Geveilde eii mciiie omwende peten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengflp, Berichten. PEII TELE GRAAFT Armenzor g. S t e (1 e li j k N i e u vv n. bode vermeldde is auditeur bij de nuntia tuur te Mitnchen geweest en later te Weenen. Thans vervult hij de betrekking van onder secretaris van de «Congregation sacrée des affaires ecclésiastiques extra-ordinaires" te Rome. De eerstvolgende oproeping voor jonge lieden ter dienstneming bij liet instructie- bataljon te Kampen is bepaald op 18 November. Om het reservekader ook dienstbaar te maken aan het verkrijgen van reserve officieren, zijn bij Koninklijk besluit eenige regelen vastgesteld, die opgenomen zijn in de Staatscourant no. 24'2. Men schrijft uit Rozendaal aan Het Centrum Ofschoon de slechte gei uchten, als zou eer lang weder tot de sluiting der Belgische grenzen voor Ilollandsch vee worden overge gaan, door de pers zijn tegengesproken, is men op dit punt hier volstrekt nog niet ge rustgesteld. Men ducht nog het tegendeel. Zooals men weet, mag geen tuberculeus vee België binnenkomen. Hoe oordeelt nu de Belgische regeering of er tuberculose in een stuk vee aanwezig is? Het dier ondergaat een injectie op den kop met tuberculine, en toont de temperatuur vervolgens na eenigen tijd een zekere verheffing, dan wordt het beest afgekeurd en moet 't terug. Nu is het een feit, dat bij het grootste deel van het vee deze verhoogde temperatuur te coustateeren valt, doch of dit nu komt door de veelvuldige regens of door de tuber culose, is door de wetenschap niet uitgemaakt. Toch geldt het voor den minister DeBruijn als een criterium, dat het vee besmet is, en zoo kan men, als de regen aanhoudt, eerlang van de Belgische regeering verwachten, dat zy tuberculose heerschende verklaart in Ne derland. De nieuwste verklaring van Toekoe Oemar's afval. In een particulier schrijven van een ambtenaar op Sumatra aan een gepension eerd hoofdofficier in Nederland wordt be weerd, zoo vertelt de Amst. Cl. dat de reden van Toekoe Oemar's frontverandering moet worden toegeschreven aan de weigering van generaal DeijkerhofF om hem de hand van zijn dochter te geven. I Op een kantoor aan de Leuvehaven te Rot- 1 terdum is een valse he rijksdaalder in betaling ontvangen. Door liet omvallen van een petroleumlamp js te Haarlemmermeer de boerenwoning, be woond door den landbouwer N. Maaskant, afgebrand. Niets is gered. De geheele inboe del, landbouwgereedschappen, een hit, onge- dorsch*e haver, '15000 kilo hooi, benevens een partij tarwe, rogge en boonen is dooi den brand vernield. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een Duitscher, die zich had voor gesteld te Amsterdam het bedrijf van fies- schentrekker met ongewoon succes te beoe fenen. De man heeft reeds gevangenisstraffen j in verscheidene landen van Europa ondergaan, noemt zich thans, na reeds verschillende schoonklinkende namen gevoerd te hebben, "Von Heyden, heeft een kantoor in de Warmoes- j straat gehuurd, en bewoonde kamers op de i Heerengracht, waar hü in een staat van weelde leefde. Hij had 100,000 circulaires laten drukken, bestemd voor hen, die zich wellicht zouden laten verlokken om hoeveel heden koffie, thee en andere koloniale waren op monster van Von Ileyden te knopen na eerst vooraf het geld te hebben gezonden. De zoogenaamde monsters waren afkomstig uit gewone Amsterdamsche kruideniers- winkels. De Amsterdamsche Echo schrijft Er is een plekje in onze