T A°. 18S5. Zondag 18 en IVlaandag 19 October. N°. 9156 Eerste Blad ijftigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G VER TT. O D ft. Binnen landsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B I! r V A BOT E T !l ,i ,1 T ffO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Wit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 17 October 1896. Twee onderwerpen namen in de afgeioopen week vooral de aandacht in beslag, al be stonden ze eigenlijk in niets anders dan in napleiten over gebeurde zaken en in het bespreken van de raadselen der toekomst. De Fransche pers was nog steeds niet uitgepraat over bet verheven bezoek, door het Russische keizerpaar aan de Fransche republiek ge bracht, en de Europeesche pers volgde dit voorbeeld en leverde beschouwing op be schouwing, in overeenstemming met de be trekking, wiarin ieder rijk tot het andere staat. Rocheforts blad, de Lanterne, dat aan uen derden Napoleon, door zjjn vreeselijk scherpe aanvallen meer kwaad heeft gedaan dan menig ernstig staatsman had kunnen doen, Rocheforts blad redenee; t aldusTe Ch&lonsis gisteren bij de wapenschouwing een nieuw tijdperk begonnen. Door de vereeniging van de beide machtigste volken der aarde is de vrede verzekerd. Sedert 1871 was Europa onder het juk der Pruisische heerschappij gekromdthans kan het weder ademhalen en zijn beschavingswerk voortzetten." Wezen lek veel eer voor Frankrijk en Rusland, zoo maar kortweg tot de beide machtigste volken der aarde te worden geproclameerd. En dan die voortzetting van het beschavingsweik, vrucht van het keizerlijk bezoek aan de re publiek 1 Wijdt Rusland dat nieuwe tijdperk mis schien in door den bouw van een groote ge vangenis te Samara aan de Wolga, een ge vangenis bestemd tot het opnemen van «ballingen"? welk bericht deze week tot ons kwam. Een ander Fransch blad, de Soleil, geeft «iet meer of niet minder te verstaan, dan dat het drievoudig verbond, n,l. dat tusschen Buitschland, Oostenrijk en Italië sedert het keizerlijk bezoek eenvoudig verbroken is. Niet Frankrijk staat thans geïsoleerd in Europa, maar Duitschland! Het ergste maakt het echter de Soleil. In den enkele phrase verkondigt het de stelling, dat czaar Nikolaas den vrede wil, evenals zyn vadermaar toch is hij van de meening, dat Rusland thans voldoende is voorbereid en aan de rechtvaardige wraak voor vroeger geleden nederlagen denken moet. Als dit zoo ïs, dan houdt de czaar er een zonderlingen redeneertrant op na. Het Fransche blad voegt er b(jDit is ook de gedachte van Frankrijk, en de grondslag voor de hartelijke verstandhouding der beide volken, voor de onveranderlijke vriendschap die hen samen bindt. Alexander III verdiende den naam van den vredelievende". Nikolaas II heeft willicht de eerzucht, den bijnaam »de wreker" te ei langen. 't Is kostelijkWelke nederlagen heeft dan toch Nikolaas II te wreken Is het die van deu Krimoorlog Maar dan zU Frankrijk vooral een beurt krijgen en de wrekende hand moeten gevoelen. Of is het wraak over de uitkomsten van den Russisch-Turkschen oor log in '78. Dan verdient Engeland meer de tuchtroe dan Duitschland. Het mooist is echter de uitroep van liet blad Le Sappel. Wee hem, die liet Twee voudig Verbond in den weg wil treden Het «Tweevoudig VerbondMaar bestaat het dan feitelijkis er een document voor handen, waarin het engagement van het rijk van den alleenheerscher met de democratische republiek plechtig is vastgesteld Het veld van gissingen, van gewaagde gissingen vooral, is een ruim veldzoo ook hier. Noch door den czaar, noch door den president der republiek is het woord ver bond" gebruikt. De eenvoudige gevolgtrekking zou dus wel zijn: dan zal een vei bond tus schen Frankrijk en Rusland ook wel niet bestaan. De Fransche bladen weten er echter raad op. Immers men kon dezer dagen lezen dat de woorden «onveranderlijke vriend schap" dezelfde beteekenis hebben als ver bond" verder vernamen we «dat het voor een heerscher, wiens woord de rust in Europa en het zwakke voetstuk van het beeld des vredes aan het wankelen kan brengen, niet mogelijk is duidelijker en meer bepaald te spreken, dan hij deed, als hij niet aan vallend en verontrustend wil zijn". Had dus de czaar het woord «verbond" maar gebruikt, ons werelddeel zou verontrust, diep geschokt zijn geweest; nu hij zich meer bescheiden heeft uitgedrukt, natuurlijk bezield met de zelfde gevoelens, als had hij de meest forsche woorden gebezigd, nu is Europa gerust. Begrijpe wie kan. Leest men over deze aangelegenheid de Duitsche bladen, dan betoogen deze op hun best, dat er van geen eigenlijke alliantie sprake is. Zelfs het orgaan van Bismarck zegt aan het bestaan van een verbond te twij felen, daar Rusland het niet noodig heeft. Het meest verstandige woord in dezen spreekt misschien de correspondent van de Engelsche Times te Berlijn. Deze zegt, dat het 't meest waarschijnlijk is, dat Rusland zich niet heeft gebonden, dat Rusland bij een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk niet onmiddellijk zou tusschen beiden komen, doch den loop der gebeurtenissen zou afwachten om ten slotte een duurzame verzwakking der oorlogvoe