A0. 1896. Woensdag 14 October. N°. 9152. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. V ij f t i g s t J aargang. Verschijnt dagelijks uitgezonderd Dinsdag, uifttisVifiii.r~X ODE. De burcemeester en wethouders van Schiedam Buitenlandsclie Be riekten. comm. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BUK B A 3- »#Tt K^TItVAT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone tegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienstjaar 1890, op den 29n September 1896 door den gemeenteraad vastgesteld en den 5rt October daaraanvolgende door heerert Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is uedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 12den October 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG Be secretaris, VERNEDE. doen te weten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van 29 September 1896 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der ver ordening op het bouwen en betrek ken van nieuwe of gedeeltelijk vernieuwde woningen, de verplich tingen van eigenaars van naburige erven en het sloopen, uitbreken en herstellen van bouwvallige gebou wen te Schiedam. EENIG ARTIKEL. In de verordening op het bouwen en betrekken van nieuwe of gedeeltelijk vernieuwde woningen, de verplichtingen van eigenaars van naburige erven en het sloopen, uitbreken en herstellen van bouwvallige gebouwen te Schiedam, vastge steld den 12den Juni 1894 en gewijzigd den 17den September 1895, wordt artikel 9 gelezen als volgt »De eigenaars van bestaande openbare straten «zijn verplicht die onder behoorlijk afwaterend «profiel te verharden of te bestraten en de ver sharding of bestrating voortdurend in goeden ste onderhouden." Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 29sten September 1896. De Burgemeester VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland volgens hun bericht van 6/8 October 1896, B. no. 693 (2e afd.) G. S. no. 31, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den October 1896. Burgemeester en weihouders voornoemd, VERSTEEG. Da secretaris VERNÈDE Ti it f ii - '-r i-inT-.! 'i, -«li i1 ii' nu 11" i ■■uit iiïï ii n 1 in-aa f B A S K B IJ K. Toen de czaar op zijne terugreis in den laten avond van Vrijdag de laatste Fransche grensplaats, te weten het plaatsje PagnyS aandeed, heeft hij vandaar nog het volgend telegiam aan den president der republiek gezonden, waai in hij de aangename indrukken door hem van zijn bezoek medegenomen, heeft samengevat. Nicolaas III seinde name lijk het volgende Op het punt de grens over te gaan, stel ik er prijs op, u andermaal te betuigen, hoezeer wij getroffen zijn door de hartelijke ontvangst te Parijs. Ja, het is zoowij hebben het hart van dit schoone land voelen kloppen, en de herinnering daaraan zal n het onze gegrift blijven. Ik verzoek u deze onze gevoe lens ter kennis van geheelFiankryk te brengen. Door president Faure weid daaiop geant woord De beste wenschen der republiek verge zellen Uwe Majesteiten gedurende het ge heele roemvolle verloop van haar bestuur. De Russische keizerin-weduwe had de be leefdheid uit Kopenhagen aan president aure mede een hartelijk telegram van dankbetui ging te zenden, wegens de schitterende ont vangst van haren zoon. Men zegt dat de czaar, als hij aanslaand voorjaar naar Frankrijk komt, gevolg zal geven aan de uitnoodiging van den hertog van Au- male om naar Chantilly te komen. Nu het bezoek van den czaar is afgeloopen, wijden de Fransche bladen Datuuriijk hunne beschouwingen aan de verhouding tusscheu Frankrijk en Rusland. Door dit bezoek, zeg gen zij, is die verhouding bevestigd en inniger gemaakt. Het Journal des Delats zegt, dat voor de geheele wereld geopenbaard is het be staan van een vei bond, al moge over de strek king er van verschillend gesproken worden. Ook de Temps acht het verhond besloten. President Faure is te Rambouillet terug gekeerd en dadelijk, onvermoeid, weer op de jacht gegaan. De troepen die uit verafgelegen deelen van het land te Chftlons waren bijeengetrokken, voor de wapenschouwing, blijven vooreerst te Parijs. Na de revue te Chalons heeft de minister van oorlog, namens het Fransche leger, aan de czaritsa een bloemkorf van gedreven zilver ten geschenke aangeboden. Tengevolge van een artikel in de Lanterne verschenen, beleedigend voor den Franschen minister van binnen!, zaken Barthou, heeft, deze twee zijner vrienden aan den uitgever van dat blad gezonden met het verzoek, mede te werken tot het constitueerer van een raad van eer, die de beschuldigingen, in het artikel tegen Barthou geuit, onderzoeken zal. Cor- nudet de directeur was echter uit de stad. De begrafenis van generaal Trochu heeft Zaterdag in allen eenvoud plaats gehad. De regeering had een krans gezonden en de pre sident der republiek was door een der officieren van zijn militair huis vertegenwoordigd. De hertog van Orleans is van Weenen naar Scliónbrunn vertrokken, waar zijn btuid, de dochter van aait-Jierlog Joseph, vertoeft. Het huwelijk zal 5 Nov. in de kapel van den Hof- buig voltrokken worden. Bijna alle leden van liet vroegere Fiansche