stad, waar eiken vooravond zich jongens bevinden om ratten te vangen of tedooden. Hel is namelijk aan den ingang van den kolk onder den Dam, begin Rokïii ongeveer op de plaats, waar eens een wakkere weesjongen een plan verijdelde, om de Beurs door buskruit in de lucirt te doen vliegen. Daar voor dien kolk ligt een reusachtige afsluitboom en nu komeu geheele benden langstaarten uit het riool op dien balk azen naar wat daar af- en aandrijft. Ook Dinsdagnacht gebeurde <fit. Over de leuning geleund, stonden eenige nachtvogels, bekende straatimlividuen, te kij ken naar twee of drie collega's, die van twee puinschuiten steenen= hadden gehaald en daarmede de waterratten bestookten. Dit lokte, ondanks het late uur, veel be kijks. Onder die 1 ers bevonden zich onk eenige studenten en sportlui. Zij beweerden dat de lattenjageis niet vee! zouden vangen »\Vij vangen altijd wat", was liet antwoord, en dit bleek waar te zijn ook. Toen de lieeren kort daarna in sPoien'* zaten, bemerkte een hunner, de heer v. d. H. uit Utrecht, dat door een van de jagers zijn gouden horloge met dito ketting was gevangen. De politie werd niet in het geval gemengd. De jagers hadden dus een goede jacht gehad. Het nationaal congres van handels- en kantoorbedienden zal op 24 en 25 November a.s. te Utrecht plaats hebben. Spoorwegongeluk te Harderwijk. Hedenmorgen is op twintig meter afstand van het station Harderwijk de trein der Nedei'landsche Centraal-spoorwegmaatscliap- py, die te 0 uur 22 van Utrecht vertrok, ontspoord. Het ongeluk geschiedde bij het binnenrijden, op het hart van een der wis sels. De locomotief bleef in de rails, doch de bagagewagen werd er uit geworpen en ge heel verbrijzeld, terwijl twee gemengde rij tuigen le en 2e klasse (en naar men ons van enkele zijden meldt ook een rijtuig 3e klasse) evenals het postrlj tuig erg beschadigd werden te Harderwijk. - In den bagagewagen bevonden zich de postmeester Gunther, die terstond gedood werd, de hoofdconducteur Yan Rooij, en de conducteur "Wildschut; zij en de machinist Van Luisteren werden zwaar verwond. De hoofdconducteur werd per trein naar Utrecht vervoerd, en daar met den trein-brancard naar liet St.-Andreasgesticht gedragen; de beide andere gewonden zijn opgenomen in liet hospitaal. Enkele onzer berichtgevers melden dat ook passagiers licht gekwetst werden; anderen deelen mee dat de reizigers ongedeerd ble ven. De stand van de wissels en de weg moet na technisch onderzoek in orde zijn geweest voor het ongeluk plaats had. Aangezien er voor het station Harderwijk drie sporen liggen en de ruïne slechts een der fijnen verspert, is de stoornis in het ver keer gering. De sneltrein uit Utrecht, vol gende op die van 6 uur 22, bracht de passa giers in de richting Zwollebij aankomst aan dat station bleek de vertraging 45 mi nuten te zijn. De sneltrein der N. C. S. M., die te 10 uur 29 te Utrecht moet aankomen, arriveerde daar eerst te 10 uur 57. De eerste trein van Zwolle naar Utrecht had enkele minuten te voren te Ermelo Veldwijk den Utrechtschen trein gekruist en kwam op tijd te Utrecht aan. Daar de trein van 6 uur 22 bij het binnen rijden te Harderwijk geen snellen gang meer had, is eeri ernstiger ongeluk, waarvan de gevolgen niet zouden zijn te overzien, voor komen. NR. Ct.) Te Bosschenhoofd, bij Rozendaal (N.