"ïïüufinT Rechtzaken. M a r k t foor i e U t e n. Gemengde Berichten. PE II TELEGRAAF. s i o <1 Vi I ij k N i e u vv s. Wisselkoersen. Prijzen vuil Goupons. waardoor liet noodig werd onder den Engel- schen wai te houden. Den 28sten Sept. werd Prawlepoint gepasseerd, en om bij het steeds ongunstige weer op de ruimte te blijven, eerst bij de Scilly-eilanden een meer zuidwestelijke koers genomen. Trots voortdurende stormen en hooge zeeën hield het schip zich uitstekend en bereikte op den achtsten dag na het vertrek uit IJmui- den zonder averij de reede van Funchal, eiland Madera. Van de Scilly-eilanden af had het schip eene vaart gehouden van lO'/a mijl. Het aandoen van Madera lag niet in het oorspronkelijke planmaar het werd wen- schelïjk geacht de machines behoorlijk na te zien, wij 1 door veelvuldig doorslaan van de schroef bij het aanhoudend stormachtige weer veel er van gevergd was geworden. Er bleek gelukkig niets te haperen, zoodat reeds Maandag 5 October de reis naar Suri name kon worden voortgezet, nadat op Madera nog een zevental passagiers waren opgenomen. Hel verdere gedeelte der reis levert, zooals bekend is, menschelijkerwijze gesproken, geen gevaren meer op. Men leest in de lib. Nederlander: »Het bestuur der sLiberale Unie" is thans bezig orn na raadpleging van de verschillende missiven, ingekomen van de bij haar aan gesloten kiesvereenigingen, naar aanleiding van het vroeger aan hen toegezonden ont werp van een hervormingsprogrameen definitief program saam te stellen, dat als een toelichting van de bekende beginsel verklaring zal dienen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal daarneven verschijnen een platform of program van actie, waarop alleen die vraagstukken zullen voorkomen, welke in de eerstvolgende jaren voor oplossing vatbaar zijn." De keizer van Oostenrijk heeft den schip per van het Nederlandsche ioodsenkorps, F. H, Jilleba, het zilveren kruis van verdienste met de kroon en de matrozen D. van Sprang, C. de Mul, O. H. Lems, J. Yerboven, J. M. Douw en H, Mommaas het zilveren kruis van verdienste geschonken. Zooals men zich zal herinneren, hebben deze loodsen de bemanning van het in Decem ber *1895 bij Vlissingen gestrande Oosten- r'ijksche barkschip Zora met groote krachts inspanning gered. In den afgeloopen nacht heeft men op de Noordzee met zwaar stomnvedpr te kampen gehad. De Harwich boot Chelmsford kwam hedenochtend met slagzijde te Rotterdam binnen. (N, B. Ct.) Te Rotterdam werd Zondagmiddag ten 2 ure .een agent van politie ter assistentie geroe pen in het kosthuis op de Kipstraat om daaruit een man te verwijderen, die zonder dat daar toe aanleiding bestond een dienstbode had mishandeld. De agent voldeed aan het ver zoek, en deed den man die zich verzette en spektakel maakte de braceletten aan. Met hem op weg naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, traden in de Kipstraat drie kerels op den agent toe en gelastten hem zijn arrestant in vrijheid te stellen. Toen de agent hieraan natuuilijk niet voldeed, grepen zij hem beet, sloegen hem een blauw oog en trapten en mishandelden hem, zoolang totdat hij zijn arrestant moest loslaten, die zich, met de braceletten aan uit de voeten maakte. Het drietal nam daarop de vlucht, den agent alleen latende te midden van een saamgeloopen onwillige menigte, die, toen er ten laatste voor den mishandelden politieman hulp opdaagde, zich beijverde hem bij het opsporen der daders op een valseh spoor te brengen, waardoor dezen in de gelegenheid waren te ontkomen. (N. B. Ct.) Te Rotterdam ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag brand in de werkplaats van de firma Margry en Snickers aan de Schiestraat, reeds voor de derde maal in een kort tijdsverloop. Denzelfden nacht werd nog als vermoede lijk brandstichter een persoon gearresteerd die reeds meermalen gevangenisstraf onder