1H GEZOND ES. Letteren, Kunst en Wetenschap, PEK TELEGRAAF. Ondenvij s. V i s s c li e r ij. K. e r Jt n l e u w s. Naar aanleiding van het bericht, dat de notaris Backx te "Wieringerwaard de eerste particulier hier te lande zou zijn, die zich een automobiel heeft aangeschaft, meldt men ons dat de heer Jos. Bogaers-Svvngemakers te Tilburg reeds sedert het vorig jaar in het bezit zoodanig voertuig is. Het heeft bij goeden weg eene snelheid van 20 KM. per uur en verbruikt 2 KG. benzine per uur, terwijl éene vulling voldoende is voor een weg van 100 120 KM. Gelijk wij mededeelden, werd uit Gees (Drente) aan de Pr, Pr. en Ass. Ct. geschre ven, dat zich daar een geval van cholera had voorgedaan. Be heer S. J. M. van Mook, bur gemeester van Ooslerhesselen, komt nu in een ingezonden stuk in genoemd b'ad tegen dit bericht op en schrijft: jlk acht mij als hoofd der gemeente ver plicht bij dezen bekend te maken, dat zich te Gees geen geval van cholera asiatica heeft voorgedaan en dat het ook bezijden de waarheid is, dat op last van dr. Fledderus te Dalen liet lijk dadelijk naar het lijkenhuisje op de begraafplaats is vervoerd.'' ïn den stand der werkstaking te Arnbt- Almelo, aan de fabriek van den heer Hede- roan, is nog geen verandering gekomen. Dinsdagmorgen om 8 uur waren alle wevers bij de fabriek samengekomen, doch zij be sloten wederom voor het nieuwe loon niet te werken. De heer Hedeman heeft Maandag aange boden nog veertien dagen tegen het oude loon te laten werken en dat in dien tijd met eene commissie uit de wevers een nieuwe loonregeling zou ontworpen worden. Dit aan bod werd echter door de werklieden ge weigerd, daar zij slechts tegen het oude loon willen werken en in geen geval willen toe stemmen in eenige loonsverlaging, vooral wtjl in de laatste jaren het loon reeds herhaalde lijk verlaagd is. Steeds hebben de arbeiders daarin berust, doch in deze verlaging welke voor sommige arbeiders bijna f 1.50, voor andere f 0.50 en gemiddeld voor iederen arbeider f 1 bedraagt willen zij in geen geval treden. De meesten dezer arbeiders zijn tevens landbouwer en bezitten dus meer weerstandsvermogen dan anderen. Behalve de joagens, zijn door deze werk staking ruim 200 personen zonder werk. Tevens meldt men nog, dat opdetabaks- kerverij van den heer G. ten Bruggencate, Dinsdagmiddag een der arbeiders, die een half uur te laat kwam, weggezonden werd, waarop de overigen, ten getale van 13, het werk hebben gestaakt. Op het spoorwegemplacement te Nijmegen is gistermiddag de 24-jarige arbeider A. de K. G. bij het rangeeren van goederenwagens door eigen onvoorzichtigheid ter hoogte van de borst zoodanig tusschen de buffers bekneld geraakt, dat hij een kwartier later overleed. Toen de mailtrein van Vlissingen naar Oberhausen gisterochtend om halfzeven te Rozendaal aankwam, was het Duitsche [•"et- rijtuig warm geioopen, en wel zoodanig, dat de vlam er uitsloeg. Onmiddelyk werd alles uit het rijtuig geladen, en de wagen zelf uit den trein verwijderd. Nadat de post in een personenrijtuig was overgebracht, kon de reis met eenige vertraging worden voortgezet. Te 's-Gravenhage is dezer dagen op de be graafplaats Eik-en-Duinen een gedenksteen ge- plaats op het graf van Wilhelmina Gips, in leven concertzangeres, geboren te Dordrecht 29 September 1843, overleden te 's-Gravenhage 1895. Emblemata der toonkunst, een lier, met palm en laurier getooid, versieren den graf steen, waarvan het ontwerp vervaardigd werd door dan heer A. F. Gips, leeraar aan de Po lytechnische School. (W. v, M.) MEMORIE TAW MTWOOBB van Burgemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting van 1897 in de afdeelingen uit den gemeenteraad. Algemeene beschouwingen. Zonder tc willen ontkennen, dat deze begrooting een ongunstige uitkomst oplevert, meenen we toch dat de financiën der gemeente, bij een goed en zuinig bebeer, geen zorg voor de naaste toekomst behoeven te wekken. De ontvangsten zijn allen laag geraamd, terwijl die uitgaven, waarvan bet bedrag niet met juist heid is te bepalen, toch, zonder overdreven te zijn opgevoerd, tot zoodanig cijfer zijn uitgetrokken, dat zij voldoenden waarborg aanbieden, dat de betrekkelijke posten niet zullen worden overschre- dett- Wnaruit het ongunstig verschil van /"17000. tusschen de gewone inkomsten en uitgaven moet worden verklaard, werd door den Voorzitter van een der afdeelingen duidelijk in het licht gesteld. Daar wij, aan hetgeen door dat lid van ons Col lege werd aangevoerd, niets hebben toe te voegen, en' het door hem gesprokene in hot Verslag van het onderzoek der begrooting nauwkeurig uiteen gezet is, meenen we, ter verklaring van het ge noemde verschil, te kunnen volstaan met naar dat verslag te verwijzen. Uitgaven. HOOFDSTUK I. Afdeeling I. Volga. 