wetenschap. PO L1TIE. van Amerongen, per sneltrein van 9.03 uur van Apeldoorn vertrokken, teneinde een be zoek te brengen aan den vorst en de vorstin van Bèntheim-Steinfurt. Ten uitgeleide waven aan het slatiou aan wezig de burgemeester van Apeldoorn en de opper-stnlmeester baron Bentinck. De Koningin-Regentes is om 12 uur '17 te Burgsteinfurt aangekomen. Vorst Alexis be vond zich ter ontvangst van Hare Majesteit aan het station, dat evenals de stad versierd ■was. Prins Karei en prinses Elizabeth van "Waldeck bevonden zicli eveneens aldaar. De Koningin-Regentes keerde te 5 uur 17 met gevolg naar Apeldoorn terug. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben eene som van f300 doen toekomen aan de commissie te Driel bij Arnhem, welke, blijkens eene oproeping in de couranten, gelden tracht bijeen te bren gen tot leniging van een groote ramp, die in Juli 1.1. genoemde gemeente heeft getrof fen door een windhoos, en in Augustus d.a.v. door een hagelslag, welke de te velde slaande tabak geheel vernietigde. De studiën van II. M. de Koningin zijn thans zoo ver gevorderd, dat haar gouverneur, dr. Salverda de Grave, aan het einde dezer maand zijne leerlinge gaat verlaten en zich te Leiden als doceut gaat vestigen. (Tel.) De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de begrooting van waterstaat de heeren Conrad, voorzitter, Lely, Tydeman, Rutgers van Rozenburg en Pyttersen over de begrooting van koloniën de heeren: Van Dedem, Bool, Pijnacker Hor- djjk, Van Vlijmen en Van Gennep, voorzitter. Het afdeelingsonderzoek der staatsbegroo- ting is gisteren in de Tweede Kamer ge ëindigd. Bij kon. besluit is aan de gemeente Herten t (Limburg) een wapen verleend. Reuter seint uit San Sebastian d.d. 9 Oc tober Het Nedeilandsche ooilogs-transportschip Paramaribo is op de noordkust van Spanje vergaan. De laatste tijdingen komen van Kaap Finistère. De Paramaribo, bestemd voor den dienst van WeSt-ïndië, is een nieuwgebouwd gou- vernements-transportschip van dit jaar. Het vertrok den 26-ften September van IJmuiden naar Paramaribo en is den 28sten Prawlepoint gepasseerd. Men schrjjft aan de N. iï. Ct. uit 's-Gra- venliagej Naar wij vernemen was tot hedenvoor- 1 middag bij de regeering nog geen officieele j bevestiging ontvangen van het bericht, be treffende liet vergaan van het koloniale vaar- - tuig Paramaribo ter noordkust van Spanje, maar waren alleen bij het departement van buiteniandsche zaken door tusschenkomst van onze diplomatieke en consulaire vertegen woordiging in Spanje telegrammen ingeko men, waaruit slechts bleek, dat eenige wrak ken en een deel van de brug van een schip op de kust waren aangespoeld. Aangezien de Paramaribo geheel wit ge verfd is en de kleur van het gevonden schip- deel niet was vermeld, is de onzekerheid blijven voortbestaan. Het vaartuig, bemand met 20 koppen, werd op reis begeleid door den beheerder der koloniale vaartuigen en chef van het loodswezen en de kolonie, den heer Juta, die ook toezicht had over den bouw van het schip en van verlof naar West-Indië terugkeerde. Het vaartuig, hoewel niet tot de koloniale marine behoorende, voerde, naar men meent, den wimpel van een oorlogsschip. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het nieuwe 4000 tons dok voor de haven van Batavia (Tandjong Priok) door de droogdok-maat schappij «Tandjong Priok", aldaar, in gebruik gesteld. Gisternamiddag is de zetschipper van het Rijnsehip Gerhard Heinrich naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam overgebracht. De man wordt ver dacht getracht te hebben dit schip, dat een waarde van 20,000 mark heeft en dat aan een inwoner van Duisburg toebehoort, te hebben willen verkoopen voor ongeveer f 9000. In Den Haag is op straat een strooibiljet verspreid namens een voorloopig bestuur, ondei teekend door P. Boiten, waarin