ging, en dien men ook omtrent dien tijd op dat afgelegen terrein meende bespeurd te hebben. Naar de Dord. Ct. verneemt, is de tot standkoming van de stoombootonderneming van Dordrecht op Overflakkee verzekerd. De firma Joost Thooft en Labouchère te Delft, eigenares der bekende fabriek van Delftsch aardewerk, is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat het bezichtigen dei- fabriek tot misbruiken heeft geleid. Voortaan zullen bezoekers slechts worden toegelaten tot het magazijn en een der ate liers, terwijI liet overige gedeelte der fabriek gesloten blijft. Zondagavond omstreeks halfnegen had zich een man vermoedelijk te slapen gelegd tus- schen de rails van de stoomtram DelftDen Haag. De machinist van de aankomende tram, hoewel direct stoppende, kon niet vermijden dat de man nog door het voorwiel werd ge raakt. Met groote moeite werd de deerlijk gekwetste man onder de machine uitgehaald. Daar er op dat oogenblik te Rijswijk geen geneeskundige hulp te verkrijgen was, werd hij per brancard naar Den Haag vervoerd, waar hij gisternacht overleden is. Vrijdag en Zaterdag vergaderde in het hotel Victoria" te Amsterdam het centraal comité van anti-revolutiorinaire kiesvereenigingen, tot het nemen van voorbereidende maatre gelen voor de stembusactie van 1897. De vergadering was druk bezochten ook jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-secretaris van het comité, was als gast tegenwoordig. Naar men van goed ingelichte zijde ver neemt, heeft zich te Gees (Drente) een ge val van cholera voorgedaan. Op last van dr. Fledderus te Dalen is het lijk (de lijder is reeds bezweken) dadelijk naar bet lijken huisje op de begraafplaats vervoerd. (F. D. en ACt.) Falb voorspelt voor deze week aanvankelijk veel regen en zacht weer, daarna minder regen en koel weer. 's-lIERTOGËNBOSCH, 13 October. Gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature-mr. Smitz) inr. J. W. van den Biesen, lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant te Ginneken, met 34 van de 57 stemmen. De kantonrechter te Rotterdam heeft de tap ster aan den Binnenweg, die aan een 13-jarigen knaap voor 32 cent jenever had verkocht, ver oordeeld tot f10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Mijnheer de Redacteur, Toen ik nog het voorrecht had aan Moeders pappot te zitten, heb ik haar vaak hooien zeggen Ieder moet zijn potje maar koken zooids hij het eten wil. Wellicht is het voor een deel daaiaan te wijten of te danken, dat ik met kookscholen niet dweep. Het klaarmaken van het eten is een van die bezigheden, die zoo geheel het hart van het huishouden raken, iets, wat elke echte huis moeder als haar privaat recht beschouwt en moeder de vrouw, zij ze de zachtzinnigste aller creaturen, zal zelfs haarman een Jan-hen noemen en haar zoon een kijk-in-den-pot, als zij hot wagen zich met het bereiden der spijzen te bemoeien. Daarom ook komt het mij altijd eenigszins on- kiesch en stuitend voor, wanneer vreemden zich opwerpen, om aan de oude huismoeders het wetk .-uit de handen te neuen en, hoe goed wellicht ook bedoeld, nu eens ztdlen optreden om de dochteren des huizes te onderwijzen ill hetgeen ('k zou haast zeggen van af de schepping der wereld) speciaal heeft behoord tot het eigen gebied der moeder. Wel bevreemdt het mij niet dat in onzen tijd zulke dingen gebeuren kunnen en het verbaast tnij zelfs niet, dat het onkiesche er niet van gevoeld wordt. Dc wereld gaat al meer op een chaos gelijken. De heele maatschappij wordt zoo zachtjes aan uit de voegen gelicht, 'k Zou te breedvoerig w orden, als ik dat nader ging toelichten. Trouwens, ieder, die niet steke blind is, zal dat evengoed zien als ik. Maar, als het reeds zoover gekomen is, dat de overheid, onder veler toejuiching, decreteertzoo en zoo zal de jeugd geestelijk geleid en gevoed worden, dan hoop ik de laatste te zijn, die gaat applau- disseere», als vanwege de gemeente ntt ook nog zal onderwezen worden zoo en zoo zal je voortaan je pot koken. 