koningshuis en ook de koning en Koningin van Poitugal hebben beloofd de plechtigheid te komen bijwonen. Er komen betere berichten van Madagascar. Gerieiaal Gallieni is 23 September te Tana narive aangekomen, het militaire bewind is uitgebreid en reeds is een overwinning op de opstandelingen behaald. ENGELAND. Lord Rosebery heeft te Edinburg eene rede gehouden, waarin hij verklaarde dat Gladstone's tussclienkomst in de Oostersche kwestie den genadeslag had toegebracht aan zjjn positie als leider der liberale partij inaar reeds vroeger had toch een reeks van gebeurtenissen hem tot liet besluit gebracht, af te treden. Hij had, zeide hij, geen loyalen steun gevonden bij de partij in haar geheel, en aan zjjn werkzaamheid waren zooveel beletselen in den weg gelegd, dat zijn positie onhoudbaar was geworden. Rosebery behan delde vervolgens uitvoerig de Oostersche kwestie. Eerst bestreed hij Gladstone's denk beeld, den Britsehen gezant te Konstantinopel terug te roepen vervolgens ontkende hij dat Engeland door de overeenkomst betreffende Cyprus de verplichting op zich genomen had, lusschen beide te komen. Deze overeenkomst was tot heden een doode letter gebleven. Cyprus had overigens voor Engeland slechts geringe waarde, en hij Rosebery zou volkomen bereid zijn, dat eiland aan een andere mogendheid, Turkije uitgezonderd, af te staan, indien tot dien prijs de eendracht onder de mogendheden te verkrijgen ware. Beslist verklaarde Rosebery zich tegen het van vele zijden geëisclite afzonderlijke optre den van Engeland er was niets gevaarlij- kers en misdadigers te bedenken, want onge twijfeld zou dientengevolge een Europeesche oorlog uitbreken. Het eenige geschikte middel was een gemeenschappelijk optreden van alle onmiddellijk belanghebbende mogendheden. Terwijl Rosebery nog wees op de bijzonder ijverige bemoeiingen der regeering om met Rusland tot een schikking te komen, ver klaarde hij óok te hopen dat men tot zulk een schikking kon geraken, h\j wilde echter aan hen, die het Turksche rijk aan Rusland in handen spelen, het voorbeeld voor oogen houden, hoe Rusland de Polen heeft be handeld. Zondagmiddag heeft in het Hyde-park ta Londen een groote werklieden-betooging plaats gehad als protest tegen de moorden op de Armeniërs. Eene motie werd aange nomen, waarbij de regeering wordt uitge- noodigd een pressie uit te oefenen op de mogendheden ten gunste van een krachtdadig optreden om een eind te maken aan het ge zag van den sultan en hen te beletten voort te gaan met het aanrichten van bloedbaden, eri haar den geestdriftigen steun van de Lon- densehe bevolking wordt verzekerd. In een hoofdartikel van de Times wordt de betooging minachtend gekenschetst als een zwak bezochte volksmeeting, waarop onbeteekenende redenaars mallepraat hebben verkondigd. Werkelijk zijn op de verschil lende tribunes de meest tegenstrijdige ge voelens geuit. Terwijl op de eene Burns Rosebery afbrak, juichte men om de andere trubune een brief van Til let toe, waarin Rosebery en Salisbury werden verheerlijkt. Als zoodanig gaf de meeting in Hyde Park een getrouw beeld van den toestand in de Eugelsche liberale partij. Velen willen dat Rosebery terug zal keeren als leider, anderen niet; en de laatstgenoemden zijn weer ge splitst in voorstanders van Hareourt eri van Asquith. Sommigen geven luide het verlangen te kennen dat Gladstone terugkeert, daar ze hem beschouwen als den eenigen man, die de partijkrakeelen vermag bij te leggen en de tucht ia de partij te herstellen. De Times acht dat echter een wanhopig advies. De aartsbisschop van Canterbury Edw. White Benson werd Zondagmorgen kort na den aanvang der godsdienstoefening in de kerk te Hawarden door een beroerte getrof fen. Men vervoerde den zieke naar de pastorie, waar hij .spoedig overleed. (Het aartsbisdom Canterbury is de hoofd zetel der Engelsche kerk. De aartsbisschop is de eerste pair des lands en verricht de plechtigheid der koningskroning.) D I T S 0 11 L A N D. Keizer Wilhelm en de keizerin zijn van hun uitstapje in de oostelijke provinciën te Potsdam teruggekeerd. De keizer en de keizerin van Rusland kwamen Zaterdagmorgen te Darmstadt aan, hartelijk door de groothertogelijke familie begroet, en door de autoriteiten ontvangen. De stad was rijk versierd, het weder prachtig. Het publiek bracht hartelijke huldigingen. Ook te Darmstadt, waar de keizer van Rus land en zijne gemalin eenige. dagen bij den vader der keizerin zullen doorbrengen, zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. De verhuurders van kamers en vensters moeten aan de politie alle mogelijke inlich tingen verschaffen betreffende hunne huurders en zelfs is het gansche personeel van den schouwburg, waar de groothertog gisteravond met zijne lamilie de opvoering van »Lohen- grin" bijwoonde, met de Russische detectives geconfronteerd ter vootkoming dat onder hen bekende nihilisten of anarchisten mochten zijn. Opmerkelijk is het feit, dat de Evangelische geestelijkheid te Darmstadt, die nog altijd den overgang der Hessische prinses tot de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1