protes tanten worden aangespoord een Bond te stichteneen Bond, waarmede zoo luidt het verder wij zullen trachten mannen aan liet roer van onze regeerïng te krijgen, wier hart gloeit voor ons Nedeilnndsch recht; het recht dat wij Nederlanders hebben om door protestanten geregeerd te worden. Bij genoegzame» steun is liet plan later eene vergadering te beleggen, teneinde de punten nader uiteen te zetten. De vischvrouwen te Groningen, die reeds meermalen blijken van Oranjegezinheid gaven, hebben bij den jongsten verjaardag van onze jeugdige Koningin daarvan opnieusv getuige nis willen afleggen. Namens hen had zich eene commissie van zes vrouwen gevormd, die een gelukwensch aan de hooge jubela- resse zond, vergezeld van een geschenk, be staande uit een aardige vruchtenschaal op nieuwzilveren voet. Zooals echter bekend is nemen H.H. M.M. nimmer eenige geschenken aan en hoewel de gevoelens van de schenksters waardeerende, meende H. M. de Koningin- Regentes ook in dezen niet van den gestelden regel te moeten afwijken, waarom namens haar het cadeau aan den heer burgemeester werd gezonden die het aan de vrouwen teruggaf, met bijvoeging van twee muntjes van f'10, welke II, M. ter vergoeding van gemaakte kosten er had bijgevoegd. (P. G. Ct.) Niet drie, maar éen Maandaghouder is te Sappemeer verdronken. - Onder de glasblnzersvereeniging «Verbroe dering" te Maastricht heerscht opgewonden heid over het ontslaan op de fabriek van eenigen hunner leden, waarbij nok de gebrs.R. Donderdag zijn 6 glasblazers van hier ver trokken 4 naar de flesschenfabiiek te Schie dam en twee naar-Amerika. Naar men zegt zijn nog meer plaatsen in die Amerikaansche blazesij beschikbaar. (31. en J B.) Delft. Door Gedeputeerde Staten der provincie is bij de betrokken gemeentebe sturen ingediend een gewijzigd ontwerp tot grensverandering dezer gemeente. Het ge deelte der Dwarskade onder Viijenban zou nu gevoegd worden bij Nootdorp, en de Rot- terdamsche kade tot aan de Zweth, vroeger voorgesteld bij Pijnacker te voegen, komt nu geheei bij Delft. De apotheker I. M. Polak, te Amsterdam, die door zijn optreden de proefnemingen met het antidiphteriserum op uitgebreide schaal mogelijk maakte, beeft van het Instituut Pas teur, te Parijs, hel aldaar bereide serum anti- stieptococcique als'">k het serum antitetanique ontvangen. Het eersie dient voor inspuiting te gen de door -te streptococcus ontstane ziekten, zooats kra<mvrouwenkooitsen, bloedvergiftingen longontsteking, enz. liet tweede tegen spier kramp. De heer Polak stelt deze gaarne koste loos ter proefneming voor ziekenhuizen enz. be schikbaar. Alle aanvragen moeten direct aan hem gericht worden, als daaitoe door bo vengenoemd Institut aangewezen. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat een wit koralen armbandje met gouden slui ting, een gouden haakje van een oorbelletje, een ton, een nagclviJHJe in étui, een linnen zakje met '1 cent enz., en een sleuteltje. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een portemonnaic met f 0.671/:, bij Groonewegen, Broersveld 120, een stroo- hoeik met bruin lint, bij de dienstbode van den lieer Hoek, Lange Haven 21, een bloed koralen kctüng met gouden slot, bij v. d. Tempel, Villastraat 12, een rozenkrans, bij Geelhoed, Singel 2028, een bloedkoralen oorknop, bij Mak, Kethelstraat 23, een groen beursje met zilveren oorbel, bij Koenderman, Rotterdamsche dijk 49, een ijze ren sluitboom, bij Vester, Heerenpad 19, een paraplule, bij Van Loenen, Hagastraat 4, een koekoekveeren kolken, in de kuiperij van Ris, Elzensteeg, an een muntbiljet van f'10.bij De Kroes, Kreupelstraat 10. Mijnheer de Redacteur, Beeft de «Lezer", die 't stukje over de kook school zond, niet geoordeeld op weinig gegevens School en inlichting kent hij persoonlijk niet, 't blijkt niet, dat hij de nadeelige gevolgen van 