October. A0. 1896. Zondag 11 en Maandag 12 IN0. 9151 Derde Blad. ij f t i g s t e J a ariran g-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; ODÉ. Himienlamlsclie Berichten. G 0 U R A1T. Abonnementsprijs. per kwaitaal Franco per poet, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜREADi BOTBBITBA1I 70, Advertentieprijs van t10 gewone regels met inbegrip van eene Couiantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 10 October 189G. Door den minister van koloniën is de heer A. Bryan gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch ndië, om te worden benoemd tot adjunct-ingenieur bij de exploitatie van staatsspoorwegen op Java. (Stet.) Een adres van een twintigtal Nederland- sche cacao-fabrikanten o i de vervalsching van cacao tegen tc gaan, is bij den griffier der Tweede Kamer gedeponeerd. De sNederl. Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie'' heeft zich gewend met den minister van binnenlandsche zaken, met ver zoek eene regeling te treffen betreffende den verkoop der vergiften. Adressante wijst op de onbillijkheid, welke bestaat by den thans bestaanden toestand, waarin de apotheker, terecht, aan allerlei wet telijke voorschriften is gebonden, waar het de aflevering der vergiften betieft, terwijl allerlei onbevoegden vergiften afleveren, in iedere hoeveelheid en in allerlei Torm, zonder dat de bestaande wettelijke bepalingen daartegen iets schijnen te vermogen. Naar aanleiding van liet rapport der nMij. tot N. v. 'tA." heeft het hoofdbestuur der Ned. maatschappij ter bevordering der phar macie als hare meening uitgesproken, dat staatstoezicht op ziekenfondsen een dringend volksbelang is en eene wettelijke regeling daarvan meer en meer noodzakelijk wordt. Dientengevolge heeft zij zich thans gewend tot de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht met het verzoek dat het ge neeskundig staatstoezicht deze zaak overwege en onder de aandacht der regeering brenge. Verder wendde genoemde maatschappij zich tot den minister van binnenl. zaken, met ver zoek maatregelen te nemen tot aanvulling en, voor zooveel noodig, herziening der Ned. Pharmacopoea, derde uitgave. De instructie voor de toepassing van het tarief voor kilometerboekjes is met de vol gende bepalingen aangevuld De verrekening van een overschot aan onge bruikte kilometers, bedoeld sub 17 van het tarief, zal op geen andere wijze plaats hebben dan door overbrenging in een nieuw boekje (zooals omschreven sub -48); de geldswaarde van een zoodanig overschot zal dus niet aan den houder van het boekje worden uitbetaald, evenmin zal die geldswaarde b.v. bij het nemen van eene gewone plaatskaart in mindering worden gebracht, noch mag bijpassing in geld voor ontbrekende kilometers worden toege staan. Het comité tot wederinvoering der dood straf, gevestigd te Rotterdam, deelt mede dat liet een gewijzigd adres alom ter teekening zal aanbieden, waarin de regeering eeibiedig zal worden uitgenoodigd een verscherpte rechtsregeling vast te stellen. Het comité stelt zich namelijk voor in overweging te geven nhet doen instellen naast de gewone rechters, van jury's samen gesteld uit oude, verstandige, de bevelen Gods eerende mannen. Dezulken, die tegen het verleenen van volstrekt recht aan een verslagene, een ook voor de veiligheid dei' maatschappij onmisbaar gebleken strenger rechtsbetoon waarvan de doodstiaf voor den moordenaar den grondslag uitmaakt zich niet zullen keeren. Wijl het uitgesproken oordeel van sommige rechtsgeleerden in deze belangrijke zaak voldoende geeft te verstaan, hoe over liet alge meen in hun kringen over de doodstraf