li imi o ii I aÜ (1 scl.» e li e r i h t en Grieksch—orthodoxe kerk niet kan'verkrop- pen, geweigerd heeft aan de feestelijkheden ter eere van het Russische keizerlijk paar deel te nemen. De groothertog van Hessen heeft den czaar 1 tot chef van zijn regiment lijfdragonders be noemd. OÜSTïSBlJ K-H O N G A It IJ E. Het Oostenrijksche 11eerenhuis Is Zaterdag bijeengekomen en dadelijk met debelastiug- liervorming aangevangen. De minister van financiën v. Bilinski gat een uitvoerig over zicht van de plannen der regeering tot ver betering van den financieelen toestand in de verschillende deelen der monarchie. Na een 1 kort debat heeft het Huis de belastingont- werpen, in den vorm dien de Kamer van afgevaardigden er aan gaf, aangenomen. In een vergadering te Buda-Pest hebben de socialisten voor de eerste maal besloten aan de verkiezingen voor het parlement deel te nemenzij hebben geweigerd samen te werken met de clericale volkspartij. De an tisemieten hebben besloten aan de verkie- 1 zingen geen deel te nemen. In de werkplaatsen der Oostenrijksche Staatsspoorweg-Mij. is de arbeid hervat, nadat de diiectie de grieven der werkstakers heeft uit dea weg geruimd, ITALIË. 1 Het huwelijkscontract tusschen den prins van Napels en Helena van Montenegro is Zondagmiddag geteekend. De Opinione meldt dat de commissie, door 1 den koninklijken commissaris op Sicilië ge vormd om een onderzoek in te stellen naar de gemeentefinanciën van Palermo, in de gemeentekas een tekort van 4 millioen lire ontdekt heeft. Volgens een bericht uit Milaan breidt de oproerige beweging onder de werklieden in de zwavelmijnen van Sicilië zich nog voort durend uit. Te Muglia bij Catania hielden de werklieden Zaterdag een groote betooging om op loonsverhooging aan te dringen; de politie moest de menigte met geweld uiteen jagen. Troepen zijn naar het district gezonden. Aan de Triluna seint men liit Massowah, dat generaal Valles, die de vredesonderhan delingen metMenelik voeren moet, nog steeds te Erylhrea is. Hij wacht op berichten van majoor Nerazzini, maar men denkt dat deze niet óor het midden van de volgende maand ontvangen kunnen worden. Voor dien tijd zal dus wel niets zekers over het lot der ltaliaansche krijgsgevangenen bekend worden. SPA Ui J E. De gouverneur-generaal van de Philippijnen seint, dat hij heden uit Manilla zal vertrek ken om de militaire operaties te leiden. De Amerikaansehe stoomboot Dauntless, met een Jvrijbuiters-expeditie aan boord, is uit Paim-Beach vertrokken. De Newark, een oorlogsschip der Vereenigde Staten, tracht het vaartuig meester te worden. Volgens een telegram uit Havanna hebben de conservatieve Spanjaarden op Cuba naar Madrid geseind om aan de regeering te ver zoeken generaal Weyler terug te roepen, daar zijn handhaving als opperbevelhebber zeker het verlies van het eiland ten gevolge zou hebben. Jlet bewuste telegram aan de Spaansche regeering doet uitkomen, dat de opstandelingen geneigd zouden zijn de wapens neer te leggen, indien onder zekere voorwaar den autonomie aan het eiland werd toegestaan. 't Ziet er op Cuba thans heel erg treurig uit. Thans zijn er sedert het begin van den opstand naor die kolonie gestuurd 42 gene raals, 638 hoofd-officieren, 5884 subalterne officieren en 158,987 soldaten, die met de 12,000 man van het koloniale leger dus ongeveer 177,000 man tellen. Van deze 177,000 man zijn er ruim 25,000 gevallen door ziekten en in de gevechten, zoodat het effectief onge veer 150,000 man zal bedragen. Binnen 3 maanden zullen er nog 40,000 man naar Cuba gaan. Met deze groote macht heeft generaal Weyler tot nu toe al heel weinig uitgericht. Eiken dag worden overwinningen verzonnen, en eiken dag weer neemt de opstand grooter afmetingen aan. Waar oorspronkelijk slechts muialten er aan deelnamen, makeD thans de blpnken de grootste helft der insurgenten uit, die op ongeveer 35,000 man worden geschat en die met hun handige guerrilla de Span jaarden voortdurend meer terrein doen ver liezen. Op het eiland heerscht op het oogenbiik een militair schrikbewind vele personen van aanzien worden gedeporteerd, wanneer ze maar onder de schaduw van verdenking staan van met de opstandelingen te heulen Het is waarlijk niet te verwonderen, dat men langzamerhand gaat inzien, dat het schneidige optreden van generaal Weyler nog minder resultaten geeft dan de meer con-_ ciiiante politiek van maarschalk Campos. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Cubaansehe opstandelingen weer een trein hebben doen ontsporen, docr middel van dynamiet. Hetzelfde telegram geeft nu ook al op, onder de opstandelingen die hun onderwerping komen aanbieden 30 vrouwen. T U R K IJ E. De Porte Iaat thans verklaren, dat de Sheik- ul-Islam, die na den sulfan het hoogste gezag in de Mohamedaansche kerk bekleed en zelfs bevoegd is den sultan onwaardig te verkla ren om langer het hoofd der geloovigen te zijn, niet gevangen is gehouden in Yildiz- Kiosk, maar gedurende tien dagen de gast is geweest van den sultan. Dat dit echter niet met eene welwillende bedoeling is ge schied, kan wel hieruit blijken, dat Abdul Hamid den Sheik-ul-Islam had verantwoor delijk gesteld voor de weinig vriendschap pelijke houding der lagere geestelijkheid, die op tal van vergaderingen had geklaagd over den slechten financieelen toestand van het rijk, over de steeds afnemende inkomsten' der geestelijkheid en over de slechte betaling der beambten. Ook waren in de moskeeën en op de theologische scholen vlugschriften verspreid, waarin aan ontevredenheid werd lucht gegeven. De sultan vreesde, dat men stond tegenover eene beweging om hem te onttioonen, die van hoogerhand werd voor bereid onder de priesters. Eerst nadat de Sheik-ul-L-lam zijn ondergeschikten had laten aanzeggen, dat zij buitengewone vergaderin gen van softa's en aanzienlijke Muzelmannen moesten bijeenroepen om te besluiten adres sen van gehechtheid aan den sultan te zenden, en dat in deze vergaderingen in liet bijzonder inoest worden geprotesteerd tegen den door <le »Giaurs" in Europa gepredikten kruis- toch tegen den Islam en tegen de invoering van hor vormingen in het voordeel der chris tenen, en aan die bevelen werkelijk ook ge volg was gegeven, kreeg hij verlof het paleis van zijnen sgaslheer" te verlaten, De Romeinsehe correspondent, van de Daily Chronicle seint, dat volgens mededeeling uit welonderrichte kringen de bepalingen van de overeenkomst tusschen den czaar ea lord Sa lisbury betreffende Turkije zijnopening van den Bospiiorus voor oorlogs- en handels schepen \an alle landen; handhaving van de souvereiniteit des sultans, onder controle van de mogendheden, toezicht op de inning der belastingen en de benoeming van ministers. Nog wordt medegedeeld, dat Karatheodory- pacha tot grootvizier zou worden benoemd. De benoeming van Abdullah-pacha, den ge wezen gouver-generaai van Kreta, lot op perbevelhebber der troepen in den Hauran, heeft te Beyroet een alles behalve goeden indruk gemaaktmet de bekende anteceden ten van Abdullah-pacha vreest men voor nieuwe vijandelijkheden. De Drusen blijven een defensieve houding aannemen. Naar men bericht, hebben zij eenige ambtenaren mis handeld, die afschriften van den Koran uit deelden. De correspondent der Frankf. Zcitg. te Konstantinopel verneemt uit goede bron dat een irade, hervormingen voor liet geheele Turksche rijk belovend, door den sultan onderteekend is. De ambassadeurs, gisteren voor 't eerst na tien dagen weer bijeengekomen, hebben met algemeene stemmen het verzoek der Porte, om op vreemde schepen naar Armeniërs te mogen zoeken, afgewezen. Ook hebben zij aan de Porte weer een nota gezonden over den toestand op Kreta. A F R I IC A. Paul Ivruger, de president der Zuidafri- kaansche republiek werd Zaterdag j.l. 71 jaar oud. Mevrouw Kruger is beterend, het gevaar is geweken. De gouverneur-generaal der Kaapkolonie, lord Rosmead, voorheen sir Hercules Robinson, moet opnieuw ernstig ongesteld zijn. Men spreekt ervan, dat hij ontslag zal nemen. Uit Buluwajo wordt gemeld, dat te fort Charter en te Seluzi duizenden inboorlingen hunne onderwerping komen aanbieden. Cecil Rhodes heeft de induna's van de Matoppo-heuvels tot een laatste conferentie uitgenoodigd. De holen bij Marendella's farm, waarin een troep Matabelen zich teruggetrokken had, heeft men door dynamiet laten springen. Daarbij werd het opperhoofd Sjikoale gedood 80 (vrouwen en kinderen werden gevangen genomen. Drie opstandelingen, die poogden te ontvluchten, werden neergeschoten. De Natal Times bericht dat tengevolge van de runderpest een verschrikker' - toestand onder een groot deel der kafU;- iangs de noordkust, zoowel in deze kolonie als in Zulu- land, heerscht. Vrouwen en kinderen gaan rond, iu hongersnood bedelende om voedsel. AUSTRALIË. De wetgevende vergadering der kolonie Victoria heeft het ontwerp tot invoering van vrouwenkiesrecht bij tweede lezing aange nomen. SCHIEDAM, 13 October 181)6. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat o. a. de volgende stukken zijn ingekomen en voor hen ter visie liggen, oin in de eerstvolgende raadszitting, te hou den op Dinsdag den 20n dezer, te worden behandeld. 1. Voordracht van burgemeester en wet houders, ter benoeming van eene onderwijze res ie klasse, tevens plaatsvervangend hoofd, aan de openb. meisjesschool (hoofd mej. Van Driel), waarop geplaatst zijn 1. mej. M. L. Dooremans, onderwijzeres te Dordrecht; II. mej. A. S. van Andel, onder wijzeres te AssenIII. mej. C. Remmelts, onderwijzeres te Winschoten. 2. Praeadvies van burg. en weth. op het adres van J. F. W. Meijer om aanstelling tot makelaar in alle vakken. 3. Memorie van antwoord van burg. en weth. op het verslag van het onderzoek der begrooting voor 1897 in de afdeelingen van den gemeenteraad. (Wordt aan de leden morgen in druk rondgedeeld.) 4. Voorstel van burg. en weth, tot regeling of wijziging van den grondslag voor het rijks- pensioen van eenige leeraren aan het gym nasium en de burgeravondschool. 5. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium ter benoeming van een lid in hun college. Op de aanbeveling zijn geplaatst 1. de heer mr. J. E van der Boon; 2. de heer dr. L. E, O. de Visser. 6. Missive van Gedeputeerde Staten, hou dende bemerkingen op de rekening over '1895 en begrooting voor 1897 der d.d, schutterij. De eerste lees vergadering van het Nuts- departement in dit seizoen zal plaats hebben op Donderdag '15 dezer, des avonds te 8 uur, in Musis Sacrum. Als spreekster zal optreden onze stadgenoote mejuffrouw E. Maas, met liet onderwerp sKook-enhuishoudonderwijs". Deze vergadering is ook voor niet-leden toegankelijk gesteld. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Schiedam van den brood-, koek- en banketbakkersbond is besloten den broodprijs met 1 cent te verhoogen, aan vangende morgen (Woensdag). Schipper K. van Eijk, wonende in de Gorzen alhier, met zijn t jaikschip De drie Gezusters liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, is in den afgeloopen nacht bij het aan boord gaan te water gevallen en verdronken. Zijn lyk werd opgevischt. Van Eijk laat een vrouw en zes kinderen achter. Een paar Delftsche sigarenmakers, werk zaam op de fabriek van de firma II. Wille- man alhier, werden Vrijdagavond in de nabij heid van het station van de H. IJ. S. M. te Delft door een aantal collega's opgewacht, die hen wilden dwingen het werk bij ge noemde firma te staken. Door de daar aan wezige politie werden zij tegen mishandeling beveiligd en onder een steeds aangroeiende menigte huiswaarts begeleid. Hedenmiddag vergaderden in de Tweede Kamer de commissie van rapporteurs voor de begrooting van justitie en de invoerings wet van het personeel, terwijl hedenavond bijeenkomen die voor de begrooting van binnenlandsche zaken en liet wetsontwerp op de suiker. Naar wij vernemen is de hofprediker, dr. Van der Flier, gisteren op het Loo geweest' met het oog op de voorbereidselen voor der a.s. kerkelijke aanneming van H. M. de Koningin. Oe „Paramaribo". Het onrustbarende Reuter-telegram, dat de Paramaribo zou zijn verongelukt, blijkt ge lukkig onjuist te zijn. Men seint uit Rotterdam aan het Ilhl. e ^Familieleden van den heer Juta, den com mandant der Paramaribo, ontvingen Zondag avond een briefkaart uit Madeira, gedateerd 5 October, waaruit bleek dat het schip aldaar den 3den October behouden was aangekomen en des middags van den 5den de reis naar Suriname zal voortzetten. sAan boord alles wel." Het Handelsblad verneemt nog, dat vol gens een schrijven van den commandant Juta het schip een zeer stormachtige reis heeft gehad tot Madeira, doch daarbij bewezen heeft een uitstekend zeeschip le zijn. Men heeft te Madeira den kolenvoorraad' aangevuld en te gelijkertijd de schroef nage zien. Alles werd in orde bevonden. Volgens van Lloyds te Londen ontvangen telegram heeft de Paramaribo 5 Oct. de rei» van Madeira naar Suriname voortgezet. Thans meldt ook de Stct. Volgens een van den Nederlandschen con sul te Funcbal (Madeira) bij liet departement van koloniën ontvangen telegraphisch bericht, is het Nederlandsch koloniaal stoomschip Paramaribo den 5den dezer van Madeira naar Suriname vertrokken. A.an een brief van den tgdelijken gezag voerder der Paramaribo, den heer E. Juta, ontleent het Hbd. het volgende De Paramaribo verliet IJmuiden 26 Sep tember bij vrij goed weder, dat echter weldra veranderdein het Kanaal was het voort durend stormachtig uit het Noordwesten,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2