N°. 9154. A0. 1896 Vrijdag 16 October jftig*ste J aargang. Bnilenlandsche Der i elites. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVE! RJ. O D K&m£ G JURA Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B «1 K SS A BOT! 'BBITHAAT ;o. Advertentieprijs: van 10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twclmaal berekend. F It A N K K IJ K. Presideut Faure heeft Dinsdagmiddag den Engelsehen ambassadeur lord Dufferin in plechtige afscheidsaudientie ontvangen. Ook ontving de president Dinsdag in bij zondere audiëntie den koning van Griekenland, •en bracht hij Zill een tegenbezoek. De Kamer zal hare zittingen openen op 27 October of 3 November; tusschen deze beide datums zal beslist worden na overleg van den premier met den voorzitter der be- grootingscommissie. De gouden krans, welken de czaar bestemd had voor het graf van Carnot, was tijdens de feestweek nog niet gereedzij zal nu den 20n October, den jaardag van den dood van kei zer Alexander III, door de zorgen van de Russische ambassade op het graf n het Pantheon worden geplaatst. De krans heeft een meter middellijn. De regeering heeft ten aanzien van Tynan's uitlevering nog g:en definitieve beslissing ge nomen men zegt nu weer dat de minister van justitie tegen de uitlevering is. Tynan's vrouw moet intusschen een tele gram uit Boulogne ontvangen hebben van dezen inhoud: nBen vrijgelaten. Hoop je volgende week New-York te zien. Tynan." Het door de Moorsche roovers afgeloopen en daarna verlaten schip Prosper-Oor in is door de Engelsche stoomboot Observer op gevangen en naar Almeria in Spanje gesleept. Er was een man aan boord die dezelfde mede- deelingen deed als zijn kameraden, die door de Mooren gevangengenomen en in de boeien gezet, maar later door de Spaansche kanon neerboot ontzet waren. De ambassadeur te Madrid heeft last ge kregen de Spaansche regeering hartelijk te bedanken voor de hulp door hare kanonneer boot aan het Fransche schip gebracht. 1) D I S O II L A N D. Dinsdagmiddag ontving de keizer den Turk- schen buitengewonen gezant, generaal Grumb- kow pacha, ten gehoore. De beheerder van liet Russische ministerie van buitenlandsche zaken, Sjisjkin, en de Russische staatssecretaris van buitenlandsche zaken, graat Pahien, dejeuneerden Dinsdag bjj den keizer en de keizerin, in het nieuwe paleis te Potsdam. In den namiddag bracht Sjisjkin een bezoek bij den rijkskanselier en by den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, vrijheer Von Marschall, aan diens departement. De Wurtembergsche Staatsanzeiger bevat een kon. besluit tot conversie van315milli- oen mark 4 pCts. staatsschuld in een 3Vs pCts. tonds, met bepaling, dat binnen de eerstvol gende tien jaren geen verdere verlaging van rente zal plaats hebben. De Wurtembergsche minister van justitie, dr. Von Faber, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. Volgens gerucht zal prins Ruprecht van Beieren, de oudste kleinzoon van den prins- regent, zich verloven rr et prinses Clementine van België. EiHELi NI). In een redevoering te Glasgow zeide Cur- zon, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, dat, hoewel de Nijl-expeditie nu was vertraagd, de taak onvoltooid bleef zoolang te Ohartoem de Egyptische vlag niet weer was geheschen. Over Armenië zeide Curzon dat Engelands eerste plicht was loyaliteit jegens het Euro- peesch concert. De Engelschen moeten de mogendheden overtuigen van hun onbaat zuchtigheid. Volgens geruchten zou sir William Har- court besloten hebben ontslag te nemen als aanvoerder der oppositie in het Lagerhuis en als lid van het parlement. In een schrijven aan den heer Gladstone moet hij verklaard hebben, dat zijn terugtrekken uit liet paile men tai re leven het beste middel is om te bewijzen dat zijne handelingen niet worden bestuurd door zelfzuchtige neigingen. De Daily News en de Daily Chronicle spreken de geruchten tegen, dat sir W. Harcourt aan Gladstone heeft mededeeling gedaan van zijn ontslag als leider der oppositie in het Lagerhuis. OÜSïESItIJ K-II O N G A U IJE. Het Oostenrijksche Heerenhuis heeft het ontwerp tot belastinghervorming, zooals dat door het Huis van afgevaardigden is gewijzigd, na een kort debat definitief aangenomen. De Oostenrijksche minister van financiën heeft aan een deputatie van zetmeel en drui- vensuikerfabrikanten beloofd, de invoerrech ten op deze producten te willen verhoogen met het oog op de concurrentie van Amerika. Graaf Ferdinand Zichy, de leider der katho lieke volkspartij in Hongarije, heeft een ver kiezingsmanifest uitgevaardigd, waarin hij herziening der kerkelijk-staatkundige wetten verlangt. Graaf Zichy zal zich candidaat stellen voor de Kamer, terwijl zijn plaats vervanger, graaf Esterhazy, in het Magnaten- huis blijft. Franz Kossuth heeft ook een verkiezings manifest uitgevaardigd. Hij stelt daarin twee eischen volkomen vrijmaking van Oostenrijk en invoering van het algemeen kiesrecht voor alle mannen, die de Magyaarsche taal spreken. Daarentegen heeft de afgevaardigde graaf Julius Andrassy, zoon van wijlen den be kenden minister, een opzienbarend werk in het licht gegeven over het vergelijk, waarin hij betoogt, dat Hongarije onder de tegen woordige omstandigheden onmogelijk op eigen beenen kan staan. SPANJE. Een regeeringstelegram