't kookonderwijs heeft waargenomen in oud-leer- lingeri (iets wat zijn vertoog zeker kracht zou hebben bijgezet), eindelijk schijnt het, dat van 't boekje, waaruit pag. 22 en 23 worden aange haald, pag. 20 zelfs niet gelezen is, daar op die biadz. staat, dat 't morgen- en avondeten van 121/, ct, bestend is voor 1 persoon, en niet voor personen. (De prijs van 't brood kan zoo laag zijn, onvlat hier zelfgebakken brood be doeld is.) Als de eene weikman van de rijst met olie nootjes, die hij niet geproefd heeft, doodeenvoudig zegtik belief het niet, zegt een ander, die 't wet geproefd heeft, dat 't goed smaakt en dus is dit gerecht er niet slechter aan toe, dan de aardappel toen hij pas werd ingevoerd. Als een berekening met f 12 weekloon (hoe veel even groote gezinnen moeten 't met nog j minder doen) bewijst, dat er heel wat passen en meien noudig is om mnd te komen, kan 't i zeker geen kwaad, dit te laten opmerken door jonge meisjes, die binnen korten tijd kunnen I trouwen, en, zooals bij herhaling bleek, al won deren verwachten van f10, zelfs fö voldoende vinden. Aimbesturen enz. mogen hierover oor- deelenj Er wordt geleefd van een voeding, die (kin- 1 deren voor volwassenen geteld) nog geen gulden per week kan kosten. Of 't den lezer dm.lelijk wil worden, dat zoo iets bestaan kan, verandert do zaak niet. oZoo is de werkelijkheid" en daar gaat 't onderwijs van uit. Waar vindt de lezer, dat op de kooklessen geleerd wordtde loonen zijn voldoende. De aanhaling uil 't boekje bewijst niet dat dergelijke dingen gedebiteeid worden. 1 Er wordt niet voorgerekend, Ut f6.29 per week ruim voldoende kan zijn voor zijn voeding, maar eerlijk wordt onderzocht wat bij een oor deelkundige en verstandige manier van huis houden van den toestand te maken is. Daarna kan ieder voor zich oordeelen of't loon voldoende is. In ieder geval heeft een huisgezin, waarin twee volwassen personen leven, twee hulpbronnen voor stoffelijke behoeften de werkkracht van den man, die eerst in geld omgezet wordt en pas daarna 't gezin steunt, en de werkkracht van de vrouw, die direct 't gezin ten goede komt. Deze laatste werkkracht productiever te maken (ergo minder te laten gebruiken van 't loon van den man, en zoo over te houden voor dingen, die nu ontbeerd worden), is samenweiken met hen, die do loonen verhoogen willen en dus seen directe maatregel om den minder bevoorrechten medemensch in beteren doen te brengen". Als de «lezer" dit niet begrijpt, en zich met de kwestie bemoeien wil, dan neme hij de moeite tenminste éen les bij te wonen en voor hij een zaak ernstig benadeelen wil, ze tenminste met eenigen ernst te onderzoeken anders mist hij 't recht van oordeelen, dat toch betwist kan worden aan iemand, die de waarde van een verandering beoordeelt niet door te vragen «is de bestaande toestand slecht", maar door de vraag «wordt ze door 't publiek gewenscht en die goed of kwaad van 't onderwijs in ver band brengt met bijkomende individueele om standigheden, waarin de persoon verkeert, die 't onderwijs geeft, 't Is wel heel geestig wan- trouwen te wekken, door er aan te herinneren, dat 't onderwijs komt van personen, «die zelf 's middags een biefstukje verorberen", maar is 't ook waardig Dankzeggend, Mijnheer de Redacteur, voorde verleende plaatsruimte, Betsy Maas. Aan de Redactie der Schiedamsche Courant. Mijnheer Beleefd verzoek ik voor het volgende een plaatsje in uw blad. Hei moge grootendeels dionen tot een repliek op het ingezonden stuk van Vrijdag door «een Lezer". In het begin van het schrijven wordt dan be weerd, dat het van de beginselen (welke der raadsleden zal afhangen of hier van gemeente- wege een kookschool zal komen of niet. De beginselen, die bepalen wat al of niet t-t de zorg 'de"r Overheid behoort, zijn rekbaar als elastiek, alleen wil de een wat verder gaan dan de