A0. 1896, Donderdag 15 October. N°. 9153. Loting NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. ij f t i o; s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U T (jr K V liT; ODÉ. Vrijdag en Zaterdag, den 23sten en 24»ten October 1896, Builen! au <1 sell e lie rich ten. G D IIRAflT. Abonnementsprijs, per kwartaalf -1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke jiommers- 0.10. B r K K X S B O T R It i f B A A T 70. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ d.10 Iedere gewone legel meer- 0.10. Diukmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. VOOR DE EN- WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam geven bij dezen kennis, dat de LOTING der in het loopend jaar voor de lichting der Nationale Militie voor 1897 ingeschrevenen m deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van 18 September 1896, A, no. 2424, (2de Afd.) l'roc. Blad no. 54, is bepaald op telkens des voormiddags ten ltt ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in liet gebouw de St.-Joris-Doele, aan het Doeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel: voor de lotelingen wier geslachtsn unen beginnen met een der lettel s A tot en met M, op VRIJDAG- 23 OCTOBER, en voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en inetZ, op ZATERDAG 24 OCTOBER 1896. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onder teekend door hein die de bezwaren inbrengt; welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen gebracht, dat op Zaterdag 21 en Maandag 23 November 1896, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize der gemeente, zitting zal worden gehouden tot liet opmaken van de getuigschriften, bedoeld hij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 staatsblad no. 72), en wel tot het opmaken van de getuig schriften ter bekoming van vrijstelling wegens Iroederdienst op eerstgemelden dag en voor het op maken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige wettige zoon op laatstgemelden dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op gewezendat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie- Commissaris, en het indienen van de noodige be wijsstukken aan den Burgemeester of ter secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting van den militieraad, die zitting zal houden in de maand December a.sop een nader bekend te maken dag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 14den October 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG De secretaris, YERNEDE. tt'i i ..I-Mli'i 1 1 .11 ..'m .jj DUITSE «LAND. De bekende adjudant-generaal van den czaar, generaal Von Richter, heeft zich te Darmstadt door den Berliner lokal-Anzciger laten intervieuwen. Hij verzekerde den Duit- schen journalist, dat er in Frankrijk tijdens de ovaties, aan het keizerlijk paar gebracht, bij geen enkele gelegenheid ook maar eene toespeling op de revanche of iets dergelijks gemaakt is. In dit opzicht moeten wij inder- daad den takt erkennen, dien de Franschen, i hun offlcieele vertegenwoordigers zoowel als de volksmenigte, getoond hebben. Het resul- taat van het bezoek van den czaar omschreef Richter als bij uitnemendheid vredelievend", hetgeen ook het doel van de geheele reis was. Niemand in Europa, zeide hij, denkt aan j oorlog. Uit alles wat Richter vernomen had, had altijd de wensch naar rust en vrede uitgeklonken. En deze wensch, aan Eutopa gericht, was het, die aan Hen jubel, waar mede men de Russen in Fi ankrijk begroet had, ten grondslag lag. Dat de czaar en keizer Wilhelm elkaar uu nog ontmoeten zouden, betwijfelde Richterdaartoe bestond geen aanleiding. De czaar en de czarilsa hadden hunne rondreis volbracht, het was nu de beurt aan de tegenbezoeken. Aldus Richter, die in Rusland ongeveer is, wat Lucanus aan het Berlijnsche hof is. Waarschijnlijk heeft hij zich met medeweten van den czaar laten intervieuwen. Zondag is te Siebleben, nabij Gotha, het socialistisch congres van Gotha geopend. 200 afgevaardigden, onder wie verschillende leden van den Rijksdag en eenige vrouwen waren daarbij tegenwoordig. Singer en Bock wei den met eenparige stemmen Tot voorzitters be noemd; tot de zes secretarissen behoort ook eene vrouw. Singer wensehle zijne partijge- nooten geluk met hunne overwinning bij de jongste verkiezingen in Saksen-Coburg. Na een uitvoerig debat werd eene motie aange nomen, waabij het vraagstuk der bescherming van de arbeiders wordt op den voorgrond ge plaatst daarentegen werd besloten de bespre king van het proportioneel stemrecht niet aan de orde te stellen. Reeds nu worden door verschillende po litieke vereenigingen beloogingen voorbereid tot viering van den lOOsten gedendag dei- geboorte van keizer Wilhelm I. Het hoofd der politie te Kiel heeft een lees- en debat-genootschap ontbonden, op grond dat het zich met sociale en weten schappelijke vraagstukken bezighield en vrou wen onder zijne leden telde. De politiepresident van Berlijn heeft nieuwe voorschriften uitgevaardigd in het belang der zondagsrust. In 't vervolg mogen openbare vergaderingen en optochten, die geen gods dienstig karakter dragen, op zon- en feestdagen eerst na afloop van de ochtendgodsdienstoe fening gehouden worden. Ook na dien tijd mag men in den omtrek der kerken geen muziek maken. F K A N K B IJ K. Raynal, de oud-minister