61. Jaarwedden eau de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie. Met genoegen constatccren we, dat in twee af deelingen erkend werd, dat de door ons verhoogd voorgedragen traktementen laag zijn. Volga. 84. Kosten wegens aankoop van perio dieke boekwerken. Aan het verzoek om eene opgaaf dier werken, teneinde het gebruik ervan door raadsleden te bevorderen, voldoen we gaarne. Die werken, waar- ouder ook eenige dag- en weekbladen zijn tc rang schikken, zijn de volgende: Beslissingen van den Raad van State (afdeeling geschillen van bestuur). Luttenberg's chronologische verzameling der weiten, besluiten en arresten. Bijdragen tot de kennis van Staats-, Prov.- en Gemeentebestuur in Nederland. Van den Honert's verzameling van Arresten van den Hoogen Raad der Nederlanden. Het Staatsblad. Het bijvoegsel op het Staatsblad. Het Provinciaal blad. De Staatscourant met bijblad. De Gemeentestem. Het Register op de Gemeentestem. Het Weekblad voor de Burgerlijke administratie. Het Weekblad van hef: recht. Het Register op het Weekblad van het recht. De Staats-almanak. Dc Residentie-almanak. Do Provinciale almanak. Het Gemeenteraads-vcrslag. Afdeeling Volgn. 90. Toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der handelingen van den gemeenteraad. Nu de Raad in zijn zitting vaa den 29sten September j.l. reeds besloten heeft aan dc gemeente secretarie een Commies-redacteur aan te stellen, die met het maken van een tachygrafisch verslag der handelingen van den gemeenteraad zal worden heiast, vervalt dc toelage van f 1000.—, die aan den tegenwoordige» uitgever van dit verslag wordt toegekend. Wij stellen daarom voor den post ge heel te schrappen. De vrees, in de afdeelingen uitgesproken, dat voor f 1200.— moeilijk een zoo bekwaam en veel zijdig ontwikkeld man als gewcnscht wordt, blij vend aan de gemeente te verbinden zal zijn, zal wellicht later blijken gegrond te zijn geweest; reeds nu kunnen we dc verzekering geven, dat cr onder de sollicitanten naar die betrekking hoogst bekwame personen zijn, van wie te verwachten is, dat zij aan de gestelde eischcn zullen kunnen beantwoorden. HOOFDSTUK II. Volgn. 92. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. In aansluiting aan hetgeen in het afdeelings- verslag omtrent de toelichting op ons voorstel tot aanstelling van een deskundige in het boom- kweeken wordt gezegd, wenschcn we hier te her halen, dat wij dien te benoemen ambtenaar ook zouden willen belasten met het toezicht op de gemeente-landerijcn en grienden. De toelichting in de begrooting op den post van f 150.voor aanleg van grondwerken voor een fontein in de Plantage, is juist. De meening, waar van het verslag melding maakt, dat zij niet juist zoude zijn, berust dus vermoedelijk op een mis verstand. Volgn. 95. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Do regeling van het diep- en schoonhouden der havens zal gelijktijdig geschieden met die van den reinigingsdienst. Voorst elk: daartoe zullen eerstdaags den Raad hereiken. Volgn. 100, Kosten van aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaats. De wijze waarop alhier wordt begraven kan ook ons geenszins bevredigen. Ware het niet dat daarmede betrekkelijk aan zienlijke kosten gepaard gaan, dan zeker zoude n we u reeds vroeger hebben voorgesteld éen of twee vaste knechts door do gemeente te bezol digen, en onder toezicht staande van den dood graver, met het neerlaten in het graf te belasten. Nu uit den boezem uwer vergadering stemmen in gelijken zin opgaan, zullen wij gaarne over wegen, wat in deze tot verbetering zal kunnen leiden. HOOFDSTUK III. Volgn. 