ander. De overheid zorgt toch voor het gas tot ver lichting, verwarming (kookstellen) en vervanging van werkkracht; voor goed drinkwater, dat ook voor andere einden in de huishouding en de industrie wordt gebruikt voor de verzending van bei ichten, (telegrafie, telefoon, post) geld en pakketten voor de veiligheid (sluizen, dijken, politie), voor de gezondheid door badinrichtingen, plantsoenen, wijze van bouwen, leggen van riolen, demping van stinkslooten, wegruiming en vernietiging van straatvuil, alval enz., de overheid zorgt toch voorIk zal ma ar eindigen, want mijne opsomming zou waarlijk te groot worden; achter wil ik wijzen op de on mogelijkheid, dat er beter voorzien kan worden in sommige zaken, bijv. het postwezen, dan nu het geval is. De lich imehjke, zedelijke en finaneieeie wel vaart eischt, dat de overheid moet optreden als werkgever en werknemer en als men niet st ke- blind is, ziet men, dat haar taak hoe laeger hoe zwaarder wordt door vermeeidering nvan- tallooze eisehen alleen mankeert er nog aan,- dat zij ons voedt, kleedt enz. Nu ziet men, dat éen klasse van menschen alles heeft, terwij! het overige volk wel de vruchten mag zien groeien, maar ze niet mag genieten. Nu ziet men, dat de- arme drommels het vee wel mogen mesten en de biefstuklucbt mogen ruiken, maar liet krachtige vieesch uit hun dagelijkse!) maal moeten missen. De overheid ziet al toe op de voeding, zij let nauwkeurig op of er vervalschingen plaats heb ben en stelt er een straf op; zij maakt slechte, bedorven ingrediënten onzer spijzen, onrijpe vruchten, nadeelig suikergoed en vergiftig keu- Keogeitj onschadelijk door onteigening en ver nietiging. Ook het vervoer, verkoop en samen stelling van drink- en eetwaren gaat zij stipt na. Toch wijlen sommigen er volstrekt niet van weten, dat het gemeete- of landsbestuur zich met het jrieeren" bereiden van nuttige- di anken en spijzen inlaat. Maar gelukkig, wat men 20 jaar geladen dwaas achtte, wordt heden als nuttig en uilvoerbaar beschouwd en zoo is het ook gelegen met de kookinrichtingen, onderafdeelingen van de huishoudscholen. Nuttig zijn ze zeker. De kookschool is een vakschool evenals de teeken-, schilder-, naai-, breischolen enz. Aan de vakopleiding moet gedaan wordenr wat kan, sinds het gildewezen is vervallen, om het volk weerbaar te maken in den strijd om het bestaan. Het vak, zooals -k het nu eens noemen zal, het vak van koken, drogen, inleggen enz. is het hoofdvak van de vrouw en te meer is het dat, daar zij zich op andere vakken moeilijk kan toeleggen, omdat haar beroepskeuze beperkt is en zij op sommige scholen niet wordt toegelaten «De voeding hier te lande is slecht, onvol doende en betrekkelijk duur" (Ned. Maatsch. tot bev. van Nijv.) en dit te veranderen is het reuzenwerk der kookscholen. Zij hebben te strijden tegen bijna onuitroeibare vooioordeelen, dwalingen en de bijna onoverwinnelijke kracht der gewoonte. De aardappel, eeist niet gewild, aan het volk zelfs opgedrongen door vorsten als Bodewijk XIV, die hem om niet wegschonk voor voedsel en verbouwing, vormt nu het hoofdvoedsel. Van die puike aardknollen heeft men meer dan een grooten emmer per dag noodig om zich te voe den (1) als men niets anders wil gebruiken. Evenals het met den aaidappel het geval is ge weest, zoo tracht iemand in de Schiedamsche Courant van den 9den dezer het gerecht «rijst met olienootjes" verdacht te maken. Hij schrijft ongeveer, dat de werkman den draak steekt met deze spijs en voor dit kostje hartelijk bedankt. Wil men iets veroordeelen, dan moet men er motieven voor hebben. En nu vraag ik den schrijver en dien werkman afhebt gij dien poes pas wel eens geproefd of gegeten Zijt gij wel eens op de kookschool wezen kijken Nu, ik kan u verzekeren, dat mijn huisgezin het g.iarne

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2