wordt gedacht, meent het comité dat de tijd ge komen is om bij het oprichten van jury's, de rechtskundige hulp van pleitbezorgers onder controle te stellen van voornoemde lichamen". De vereeniging »Eerste hulp bij ongeluk ken", te Rotterdam, heeft Woensdagavond haar 2e jaarvergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat de belangstelling onder het publiek steeds toeneemt, zóo zelfs, dat 61 vrouwen en 9 mannen niet tot de cursussen konden worden uitgenoodigd, ofschoon toch 19 cursussen werden gegeven, waarvan 8 door vrouwen en 11 door mannen werden gevolgd. Onder deze laatsten bevonden zich 51 brandmeesters en brandspuitmeesters, 17 leden der Onderlinge Brandweerclub, 32 be ambten van politie, 10 van de tram, 23 van de gemeentewerken en 94 Irliculierpii, te zamen 227 mannen; het getal vrouwen, dat de cursussen volgde, bedroeg 172, alzoo totaal 399 personen, tegen 360 in hetvoiig jaar. De cursussen werden gegeven door de hee- ren Van der Hoeven, Heinlz, Teixeira de Mattos, Van 't Holf, Simon Tomas, Thomee, Groenewegen, Swaters, Goosseo«, Blok, Dutilli, Peter, Polak en De Vos. Van de op verschillende plaatsen beschik baar gestelde verbandiiommels werd meer malen gebruik gemaakt. Door de gemeente werden 7 verbandtrommels volgens het model der vereeniging aangeschaft. Het verzoek der vereeniging om verbetering van de middelen van vervoer naar het zieken huis maakt bij het gemeente-bestuur nog een punt van overweging uit. Tot bestuurslid werd heikozen dr. W. L. de Vos. De toestand der geldmiddelen bleek gun stig te zijn. Het Centrum wijst een vei gissing, door het centraal bestuur van het »Alg. Ned. Werk- Iieüenvei bond" begaan. In een schrijven, van dat bestuur uitgaande, een praeadvies inhoudende op voorstellen, die op de agenda der algetneene vergadering vooi komen, wordt er op aangedrongen, dat de afdeelingen rechtspersoonlijkheid aanvragen teneinde als kiesvereenigingen te kunnen fungeeren, »om bij besluit eener vergadering (met meerderheid van ten minste 25 stemmen) een carididaat te stellen en dezen bij een door den voorzitter en den secretaris onder- leekende verklaring te doen opgeven." Het Centrum herinnert, dat, volgens de kieswet, zooals zij in het Staatsblad verscheen, elke groep van minstens 40 kiezers gerechtigd is een candidaat voor hun district op te geven, mits de aanbeveling door alle 40 wordt onder teekend. Het centraal bestuur ging af op een bepaling, die oorspronkelijk in de wet stond en die alleen een candidaatstelling door kies- veieenigingen aannam. Zij verviel echter en komt in de wet, zooals zij thans van kracht is, niet voor. De redactie van den Bakkersbode wil trachten een klein stootje te geven aan de afschaffing van nachtarbeid, door uitschrijving van de volgende prijsvraag »Op welke wijze zal, wanneer de nacht arbeid wordt afgeschaft, de arbeid in de brood bakkerijen moeten worden geregeldniet alleen bij 'tz.g. kleinbedrijf, maar ook in de groote fabrieken en werkplaatsen Tot aanmoediging heeft zij disponibel ge steld een zilveren inktstel (met inscriptie) of tien gulden. Blijkens het jaarverslag der Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" worden in de gestichten Dennenoord, Bloemendaal en Veld wijk thans veipleegd 800 personen, welk getal eerlang tot 1000 zal worden opgevoerd. Op Demienoord zijn nog eenige plaatsen voor mannen beschikbaar. In het Maandblad tegen de Vervalschimgon geven dr. P. F. van Hamel Roos en Harmens liet resultaat van hun onderzoek van het pro duct, in den handel gebracht door de Neder- landsche Volkscacaofabriek »De Werkman". Uu ite chemische analyse