van openbare wer ken, is de eerste Fransche politicus die zich in .openbaar over de beteekenis van liet be zoek van den czaar heeft uitgelaten. In een rede te Pessac, bij Bordeaux, noemde hij dat bezoek de grootste Europeesche gebeurtenis van de laatste 30 jaren. e Rij si-el is bij de terugkomst van troe pen, die aan de revue van Chalons deelgeno men hadden, een groote belooging gehouden, vooral ook gericht tegen den socialistischen gemeenteraad, die den czaar op geenerlei wijze hulde had willen brengen. liet Britsche gezantschap te Parijs heeft nog geenerlei mededeeling aangaande den dynamietman Tynan van de Fransche regee ring ontvangen, maar men houdt het er voor, dat zijn uitlevering geweigerd zal worden. Uit Parijs komt intussclien van Tynan's verdediger het bericht, dat Tynan niet uitge leverd wordt, daar niet bewezen is dat hij de beruchte nnumraer een" is van Phoenix-park. De zaakgelastigden van Frankrijk en Spanje hebben vertoogen tot de Marokkaansche regcering gericht over het r,floepen van een Fransch schip. Zij vragen bestraffing der schuldigen en schadeloosstelling. De Marok- kaansche regeering moet zeer gewillig zijn. Een kruiser en een torpedoboot worden in gereedheid gebracht om naar de Marok- kaansche wateren te vertiekken. Volgens de Gazette ofjiciello de Tananarive is bekend gemaakt een naamljjst der Hova's die gemeene zaak maken met de rebellen. Op deze lijst staan 87 personen aangegeven, waaronder vijftien gouverneurs, veertien hoofdmannen over honderd, drie hoofdmannen over duizend en een adjudant van de zuster der koningin. Te Tananarivo zijn vele oproerlingen terecht gesteld. De troepen blijven de opstandelingen achtervolgenhier en daar zijn beide par tijen slaags geraakt. Een Fransch officier is gedood. Uit Marseille wordt geseind, dat het trans portschip Djomnah naar Tamatave zal ver trekken met 300 man suppletietroepen. ENGELAND. Men zegt «dat de besprekingen tusschen lord Salisbury, Chamberlain en den Britsehen gezant te Washington, sir Julian Pauncefote in alle opzichten een gunstig resultaat hebben gehad en dat de gezant, die de volgende week naar de Vereenigde Staten terugkeert, instructiën zal medebrengen, tengevolge waar van een schikking ten opzichte van Venezuela en ten aanzien van een arbitrage-verdrag wellicht reeds tegen het einde van deze maand getroffen zal worden. Asquith, Maandagavond in East Fife het woord voerend, zeide o. a. na Rosebery's af treden besproken te hebben, dat een geïso leerd optreden van Engeland in de Turksche kwestie groote gevaren met zich zou brengen hij zou een voorstander zijn van het ongedaan maken der conventie ten aanzien van Cyprus, mits dat eiland niet onder de Turksche heer schappij tei uggebiacht werd. Intussclien had de beroering naar aanleiding van de Armeen- sche gruwelen dit voordeel, dat vreemde natiën er uit konden zien, hoe Engeland minder zelfzuchtig is in zijn beweegredenen dan zij zich verbeelden. Te Darlington als spreker optredende, be tichtte sir Michaël Hicks Beach den sultan en de Porte van oogluikende toelating der Arineensche moorden. Rusland, Duitschlarid en Oostenrijk echter waren besloten in het belang van deri Europeeschen vrede den status quo in Tuikije te handhaven. De politiek van de Britsche tegeering was dus de gezamen lijke actie der mogendheden te bevorderen met het doel om, zoo noodig, dringende hervormingen aan te raden. De spreker kon rriet openbaarmaken welke middelen de regee ring daartoe had ter hand genomen, maar deze handelde in een zuiver onzelfzuchtiger! geest, hetgeen waarsehijtdijk tot een bevre- digendo oplossing zou leiden. Het Engelsch-Indische blad Pioneer, dat te Allahabad verschijnt, bespreekt de oproeren die in den laatsten tijd, naar aanleiding van liet gebrek aan levensmiddelen, in verschil lende deelen van liet land plaats gehad heb ben. Het blad meent dat er een politieke samenzwering achter schuilt en geeft de regeering den raad, op hare hoede te zijn tegen liet invoeren van wapenen. De onderkoning van Britseh-Indië seint aan de regeering te Londen dat de berichten over volksoproeren overdreven zijnalleen te Nagpoer is het volk aan 't plunderen ge gaan, maar ook daar was de orde spoedig hersteld. Intussclien wordt erkend dat, als de vooruitzichten van den oogst niet aan merkelijk verbeteren, gebrek aan levensmid delen verwacht wordt in de Noordwestelijke provinciën, Pendsjab, en een gedeelte van Birma. Uit Seoul wordt bericht, dat de Engelsche kruiser Grafton, deel uitmakende van het eskader van vice-admiraal Oxley, op de hoogte van Sivoutlï in Korea is vergaan. De secre taris van den vice-admiraal, de heer H. J. Troughton, is verdronken, de overige opva renden werden gered. ZWEDEN en NOORWEGEN. Ten behoeve van de noordelijke districten van Zweden, die zeer rijk zijn aan ertsen, wenscht een consortium de staatsspoorweg- lijn Lulea-Gellivara door te trekken tot de Noorsche grens. Het spoorwegdepartement heeft voorgesteld, op het daarop betrekking hebbende verzoek afwijzend te beschikken en de lijn op kosten van den Staat zelf te doen aanleggen, daar zij niet alleen voor de pro vincie Norbatten, maar voor geheel Zweden van zeer groot belang is. Vermoedelijk zai reeds in de aanstaande zitting van den Rijks-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1