't Spijt me, dat de twee leden der schoone sekse, die in het laatste nummer v.m dit blad aan het woord zijn (ook al een verschijnsel uit onzen tijd) het aardappelen-argument niet beter daordacht hebben, liet geldt hi-r immers niet een nieuw voedingsmiddel, dat juist van eldets inkomt. Maar al was dat zoo, dan staan do gevallen nog verre van gelijk. De aardappelen waren juist het eerst op de tafels der rijken en Parmentier drong die vrucht aan het volk niet op, maar handelde heel wat paedagogtscher, toen hij de aardappelen onder het volk ti achtte te brengen. De kwestie is hier Men zal de arme lui eens onderrichten, wat zij moeten eten en ieert ze dan gerechten koken, die op de tafels der ge goeden eenvoudig niet verschijnen. Maar meent men dan, dat de werkman, ai is hij arm, geen gevoel heeft voor het krenkende en kwetsende van zoo'n daad? De wei kman verlangt wel geen kolossale rollende op zijn disch met een flesch wijn er naast, hoewel de matei ialistisehe geest, die thans rondwaart, nu men het volk opvoedt bij brood en spel, ook dien eisch spoedig zal doen weet klinken, maar hij verkiest toch niet gevoed te worden met wat anderen hom believen voor te schrijven. Het was dan ook geen geestigheid van me, zooals nu wordt verweten, toen ik er aan her innerde, dat het kookondeivijs wordt verstrekt door personen, die zelfs 's middags een biefstukje efc. veroi beren, 't Was doodeenvoudig de werke lijkheid weergegeven. Dat men ook hiervan het stuitende niet gevoelt, bewijst, dunkt rue, hue beginselen zulk een drijfkracht bezitten, dat men onbarmhartig er door wordt voortgestuwd. Stel u voor een rueisje, een leerlinge der kookschool. De juffrouw zegt tot haarZie je, meisje, als je nu getrouwd bent, dan geef jeje man rijst met olienootjes te eten. Ligt het nu niet voor de hand, dat bet deemtje dan gaat vragen Maar juffrouw, als Uwee nu -nog eens aan den man komt, geeft Uwee dan Uw man ook olienootjesrijst Dat is nu geen scherts, dat is een droeve nu ja, wat 't Is in elk geval droevig. Zie, 't is bij den werkman niet allereerst de vraag hoe zullen we koken, maar valt er wat te koken Zeg ik nn daarmede, dat dat de schuld der onderwijzeressen in het koken is? Allerminst. Maar dit wou ik zeggen: Als het zoo treuiig er uiziet in duizenden huisgezinnen, dat er haast niet te koken valt, wacht dan met uw kooklessen tot het volk wat te koken heeft. Anders doet ge niet.vee! beter dan wonden open rijten, die toch al pijnlijk genoeg schrijnen. F.en paar uur vóór ik mijn eerste ingezonden stukje schreef, had ik een gesprek met iemand,- die me in vollen ernst verzekerde, dat hij, liever dan een flesch wijn bij zijn middagmaal te ge bruiken, een arn-en medemensch de waarde er van in geld zou geven. Ik vind dat haast te zelf opofferend; maar toch, die woorden deden zijn hart eer aan. Inderdaad, in die richting kon veel gedaan worden. Velen, rijk met aaidsche goederen bedeeld, konden hun flesch wijn bij hun diner blijven gebruiken (als ze geen geheel onthouders zijn) en toch nog massa's behoeftigen van hun overvloed mededeelen. Maar natuurlijk, dat kost ontzaglijk veel zellvei loochening en naastenliefde, deugden waarin de mensch nu van nature juist niet uitblink®. In stilte, in het verborgene weldoen en voorthelpen en steunen in tithe struggle for life", zoo, dat bijna niemand onzen naam noemt, laat ons dat eikander voor houden als het ideaal, waarnaar we allen te streven hebben. Wat gezegd wordt in het tweede ingezonden stuk over de bemoeiingen der ovetheid, geldt óf het publieke leven, óf de bescherming, die zij ons verleent. Wie iets verstaat van het «souvereini- teit in eigen kring", zal wel enkele lijnen weten te trekken, waar de bemoeiing der overheid be hoort op