uit Havanna luidt als volgtgeneraal Echague heeft Maceo den Sen dezer bij de Guayabito-heuvels verslagen. Met de bajonet joegen de Spanjaarden de separatisten uit, hun stellingen en sneden de vijandelijke troepenmacht in tweeën. Het te- egram spreekt voorts nog van twee andere gevechten waarin de regeeringstroepen de overwinning behaald zouden hebben. Uit Havanna wordt gemeld Generaal Cas- teltanos heeft de opstandelingen genoodzaakt het beleg van Cascorro op te breken, en 5000 man onder aanvoering van Maximo Gómez teruggedreven. Driehonderd opstandelingen zijn buiten gevecht gesteld, terwijl de Span jaarden 5 dooden en 50 gewonden hadden. et Ameriknansche oorlogsschip Newark heeft Dauntless toch niet kunnen inhalen. Laatstgenoemd schip heeft althans een expe ditie vrijbuiters en eeuige munitie op Cuba aan wal gezet. T V E K IJ E. De Oostenrijksche gezant te Konstantinopel heeft thans van de Porte eene schadeloos- sKtdling van G000 T. ponden geeischt voor de nagelaten betrekkingen van den door de roo vers in Macedonië ontvoerden en bij zijne be vrijding door Turksche soldaten doodgescho ten broeder van den Oostenrijkschen vice- consul te Serres, benevens afzetting van den militairen bevelhebber van het district Serres en van den kapitein, die de bevrijdingstroepen aanvoerde. De Turksche regeering voeit hier tegen aan, dat zij den door de roovers ge- eischten losprijs heeft betaald en dat, wanneer de gevangene is gedood, dit het gevolg is van omstandigheden, onafhankelijk van den wil der autoriteiten, die daarvoor dus niet aan sprakelijk zijn. De Fransche gezant te Konstantinopel heeft van de Armenische hoofden, die den aanval op de Ottomaansehe bank leidden, een schrijven ontvangen, waarin erop gewezen wordt dat nog mets gedaan is om het lot der Armeniërs te verbeteren, maar dat in tegendeel de arres- tatiën voortduren, ondanks de beloften, aan de drogmans der Russische ambassade gedaan. Dinsdag is te Konstantinopel weer een be diende van een Fransch handelshuis, die een zak met brieven naar de post bracht, door de politie aangehouden en in de gevangenis ge worpen. Eerst 's avonds werd de man weer in vrijheid gesteld en werden ook de brieven teruggegeven. A Jtt E U I K A. Volgens den correspondent der Daily Chro nicle te Washington gelooft de regeering der Vereenigde Staten dat een vreedzame oplos sing van liet Venezuelaansch grensgeschil vóór Cleveland's aftreden zal tot stand komen, daar de Engelsche regeering niet genegen zou zyn om de onderhandelingen te hervatten met Mc Kinley of met Bryan, omdat de een nog meer anti-Engelschgezind is dan de ander. De senator Quay, die in 1888 Hatrison's verkiezingstoclit met zooveel succes aanvoerde, heaft schriftelijk veiklaard dat Mc Kinloy 46 stemmen meerderheid zal krijgen in het Electoral College De president van het New- yorksch partijbestuur der democraten ver klaarde hiertegenover dat, naar zijn bereke ning, Bryan 277 stemmen zal halen. De aartsbisschop van Minnesota heeft een manifest tegen Bryan uitgevaardigd, waarin hij verklaart dat het program van Chicago moet leiden tot anarchie. De werklieden moeten zich niet laten misleiden, zegt hjj de oorzaak der slechte tijden is alleen in de hardnekkige agitatie der zilvermannen te zoeken. Eenige democratische bladen hebben nu de insinuatie verspreid, dat de aartsbisschop deze verklaring heelt afgelegd omdat de republikei nen zijne schulden hebben betaald Het incident is kenschetsend voor de wijze waarop de strijd wordt gevoerd. Te New-York is gisteren uit Washington het volgende telegram ontvangenDe minis terraad heeft Dinsdag besloten aan Terrell, den Amerikaanschen gezant in Turkije, te gelasten om zich, zoodra de kruiser Bancroft te Smyrna zal zijn aangekomen, nari boord te begeven en op het schip te blyven tot Konstantinopel toe. In geval dat de Turken tegenstand zouden bieden heeft de Aineri- kaansche admiraal Selfridge in last gekregen de doorvaart door de Dardanellen met de vloot te steunen. De mogendheden zouden haar instemming met dezen maatregel hebben gegeven en in geval van nood hulp verleenen. De gezant te Petersburg zou de instemming van de Russische regeering verkregen hebben. Maar een bevestiging van deze tijding is nog niet ontvangen. Reuters Office te Londen verneemt dat de bevoegde kringen aldaar in 't geheel geen ge loof siaan aan het telegram uit New-York, dat hedenochtend is bekendgemaakt aangaande de bevelen die aan Terrell, den Amerikaan schen gezant te Konstantinopel, zouden worden gegeven. Te Managua, in de republiek Nicaragua is een samenzwering ontdekt, waarin eenige voorname burgers der republiek betrokken waren de vroegere president Cardenas, ge neraal Pais Diego en Fernando Chamono, beide laatsten leiders der conservatieve partij. Het doel van het komplot was, naar men verzekert, de regeering omver te werpen en president Zelaya te dooden. Sommige samen zweerders zijn gevat. Sedert de fnuiking van den laatsten opstand, waarin Zelaya zoo goed s'nagde, spannen de conservatieven niet zijn vijanden tegen hem samen, omdat zij, die hem tegen de rebellen hielpen op voorwaar de van een aandeel in de regeering te erlan gen, zich bedrogen achten. Men vreest nu Zelaya's val.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1