-Br.) is Donderdag een kind in de wieg verbrand. De moeder had de wieg met het slapende kind te dicht hij de kachel geplaatst en was daarna een boodschap gaan doen. Bij hare terugkomst stond het huisje vol rook en lag de kleine dood in de nog brandende wieg. Gistermorgen is te Vlissingen bij het uit rijden nabij seinhuis B de sneltrein van 5 uur 15 ontspoord. Beide machines zijn defect. Het gedeelte voor Amsterdam bestemd, ligt geheel over den weg, zoodat deze versperd is en zwaar beschadigd. De trein van 5 uur 22 vertrok met vertraging. De hoofdconduc teur en de conducteurs bekwamen lichte verwondingen. Logement voor Vrouwelijke Personen „TE UIT IS." Prinsengracht 439, bij de Beerenstraat, AMSTERDAM. Volgen® mcdedeelingen iu de bladen deed zich meermalen liet feit voor, dat alleen- reizende vrouwen en meisjes, te Amsterdam komende, ju handen vielen van personen, die er hun werk van maken de bordeelen en dergelijke beruchte huizen te bevolken, of die, gebruik makende van de onbekendheid der vreemdelingen met Amsterdam, hen ten prooi deden worden aan afzetterij en mis leiding. Om dit kwaad zooveel mogelijk te voorko men, besloot de directeur van liet logement voor vrouwelijke personen «Te Huis", te Amsterdam, in overleg met het bestuur der inrichting, een dienst te organiseeren in den geest van «l'Oeuvre de la Gare" en sTiie Travellers Aid Society" in het buiten land om fatsoenlijke vrouwen en meisjes, na voorafgaande aanvrage van spoorstation of stoomboot te doen afhalen en naar het opge geven adres of naar het »Te Huis" te be geleiden. Bij de aanvrage, die voor het binnenland minstens 2 maai 24 uur vooraf moet ge schieden (voor het buitenland minstens 3 maal 24 uur) dient men te vermelden lo. Den juisten dag, plaats en tijd van aankomst 2o. Het adres, waarheen men zich in Am sterdam wenscht te begeven, teneinde zoo mogelijk vooraf geïnformeerd kan worden of dit ook minder aanbeve lenswaardig is; 3o. Gelieve men bij de aanvrage een be drag van 25 cents in blauwe post zegels te voegen, voor de onkosten, porto's enz. Per ommegaande ontvangt men dan eene kaart (met de noodige aanwijzingen) die men bij aankomst toont aan hem of haar, die ter geleide verstrekt wordt, en van wien men inzage van een duplicaat vraagt. Onkosten van bagagevervoer, tram of rij tuig komen voor rekening der aanvraagster. Zooveel mogelijk zal gezorgd worden dat de begeleider de taai verstaat van de rei zigster. Daar de inrichting »Te Huis" reeds ruim 40 jaar bestaat, en sedert dien tijd aan biyna twintigduizend vrouwen en meisjes van eiken stand, tegen zéér billijke prijs, een veilig logies verstrekt heeft en daarbij aanbevolen werd door »de Ned. Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn," ver dient deze zaak alleszins de aandacht van elke fatsoenlijke vrouw of meisje, die zich naar Amsterdam begeeft. De Directeur, M- J. MONFROOIJ. Bij de firma Nijgh Sc Van Ditmar te Rotter dam gaat ter perse een Kerstnummer van de Wereldkroniek, met oorspronkelijke bijdragen van de eerste Nederlandsche letterkundigen en kunstenaren, alsLouise AhnBe Jongh, J. Akkeringa, Louis Apol, C. Bake, Taco H. de Beer, G. II. Beis, Dav. Bles, B. J, Blommers, Marie Boddaert, ds. F. J. Boekenoogen, P. A. M. Boele van Hensbroek, G, II. Breitner, A. W. Bronsveld, dr. L. A. J. Burgers-dijk, Elise van Calcar, dr. Oh. M. van Deventer, Du Chattel, A, F. C. Duyl, O. Eerelman, Elchanon Verveer, K. Elout, J. van Essen, Rosier FaassBn, A. N. J. Fabius, P. J. C. Gabriel, H. J. Ilavermans, G. Henkes, Théiè-e Hoven, A. Ising, J. J. L. ten Kate