101. Onderhoud van huizentorens,poorten en dergelijke. Dc klacht over don slechten toestand van do glasbedekking der koopmansbeurs is volkomen gegrond. Wij zullen trachten eene gcwcnschtc verbetering aan te brengen. HOOFDSTUK TV. Volgn 108. Kosten van toezicht en van invor dering der plaatselijke belastingen. Do uitgetrokken som van f 'l00.voorpereep- tieloon van den bootsmnu van de kraan is slechts een ramingspost. In 1804 werd aan kraangeld ontvangen /,22.95,) terwijl aan den bootsman voor loon werd uitbe taald /"20.35s. De Gemeente had dus van de kraan nog een inkomst van f 2.60, of, na aftrek van kosten van zogcis van het register en van de bevelschriften, eene zuivere opbrengst van f65. Wij geven in overweging den post, die verband houdt met dien, begrepen onder volgn. 12 der ont vangsten, en die uit den aard der zaak moeilijk te ramen is, onveranderd tc behouden. HOOFDSTUK V. Volgn. 113. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. Wij achten het wenschelijk dc door den Burge meester, als hoofd der gemeente-politic, toegezegde voorstellen tot verbetering van het loon en tot uitbreiding van het politie-personcel af te wachten, alvorens in deze eenige stappen tc doen. Volgc. 117. Belooningen en premier aan de brandspuitlicden cn beambten. Zooals terecht is opgemerkt, is do toelichting op dezen post onjuist Wij stellen voor haar tc doen luiden: „Door het, met het oog op de ia bewerking zijnde nieuwe verordening op de brand weer, onvervuld laten van 4 vacaturen van brand meester, wordt de post f200.lager voorgedra gen." HOOFDSTUK VI. Volgn. 123. Kosten wegens maatregelen in het belang van den algemecnen gezondheidstoestand. De door den Voorzitter van een der afdeelingen gedane mededccling, dat wij uit dezen post ook een straatbesprociing wenschen te bekostigen, is juist. IVordl vervolgd.) 's-CRAVENIlAGU, 15 October. Bij het departement van koloniën werd ontvaugen liet volgende van heden gedag- teekend telegram van den gouverneur- generaal van Nederl, Indië »Drie tochten hadden plaats uit Tjot Mantjang naar liet gebergte in XNII moe- kims, waarbij acht militairen beneden den rang van officier gewond, een van dezen, levensgevaarlyk, is sedeit overleden". De Slct. (n°. 243) bevat het programma voor het in 1897 te houden examen tot toelating aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen. De gemeenteraad van Deift benoemde heden tot leeraar aan bet gymnasium dr. F. II. Bol derman te Amersfoort, en keurde met algemeene stemmen goed het voorste! van B. en W. om den lector J. A. van den Broek aan de Indi sche Instelling te benoemen tot hoogleeraar. SCHIEDAM. Heden vertrok ter haringvis- scherij de logger de Maas SDM. 15, schipper J. Bal, voor de 4e reis. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 3 zalmen, die f 1.80 tot f2.60 per '/s kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 1 winterzaim, die f3 per l/2 kilo opbracht. Ned.-IIerv. Kerk. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van 16 gemachtigden voor het kerkelijk kiescollege der gemeente te Schiedam, ter voor ziening in de periodieke aftreding en in 3 buiten gewone vacaturen, zijn door 720 van de 1720 stemgerechtigde lidmaten stembiljetten ingeleverd. Gekozen zijn de candidaten der kiesvereeniging uEvangeiie en Belijdenis"voor de gewone vacaturen, met het achter hunne namen gevoegd aantal stemmen, de heeren h. Amoureus 687, J. H. Broekman 681, B, Kerssen Sr. 681, J. van der Most 678, P. V nk 677, T. Polderman 680, C. van der Vlies Pz. 678, A. Bosman 682, Gijsbrecht van der Zee 684. P. la Verge 681. W. van Zon Pz. 679, Jb. Verboom 681, Dr. D. N. Janssen 681 en voor de buitengewone vacaturen de heeren: C. Boerman 670, A. Mout 662, B. van Warne ten 670. Daar de besturen van den uNederl. Pro testantenbond" en der »Evang.