was reeds af te lei ten dat men hier niet te doen had met cacao. Het microscopisch onderzoek bevestigde deze meening en leerde, dat dezo zvolkscacao" uit een mengsel van zeer fijn gemalen cacao- schillen of doppen en meel bestond, vermengd mat cacao, en dat de Ubrikant dei halve geens zins liet recht heeft den naam van het volk te mishiuiken, door dien te vei binden aan een door het tioog gehalte aan minerale stoffen niet on schadelijk surrogaat van geringe waaide en den schijn aan te nemen van een als voortreffelijk bekendstaand voedsel tegen fabelachtig goed- knope pi ijzen aan don werkman te knnnen leveren. Aan de Fabrieksbode wordt uit Transvaal geschreven o tVat aangaat de toestanden van den werkman in T nsvaal, die worden, volgens mijn oordeel, tamelijk juist in de verschillende Nederlandsche dagbladen beschreven. Men moet evenwel niet vergeten dat het hier alleen ambachtslieden goed gaat. Menschen die geen vak kennen, loopen eenvoudig in den weg en kunnen honger lijden, tls er wat veel komen, wat gelukkig nog niet het geval is. Sjouwwerk en dergeluke bezigheden worden door de kaffers verricht. Titnmeilieden, metselaars en ververs vordienen van f 1.20 tot f I 50 per uur bij particulieren, werktijd 8 uur per dag. Aan de spoorwegmaat schappij van C0.90 totfi.20peruur. Bankwerkers, vuurwerkers en machinisten vinden alleen werk bij de spoorwegmaatschappij tegen gelijk loon als timmerlieden, werktijd 9 uur por dag. Een alleenwonend persoon heeft voor kost, bewassching, inwoning enz. hoogstens f 96 per naand noodig. Gehuwde lieden, zonder een buitengewoon groot aantal kinderen, kunnen hier ook best wat overhouden. Als somtijds timmerlieden voor de spoorweg maatschappij hierheen komen, laten zij dan vooral zorgen ai hun gereedschap mede te brengen, al wordt soms in Amsterdam geraden dit niet te doen, want anders komen zij in groote moeilijk heden. Men moet beslist tegenstander zijn van het gebruik van sterken drank en zich in elke vooi komende levenswijze weten te schikken. Nu moet ik melden dat het schrijvers slechter gaat. Zij worden deftig 2de klasse uitgezonden en als zij hier komen verdienen zij f 144 per maand, terwijl het laagste loon voor werklieden f195 per maand bediaagt. Men schrijft uit Hiliegom aan de N. B. Ct. Reizigers voor Hiliegom zijn door het vorig bericht op een dwaalspoor gebracht. De halte Hiliegom is gelegen tusschen de buurt Weerensteïn, de handelswijk van Hiliegom, en tusschen de kom van het dorp. Het post kantoor is minstens zoo spoedig van de halte Hiliegom als van het station Hillegommer- beek te bereiken. Veenenburg had altijd den dubbelen afstand. De wegen van de halte Hiliegom af zijn breeder dan van Hillegom- merbeek, gezelliger, doordien men steeds langs huizen loopt, en bij duisternis minder gevaarlijk. Voor een paar jaar nog verdronk, door duisternis misleid, een jongmensch, die te Hillegommerbeek op het spoor wilde gaan. De sOntzetvereeniging" te Alkmaar heeft Donderdag 8 dezer haar jaailijk«cli feestge vierd. Des morgens te 8 uren werden op den eersten omloop van den Waagtoren de vaderlandsche liederen en enkele koraal nummers gespeeld door het Stedelijk Muziek korps hetzelfde korps gaf des avonds van half zes tot half acht eene uitvoering op de Steenenbrug tegenover de Langestraat. De leden der Ontzetvereeniging vereenigden zich daarna in het lokaal sHarmonie", waar door de Rederijkerskamer nBilderdijk" Hof- dtjk's nAlckmaers Beleg in 1873" werd op gevoerd. Van hetzelfde stuk werd Woensdag 7 October eene volksvoorstelling gegeveni

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 9