Jr.. H. Kever, J. C. K. Klinkenberg, ds. R. Koopmans van Boekeren, ds. A. S. Kuk, rnr. Lamberts Hurrelbrink, dr. E. Lauiillard, mr. M. G. L. van Loghem, J. de Meester, II. J. Melis, H W. Mesdag, mevr. MesdagVan Houten, W« C. Nakken, Alb. Neuhuys, Willem ötto, Beisy Perk, Henrietta Ronner, Max. Rooses oades, J. v. d. Sande Bakhuyzen, P. A, Schipperus, Thérèse Schwartze, Marie Sloos (Melati van Java), Louise Stratenus, ds. J. de Vries, Jan de Waardt, H. SI, Weissenbruch, mevr. v. Westrheene, G. II. Wijsmuller, W. de Zwart, enz. enz. Het prachtwerk zal medio November het licht zien. Ten behoeve van het Nederlandseh Museum te Amsterdam zijn ten geschenke ontvangen: van den heer I. W. Portengen, te Amsterdam, di verse voorwerpen, buitgemaakt bij de expeditie op- Lombok in -1894. Te Trente is Dinsdag, onder een grooten toe loop van belangstellenden, een gedenkteeken voor den grooten Italiaar.schen dichter Dante onthuld. Honderdtwintig kransen van Oostenrijkseha en Italiaansche deputaiiën werden aan den voet van het monument gelegd. De schilder J. M. ten Kate Mzn. te 's-Graven- hage, is na een langdurig lijden in den leeftijd van 35 jaar overleden. FrithjofNansen za! de reeks voordrachten, welke ïiij in verscheidene landen van E> ropa over zijn reis in het hooge Noorden zal houden, in Enge land beginnen. Daarna gaat hij naar Duitschlund. Later zal zijn reisverhaal in druk verschijnen. Het rijk van de wijde pofmouwen onzer da mes zal weldra uit zijn. Zoowel in Duitscbe als Fransche bladen wordt aangekondigd, welkome tijdingdat in het voorjaar van 1897 nauwe mouwen en rokken de mode zul len wezen. De weinige vrouwen, die zoo verstandig wa ren niet met de zotte mode mede te gaan, zul len nu met hare modelletjes dus weer in do mode zijn. i Iri Fransche bladen werd al een afbeeldsel van den nieuwsten mouw gegeven, 's-GRAVESHAGE, 17 October. Blijkens een heden bij het departement van koloniën van den gouverneur van Suriname ontvangen telegram is het stoomschip Para maribo te Paramaribo aangekomenalles wel aan boord. Voor de 4 oudste Heldringgestichten is ter nagedachtenis aan wijlen den heer J. C. II. Hel dring. namens 3 zijner broeders, een som van f 1000 ontvangen. 1 Op 1 October j.l. was de bevolking der Hel— dringgestichten als volgt: Steenbeek 49, Mag- i dalenahuis 22 vr. en 62 kinderen. Bethel 43, Talitha Kumi 151, opleidingshuizen 33 en nor- i maalschool 50. Er kwamen weer 24 aanvragen om plaatsing in. I Verkocht: 17 October. Notaris: H, B. E. Blaisse. Een welingericht hecht en sterk heerenhuis met tuin en daarnaast gelegen gang, aan den Singel no. 153, groot 1 are en 90 centiare, in veiling f7060, verkocht voor f8060. Een gistpakhuis, waarboven kantoor en kamer met zolder daarboven, aan de Boter-traat no. 65, groot 78 centiare, in veiling f2850, daar voor verkocht. Eene dubbele branderij met meel- en graan zolder en 2 koperen bovenbakken, en daarnaast gelegen gang en erf, aan den Buitenhavenweg no. 134, groot 4 are en 26 centiare, in veiling f7650, verkocht voor f9250. Eene branderij met meel- en graanzolder en koperen bovenbak, en daarnaast gelegen gang, aan de Lange Haven no. 50, groot 1 are en 86 centiare, in veiling (3550, verkocht voor f3800, B U II G E It L IJ K E STAN D. Geboren i 15 Oct. Gerarda, dochter van G. Duk en C. E. Bosselaar, Oude Kerkhof. 16. "Wilhelmus Hubertus, zoon van F. J. Rijritjes en J. "W. van Kampen, Oosterstraat.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2