te houden. En wie zich niet geheel laat meesleepen door den tijdgeest, die aardig op weg is zelfs den grondslag der maatschappij, n.l. het huisgezin te ontwrichten, zal nog niet zoo dadelijk instemmen met het koor, dat daar scha tert De Staat, de Staat, die is de almachtige en alwijze! Kenschetsend is dan ook, dat in het tweede ingezonden stuk een despoot als Lodewijk XIV, juist de man van het Etat c'est moioris als aanmoedigend voorbeeld wordt voorgehouden. Zou het wonder zijn, als onze vaderen zich in hun graf omkeerden, als zulke taal in het vrije Nederland wordt gehoord? Ik eindig, en wel hiermee Zoolang nog de 6 rent kropbrood, de Va ons magere kaas, plus I lepel margarine, plus e-n tiende deel van een pintje tapte melk met 2i/s cent koffie en thee het morgen- en avondeten van den werkman, die stevigen, hartigen kost begeert en van zijn zwak kind, dat misschien schreiend behoefte heeft aan een ei je of wat heusche melk, zoo lang komt het mij voor, dat het oprichten van gemeentewege van een kook school een bijtende satire is op den toestand, waarin we leven, een toekeloos en gevaarlijk spotten met het lijden van den anne. II ne faut pas léveilier Ie chat qui duit. Met dank voor de opname dezer regelen, Uw lezer. li U It ti I-; li I. 1.1 K K S T A N 1). Geboren s 10 Oct. Hendrina, dochter van P. Korpel en E van Berkel, Villastraat. 11. Maria, dochter van J. Kruithof en B. Boer, Steenstraat. Johannes Theodorus Marie, zoon van J. F. W, Stevens en J. IJ. Melchers, Nieuwe Haven. Johanna Maria Liduina, dochter van G. E. Pelle en W. van Kampen, Houtstraat. Overleden: 10 Oct. Levenl. aangeg, zoon van C. van Steenoven en L. Versteeg, Gedempte BroersvestCusparus Christofl'el Holleman, oud 53 jaar, Lange Achterweg. Jacoba Bernardina Maria Pil, oud 1 jaar en 3 maanden, Groflaan. '12. Neeitje Soeters, oud G9 jaar en 10 maanden, weduwe van B. Schoei, Kreupelstraat. Botterdam, 13 October. Op de veemui kt allnei waien lieden aangevm rd: 580 vette en 1700 nnigeie rumleien, 565 vette en graskalveren, 40 nuchtere kalveren.-cliapen uf laintneien, varkens, 347 biggen, 09 paai den, veulens, 1 ezel, bokken. Koelen 1e qual. 65 r., 2e qual. 58 c., 3e qual. 52 c.ossen le qual. 65 e., 2e qual. 5G c., 3e qual. 52 c.stieren le qual. 54 c,, 2e qual. 46 c. kalveren 4e qual. 85 c., 2e qual. 75 c., 3e qual. 65 c. Melkkoeien f160 a 240, kalikoeten 1170a 290, stieren f65 a 480, giaskalveien f25 a70, pinken fa vaarzen t 170 a 480; alles magei vee; paarden f40 a 140. Eerste qualiteit vette runderen prijshoudend min dere soorten traag vei koopbaar. Handel in eeisle qual. kalveten vlug. Op de botennaikt wqrden aangevoerd; 79/8 en 91/16 ton, en 5G8 stukken a 1/s kilo; prijs le qual. f58, 2e qual I 54, 3e qual. I 50, |iei Vz kilo 60 a 70 o. Amsterdam, 13 October. Rogge op levering vast; per October f107, 108; Maart f114. Antwerpen', 13 October. Petroleum prijsh.; Amerik. per Oct. fr. 18ys per Dec. fr. 18% eerste 4 md. fr. 1 S3/t. Rotterdam, 43 October. Disc. per 3/tn 'Kort. Londen 3 pCt.l 1 f 12.'f !2.08l/o Darijs 2 Fr. 100 47 75 48.— Antw.en Brussel 3 100 47.55 i» 47.871/) Zvvits. Bankpl. 4J/9 100 47.40 I» 47 85 Ouitsche Rbkpl. 5 M. 100 58.55 59.25 Weenen 4 Fl. 100 99.50 100..' 0 lial. Bankpl. 5 l.s. 100 43.75 44.25 Petersburg lts. 100 125. Lissabon 0 1000 NoorscheBnkpl.Kr. 100 s 05.50 New-4'ork - Ds. 11 2.44 Disconto van Wisselbueven 3 en van Promessen 3t/s pCt. Amsterdam, 13 October. Met. Pap. p. ff. 21 s Zilv.Jan.21 Engelsche per Eng. met affid. Porlugeesche Fransche. Belgische Div. in Reichstn.. Hatnb.-Russen. f 21.05 ;Russen in G .R. >21.05 jRussen in Z. R. 11 62'/s Polen p. Zilv. R. 11.92>/s Spaansche buitl. 'in franken p. Juli 47.60 Spaansche binnl. 47,60 in piasters 58.85 Amei ik. Doll. G. i 1.21 Jlex. Ooilais. l.OQl/j 1.25 7j 47.G0 1.80 2.47

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3