rende partijen te beletten. Want het is niet in het belang van Rusland, dat Duitschland of Frankrijk worden verzwakt, daar dit het evenwicht van Europa zou verstoren. Iet andere onderwerp, dat tot veel ge schrijf aanleiding gaf, is nog steeds het be sluit van lord Rosebery om als leider van de liberale partij in het Engelsche parlement af te treden. In den aanvang werd dit be- sl'i.t met verbazing vernomen. Nu men echter tot kalmte gekomen is, begint men de zaak \an den rechten kant te bezien; ook in Engeland, en na weinige dagen oogst lord Rose ben- reeds, wat hij wel niet had gedacht te zullen ontvangen als loon op zijn k'oek besluit: «dank". Verschil van inzicht tusschen lord Rosebery en den ouden staatsman Gladstone omtrent Engelands houding in de Ooslersche kwestie, dit weet men, deed lord Rosebery besluiten, zich terug te trekken. Van conservatieve zijde krijgt de lieer Gladstone nu het vol gende te hooren«De heer Gladstone heeft den storm opgeioepen en hij moet dien ook maar weer bezweren. Hij kan de eendracht in de liberale partij herstellen, al kan hij ook i.teweeggebrachte onheil niet weder goed- hiaken. Waarom zou Gladstone niet weer de leiding der partij op zich nemen? Hij be hoeft zelfs geen zitting te nemen in het Lager huis. Hij behoeft slechts toe te stemmen in de verhefGng tot pair, wat hem reeds vroeger door de koningin is aangeboden. En eindelijk, van Russische zijde wordt Engeland er aan herinnerd, dat Rusland voor de bevrijding van de Grieken, de Rumeniërs en de Bulgaren schatten opgeofferd en hon derdduizenden menschenlevens ten beste ge- hap heeft. Welke mogendheid was het, die steeds heeft verhinderd, dat ook aan de over gansch Turkije verspreide Armeniërs vrijheid van godsdienst en veiligheid voor l\jf en goed kon worden toegestaan Engeland en altoos Engeland. Daarom wijst Rusland thans de van Engelsche zijde gedane aanbieding af, dat het Konstaritinopel maar moest bezetten. Om dit te doen, zou Rusland Turkije den oorlog moeten verklaren, en dat wil Rusland niet. De sultan van Turkije kan voor het oogen- blik tevreden zijn! SCHIEDAM, 17 October 1806. Aan de leden van den gemeenteraad is door burg. en weth. het volgende schrijven gezonden Wij hebben de eer u mede te deelen dat, nu mej. J. J. van Driel, hoofd der openbare meisjesschool alhier, zich by adres tot den raad gewend heeft om eervol ontslag uit ge melde betrekking, met ingang van 1 Januari a.s., wi het in 't belang van het onderwijs gewenscht achten, dat de benoeming van een plaatsvervangend hoofd aan die school •waarvan de voordracht door ons reeds aan den raad werd ingediend worde verdaagd tot dat in de vacature van hoofd dier school zal zijn voorzien. Om die reden is de benoeming van het plaatsvervangend hoofd in de a.s. raadszitting niet aan de orde gesteld. Door buigemeester en wethouders is op gemaakt de voordracht ter benoeming van twee onderwijzeressen 3e klasse aan de 2e openbare tusschenscliool en van éen onder wijzeres 3e klasse aan de 3e openbare koste- looze school. Voorgedragen zijnvoor de 2e openbare tusschenschool, (vacature-Veltsj, I. mej. J. Jonkman, volontair-ondenv'ijzeres te Rotter dam, 2. mej. S. Dura, volontair-onderwijzeres te Rotterdam, 3. mej. Cl. Broesterhuizen, tijdelijk onderwijzeres te Delft. Vacature Vooren 1. mej. A. M. J. Prins, volonlair-ondei uijzeres le .Schiedam, 2. mej. S. Dura, volontair-onderwijzeres te Rotter dam, 3. mej. Cl. Broesterhuizen, tijdelijk onder wijzeres te Delft. Voor de 3e openbare kostelooze school 1. mej. T. H. Korteweg, onderwijzeres te IJselmonde, 2. mej. S. Dura, volontair- onderwijzeres te Rotterdam, 3. mej. Cl. Broes terhuizen, tijdelijk onderwijzeres te Delft. Hedenmorgen omstreeks 12 uur is de 12- jarige A. W. Steïjger, wonende aan de Lange Haven alhier, by het afspringen van een sleeperswagen op de Noordvest, nabij den stoomkorenmolen »De Draak", gevallen en zoodanig met het hoofd op de steenen te rechtgekomen, dat hij deerlijk verwond werd. In genoemden molen werd hem on middellijk hulp verleend door dr. D N.Janssen, waarna hy naar het ziekenhuis werd gebracht. De knaap verkeert in zeer zorglijken toestand. De bevestiging van H. M. de Koningin is bepaald op Zaterdag 24 dezer, des voormid dags 11 uur, in de benedenzaal van hel koninklijk paleis te 's-Gravenhage. Bij de kerkelyke aanneming en de eerste deelneming aan het H. Avondmaal door Ko ningin Wilhelmina zullen als ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage dienst doen mr. T. Ph. baron Mackay en L. J. Wysman. De le luitenant van het 2e reg. veld-art. A. L. Maas is eervol ontheven van zijn functiën ten bureele van den generaal-majoor A. Kool, chef van den generalen staf te 's-Gravenhage, en geplaatst op het bureel van den inspecteur van het 2e reg. veld-art. te 's-Gravenhage. Van H. M. de Koningin werd in deze week, ter secretarie te 's-Gravendeel, eene som van 40 gulden ontvangen, tot goedma king der kosten van oogheelkundige hulp, voor een meisje uit een behoeftig gezin. Mgr. Tarbassi wiens benoeming tot internuntius te 's-Gravenhage de Sesidentie- <4,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1