-Hervormde Ver- eeniging" ditmaal geen candidaten hadden ge steld, was de animo gering. Mijnheer Gij, die U noemt een lezer van de Schiedam- schc Courantmaar verder Uw stuk bett effende de kookschool niet hebt onderteekend, veroorloof mij U op eenige onjuistheden in Uw schrijven opmeikzaam te maken. U meikt o. u. op »AIs het zoo treurig er uit ziet in sommige huisgezinnen, dat er haast niet te koken valt" en U schrijft daarboven ïüok komt het mij altijd eenigszins onkiesch en stui tend voor, wanneer vreemden zich opwerpen, om aan de oude lunsmoedeis het werk uit de han den te nemen, om de dochteren des huizes to onderwijzen, in hetgeen tot het eigen gebied der moeder behoort." U veronderstelt, dat de moeder koken kim, hetgeen dikwijls niet het geval is, maar hoe zal zij hare dochter het koken loeren, als er, zooals U zegt, niet te koken is? Uwe afkeuring van rijst met olienootjes be wijst, dat U weinig begrip hebt van dit gerecht. Het gebruik van olienootjes in de keuken of bij den banketbakker is wel in ons veeial achtei- aankomend landje nog niet ver doorgedi ongen, maar in Duitschland en Belgie wordt liet vee! bii het toebereiden der gerechten van de ge goeden gebruikt, zoowel ter veraangenaming van den smaak als ter vervanging van amandelen. Laat mij hier ten slotte ook nog bijvoegen, dat het mij voorkomt, dat het juist hier in Schiedam zeer noodzakelijk is, dat er aan de meisjes onder richt in het koken wordt gegeven, want op de onlangs door mij geplaatste advertentie eene keukenmeid vragende, bleek, dat van alle meisjes zich daartoe aanmeldende, er slechts een enkele was, die iets van koken wist. Mevrouw Van Veeuen. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U vriendelijk om eenige ruimte in Uw blad verzoeken, naar aanleiding van een bericht in de Nieuwe Schiedamschc Courant van 13 Oc tober j.l.? Ik vertrouw dat UEd, wel zoo goed zuit zijn om het niet te weigeren. Bij voorbaat mijn dank. Do kleur der voorstellingswijze van sommige feiten hangt af van den bril, waarmede ze worden bekeken. Nu kan die kleur van dien aard zijn, dat de feiten en voornamelijk de hoofdzaken op de teekening vee! van haar waarde verliezen en de waarheid van het tafereel in haar eenvoud niet meer is te herkennen. De zaken, vermeld in het bericht van de Nieuwe Schiedamschc Courant, zijn aldus Een zestal Deutsche sigarenmakers hadden zich namens hun collega's Vrijdagavond 9 uur naar het station van de plaats hunner inwo ning, begeven, voorzien van perronkaai tjes. Zij wachtten de werklieden C. van Veen en C. van Velzen bij hun aankomst uit Schiedam af om met hen een san.en«pi aak te houden over het ontslag van een elftal werklieden, die op de fabriek van den heer Willeman werkten. Of die twee werklieden menschenschuw waren of hun houding niet op vredelievende wijze kon den verklaren, weet ik niet, doch wel, dat zij dadelijk, door misplaatste vrees gedreven, hun troost bij de politie zochten, hoewel niemand der overige werklieden iets kwaads in den zin had. Werklieden die de vrijheid, in art. 9 der grond wet gewaarborgd, voor zich zeiven willen be houden, willen anderen volstrekt niet hun vrij heid van beweging op straat ontnemen. Van dit alles stipt de Nieuwe Schicdamscha Courant bijna niets aan. Het is natuurlijk, dat er veel belangstel lenden waren, oude vrienden van het tweetal, die voor het grootste gedeelte buiten den bond staan en tegen hen partij kiezen, omdat die otide vrienden de houding niet kunnen begrijpen van de nog bij den heer Willeman werkende sigaren makers. Zij waren er om spoedig te vernemen, hoe de twee niet-ontslagenen zich zouden ge dragen tegenover de commissie. De Nieuwe Schiedamsche Courant scheert die honderd menschen allen over denzelfden kam en scheldt ze uit voor ^onruststokers", voor neen troep met kwade bedoelingen". Waarin dit onruststoken en die kwade bedoelingen be staan, wordt evenwei niet gezegd. Da twee werklieden werden toch niet tot een misdrijf aangezet of mishandeld Het iag in de verste verte niet in hun bedoeling vakgenooten lichamelijk letsel toe te brengen of hen in iets te dwingen, zij wilden samenspreking en niets meer. Dat zij fde ouders van Van Veen en Van Velzen) den steun hunner kinderen nu moeten missen! ach dat is ook maar weer iets om het publiek tegen de ontslagenen op te zetten. C. van Velzet: is van

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3